Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#596725 Φωτιά στη Ραφήνα, διαβάζω... (και βλέπω από Παλλήνη)
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#596728 προσεχώς , πωλούνται οικόπεδα στη Ραφήνα
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#596750



Εμετός
Άβαταρ μέλους
By DAP
#597324 ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ

Σαν σημερα γεννηθηκε το 1974 ο Αλεξης Τσιπρας.

ΕΚΑΒ: 166


:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#598669 Φιλάκια και χαιρετίσματα απο τον μεγάλο Πολ Τίμπετς για να μην ξεχνιόμαστε και παίρνουν αέρα μερικοί- μερικοί :whistlink:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#598682 Έτσι είναι δυστυχώς άργησαν να την φτιάξουν και οι Γερμανοί γλύτωσαν ,τους χρειάζονται τρείς τέσσερις στο κεφάλι θα γλύτωναν και καμιά 100 χιλιάδες σύντροφοι που πήγαν χαμένοι στην μάχη του Βερολίνου...
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#598719 Για τους Ιάπωνες το καλλίτερα που τους έτυχε αν γινόταν εισβολή από Αμερικανούς και Σοβιετικούς τώρα θα υπήρχε Βόρειος και Νότιος Ιαπωνία και μάλλον θα είμασταν στον μεσοπόλεμο ,ανάμεσα στον τρίτο και τέταρτο ΠΠ , άσε που ούτε γουοκμαν δε θα είχαμε όχι σμαρτφον , ασπρόμαυρες τηλεοράσεις ,οι πλούσιοι, αυτοκίνητα οι αξιωματούχοι του κόμματος γιατί g8777 αν είχαν κάνει οι Αμερικάνοι απόβαση στα κεντρικά νησιά της Ιαπωνίας και μετά από 1- 1,5 εκατομμύρια νεκρούς στρατιώτες δεν νομίζω να υπήρχε όρεξη για σχέδια Μάρσαλ Δόγματα Τρούμαν και σταθεροποίηση στην Ευρώπη θα μας άφηναν στον Πατερούλη να μας αγκαλιάσει πατρικά και σοσιαλιστικά :lipsealed:

Εγώ πάντως αυτή τη μέρα γιορτάζω!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#598721 To να γιορτάζουμε το τέλος του πολέμου είναι ένα πράγμα, αλλά το να γιορτάζουμε τον τρόπο που επιτεύχθηκε, ένα άλλο. Επίσης, γιορτάζουμε το τέλος του Β' ΠΠ, αλλά την απαρχή του Ψυχρού πολέμου και τον φόβο του πυρηνικού όλεθρου.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#598725 Το τέλος του πολέμου επιτεύχθηκε με τον λιγότερο κοστοβόρο σε ανθρώπινες ζωές τρόπο με μια πράξη απόλυτης αποφασιστικότητας που διαφύλαξε την ειρήνη αλλά και τον ανθρώπινο πολιτισμό μέχρι σήμερα .

Αν το ατομικό όπλο δεν είχε χρησιμοποιηθεί με τον ορθό τρόπο που έκαναν οι ΗΠΑ και δεν είχαν μελετηθεί οι επιπτώσεις του στην μεγαλύτερη ιατρική αποστολή-μελέτη όλων των εποχών κάποιοι θα τρώγονταν να το χρησιμοποιήσουν μετά, μόνο που θα μιλάγαμε τότε για ΜΕΓΑ τόνους και όχι ΚΙΛΟ τόνους εκρηκτικής ισχύος.

Μην δαιμονοποιείται την απόλυτα δικαιολογημένη και λελογισμένη χρήση που έγινε στην Ιαπωνία
, επειδή μάθαμε αποφύγαμε τα χειρότερα και έπρεπε να το ρίξουν για να μάθουμε.

