Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#606586 Όχι μόνο δεν υστερούν, αντιθέτως υπερτερούν ποιοτικά. Μην κοιτάς τα αισχρά ψεύδη του Νίκου για σαλιγκάρια -αυτά δεν έχουν γίνει ποτέ, κανένας ζωντανός οργανισμός δεν βρέθηκε πέραν του λαχανικού , φρόντισε ο φύλακας βάτραχος. :iconcool:
Ολες οι εταιρείες τηρούν αυστηρά τα πρότυπα διασφάλισης ποιότητας τροφίμων που εφαρμόζουν, δεν έχεις κανένα θέμα Αντιθέτως μεγάλες διακυμάνσεις θα βρεις τη σαλάτα της λαϊκής ( έχει αγοραστεί μαρούλι που την προηγούμενη νύχτα ο πωλητής σκουπιζε το πέος του μετά από ερωτική συνεύρεση με τραβεστί)
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#606596 Έτσι ακριβώς στηριζουμε Φρεσκουλη :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#606604
markvag έγραψε:
elteo έγραψε:Είσαι η καρα-εξαίρεση του κερατά. :innocent:
Ορεξη να μαγειρέψει κάποιος μετά από 12ωρο είναι τα νούμερα που κερδίζουν το τζόκερ. :lol:


Δεν έχω κερδίσει τζόκερ ακόμα. :hmmm:

Εξάλλου, όπως είπε ο νικοπαππάς, λύσεις υπάρχουν. Προσωπικά συνήθως τρώω φαΐ που θέλει ζέσταμα (από χθες ή προχθές ή ακόμα πιο πίσω... :help: :lol: ), οπότε, όσο ζεσταίνεται κόβω τη σαλατίτσα μου (αν τη θέλω). Το ίδιο κάνω και κάποιες φορές όταν μαγειρεύω. Παλιότερα που έμενα μόνος μου μαγείρευα σχεδόν τις μισές μέρες (τις άλλες μισές ταπεράκι της μαμάς :inlove: ), ανεξαρτήτως δουλειάς (και τις δουλειές του σπιτιού τις έκανα εγώ για να προλάβω σχόλιο :lol: ). Καμιά φορά το κάνω ακόμα και τώρα (με δύο παιδιά, που θέλουν τρέξιμο σε δραστηριότητες συν το μερίδιό μου σε δουλειές του σπιτιού), που δουλεύω συχνότατα από 9 ώρες και πάνω (τις προάλλες έκλεισα το λάπτοπ στο σπίτι στις 01:10... :help: ). Προφανώς δεν γίνεται κάθε μέρα αυτό (δεν μπορεί να γίνει), αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να μην βρω τα 5-10 λεπτά να κόψω μία σαλάτα. Ενώ τρώω τα πάντα χωρίς πρόβλημα, όταν πω ότι θέλω ένα συγκεκριμένο φαγητό, σημαίνει πως το θέλω με τον συγκεκριμένο τρόπο που μ' αρέσει (μπορεί να μην αρέσει σε κανέναν άλλον, προσωπικές ιδιοτροπίες :lol: ) και σημαίνει ότι θα το κάνω ΑΚΡΙΒΩΣ όπως μ' αρέσει και πως συχνά θα το κάνω μόνος μου. Αυτό συνήθως γίνεται μέσα στο Σ/Κ, αλλά όχι απαραίτητα.

Ξαναλέω, δεν πιστεύω πως κάποιος δεν έχει τα 10 λεπτά να κόψει μία σαλάτα. Μπορεί να βαριέται, μπορεί να μην θέλει, αλλά το να μην έχεις 10 λεπτά;;; :s_dunno


g8777 έγραψε:Ασίμω τι Lot number να βάλω στα σιφτυ;


69696969696969696969696969


Δηλ θέλετε να μου πείτε όλοι εσείς ότι γυρνάτε μετά τη δουλειά και μαγειρεύετε γίγαντες, κοτόπουλο με πατάτες φούρνου κτλ κτλ. Οκ :s_sarcastic

