Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#7894
Νίκος Παππάς έγραψε:Η δικη μου εμπειρια λεει αλλα. Στην δουλεια μου αλλα και στα ψωνια μου, οπως και στις κουβεντες με φιλους, βλεπω ανθρωπους να προσπαθουν να χαλασουν λιγοτερα χρηματα αγοραζοντας λιγοτερα και φτηνοτερα πραγματα.

Απο την αλλη οι εταιριες ισχυριζεται ο υπουργος δεν εχουν περιθωρια να ριξουν τις τιμες, ενω εχουν ριξει ηδη την ποιοτητα.
Παραδειγμα, πριν λιγο καιρο τα απορυπαντικα ειχαν μια αρκετα μεγαλη μειωση οπως λεει η συζυγος που τα αγοραζει.
Ταυτοχρονα η ιδια αρχισε να παραπονιεται οτι τα ρουχα δεν καθαριζουν οπως πριν.
Αν δεν ειναι ιδεα της γυναικας μου, δυσκολο αφου δεν αγοραζει το ιδιο προιον καθε φορα , αλλα διαφορετικο αναλογα τιμης η προσφορας, τοτε οι μαγκες ριξαν την τιμη μαζι με την ποιοτητα ωστε να χρειαζεσαι περισσοτερο προιον για την ιδια αποδοση.


Καλα κανουν οι φιλοι σου, δεν ειναι ομως ολοι οι υπολοιποι ανθρωποι το ιδιο. Προτιμουν το επώνυμο και ας μην εχουν να πληρωσουν το ρευμα.
Η δικη μου εμπειρια στα απορρυπανικα ειναι οτι καθαριζουν το ιδιο. Αγοραζω το προτελευταιο σε τιμη απορρυπαντικο ΣΜ μαρκας, και ειμαι ευχαριστημενος. (Το ακομα φτηνοτερο ειχε ενα θεμα με τον ελεγχο του αφρου). Αντιστοιχα με τις ταμπλετες του πλυντηριου πιάτων. Μιση τιμη, ιδια δουλεια.
Λαβε υποψη σου επισης οτι στα ρουχα υπαρχει το ΕΙΝΑΙ καθαρα και το ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ καθαρα, το οποιο παιζει πολυ. Αυτη http://science.howstuffworks.com/the-chemistry-of-cleaning-clothes-info7.htm
(εχω διαβασει καπου που δεν το βρισκω τωρα) λεγεται οτι ηταν μια σημαντικη διαφορα των επωνυμων απο τα budget προιοντα.

ΥΓ Παρε της μια μερα ενα κουτι επωνυμο απορρυπαντικο... και ριξε μεσα το απλο, θα ειναι ενδιαφερον πειραμα. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#7910
Νίκος Παππάς έγραψε:Θοδωρη, για επωνυμα μιλαω.


Νικο, αμα οι top μαρκες πιστευεις εχουν ριξει την ποιοτητα, τις πηδας με το μονο τροπο που μπορεις: Παρε μια δευτεραντζα μαρκα και χρησιμοποιησε την. Αν καθαριζει το ιδιο καλα, κανεις και οικονομια και τους δινεις ενα μαθημα. Αν οχι, σορρυ δεν εχω απαντηση, μεχρι εδω φτανω. :s_sad

@HF
Δικιο εχεις και εσυ, αλλα σκεψου οτι μενω και σε πιο λαϊκη συνοικια απο εσενα, και εχω δει αρκετους να ψωνιζουν επωνυμα προιοντα που με βαση τα κριτηρια μου ειναι χαζο να κανουν, και δεν μπορουμε να ξερουμε τη οικονομικη κατασταση του καθενος απο τα ψωνια του** αφου πχ ενας "πλουσιος" μπορει να ειναι τσιγκουνης. Go figure.

**ή τα "ψωνια" του :s_biggrin
Σκεψου να παρεις ενα σωρο μαρκες ΣΜ φτηνες, και να σε δουν να τις φορτωνεις στο BMW. Αντε πες τους οτι το ψαχνεις το πραγμα με βαση τιμη/αποδοση και δεν εισαι καρμιροτσέτουλας.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#7912 Εγώ πάντως στην BMW φορτώνω χαρτικά ΑΒ, όπως και αλουμινόχαρτα και γενικώς ό,τι ΔΕΝ τρώγεται.
Αλλά μακαρόνια ή πόσο μάλλον αλλαντικά αγνώστου πατρός, ούτε στον εχθρό μου.
Και επίσης, διαφωνώ και με αυτό που λες για λαϊκή γειτονιά: επειδή ο άλλος ζει σε λαϊκή γειτονιά, δεν σημαίνει απαραίτητα πως πεινάει ή θα έπρεπε να τρώει τα χειρότερα. Οι γονείς μου ζουν σε ένα παλιό σπίτι 72 τετραγωνικών, αλλά θα αγοράσουν μόνον τα καλύτερα για το φαγητό τους.

