Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#448400 Με αυτο που έγραφε για το κατσικίσιο γάλα ομως, τι παιζει;

Λίγο που το κοίταξα φαίνεται να ειναι όντως έτσι.
Απο την άλλη μου μοιάζει κουλό κατι τόσο προφανώς αδύνατο να κυκλοφορεί έτσι απλα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#449113 Εικόνα

Είχε 4 είδη ( "γεύσεις" ) , προτιμήθηκαν οι 3 απ΄αυτές : Με cranberries, apricots (φωτό), onion/herbs.
Δεν αγοράστηκε με "πιπέρι".

Επειδή πρέπει να έφεραν πολύ πράμα (προσφορά προηγούμενης εβδομάδας) και πέρασαν 3 μέρες πουλώντας 2-3 κομμάτια όλα κι όλα (που φράγκα για .... " γκουρμεδιές" :oops: ) , τα έβαλαν -35% (2,29€->1,49€ ) για να φύγουν, αν και λήγουν τα Χριστούγεννα (μακράς διάρκειας).
Δεν θα το τόλμαγα , αλλά με τέτοια τιμή :superman: , ας ήταν και για τον κάδο απορριμμάτων !

Δοκιμάστηκαν τα 2 πρώτα , σαν τυρί σε υφή αρκετά κοντά στο cheddar με πρωτότυπη-ευχάριστη γεύση, οπότε τελικά αποδείχτηκε ...... :eat: :eat: :eat:
Νo other comments !

ΥΓ: Υπάρχει σε μερικά καταστήματα ακόμα και σήμερα. Φυλάχτηκαν 4 τεμάχια για τα Χριστουγεννο-Πρωτοχρονιάτικα τραπεζώματα, που φέτος προβλέπονται ...... κάμποσα ! :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#449242
dimitrisB έγραψε:Εικόνα

Είχε 4 είδη ( "γεύσεις" ) , προτιμήθηκαν οι 3 απ΄αυτές : Με cranberries, apricots (φωτό), onion/herbs.
Δεν αγοράστηκε με "πιπέρι".

Επειδή πρέπει να έφεραν πολύ πράμα (προσφορά προηγούμενης εβδομάδας) και πέρασαν 3 μέρες πουλώντας 2-3 κομμάτια όλα κι όλα (που φράγκα για .... " γκουρμεδιές" :oops: ) , τα έβαλαν -35% (2,29€->1,49€ ) για να φύγουν, αν και λήγουν τα Χριστούγεννα (μακράς διάρκειας).
Δεν θα το τόλμαγα , αλλά με τέτοια τιμή :superman: , ας ήταν και για τον κάδο απορριμμάτων !

Δοκιμάστηκαν τα 2 πρώτα , σαν τυρί σε υφή αρκετά κοντά στο cheddar με πρωτότυπη-ευχάριστη γεύση, οπότε τελικά αποδείχτηκε ...... :eat: :eat: :eat:
Νo other comments !

ΥΓ: Υπάρχει σε μερικά καταστήματα ακόμα και σήμερα. Φυλάχτηκαν 4 τεμάχια για τα Χριστουγεννο-Πρωτοχρονιάτικα τραπεζώματα, που φέτος προβλέπονται ...... κάμποσα ! :s_drinks
κ. Δημήτρη, εγώ σας εμπιστεύομαι και θα δοκιμάσωΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By dstou
#449276 Valley spire Oak smoked cheddar πήρα την προηγούμενη βδομάδα, για να δω πως είναι και να προγραμματιστώ κατάλληλα για το δικό μου καπνιστό τυρί στο καπνιστήριο που έχω πάρει (αλλά ένα χρόνο μετά δεν το έχω ακόμη δουλέψει).
Μέτριο για τα γούστα μου, και παραπάνω λιπαρό από αυτό που θέλω. Το μετσοβόνε το πάει σούζα στον ανήφορο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#449291 Σημερα στον Σκλαβενιτη δεν ειχε κατικι ,οποτε μου προτειναν αυτο:
Εικόνα
Τυρι αλοιφωμενο ,με 6% λιπαρα ,προερχομενο απο τα μερη του g (Αμφιλοχια)
Εξαιρετικο μου φανηκε ,βγαινει πιο ακριβο απο το κατικι /κιλο , αλλα πλεον θα το εχω στα υπ οψιν (φτιαχνω αρκετα συχνα τακο με κατικι,ντοματα,κ.λ.π)..
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#449295 Σαν το κατίκι δεν έχει
Άβαταρ μέλους
By gianik
#449298
Asimov έγραψε:Σαν το κατίκι δεν έχει



Εχει αλλη υφη κ πιο εντονη γευση αυτο..
Δοκιμαστε το.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#449364 Ένα σωρό έχει. Στα μέρη μου υπάρχει το γαλοτύρι για παράδειγμα.
Εξαιρετικό είναι, δοκιμάστε το.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#449366 Και στις Κυκλάδες την κοπανιστή.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#449369
belgarion έγραψε:... σας εμπιστεύομαι και θα δοκιμάσω ,,,.....