Εκεί πάει η ένσταση μου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#606618
g8777 έγραψε:Όχι μόνο δεν υστερούν, αντιθέτως υπερτερούν ποιοτικά. Μην κοιτάς τα αισχρά ψεύδη του Νίκου για σαλιγκάρια -αυτά δεν έχουν γίνει ποτέ, κανένας ζωντανός οργανισμός δεν βρέθηκε πέραν του λαχανικού , φρόντισε ο φύλακας βάτραχος. :iconcool:
Ολες οι εταιρείες τηρούν αυστηρά τα πρότυπα διασφάλισης ποιότητας τροφίμων που εφαρμόζουν, δεν έχεις κανένα θέμα Αντιθέτως μεγάλες διακυμάνσεις θα βρεις τη σαλάτα της λαϊκής ( έχει αγοραστεί μαρούλι που την προηγούμενη νύχτα ο πωλητής σκουπιζε το πέος του μετά από ερωτική συνεύρεση με τραβεστί)



:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

elteo έγραψε:
Δηλ θέλετε να μου πείτε όλοι εσείς ότι γυρνάτε μετά τη δουλειά και μαγειρεύετε γίγαντες, κοτόπουλο με πατάτες φούρνου κτλ κτλ. Οκ :s_sarcastic

Εκεί πάει η ένσταση μου.



Προφανώς και όχι κάθε μέρα, αλλά καπ' καπ' ... Σε κάθε περίπτωση πάντως κόβω το μαρούλι με τα χέρια μου, αφού τα έχω σκουπίσει στο δασύτριχο στήθος μου. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#606620
markvag έγραψε:κόβω το μαρούλι με τα χέρια μου, αφού τα έχω σκουπίσει στο δασύτριχο στήθος μου. :inlove:


Ουφ...Παλι καλα...Μεχρι να ολοκληρωσω την προταση ειχα αγωνια! :lol:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#607108
Asimov έγραψε:Εγώ θα ξαναρωτήσω : έχετε στοιχεία ότι οι έτοιμες υστερούν ποιοτικά; Αν όχι, που το βασίζετε;

Η σαλατα μαρουλι που φτιαχνω εγω ειναι πιο ποιοτικη για ξεχωριζω τα φυλλα και την πλενω οσο θελω.
Α ξεχασα, εινσι και πολυ φθηνοτερη.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#607117 Εργαλείο από τα λίγα, με 8 ευρώ ανάβεις τα κάρβουνα χωρίς αναπτήρα, πετρέλαιο, οινόπνευμα και προσαναμμα. Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#607123 Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι.Για τζάκι κάνει;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#607133 Ναι καλά 150λιριά για ν'ανάψεις 2 ξύλα :lol:

Εικόνα

Την ερχόμενη Πέμπτη έχει αυτόν τον γρύλο https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores ... leId=33614
Είναι αξιόπιστος; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#607137
g8777 έγραψε:Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι.Για τζάκι κάνει;
Αναπτύσσει 550 βαθμούς Κελσίου, δεν ξέρω στους πόσους ανάβει το ξύλο.
Το προσαναμμα για το τζάκι φαντάζομαι θα το ανάβει εύκολα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#607146 Εναλλακτικα, τα καρβουνα γινονται το ιδιο ευκολα με αυτο το μεταλλικο κυλινδρο που βαζεις 2 σελιδες εφημεριδας απο κατω και τα καρβουνα απο πανω (διαβολετο μου ειπε οτι λεγεται ενας μαγαζατορας)


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#607150 Έχω 2 τέτοια, το πρόβλημα τους είναι ότι χωράνε περιορισμένη ποσότητα κσρβουνου, γι αυτό και αγόρασα 2.

Απο εκεί και πέρα θέλουν πάλι προσαναμμα, αναπτήρες, οχι δεν πήραν τα κάρβουνα βάλε πάλι προσαναμμα κοκ

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#607167 το θερμοπιστολο οντως κανει δουλεια,με λιγη φωτια αναβεις γρηγορα τα καρβουνα/ξυλα.Το προβλημα ειναι οταν υπαρχει πολυ σταχτη που τη σηκωνει και γινεται μπουχος.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#607172 Επειδή πουλούσα θερμοπίστολα και τα δούλευα στην παραγωγή (στις τυπωτικές μηχανές φλεξογραφίας ως στεγνωτικά), έχω να πω ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ όταν το σβήσετε. Όπου ακουμπήσει η μύτη μπορεί να βάλει φωτιά! Το καλύτερο είναι να τα βάζετε για περίπου 1 λεπτό στον αέρα δωματίου (0 στην ρύθμιση βαθμών και φουλ στον ανεμιστήρα), μετά την χρήση, ώστε να αποθερμανθούν.