Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#8903 Σουπερ Μάρκετ 9 στις 10 πάω Σκλαβενίτη..
Μακαρόνια κ.λ.π ζυμαρικά πλέον μόνο Μαράτα..
χαρτικά , κωλόχαρτα κ.λ.π μόνο Γλάρος..
Χυμός πορτοκάλι μεγάλος και μικροί (τύπου Αμίτα) μόνο Μαράτα ..ασία
Γιαούρτι 2% στραγγιστό ,μόνο την συσκευασία των 3 του Μαράτα..
Ξύδι θα πάρω το φτηνό με τα 30 λεπτά και όχι το ακριβό με τα 60.
Φρυγανιές επίσης μαράτα..
Για το παιδί Γιαουρτάκι της δελτα , φρέσκο γάλα Όλυμπος , κρέας από ένα μεγάλο κρεοπωλείο της γειτονιάς (όχι από το s/m).
Γενικά κοιτάω πάντα το προιον να είναι Ελληνικής παραγωγής , να λήγει όσο το δυνατόν αργότερα ( ο αιώνιος τσακωμός με την γυναίκα μου που δεν κοιτάει ημερομ ληξεως και παίρνει π.χ αυγά που λήγουν σε 10 μέρες ενώ υπάρχει και 6άδα που λήγει σε 20. , είναι δηλαδή και 10 μέρες πιο φρέσκα)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#9023 Τα τελευταία χρόνια που ζώ και εκτός Ελλάδας αναπόφευκτα κάνω συγκρίσεις. Οι τιμές στην Ελλάδα σε πάρα πολλά είδη όχι μόνο δεν έχουν πέσει αλλά έχουν ανέβει. Επίσης περιέργως πολλά είδη ήταν και παραμένουν πιο ακριβά ως πολύ πιο ακριβά στην Ελλάδα. Υπάρχουν και μερικά πιο φτηνά φυσικά (λάδι, τυρί, φρούτα).
Άλλη παρατήρηση ότι τα βιολογικά/οργανικά προϊόντα στην Ελλάδα κοστίζουν 50-100+% παραπάνω ενώ εκτός η διαφορά είναι συνήθως μόνο 10-30% (μικρή διαφορά έχουν και οι βενζίνες είτε από μαγαζί σε μαγαζί είτε από απλή σε σούπερ και δεν είναι εκτός θέματος γιατί παίζει βενζίνη στο σούπερμάρκετ).
Οι συχνότητα και μέγεθος προσφορών στην Ελλάδα είναι αστείες. Εκτός, κοιτάζοντας 2-3 ΣΜ μπορείς να αγοράζεις σχεδόν μόνιμα πολλά είδη σε προσφορά. Υπάρχει και σχετική εφαρμογή που σου συγκρίνει τις τιμές από τις πιο γνωστές αλυσίδες. Συνολικά η διαφορά είναι μικρή (άλλος έχει προσφορά στο ένα αλλά όχι στο άλλο κλπ). Διαλέγοντας όμως το σωστό συνδυασμό ΣΜ μπορείς να γλυτώσεις αρκετά.
Τελευταία παρατήρηση: τον πλούτο και τον αριθμό μαρκών για το ίδιο προιόν που έχει ένα μέσο ελληνικό ΣΜ δεν το φτάνουν με τίποτα έξω. Απλό παράδειγμα, στην Ελλάδα έχουμε τουλάχιστον 5 μουστάρδες, τουλάχιστον 8 μάρκες ζυμαρικών κοκ. Περιέργως παρά την κρίση ακόμα υπερτερούμε, ο υπερκαταναλωτισμός δεν έπαψε.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#9026
mjacob έγραψε:και είναι περίεργο ή κακό να τρέχουν customer analytics?.



Όχι
Άβαταρ μέλους
By dstou
#9030
τον πλούτο και τον αριθμό μαρκών για το ίδιο προιόν που έχει ένα μέσο ελληνικό ΣΜ δεν το φτάνουν με τίποτα έξω.


Μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό, μιλάς για επαρχιακά σούπερ σε χωριά? Θυμάμαι πριν 15 χρόνια σε Αγγλία πήγαινα σε κάτι Σέντμπουρις σε πόλεις και έβλεπα 180 μάρκες τσαγιού, 85 τύπους σοκολάτας, 100 διαφορετικά γιαουρτάκια, 150 μπισκότα, 60 διαφορετικά ψωμιά, 80 περιοδικά αυτοκινήτου, καμιά 35αριά τσένταρ κ.ο.κ. Δεν ήξερες τι να διαλέξεις, κυριολεκτικά, μέχρι να μπεις σε κάποια σειρά μετά από εβδομάδες ή και μήνες. Την ίδια περίοδο έπαιζε στη χώρα μας το λαζοπούλειο ανέκδοτο 'πάμε στον ΑΒ να χαζέψουμε μουστάρδες', αλλά ο ΑΒ είχε 5-10 μάρκες μόνο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#9045
dstou έγραψε:
τον πλούτο και τον αριθμό μαρκών για το ίδιο προιόν που έχει ένα μέσο ελληνικό ΣΜ δεν το φτάνουν με τίποτα έξω.


Μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό, μιλάς για επαρχιακά σούπερ σε χωριά? Θυμάμαι πριν 15 χρόνια σε Αγγλία πήγαινα σε κάτι Σέντμπουρις σε πόλεις και έβλεπα 180 μάρκες τσαγιού, 85 τύπους σοκολάτας, 100 διαφορετικά γιαουρτάκια, 150 μπισκότα, 60 διαφορετικά ψωμιά, 80 περιοδικά αυτοκινήτου, καμιά 35αριά τσένταρ κ.ο.κ. Δεν ήξερες τι να διαλέξεις, κυριολεκτικά, μέχρι να μπεις σε κάποια σειρά μετά από εβδομάδες ή και μήνες. Την ίδια περίοδο έπαιζε στη χώρα μας το λαζοπούλειο ανέκδοτο 'πάμε στον ΑΒ να χαζέψουμε μουστάρδες', αλλά ο ΑΒ είχε 5-10 μάρκες μόνο.

Και η δική μου εντύπωση είναι ίδια με την δικιά σου τουλάχιστον αν μιλάμε για μεγάλο Tesco, Asda κλπ και όχι για Express. Προφανώς το Coop της γειτονιάς δεν έχει και δεν περιμένεις να έχει 35 μουστάρδες
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#9060 Ίσως έχετε δίκιο αλλά πιθανόν η ποικιλία είναι σε διαφορετικά προϊόντα. Πχ στα τσάγια πλεονεκτούν αλλά στα μακαρόνια και στα γάλατα δεν μας πιάνουν. Μάλλον ουτε στα καλλυντικά και στα απορρυπαντικά.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#9109
sknipper έγραψε:Ίσως έχετε δίκιο αλλά πιθανόν η ποικιλία είναι σε διαφορετικά προϊόντα. Πχ στα τσάγια πλεονεκτούν αλλά στα μακαρόνια και στα γάλατα δεν μας πιάνουν. Μάλλον ουτε στα καλλυντικά και στα απορρυπαντικά.

Στην Αγγλια στα απορρυπαντικα, καθαριστικα κλπ εχουν ισως και περισσοτερα από Ελλαδα αλλα πρεπει να πας στα μεγαλα σουπερ. Εγω ψωνιζω σε μεγαλο Τεσκο στο Λονδινο (ελαχιστα στην ζωνη 1-2) και εχει τα παντα σε καλες τιμες. Φυσικα στα μικρα και μετρια σουπερ βρίσκεις πολύ λιγοτερα.

Στην Ελλαδα βρίσκεις πολλα σε κάθε σχεδόν σουπερ επηδει δεν εχουν πιασει το αγγλικο μοντελλο με τα εξπρες που εχουν λιγα πραγματα για λογους οικονομιας στην αποθηκη.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#9123 Αγοραστηκαν πριν λιγο ταμπλετες Γκαρφούρ με 0,14€/τμχ, ενω οι αντιστοιχες επωνυμες ειχαν απο 0,21 και πανω (επειδη ετρεχε καποια προσφορα). Απορρυπαντικο πλυντηριου επισης Γκαρφουρ με 7,99 οι 60 δοσεις. Ειχαν DIxan 60 δοσεων στα 6,99€ αλλα το ειχαν εξαφανισει.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#142685 το χαβιαρι μαυρο,το κρασι παλιο,το τυρι μουχλιασμενο...

Μόλις είδα την απόδειξη από τα σημερινά ψώνια, το ροκφόρ στο 13%. :metalo:

Οι σοκοφρέτες μέσα σε 3 μήνες πήγαν από τα 30 στα 35 λεπτά, όπως ο μισθός μου. :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#218979 εφερε η γυναικα μου απο τα λιντλ σαλαμι αερος σε προσφορα.. το ανοιξα (ηταν σε σφραγισμενο σελοφαν) και ξεχυθηκε μια μποχα σαν οταν αδειαζουν βοθρο. ανοιξαμε τα παραθυρα . το εκλεισα ξανα στην σακουλα με σελοτειπ και το εβαλα στο ψυγειο.
τι το κανω;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#218981 Α) το πας πίσω.
Β) αν όχι το Α τότε το πετάς.

Τι άλλο να το κάνεις;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#218993
otso έγραψε:εφερε η γυναικα μου απο τα λιντλ σαλαμι αερος σε προσφορα..


Τα τρόφιμα που έχει σε προσφορά (αν δεν πρόκειται για προγραμματισμένη προσφορά από αυτές που αναφέρονται στο site τους) είναι τρόφιμα με ημερομηνία λήξης λίγων ημερών, σχεδόν ληγμένα δηλαδή.

otso έγραψε:καταγγελια καπου;


Μου έτυχε και εμένα κάτι παρόμοιο πριν 2 μήνες, έκανα καταγγελία στον ΕΦΕΤ, έτρεχα για να τους παραδώσω το δείγμα και τελικά μετά από τα πολλά γελούσα με την αστεία απάντησή τους. Αν έχεις χρόνο για χάσιμο, εδώ είναι.