Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#571507
bebes έγραψε:Ta Σ/Μ πρέπει να δουλεύουν με πολύ μεγάλα ποσοστά σε κάποια προϊόντα.

Εχω βρεί ενα, δεν θα το έλεγα ακριβώς Σ/Μ πιο πολύ σαν μικρογραφία Μαkro - Markt είναι, ολα τα προϊόντα τα έχει φτηνότερα και σε κάποια συγκεκριμένα είναι φτηνότερος απο τα Σ/Μ ακόμα και στις προσφορές τους (Απορυπαντικά, πάνες ενηλίκων, σαμπουαν αφρόλουτρα κλπ).
Μιλάμε για ίδιες μάρκες οχι Βουλγάρικα κλπ.

Σε κάποια τοπικά προϊοντα (χαλβάδες, αναψυκτικά, χυμοί, γιαουρτια) είναι επίσης σημαντικά φτηνότερος.

Σε προϊόντα "κράχτες" τα Σ/Μ ειναι φτηνότερα (πχ γάλα, κοκα κολα, κάποιες μπύρες, τοματοχυμούς κλπ)

Σε ολα εχει τιμες "χονδρικής" και ψωνίζουν απο αυτον και πολλοί ιδιοκτητες μινι μάρκετ.

Αρα δεν ειναι θεμα μόνο στρατιωτικού πρατηρίου, αυτές ειναι οι τιμές που θα έπρεπε να πωλούνται τα προϊόντα

Ποιο είναι; :ninja: :oops:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#571578
mousatos έγραψε:Συγκρίναμε 2 είδη σε προσφορά :svivhaha: και ένα τοπικής παραγωγής .


To στρατιωτικό πρατήριο προφανώς, ούτε τα κόστη του Σ/Μ έχει (ενοίκια, μισθοδοσίες, φορολογία, κτλ), δεν θέλει να βγάλει κέρδος από τη λειτουργία του, ούτε φυσικά παίζει στην γενικότερη αγορά :rtfm: Χώρια που νομίζω πως είτε δεν έχει καν ΦΠΑ, είτε έχει χαμηλότερο (αν και δεν είμαι βέβαιος γι' αυτό). Άρα το λες και πανάκριβο αναλογικά. Με μόνο ουσιαστικό κόστος λειτουργίας το κόστος αγοράς των εμπορευμάτων, η διαφορά στην τιμή θα έπρεπε να ήταν τεράστια.

Επιπλέον, αυτά δεν είναι μόνο για τους στρατιωτικούς και τα σώματα ασφαλείας;;; :hmmm:

Τώρα, το κόστος των προσφορών στα Σ/Μ συνήθως τα επωμίζονται οι προμηθευτές, μιας και το περιθώριο του Σ/Μ είτε παραμένει το ίδιο, είτε μεγαλώνει όταν μειώνεται η τιμή σε μία προσφορά. Αυτό ίσως να μην συμβαίνει σε 2-3 μεγάλους προμηθευτές που έχουν δύναμη (πχ 3Ε, Αθηναϊκή Ζυθοποιία, κτλ), αλλά συμβαίνει σε όλους τους άλλους. Μην ξεχνάμε πως το Σ/Μ είναι εξαιρετικά μεγάλος πελάτης και η δύναμη διαπραγμάτευσης των προμηθευτών είναι σχεδόν μηδενική (εκτός ξαναλέω από ελάχιστους, μετρημένους στα δάχτυλα πιθανώς του ενός χεριού, προμηθευτές).
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#571653 απο Δευτερα 18/3 παμφθηνος τροχος φ125 στα 1200 βατ που ρυθμιζει στροφες απο 3κ-12κ στα 29,99 ευρω. Τιμη ξεφτιλα.
https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores ... leId=24103
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#571687 Εγώ πήρα εχθές αυτό:

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores ... leId=23742

Πολύ προσεγμένο φαίνεται!
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#571753
markvag έγραψε:
mousatos έγραψε:Συγκρίναμε 2 είδη σε προσφορά :svivhaha: και ένα τοπικής παραγωγής .


To στρατιωτικό πρατήριο προφανώς, ούτε τα κόστη του Σ/Μ έχει (ενοίκια, μισθοδοσίες, φορολογία, κτλ), δεν θέλει να βγάλει κέρδος από τη λειτουργία του, ούτε φυσικά παίζει στην γενικότερη αγορά :rtfm: Χώρια που νομίζω πως είτε δεν έχει καν ΦΠΑ, είτε έχει χαμηλότερο (αν και δεν είμαι βέβαιος γι' αυτό). Άρα το λες και πανάκριβο αναλογικά. Με μόνο ουσιαστικό κόστος λειτουργίας το κόστος αγοράς των εμπορευμάτων, η διαφορά στην τιμή θα έπρεπε να ήταν τεράστια.

Επιπλέον, αυτά δεν είναι μόνο για τους στρατιωτικούς και τα σώματα ασφαλείας;;; :hmmm:

Τώρα, το κόστος των προσφορών στα Σ/Μ συνήθως τα επωμίζονται οι προμηθευτές, μιας και το περιθώριο του Σ/Μ είτε παραμένει το ίδιο, είτε μεγαλώνει όταν μειώνεται η τιμή σε μία προσφορά. Αυτό ίσως να μην συμβαίνει σε 2-3 μεγάλους προμηθευτές που έχουν δύναμη (πχ 3Ε, Αθηναϊκή Ζυθοποιία, κτλ), αλλά συμβαίνει σε όλους τους άλλους. Μην ξεχνάμε πως το Σ/Μ είναι εξαιρετικά μεγάλος πελάτης και η δύναμη διαπραγμάτευσης των προμηθευτών είναι σχεδόν μηδενική (εκτός ξαναλέω από ελάχιστους, μετρημένους στα δάχτυλα πιθανώς του ενός χεριού, προμηθευτές).