Thnx συνονόματε! :)
Για τα αυξημένα λιπαρά του συγκεκριμένου, που έγραψε ο dstou, είναι γεγονός, αλλά δεν φτάνουν σε σημείο να "σκοτώνουν" γευστικά.
Δεδομένο: Εϊναι ένα διαφορετικό τυρί και "μιά δοκιμή, αξίζει" που έλεγε και μιά παλιά διαφήμιση.

Βέβαια, ο σκοπός μου κάθε φορά που ποστάρω , είναι να σας παρακινήσω να δοκιμάσετε κάποιο προιόν, που δε το βρίσκεις καθημερινά και εύκολα στα ΣΜ.
Δεν είμαι, ούτε παριστάνω το γευσιγνώστη, αλλά θεωρώ λάθος να μην θές να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό.
Στο κατω-κάτω , ένα τυρί είναι. Δεν είναι πχ σαλιγκάρια, χέλια, άλογο που μπορεί όντως να υπάρχουν ενδοιασμοί στην κατανάλωση.
Και πάνω απο΄όλα: Ποτέ δεν θα σας προτείνω για δοκιμή κάτι ΑΚΡΙΒΟ, που αν τελικά αγοράσετε και δεν είναι του γούστου σας, θα κλαίτε τα λεφτά σας! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, θα σας το τονίσω προκαταβολικά, και ..... το κρίμα στο λαιμό σας! :lol:

ΒΤW : Το ΔΟΙΡΑΝΗ μην ξεχάσετε, αν και ήδη εξαντλείται! Για αυτό με σιγουριά, εγγυώμαι ! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By dstou
#449371 Είναι γεγονός ότι ένας λόγος που περνάω που και που απ' το Λιδλ είναι τα αφιερώματα που κάνει σε ξένες κουζίνες, για να δοκιμάσω πράματα που ή δεν υπάρχουν αλλού ή πρέπει να τα ψάξεις πολύ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#449846
dimitrisB έγραψε:Δεν είναι πχ σαλιγκάρια, χέλια, άλογο που μπορεί όντως να υπάρχουν ενδοιασμοί στην κατανάλωση.


Τι ενδοιασμοί;;; :protest: :protest: Παμφάγα είμαστε! Ψάχνω τα περίεργα και δεν τα βρίσκω! :protest: Χέλια, άλογα κτλ, δεν τ΄αναφέρω καν σαν περίεργα... :shifty: :lol:

:inlove: Αυτό με τη Δοϊράνη δεν το ήξερα ότι είναι τόσο καλό... Να θυμηθώ να περάσω σήμερα, αν βρω τίποτα...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#450978 ΛΟΙΠΟΝ, ΠΑΙΔΕΣ :
Γράφω και προτείνω κατά καιρούς διάφορα και .... απάντηση δεν παίρνω :
<<Ήταν καλό, ήταν μάπα, μας έπρηξες τα ούμπαλα για κάτι που μόνο σε σένα άρεσε.... κλπ, κλπ ! >> :innocent:
Οχι τίποτε άλλο, δεν αποζητώ "βραβείο", αλλά για να ξέρω αν εκπέμπουμε με κάποιους στο ίδιο μήκος κύματος γευστικής απόλαυσης και προτιμήσεων, ώστε να συνεχίσω να ασχολούμαι και να ενημερώνω.
Αλλιώς, να μη σας ταλαιπωρώ ποστάροντας προϊόντα-γεύσεις που μόνο σε εμένα προκαλούν ... ευχαρίστηση!
Πχ: ΔΟΙΡΑΝΗ κλπ τυριά "ντελικατέσσεν" που είχα προτείνει προ ημερών, δοκιμάστηκαν ή ού? :s_dunno

Δώστε infoz , αλλιώς, θα εφαρμόσω τη λαϊκή ρήση: <<Γιάννης κερνάει-Γιάννης πίνει>> και θα σας αφήσω να ..... ψάχνεστε! :s_tongue

ΥΓ: Μην τυχόν και μου πουλήσετε "φούμαρα" ότι δοκιμάσατε ....... :shifty: , μόνο και μόνο για να με (καθ)ησυχάσετε ! :rtfm:
:lol:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#450982 Καλό ψωμί του τοστ ?
Μόνο του Στεργίου είναι αξιόλογο αλλά βαριέμαι να φτάνω μέχρι τα σημεία διανομής
Άβαταρ μέλους
By bebes
#450983
dstou έγραψε:Είναι γεγονός ότι ένας λόγος που περνάω που και που απ' το Λιδλ είναι τα αφιερώματα που κάνει σε ξένες κουζίνες, για να δοκιμάσω πράματα που ή δεν υπάρχουν αλλού ή πρέπει να τα ψάξεις πολύ.

πχ τα άσπρα βραστά λουκάνικα Βαυαρίας... :eat: :eat: :eat: