Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#668039
egobrain έγραψε:Ειχε (εχει?) το λιντλ μια ποικιλια τυριών απο διάφορες περιοχες και μέσα σ' αυτα ειχε και σφέλα. Δεν ηταν κατι ιδιαίτερο αλλα δεν τα λες και αντιπροσωπευτικά τα τσεσίτια του λιντλ.
Θυμιζει την αλμυρη προστυχια της βαρελισιας φετας Καλαβρυτων που εχει ο Σκλαβενιτης? Εχεις υποψη παραγωγο?


Η αλμυρη προστυχια που λες ειδικα αυτη απο Συνεταιρισμο Καλαβρυτων βαρελι σε συσκευασια ναυλον Σκλαβενιτη, ειναι μουρλια, για εμενα προσωπικα οπως πρπει να ειναι η φετα. Δωδωνες και λοιπα απο τενεκεδες ειναι απαραδεκτες.
Αντι να στεκεσαι στην ουρα, την παιρνεις απο το ραφι. Πιπερατη κλπ, ποτε-ποτε αναλογα την παρτιδα εχει και μια πολυ ελαφρια χωριατιλα. Highly recommended.

Σφέλα (ή σφαελα, αληθεια πως λεγεται τελικα, γραφεται σφäλα μαλλον :lol: ) πηρα απο εδω
Σπυράντζος, Γαλακτοπωλείο https://g.co/kgs/gbn2Lq

Δεν βλεπω να εχει αλλου ο ιδιος :( , αλλα αυτο που εφαγα ειναι οπως το περιεγραψα παραπανω. Εχει και ωραιες κρεμες βανιλια και σοκολατα, και ενα τυρι που το λεει γιδινο και αμα παρω και μυριζει μαλλον θα το φαω μονος μου.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#668509
Νίκος Παππάς έγραψε:Ασχετο με τα τυρια του Lidl, αλλα αν βρεις, δοκιμασε σφελα και ξεροσφελι σαγανακι. Ειδικα το δευτερο :eat:
https://polyfimos.gr/category/%CF%83%CF ... %BB%CE%B1/

trident1971 έγραψε:Η αλμυρη προστυχια που λες ειδικα αυτη απο Συνεταιρισμο Καλαβρυτων βαρελι σε συσκευασια ναυλον Σκλαβενιτη, ειναι μουρλια, για εμενα προσωπικα οπως πρπει να ειναι η φετα. Δωδωνες και λοιπα απο τενεκεδες ειναι απαραδεκτες.
Αντι να στεκεσαι στην ουρα, την παιρνεις απο το ραφι. Πιπερατη κλπ, ποτε-ποτε αναλογα την παρτιδα εχει και μια πολυ ελαφρια χωριατιλα. Highly recommended.

Σφέλα (ή σφαελα, αληθεια πως λεγεται τελικα, γραφεται σφäλα μαλλον :lol: ) πηρα απο εδω
Σπυράντζος, Γαλακτοπωλείο https://g.co/kgs/gbn2Lq

Δεν βλεπω να εχει αλλου ο ιδιος :( , αλλα αυτο που εφαγα ειναι οπως το περιεγραψα παραπανω. Εχει και ωραιες κρεμες βανιλια και σοκολατα, και ενα τυρι που το λεει γιδινο και αμα παρω και μυριζει μαλλον θα το φαω μονος μου.


εκει στον νότο βρισκεται ευκολα σφέλα!
θα γυρεψω εδω στα ντελικατεσεν, ολο και καποιου παραγωγου θα εχουν..
Άβαταρ μέλους
By bebes
#670139
egobrain έγραψε:"Καρδίς Μπουγάτσα Θεσ/νίκης με φέτα" :lol: :lol:

https://www.lidl-hellas.gr/el/p/super-p ... eta/p76870

Εντάξει, "Μπουγάτσα με τυρι" θα έπρεπε να γραφει κανονικα και δεδομένο του οτι οταν λέμε "τυρί" εννούμε τη φέτα, φαντάζομαι οτι δεν είναι και πολυ περίεργος ο τίτλος απο Τέμπη και πάνω :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#670140 Αφού η πλειοψηφία χρησιμοποιεί μυζήθρα, νομίζω καλά κάνουν που προμοτάρουν την Π.Ο.Π. ονομασία. Δεν ξέρω για την Καρδίς (Ελληνική Ζύμη άραγε ή Ιωνική; ) αλλά με φέτα είναι αρκετά καλύτερη γεύση.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#670142
bebes έγραψε:
egobrain έγραψε:"Καρδίς Μπουγάτσα Θεσ/νίκης με φέτα" :lol: :lol:

https://www.lidl-hellas.gr/el/p/super-p ... eta/p76870

Εντάξει, "Μπουγάτσα με τυρι" θα έπρεπε να γραφει κανονικα και δεδομένο του οτι οταν λέμε "τυρί" εννούμε τη φέτα, φαντάζομαι οτι δεν είναι και πολυ περίεργος ο τίτλος απο Τέμπη και πάνω :lol:

Είναι. Τη λέξη φέτα αναφερόμενη στο τυρί θα την ακούσεις από τα Τέμπη και πάνω μόνο στην έκφραση "φέτα ψητή" αντε και σε καμιά ταβέρνα να καταλάβει για ποιο τυρί μιλάμε.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#670151
bebes έγραψε:
egobrain έγραψε:"Καρδίς Μπουγάτσα Θεσ/νίκης με φέτα" :lol: :lol:

https://www.lidl-hellas.gr/el/p/super-p ... eta/p76870

Εντάξει, "Μπουγάτσα με τυρι" θα έπρεπε να γραφει κανονικα και δεδομένο του οτι οταν λέμε "τυρί" εννούμε τη φέτα, φαντάζομαι οτι δεν είναι και πολυ περίεργος ο τίτλος απο Τέμπη και πάνω :lol:


τυρι παναπει και αλλα τυροκομικα αλμης, τελεμές, ασπρο αγελαδινό ή κατσικίσιο.
στην περιπτωση της μπουγάτσας τυρι, οταν λεμε "τυρι" στην πράξη σπανια εννοειται τυρι φέτα.
συχνοτερα ειναι τριμματα, διαφορα φτηνα ασπρα τυρια (τυρογαλακτος ή τυροπηγματος) και εσανς αλμυρας απο αλμη :lol:

αν απ' τις πολλές επιλογές μειγματων ασπρων τυριων καποιος επιλεγει συνειδητα να βαλει τυρι φέτα, τοτε νομιζω πως ταιριάζει το μπουγάτσα τυρί με φέτα.
παρομοια, μια αντίστοιχη γεμιση σε πίτα λέγεται τυρόπιτα με φέτα, οχι φετόπιτα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#670153
egobrain έγραψε:παναπει και αλλα τυροκομικα αλμης, τελεμές, ασπρο αγελαδινό ή κατσικίσιο.
...

σωστα, είπα να μην το αναλύσω περαιτέρω
"χοντρα χοντρά", με τον ορο "τυρί" εννούμε τα άσπρα και "κασέρι" τα κιτρινωπά.

Για τη μπουγάτσα δεν θα συμφωήσω, ανέκαθεν οι παραδοσιακοί μπουγατσατζήσδες εβαζαν ενα μερος φέτα στη γέμιση (Φέτα, μυζήθρα και σιμγδαλένια κρεμα χωρίς ζάχαρη τα συστατικά).
Μιλάμε για κανονικές μπουγάτσες, οχι τα διάφορα υποκαταστατα που κυκλοφορούν κατα καιρούς... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#673187 Πριν από λίγο γύρισα από καταδρομική σε σ/μ της Λυκόβρυσης, ήδη είχε χαμούλη (πάντως βρήκα όλα τα προϊόντα της λίστας).

Προβλέπεται τριήμερο φωτιά μέχρι τον Τζον Λοκ. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#673188 Παντως στον προηγουμενο εγκλεισμο τα πηγαν περιφημα. Δεν βλεπω γιατι να γινεται χαμουλης.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#673189 Κι εμένα εντύπωση μου κάνει, γι'αυτό το αναφέρω.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#673191 σου κανει εντυπωση αλλα πηγες για καταδρομικη..
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#673192 :lol:

Ως καταδρομική εννοώ χιουμοριστικά:
α) Υπάρχουν συγκεκριμένες προσφορές προϊόντων που σηκώνει η τσέπη μου (άρα εάν πάω αργά θα βρω άδεια ράφια).
β) Ως άνεργος έχω τη "δυνατότητα" να πάω σε ώρες που οι περισσότερο τυχεροί/ικανοί συμπολίτες μου δε μπορούν επειδή εργάζονται.
γ) Δε μου αρέσει να περνάω πολύ ώρα στα σ/μ, άρα μπαίνω και βγαίνω ASAP.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#673194 Πηγε και η :inlove: το πρωι και γινοταν χαμος απο τις 9+. Η πλακα ειναι οτι πηγε για να μην παει αυριο οπως συνηθιζει για να αποφυγει τον χαμο, αλλα δεν την γλυτωσε. :lol:
Πηρε αυτα που παιρνει καθε βδομαδα, αλλα εβλεπε καροτσια τιγκα και το προσωπικο να μουρμουραει, "αφου θα ειμαστε ανοιχτα, πως κανουν ετσι". :lol:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#673196 Αυτο που ειναι προκληση γι αυτους ειναι πως θα αντιμετωπισουν αυτη τη φορα το delivery τους.