Συγνώμη που θα το πω λίγο ωμά, ακριβώς επειδή εσύ ζεις σε λαϊκή γειτονιά, θα έπρεπε να σκέφτεσαι λίγο παραπάνω από τον Γιακουμάτο και να μην τσουβαλιάζεις έτσι τον κόσμο...
Δεν πεινάνε όλοι στον Πειραιά και στα Καμίνια, αλλά είναι πολλοί που πεινάνε. Κάποιοι, δεν θα έχουν και λεφτά ΟΥΤΕ για τα φτηνότερα. Ε, αυτούς δεν θα τους δεις στα ΣΜ, θα τους δεις στις λαϊκές όταν κλείσουν να ψάχνουν τα πεταμένα...
:s_omg

Τέσπα, και μόνον που συζητάμε τόση ώρα μια |λογοκρισία| του Γιακουμάτου, δεν μας περιποιεί τιμή νομίζω... :s_sorry
Άβαταρ μέλους
By leonp
#7923 Εγώ αγοράζω πολλά προϊόντα 365 και δεν μου φαίνεται να έχουν διαφορά στην ποιότητα με τα επώνυμα,
μάλιστα το κατσικίσιο τυρί ΑΒ νομίζω είναι το καλύτερο απ' όλα.
(προσοχή: μη πάρετε γατοτροφή 365 - δεν την τρώει με τίποτε ο γάτος μου)

Όμως με τους σημερινούς μισθούς πείνας δεν έχει σημασία η μικρή διαφορά στην τιμή γιατί ούτε το ένα μπορείς να αγοράσεις ούτε το άλλο.
Δηλαδή αν δεν έχεις 3 ευρώ να πάρεις μπισκότα, αν βρεις μπισκότα με 2 ευρώ θα μπορείς να τα αγοράσεις; :s_no

Απλά οι άχρηστοι κυβερνώντες που μας κατακλέβουν από 1000 μεριές, εφευρίσκουν ανόητες δικαιολογίες για να καλύψουν κάποια θέματα όπως ότι αφήνουν τα καρτέλ στα τρόφιμα/σουπερμάρκετ να δρουν ανενόχλητα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#7931 Τα ζυμαρικα Carrefour (μπλε συςκευαςια) ειναι καλυτερα απο μερικες μαρκες που ειναι σε υψηλοτερες τιμες (νομιζω στελλα που ειχα δοκιμασει) και γενικα πολυ καλα σε συγκριση με ζυμαρικα που πωλουνται στα καλυτερα σμ της Αγγλιας.

Το γαλα στο ιδιο σουπερ πολλες φορες ειναι 0,99 το λιτρο (προσφορα που τρεχει συχνα).

Προσφορες τρεχουν σε καθημερινη βαση, πχ το Καρρεφουρ εχει 30% εκπτωση σε χαρτικα συχνα.

Λιγο προσοχη θελει και ψαξιμο οι τιμες ειναι πολυ χαμηλοτερες σε σχεση με πριν την κριση.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#7937
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ πάντως στην BMW φορτώνω χαρτικά ΑΒ, όπως και αλουμινόχαρτα και γενικώς ό,τι ΔΕΝ τρώγεται.
Καρμιρης, το ειπα εγω :s_biggrin
Αλλά μακαρόνια ή πόσο μάλλον αλλαντικά αγνώστου πατρός, ούτε στον εχθρό μου.
Δεν ειναι αγνωστου πατρος, απλα δεν τον ξερουν ολοι τον πατερα ή δε τα αναγνωριζει.... Ο Νίκας ή η Creta Farm ή τα μακαρόνια "Ηλιος" ή ο Κίκιζας (οχι ο φορουμικος) δε φτιαχνουν φασόν νομιζεις? Απλα δεν το ξερει πολυς κοσμος. Α, και τον τοματοπελτε για το κετσαπ heinz τον φτιαχνει φασον ενα εργοστασιο, στην Ηλεία ειναι αν θυμαμαι καλα.
Και επίσης, διαφωνώ και με αυτό που λες για λαϊκή γειτονιά: επειδή ο άλλος ζει σε λαϊκή γειτονιά, δεν σημαίνει απαραίτητα πως πεινάει ή θα έπρεπε να τρώει τα χειρότερα. Οι γονείς μου ζουν σε ένα παλιό σπίτι 72 τετραγωνικών, αλλά θα αγοράσουν μόνον τα καλύτερα για το φαγητό τους.
Συγνώμη που θα το πω λίγο ωμά, ακριβώς επειδή εσύ ζεις σε λαϊκή γειτονιά, θα έπρεπε να σκέφτεσαι λίγο παραπάνω από τον Γιακουμάτο και να μην τσουβαλιάζεις έτσι τον κόσμο...
Επετρεψε μου να εχω αποψη για τη δυναμικη και τις ισσοροπίες της λαικαντζας. :s_sad
Πιο πολλοι κυκλοφορουσαν εδω με Μερσεντικα παρκαρισμενα εξω απο καλύβες, παρα στο Ψυχικο, και τα αδεια κουτια απο τα ακριβα στερεοφωνικα και τηλεορασεις που αγοραζαν οι κουρεληδες γειτονες ηταν βουνα εξω απο τους σκουπιδοτενεκεδες, αλλα οτι μικρομαθεις, δε γεροντοαφηνεις.



