Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#646013
Andreasdik έγραψε:...πολύ καλά λουκάνικα αλλά είναι και πολύ πιο βαριά σε γεύση και στην χώνεψη από αυτά του Τσιανάβα.


Ενιωσα υγρα στο στομαχι και εφαγα πριν μιση ωρα. :lol:

Επισης το Καρδιτσα Τρικαλα που περιγραφεται ως διαφορετικο, μου φαινεται αποσταση Νικαια Κερατσινι.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#646014
gianik έγραψε:Λοιπόν αν ποτέ πετύχετε σε κανένα σούπερ μάρκετ λουκάνικο καρδίτσας ΤΣΙΑΝΑΒΑΣ , ντάξει πάρτε όσα μπορείτε... :eat: :eat: :eat: :eat: :eat: :eat:
ειδικά αυτό : Εικόνα

είναι άπαικτο σε γεύση και σε υφή εσωτερικά (δεν ειναι το κλασσικό με το λιωμένο κρέας... :thumbsdown: )
Μου το πρότεινε ένας φίλος που δουλεύει σε μια φρουταγορά και το φέρνει ..από ότι είδα στο sites τους είναι μια μικρή αλλαντοβιομηχανία στην Καρδίτσα ...


Τηγανι πηρες?
Άβαταρ μέλους
By gianik
#646016 Όχι ακόμα. Έχω το νου μου γι αυτά του Σκλαβενίτη..
Άβαταρ μέλους
By elvet
#646040
Andreasdik έγραψε:Ο Τσιανάβας είναι όντως μια μικρή αλλαντοβιομηχανία στο χωριό μου, στους Σοφάδες Καρδίτσας.

Αυτά που έγραψε ο pro είναι όλα σωστά και συμφωνώ.
Τα τοπικά κρεοπωλεία των Σοφάδων έχουν επίσης πολύ καλά λουκάνικα αλλά είναι και πολύ πιο βαριά σε γεύση και στην χώνεψη από αυτά του Τσιανάβα.

Τα καλύτερα λουκάνικα που έχω φάει ήταν από Κρεοπωλείο στις Σοφάδες. Με πράσο αλλά καθόλου βαριά, νόστιμα και αφρός! Βέβαια ήταν παραγγελία για τον ντόπιο θείο, αλλά σίγουρα το ξέρουν το θέμα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#646041 Λουκάνικα,οι καριόκες του κρεοπώλη!!




λολ
Άβαταρ μέλους
By italakias
#646043 Το λουκανικο καρδιτσας ειναι το καλυτερο αρκει να φτιαχνεται με τον παραδοσιακο τροπο.
Κομματια κρεατος και λιπος,οχι αλεσμενα,κρεμασμα ψηλα για μερες μεχρι να στεγνωσει.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#646048
trident1971 έγραψε:Επισης το Καρδιτσα Τρικαλα που περιγραφεται ως διαφορετικο, μου φαινεται αποσταση Νικαια Κερατσινι.


Έτσι είναι, Νίκαια - Κερατσίνι όντως.
Και οι γεύσεις είναι ανάκατα και έχουν και αρκετά κοινά με την Ήπειρο.
Μια διαφορά είναι ότι στα Τρίκαλα μεγάλο μέρος του πληθυσμού έχει βλάχικες και σαρακατσάνικες ρίζες, ενώ στην Καρδίτσα είναι περισσότεροι καραγκούνηδες.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#646050 Οι παλαιοί Τρικκαίοι, στο κέντρο της πόλης, λένε με περηφάνια ότι είναι Καραγκούνηδες. Έτσι έλεγε τουλάχιστον μια πρώην μου από εκεί. :lol:

Αυτά τα λουκάνικα όμως πως τα τρώτε; :vava:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#646054 Εσυ εγραφες οτι τρως ωμο κιμα και τωρα σε πειραζει το λουκανικο; :dizzy:
Θα μας τρελανετε εδω μεσα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#646055 Φιλέτο ταρτάρ λέγεται, και ναι, μου αρέσει, σε αντίθεση με τα χωριάτικα λουκάνικα. Γούστα είναι αυτά.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#646066 Αφου λες οτι ειναι γουστα,καλο ειναι λοιπον να μην αναρωτιεσαι πως τα τρωμε αυτα τα λουκανικα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By pro
#646071
bill33 έγραψε:Λουκάνικα,οι καριόκες του κρεοπώλη!!



Γεγονός. Όλη η σαβούρα μέσα. Γι αυτό βάζουν και πολλά μπαχάρια, για να "σβήνει" η μυρωδιά και η γεύση του κακού κρέατος. Αν υπάρχει καλό κρέας δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, αλάτι, πιπέρι ρίγανη είναι αρκετά. Και δεν είναι και καθόλου βαρύ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#646104
REALZEUS έγραψε:
Αυτά τα λουκάνικα όμως πως τα τρώτε; :vava:


Με μεγάλη ευχαρίστηση! :rtfm: :rtfm: :x :x :x

Την επόμενη φορά θα ζητήσω πειθαρχική ποινή! :x
Άβαταρ μέλους
By 224v
#646219 Μόλις μου έφεραν καβουρμά από Κομοτηνή, έχουν εδώ τα ΣΜ??

< Note >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#646305
italakias έγραψε:Το λουκανικο καρδιτσας ειναι το καλυτερο αρκει να φτιαχνεται με τον παραδοσιακο τροπο.
Κομματια κρεατος και λιπος,οχι αλεσμενα,κρεμασμα ψηλα για μερες μεχρι να στεγνωσει.

Τα καλύτερα κρέατα τα εχει το Μουζάκι.

Παλια πηγαινα 2-3 φορες το χρονο για δουλεια και προμηθευόμουν κρεατα απο'κει.
Σε ενα κρεοπωλείο που πήγαια συστημένος, ο παππούς ειχε μια χειροκίνητη μηχανη, άλεθε το κρέας και διπλα ειχε μια αρμαθιά πράσα, μπαχαρικα, τα εντερα κρεμασμένα...

Φοβερό λουκάνικο έφτιαχνε ο συγχωρεμένος...