Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#515720 Θα το επαναλάβω με χουντικα ραμολιμεντα σαν του λογου σου δεν κανω διάλογο. Και φυσικά οι χαρακτηρισμοι ειναι μερος του παιχνιδιού. Αν μου το παιζεις νοσταλγος της Χούντας και γραφεις διαφορες γραφικοτητες που δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα χουντικο φασιστοειδες ραμολιμεντο θα σε πώ. Αν δεν γουστάρεις να σε λενε ετσι να προσέχεις τις παρέες σου. Αλλα αφου τα αναπολείς κακως παρεξηγήθηκες.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#515725 Γιατι? Απαγορεύεται? LOL



< >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#515791 Ιταλάκια, τα λες ωραία. Ειδικά στο θέμα με την οικονομική ανάπτυξη. Άντε γιατί μας τα έχουν κάνει τσουρέκια οι οπαδοί του "εθνάρχη" με το πόσο γαμάτος ήταν και πόσο μπροστά πήγε τη χώρα οικονομικά.
Θα ήθελα όμως να διαβάσω τον αντίλογο του markvag στο θέμα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#515795
italakias έγραψε:....
Η χουντα εκανε τα αυτονοητα, εφτιαξε δρομους, πηγε νερο και ρευμα σε περιοχες που δεν ειχαν, εφτιαξε ξενοδοχειοριαακες βασεις για τον τουρισμο και αναπτυξε την βιομηχανια.
Επι δικτατοριας μονο οι κομμουνιστες περασαν ασχημα ., οι υπολοιποι φιλησυχοι πολιτες δεν ειχαν κανενα προβλημα.
Τα αρνητικα της τα γνωριζετε ολοι.
Ελλειψη δημοκρατιας φυλακες εξοριες βασανιστηρια για τους κομμουνιστες.
Σε γενικε γραμμες ειχαμε ηπια δικτατορια αφου σε αλλες χωρες με πραξικοπημα σε εστελναν στο εκτελεστικο χαλαρα.

Ο ελληνας πολιτης υπερασπιζεται την δημομρατια οχι σαν αγαθο που του δινει ελευθερια και ισονομια αλλα για να κανει οτι γουσταρει καινα μενει ατιμωρητος.
Ο ελληνας πολιτης κυβερνιεται μονο με σκληρες μεθοδους.
Οποια κυβερνηση τουλμουσε να παρει τα μετρα που πηραν τα τελευταια χρονια θα καιγονταν τα παντα αλλα υπο τον φοβο των γερμανων και του δντ τουμπεκιαστηκαμε ολοι.

Το γεγονος οτι μετα το τελος του βππ αντι να ενωθουμε καναμε εμφυλιο δειχνει ποσο παρτακιδες ειμαστε και ποσο ανικανοι στο να ενωσουμε τις δυναμεις μας και να προχωρησουμε μπροστα.

Σας φταιει η επταετια παπαδοπουλου, σας φταιει η οκταετια παπανδρεου, η κυβερνηση σημιτη, καραμανλη, γιωργακη σαμαρα, τωρα και τσιπρα.
Να σα πω κατι, το μυαλο σας φταιει.


Τη δικτατορία δεν την έζησα, ήμουν πολύ μικρός.
Απο πολλά άτομα ομως (ακομάτιστα ή έστω οχι έντονα πολιτικοποιημένα) άκουσα μέσες άκρες αυτά που έγραψε ο Ιταλάκιας.

Αν δε κανεις καμια βόλτα στα χωρια της Ελληνικής υπαίθρου θα ακούσεις μέχρι και "καλά λόγια". Και οχι, δεν ειναι ολοι "χουντικοί" και "δεξιοί" εκει, την περίοδο που μεσουρανούσε η ΠΑΣΟΚάρα τα ποσοστά της ήταν υψηλότατα

Κάποιοι τομείς του κράτους (πχ δικαιοσύνη) σαφώς και ήταν πλήρως χειραγωγημένοι, αλλά αν δε χρειάστηκε να τους χρησιμοποιήσει κάποιος πολίτης δεν το...καταλάβαινε.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#515803
sargus έγραψε:Ιταλάκια, τα λες ωραία. Ειδικά στο θέμα με την οικονομική ανάπτυξη. Άντε γιατί μας τα έχουν κάνει τσουρέκια οι οπαδοί του "εθνάρχη" με το πόσο γαμάτος ήταν και πόσο μπροστά πήγε τη χώρα οικονομικά.
Θα ήθελα όμως να διαβάσω τον αντίλογο του markvag στο θέμα.