Δεν πεινάνε όλοι στον Πειραιά και στα Καμίνια, αλλά είναι πολλοί που πεινάνε. Κάποιοι, δεν θα έχουν και λεφτά ΟΥΤΕ για τα φτηνότερα. Ε, αυτούς δεν θα τους δεις στα ΣΜ, θα τους δεις στις λαϊκές όταν κλείσουν να ψάχνουν τα πεταμένα...
:s_omg
Αυτο δεν ειναι τιποτα... ειδα προσφατα στη Νικαια τυπο που περνωντας εριξε μια ματια σε πεταμενο πλαστικο ποτηρι με φραπε στο ρειθρο του πεζοδρομιου... κοντοσταθηκε, το σηκωσε και τραβηξε 2-3 τζουρες που ειχε μεσα και συνεχισε το δρομο του.
Τέσπα, και μόνον που συζητάμε τόση ώρα μια |λογοκρισία| του Γιακουμάτου, δεν μας περιποιεί τιμή νομίζω... :s_sorry
Για το θεμα προσωπικοτητας Γιακουματου εχω συμφωνησει.



GTS έγραψε:Τα ζυμαρικα Carrefour (μπλε συςκευαςια) ειναι καλυτερα απο μερικες μαρκες που ειναι σε υψηλοτερες τιμες (νομιζω στελλα που ειχα δοκιμασει) και γενικα πολυ καλα σε συγκριση με ζυμαρικα που πωλουνται στα καλυτερα σμ της Αγγλιας.


Αυτα παιρνω. Δεν εχω συγκεκριμενη πληροφορηση, αλλα τσεκαρε να δεις οτι οι συσκευασιες τους ειναι σεδον ταυτοσημες, πολυ κοντα σε σχεδιαση και χρωματα κλπ με τα αντιστοιχα ζυμαρικα "Ήλιος". Αντιστοιχα και μια κατεψυγμενη τυροπιτα Καρφουρ ειναι υποπτα ΙΔΙΑ ακριβως στη συσκευασια (ιδια φωτο, θεμα) κλπ με μια λιγο πιο "επωνυμη".
Άβαταρ μέλους
By GTS
#7947 Πρεπει να είναι ιδια με καποια μαρκα αλλα δεν το εχω ψαξει.