Πόστ από άνθρωπο που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ του με το εμπόριο,δεν ξέρει στο ελάχιστο πως λειτουργεί η αγορά και το χειρότερο είναι πως είναι και νοιώθει και σίγουρος για αυτά που ποστάρει!!! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#571765 Ο markvag και ελεύθερος επαγγελματίας υπήρξε και οικονομολόγος είναι και ξέρει πως δουλεύει η αγορά. Πάμε παρακάτω.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#571785
touring the m3 1.6 έγραψε:
Πόστ από άνθρωπο που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ του με το εμπόριο,δεν ξέρει στο ελάχιστο πως λειτουργεί η αγορά και το χειρότερο είναι πως είναι και νοιώθει και σίγουρος για αυτά που ποστάρει!!! :s_dunno


Δίδαξέ με! :superman:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#571800 Γιατί μου κάνει για λάθος quote?
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#571802 γιατί έχεις φάει κόλλημα
Άβαταρ μέλους
By DAP
#571805
touring the m3 1.6 έγραψε:Πόστ από άνθρωπο που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ του με το εμπόριο,δεν ξέρει στο ελάχιστο πως λειτουργεί η αγορά και το χειρότερο είναι πως είναι και νοιώθει και σίγουρος για αυτά που ποστάρει!!! :s_dunno


Περιμενουμε με ανυπομονησια τα επιχειρηματα σου για αυτο το ποστ.......
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#571813
touring the m3 1.6 έγραψε:
markvag έγραψε:
mousatos έγραψε:Συγκρίναμε 2 είδη σε προσφορά :svivhaha: και ένα τοπικής παραγωγής .


To στρατιωτικό πρατήριο προφανώς, ούτε τα κόστη του Σ/Μ έχει (ενοίκια, μισθοδοσίες, φορολογία, κτλ), δεν θέλει να βγάλει κέρδος από τη λειτουργία του, ούτε φυσικά παίζει στην γενικότερη αγορά :rtfm: Χώρια που νομίζω πως είτε δεν έχει καν ΦΠΑ, είτε έχει χαμηλότερο (αν και δεν είμαι βέβαιος γι' αυτό). Άρα το λες και πανάκριβο αναλογικά. Με μόνο ουσιαστικό κόστος λειτουργίας το κόστος αγοράς των εμπορευμάτων, η διαφορά στην τιμή θα έπρεπε να ήταν τεράστια.

Επιπλέον, αυτά δεν είναι μόνο για τους στρατιωτικούς και τα σώματα ασφαλείας;;; :hmmm:

Τώρα, το κόστος των προσφορών στα Σ/Μ συνήθως τα επωμίζονται οι προμηθευτές, μιας και το περιθώριο του Σ/Μ είτε παραμένει το ίδιο, είτε μεγαλώνει όταν μειώνεται η τιμή σε μία προσφορά. Αυτό ίσως να μην συμβαίνει σε 2-3 μεγάλους προμηθευτές που έχουν δύναμη (πχ 3Ε, Αθηναϊκή Ζυθοποιία, κτλ), αλλά συμβαίνει σε όλους τους άλλους. Μην ξεχνάμε πως το Σ/Μ είναι εξαιρετικά μεγάλος πελάτης και η δύναμη διαπραγμάτευσης των προμηθευτών είναι σχεδόν μηδενική (εκτός ξαναλέω από ελάχιστους, μετρημένους στα δάχτυλα πιθανώς του ενός χεριού, προμηθευτές).


Πόστ από άνθρωπο που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ του με το εμπόριο,δεν ξέρει στο ελάχιστο πως λειτουργεί η αγορά και το χειρότερο είναι πως είναι και νοιώθει και σίγουρος για αυτά που ποστάρει!!! :s_dunno



"Ο markvag και ελεύθερος επαγγελματίας υπήρξε και οικονομολόγος είναι και ξέρει πως δουλεύει η αγορά."
:s_yes Ίσως...πολύ πιθανό...αν και δεν είμαι σίγουρος...νομίζω....μάλλον....μπορεί...αν και δεν είμαι βέβαιος!!!Μιλάμε για μεγάλες επενδύσεις...σου βγάζει τρελή σιγουριά!!!

bill33 έγραψε:Γιατί μου κάνει για λάθος quote?

wrong

DAP έγραψε:
touring the m3 1.6 έγραψε:Πόστ από άνθρωπο που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ του με το εμπόριο,δεν ξέρει στο ελάχιστο πως λειτουργεί η αγορά και το χειρότερο είναι πως είναι και νοιώθει και σίγουρος για αυτά που ποστάρει!!! :s_dunno


Περιμενουμε με ανυπομονησια τα επιχειρηματα σου για αυτο το ποστ.......


...είστε μεγάλη παρέα;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#571815 Κι εμένα θα με ενδιέφερε να διαβάσω την άποψη σου για το θέμα κι όχι για το τι πιστεύεις για τον markvag.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#571816 Τελικά ο φίλτατος touring τι ακριβώς έχει να πει για το θέμα πλην της ad hominem επίθεσης απο το πουθενά;
Επίσης mousatos πως και ψωνίζεις απο Στρατιωτικό πρατήριο;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#571818 Πως νομιζουμε οτι ειναι ο μουσατος...

Εικόνα




Πως πραγματικά ειναι ..

Εικόνα


:lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#571819 Μήπως ως ακριτική περιοχή αφήνουν να ψωνίζει και ο τοπικός πληθυσμός;