Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#793485 Και εμείς 65 τον ντενεκέ, το πήραμε από την πηγή χωρίς μεταφορικά.

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#793486 Φέτος δεν ακούω πουθενά λιγότερο από 90
Άβαταρ μέλους
By m_m538
#793488 65-70?....last year....

εκεί που έχουν πάει φέτος τα εργατικά (60-80Ε μεροκάματο συλλογής από 30-35, "κι αν θέλεις" σου λένε) και η έλλειψη από ιταλία και ισπανία, υπολογίστε κανένα 100αρικο εύκολα.

Πάει για 5Ε/κιλό χοντρική
https://www.agro24.gr/ελαιόλαδο
Τελευταία επεξεργασία από m_m538 και 18 Νοέμ 2022, 11:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#793489 Ελαιοτριβεία αγοράζουν από 4,5 έως 5,20 το κιλο
Άβαταρ μέλους
By g8777
#793490
dimviii έγραψε:Φέτος δεν ακούω πουθενά λιγότερο από 90


Αυτο.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#793592 Φίλος από Σπάρτη, μου έστειλε τρεις τενεκέδες από 70€ έκαστος. Το πουλάει 85-90 μου είπε, η τιμή ήταν φιλικότατη.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#793597 Φέτος 100ρικο σε μας και μάλιστα σε 16κιλο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#793605
edmond έγραψε:Φέτος 100ρικο σε μας και μάλιστα σε 16κιλο.


σαν τα σμ δλδ,και λιγοτερη ποσοτητα και ακριβοτερα. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#793618 :roll: :roll:
Ρε σεις, να ξέτε.
Το καλύτερο, ακριβότερο, γαμιστερότερο λάδι άλτις έξτρα σούπερ ντούπερ παρθένο 16v turbo intercooler "καίω και αμόλυβδη" και δε συμμαζεύεται, είναι κανα32 κλάσεις κατώτερο από το πιο ξεφτιλισμένο αγουρέλαιο που βγάζει ένας παραγωγός κατευθείαν στο λιοτρίβι.
Νομίζω είναι κατανοητό αυτό, για το συμφέρον όλων μας :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#793634 εγω περσυ αγορασα απο τον πατερα ενος φιλου μου απο την Αντιπαρο.
Συνταξιουχος και ασχολειται ολο το χρονο με τα δεντρα του.Εχει αρρωστια μιλαμε με τις ελιες του.
Αγουρολαδο στα 90 ευρω περσυ αγορασα 2 ντενεκεδες και εχω λιγο ακομα.
Οντως εξαιρετικο λαδι,αρωμα σκετο.Στην αρχη πικριζε λιγο μιας και ηταν σκαρτο μηνα που το μαζεψε,αλλα σε 2-3 μηνες εσιαξε.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#793637 Η πίκρα δεν είναι απαραίτητα θέμα εποχής μαζέματος, εκτός και αν έχει μαζέψει όλες τις σάπιες.
Για την πίκρα αυτή υπάρχει μεγάλη ζήτηση στην αλλοδαπή.
Για την...ημεδαπή, κόψε μια ντομάτα, λίγο αγγουράκι και κρεμμύδι, λίγες ελίτσες, κανάμισό κιλό :shifty: φέτα κατσικίσια :rtfm: και μια φρατζόλα ψωμί, κατά προτίμηση ζυμωτό και φρέσκο. Ένα ποτηράκι του κρασιού λάδι από το λεγάμενο και συνοδεύουμε με κρασάκι, ίσως ρετσίνα παγωμένη.
Καληνύχτα δίμβιε... :s_bye
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#793641
edmond έγραψε:Η πίκρα δεν είναι απαραίτητα θέμα εποχής μαζέματος, εκτός και αν έχει μαζέψει όλες τις σάπιες.


ετσι μου εχουν πει ολοι.Οταν ειναι μαζεμενες νωρις και ειναι φρεσκο το λαδι πικριζει,και ειναι θολο.
Πικρα που σε λιγο καιρο θα χαθει.Ετσι εγινε και σε μενα.