Γενικα στο Καρεφουρ τρεχουν συνεχεις 20-30% εκπτωσεις σε ζυμαρικα, οσπρια, κατεψυγμένα, χαρτικά, καθαριστικα κλπ Πραγματικα χαμηλες τιμες που γινονται ακομα χαμηλότερες με τις εκπτωσεις.
Παρομοιες εκπτωσεις εχουν και τα αλλα ΣΜ.
Δεν μπορω να καταλαβω ποιος ψωνιζει ακριβα επωνυμα προιοντα ΣΜ πια.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#7949 Tο θέμα επώνυμα-ιδιωτική ετικέτα έχει εξαντληθεί μέχρι τελικής πτώσεως στο πάλαι ποτέ ακατανόμαστο φόρουμ, και συμπέρασμα ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ. Και δεν πρόκειτα να βγει ποτές. Είτε γιατί η ποιότητα στα ιδιωτικά δεν είναι σταθερή, κυμαίνεται από επίπεδο ροχάλας μέχρι εφάμιλλη των πρώτων, είτε γιατί μερικοί έχουν συνηθίσει ή αρέσκονται στα πρώτα και δεν παίρνουν άλλα (π.χ. κόκα κόλα ιδιωτική έχετε ποτέ ευχαριστηθεί?, εγώ ΌΧΙ), είτε γιατί μερικά πρώτα είναι αναντικατάστατα αφού είναι μοναδικά και ο επιχειρηματίας τα διαφυλάσσει ως κόρη οφθαλμού.
Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν επαρκή ή και αξιόλογα ιδιωτικά, ή ότι πολλοί κάνουν στο σούπερ (στην αγορά γενικώς) σαν τους ζουλού με τα καθρεπτάκια τσέπης.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#7962 Άλλο τα ζυμαρικα άλλο η κοκα κολα. Απλα τα ζυμαρικα είναι τα ιδια με επωνυμες μαρκες αλλα άλλη συσκευασια. Η Κοκα Κολα είναι γνωστο ότι κραταει μυστικη την συνταγή οποτε δεν θα είναι καθολου ιδια η ιδιωτικη ετικετα. Παντως παιζει 3 λιτρα στο 1.86 ευρω στο καρεφουρ σε Κοκα Κολα, σχεδόν δωρεαν.

Επισης τα Carrefour Discount φαινεται να είναι μια ποιοτητα που δεν είναι τοσο καλη για τα δικα μου γουστα (σπανια εχω αγορασει κατι από αυτή την σειρα). Είναι η φθηνοτερη σειρα τους αλλα εχουν άλλες που είναι καλης ποιοτητας. Δοκιμάζεις και αν δεν σου αρεσει δεν ξαναγοράζεις.

Γενικα παιζουν καλες εκπτωσεις και στα φρουτα/λαχανικα, στο κρεας και στα τυρια. Ελαχιστα προιοντα εχουν μεινει σε υψηλες τιμες πια.

Κατι που ηταν ακριβο παλαιοτερα πχ Dove αφρολουτρο ή Palmolive κρεμοσαπουνο τωρα εχουν πακετα 1+1 δωρο και επιπλέον 30% εκπτωση, βγαινει φθηνοτερα από οποιοδηποτα άλλη χωρα τα εχω αγορασει στο παρελθον!
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#7973
trident1971 έγραψε:Η δικη μου εμπειρια στα απορρυπανικα ειναι οτι καθαριζουν το ιδιο. Αγοραζω το προτελευταιο σε τιμη απορρυπαντικο ΣΜ μαρκας, και ειμαι ευχαριστημενος. (Το ακομα φτηνοτερο ειχε ενα θεμα με τον ελεγχο του αφρου). Αντιστοιχα με τις ταμπλετες του πλυντηριου πιάτων. Μιση τιμη, ιδια δουλεια.

Η δική μου εμπειρία είναι η ακριβώς αντίθετη. Είναι κατ' εξοχήν προϊόντα που παίζει τεράστιο ρόλο η ποιότητα.
Από το υγρό πιάτων που έχω δοκιμάσει φτηνά και έπρεπε να φοράς γάντια από το CDC για να μη βγάλεις πλοκάμια και είχα αλλάξει τρία δέρματα μέχρι να τελειώσει (στο μισό χρόνο ευτυχώς από τα συνήθη), τα του πατώματος (νταξ, στρατό πήγαμε :s_crazy ) μέχρι ό,τι θες. Έχει πολλές παραμέτρους το ζήτημα, από φιλικότητα στον άνθρωπο, στα υλικά που καθαρίζει, στη διάρκεια κλπ κλπ κλπ

trident1971 έγραψε:Λαβε υποψη σου επισης οτι στα ρουχα υπαρχει το ΕΙΝΑΙ καθαρα και το ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ καθαρα

ε, πρέπει να είναι που το καθαρό στο ρούχο αναφέρεται και στην όψη.
Αλλιώς ξέρω γω, και με το λεκέ του καφέ και τις ιδρωτσίλας, το βαθύτερο ΕΙΝΑΙ του ρούχου μπορεί να είναι και καθαρό :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By markvag
#8044
Anonymous Founder έγραψε:Τα σουπερμάρκετ έχουν γεμίσει από προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας, προφανώς κάποιοι τα αγοράζουν. Οι υπόλοιποι, ΔΕΝ τα αγοράζουν, γιατί δεν τα εμπιστεύονται υποθέτω.
Αν μπορώ να πληρώσω, δεν θα επιλέξω ΠΟΤΕ να φάω κάτι τέτοιο, όλα όσα έχω δοκιμάσει κατά καιρούς ήταν χάλια (θυμάμαι έναν τόνο του ΑΒ τον οποίο τον άνοιξα και τον πέταξα).