Τέλος να ευχαριστήτε τον Θεό που η πλειοψηφία των ατομικών επιστημόνων ήταν Εβραίοι , ξέρετε τι είπε ο Χίτλερ όταν κάποιος του είπε ότι έπρεπε να φτιάξουν την Βόμβα πριν τους συμμάχους , "εβραϊκές επιστήμες και μ@ λ@ κιες " :s_hang
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#598727 Αυτό το τελευταίο δεν νομίζω να ισχύει. Απ' όσο έχω διαβάσει, ο Hitler μια χαρά προσπαθούσε να φτιάξει ατομική βόμβα, αλλά ή δεν πρόλαβε, ή οι επιστήμονές του δεν ήθελαν να του την δώσουν (γιατί μάλλον φοβούνταν για την χρήση της).
Αλλά δεν είμαι ούτε ειδικός, ούτε γνωρίζω σε βάθος την ιστορία, οπότε δεν θέλω και να μπω σε κουβέντα που δεν την κατέχω καθόλου.
:)
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#598732 Αυτό το κουμπάκι (ή όποια άλλη ήταν η διαδικασία) που θα αφάνιζε επιτόπου 100,000 ψυχές πάντως δεν πατιέται καθόλου εύκολα.

Το συγκεκριμένο θέμα είναι από τα πλέον πολύπλοκα ηθικά και διαχειριστικά "διλήμματα" στην ιστορία της ανθρωπότητας, δε νομίζω ότι συζητιέται μεταξύ τυρού και αχλαδιού.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#598739
Anonymous Founder έγραψε:Αυτό το τελευταίο δεν νομίζω να ισχύει. Απ' όσο έχω διαβάσει, ο Hitler μια χαρά προσπαθούσε να φτιάξει ατομική βόμβα, αλλά ή δεν πρόλαβε, ή οι επιστήμονές του δεν ήθελαν να του την δώσουν (γιατί μάλλον φοβούνταν για την χρήση της).


Ο Χίτλερ έδιωξε σημαντικά μυαλά στο χώρο, λόγω της Εβραϊκής τους καταγωγής (ο Einstein φυσικά είναι πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα). Επιπλέον, λόγω των πολιτικών του αποξένωσε σχεδόν το σύνολο της επιστημονικής κοινότητας, που αρνήθηκε να συνεργαστεί με τους ναζί (με κάποιες εξαιρέσεις δυστυχώς), ενώ και το ότι στα διεστραμμένα μυαλά των ναζί η πυρηνική φυσική ταυτίστηκε με τους Εβραίους, τους οδήγησε στο να τη θεωρούνε "εβραϊκή επιστήμη" και να μην ασχολούνται ιδιαίτερα. Βέβαια, έγιναν προσπάθειες, αλλά ένας συνδυασμός παραγόντων, όπως το ότι έπρεπε να αφιερωθούν πάρα πολλοί πόροι, που η Γερμανία δεν διέθετε, για μία πειραματική και αβέβαιου αποτελέσματος τεχνολογία (τη στιγμή που θα μπορούσαν πχ οι ίδιο πόροι να παράγουν εξελιγμένα panzer), το ότι η μόνη πηγή προσβάσιμη στη Γερμανία με ικανές ποσότητες του απολύτως απαραίτητου βαρέου ύδατος καταστράφηκε από Βρετανούς κομμάντος το 1942, κτλ, έκαναν τον Χίτλερ να μην ασχοληθεί ιδιαίτερα (ευτυχώς).

diplomat έγραψε:Αυτό το κουμπάκι (ή όποια άλλη ήταν η διαδικασία) που θα αφάνιζε επιτόπου 100,000 ψυχές πάντως δεν πατιέται καθόλου εύκολα.

Το συγκεκριμένο θέμα είναι από τα πλέον πολύπλοκα ηθικά και διαχειριστικά "διλήμματα" στην ιστορία της ανθρωπότητας, δε νομίζω ότι συζητιέται μεταξύ τυρού και αχλαδιού.


Συμφωνώ...