Το θεμαδν ειναι ποιος τα λεει ωραια.
Το θεμα ειναι οτι εχουν περασει 40 χρονια, υποτιθεται οτι ειμαστε πιο μορφωμενοι και παρολαυτα δεν μπορει να γινει διαλογος.
Ακομη η κοινωνια μας κουβαλαει ταμπου και το τρελο της υποθεσης ειναι οτι τα ταμπου δεν τα εχουν οι συντηριτικοι αλλα οι προοδευτικοι τους οποιους εγω ονομαζω δηθεν προοδευτικους.
Βγηκα και εγραψα τα θετικα αλλα και αρνητικα της επταετιας και αμεσως μπαμ σου κολαει την ταμπελα ο αλλος.
Εγω σου λεει με χουντικα ραμολιμεντα διαλογο δεν κανω.
Τι ειναι αυτο;
Και θα με πεις και φασιστα;
Μα εσυ εισαι ο ορισμος του φασιστα.
Βγηκε ο αλλος ο την χω δει χιουμοριστας αρα και εξυπνος και μου ποσταρει αρθρο του Ψυχαρη του Βηματος για τα σκανδαλα της χουντας.
Ενα αρθρο του 2011 που προφανως ειχε σκοπο να επηρεασει την προθεση ολων οσων ειχαν σκοπο να στραφουν στην χρυση αυγη. , διαφορετικα δεν εχει λογω υπαρξης το αρθρο.
Επιχειρηματα της πλακας οτι μιλαω εγω που φοροδιεφευγα λες και δεν ξερουμε οτι η διαφθορα παει συννεφο στην χωρα μας και ο αλλος που μου ειπε να παω να πιω αμστελ.
Τετοια ατομα ουτε καν τα βλεπω μπροστα μου, οχι να τα υπολογισω.Ειναι πολυ λιγοι για να αντεξουν εναν σοβαρο διαλογο μαζι μου.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#515811 Ρε συ realzeus, αλήθεια τώρα; Ξέρεις ότι σε έχω σε εκτίμηση οπότε περίμενα να ανοίξει ο λύγκας και να δω κάτι πραγματικά ενδιαφέρον. Αντ'αυτού είδα αυτό;;
Θα σε ρωτήσω κάτι και θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά "Ο ίδιος τίτλος και το ίδιο περιεχόμενο υπάρχει καμία εποχή/διακυβέρνηση στη σύγχρονη ιστορία μας που δε θα ταίριαζε εξίσου;".
(για τυχόν κολλημένους: δεν υπερασπίζομαι τη χούντα, απλά θεωρώ ότι η διακυβέρνηση της χώρας ήταν το ίδιο χάλια/καλή (ότι θέλετε βάλτε) όπως πριν και μετά από αυτούς)
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#515815 Σαργέ υπάρχει τεκμηρίωση για όλα αυτά. Μην τρως σε παρακαλώ την προπαγάνδα του κάθε Μιχαλολιάκου, σε θεωρώ πολύ έξυπνο για να την πατήσεις έτσι. Δεν υπήρχε κανένα οικονομικό θαύμα, ούτε έκαναν τίποτα εξαιρετικό, εκτός από το να δίνουν τις δουλειές στους δικούς τους.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#515821 Άλλο σου λέω όμως φίλε μου. Επίσης, σου έκανα και μια ερώτηση.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#515825 Το ότι σήμερα τα πράγματα είναι χάλια δεν δικαιολογεί, ή απαλλάσσει, τους χουντικούς από τα εγκλήματά τους. Ειδικά όταν ο αντίλογος είναι "η Χούντα δεν άφησε χρέη", πράγμα εντελώς ψευδές, δεν μπορείς παρά να καγχάσεις! Τουλάχιστον σήμερα δεν πας βόλτα στο ΕΑΤ-ΕΣΑ επειδή ο παππούς σου διάβαζε τον Ριζοσπάστη... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#515831 Σοβαρά τώρα θα κάτσουμε να εξηγήσουμε γιατί μια δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση είναι προτιμητεα από μια χούντα;

:s_shout

Ιταλακια και ένα ανατρεπομενο με λινκ να σου αδειαζα μπροστά σου δεν υπήρχε περίπτωση να πειστείς. Μου κάνει εντύπωση όμως; Τόσο υπερήφανοι είστε για τα πιστεύω σας που μονίμως ενδυεστε προβιά γίδας και αποτασσεστε τον ΣαΛαδα; :s_cool
Άβαταρ μέλους
By corsair
#515863
g8777 έγραψε:Σοβαρά τώρα θα κάτσουμε να εξηγήσουμε γιατί μια δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση είναι προτιμητεα από μια χούντα;

:s_shout


Και ο Κιμ δημοκράτικα εκλεγμένος ειναι :innocent:

Πάντως δεν θα χαρακτηριζα "δημοκρατια" την χώρα στην οποια κάνουν κουμάντο 4-5 οικογένειες. Κατ' επιφαση δημοκρατια ειναι... Ποιος ξέρει... μια χούντα μπορεί και να ταν ποιο πετυχημένη.