Καλά, πέρα από την ανοησία του πολιτικού ανδρός ( :s_rofl :s_rofl ), εδώ διαφωνώ, υπό όρους. Τι εννοώ; Αρκετές φορές τα ιδιωτικής ετικέτας των ΣΜ κατασκευάζονται από τις ίδιες εταιρείες που κατασκευάζουν και τα "επώνυμα". Π.χ., Ο κολιός φτιάχνει κασέρι. Κάποια τα πουλάει με το δικό του brand, κάποια τα πουλάει με το brand ενός ΣΜ. Διαφορά στην ποιότητα; 0. Από την ίδια ακριβώς γραμμή βγαίνουν, με ακριβώς τις ίδιες πρώτες ύλες και την ίδια διαδικασία. Απλά αλλάζει η ετικέτα και η τιμή (για μία σειρά λόγων αυτό με την ετικέτα του ΣΜ είναι φθηνότερο, κυρίως όμως επειδή δεν βαρύνεται με έξοδα διαφήμισης και προβολής). Κάποια πράγματα τα ξέρω λόγω (προηγούμενης) δουλειάς. Αυτό δεν ισχύει πάντα φυσικά. Κάποιες φορές τα ΣΜ επιλέγουν προμηθευτές κατώτερων προδιαγραφών ή επιβάλλουν τιμές στα ιδιωτικής τους ετικέτας που απλά δεν βγαίνουν με τη χρήση των "σωστών" υλικών (ξέρω και 1-2 τέτοιες περιπτώσεις)... Σε γενικές γραμμές όμως οι προμηθευτές, εφόσον φτιάχνουν και για τον εαυτό τους το ίδιο προϊόν δεν έχουν ξεχωριστή γραμμή παραγωγής για τα ιδιωτικής ετικέτας... Κάτι τέτοιο είναι ακριβό και προφανώς δεν συμφέρει και δεν έχει λογική για τα ιδιωτικής ετικέτας, που έχουν ως μόνο λόγο ύπαρξης τη συμπίεση του κόστους...

Οπότε, καλό είναι όταν αγοράζουμε ένα προϊόν και δίπλα βλέπουμε ένα άλλο ιδιωτικής ετικέτας με συσκευασία που παρουσιάζει "ύποπτες" ομοιότητες, να κοιτάξουμε ποιος το φτιάχνει. Μπορεί το επώνυμο που θέλουμε να αγοράσουμε να είναι ολόιδιο με το "κατώτερης" ποιότητας ιδιωτικής ετικέτας.

Επιπλέον, ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ (εκτός από μία ή δύο μάρκες που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή...) τα μακαρόνια που φτιάχνονται στην Ελλάδα παράγονται από μία εταιρεία στο Κιλκίς (που δεν πουλάει τίποτα με το δικό της όνομα, μόνο για λογαριασμό τρίτων παράγει) και είναι προφανώς ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια, ανεξάρτητα αν το όνομα στην ετικέτα γράφει κάποια γνωστή εταιρεία ζυμαρικών ή κάποια αλυσίδα ΣΜ... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#8081
mjacob έγραψε:
trident1971 έγραψε:Λαβε υποψη σου επισης οτι στα ρουχα υπαρχει το ΕΙΝΑΙ καθαρα και το ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ καθαρα

ε, πρέπει να είναι που το καθαρό στο ρούχο αναφέρεται και στην όψη.
Αλλιώς ξέρω γω, και με το λεκέ του καφέ και τις ιδρωτσίλας, το βαθύτερο ΕΙΝΑΙ του ρούχου μπορεί να είναι και καθαρό :s_biggrin


χαχα, ωραιο flame bait.
Αμα κανεις τον κοπο και διαβασεις το λινκ που παρεθεσα, ισως να καταλαβεις τι πραγμα εννοω, σιγουρα οχι σταμπες σε υφασματα.

@markvag
+1
Η πρωην ΜΑΚΒΕΛ?
Άβαταρ μέλους
By liostemi
#8412
trident1971 έγραψε: Αντιστοιχα με τις ταμπλετες του πλυντηριου πιάτων. Μιση τιμη, ιδια δουλεια.

...λέγε γρήγορα... ποιές είναι και πού τις βρίσκεις?.. (υποθέτω δεν εννοείς τις κάποιες προσφορές κάπου-κάπου από συγκεκριμένα ΣΜ...).