Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#598747 Το "κουμπάκι" αυτό δεν ήταν τίποτα απέναντι στις αεροπορικές εκστρατείες σε Ευρώπη και Ιαπωνία.

Οι εμπρηστικές βόμβες των συμμάχων αφαίρεσαν πολύ περισσότερες ζωές αμάχων από ότι οι πυρηνικές. Η RAF βομβαρδιζε αδιάκριτα νύχτα.

Ας μην ξεχνάμε βεβαίως ότι τα αποτελέσματα των συμβατικών βομβών τα ήξεραν όλοι, των πυρηνικών ελάχιστοι επιστήμονες κυρίως.

< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#598756
MONMAN έγραψε:Το τέλος του πολέμου επιτεύχθηκε με τον λιγότερο κοστοβόρο σε ανθρώπινες ζωές τρόπο με μια πράξη απόλυτης αποφασιστικότητας που διαφύλαξε την ειρήνη αλλά και τον ανθρώπινο πολιτισμό μέχρι σήμερα .

Αν το ατομικό όπλο δεν είχε χρησιμοποιηθεί με τον ορθό τρόπο που έκαναν οι ΗΠΑ και δεν είχαν μελετηθεί οι επιπτώσεις του στην μεγαλύτερη ιατρική αποστολή-μελέτη όλων των εποχών κάποιοι θα τρώγονταν να το χρησιμοποιήσουν μετά, μόνο που θα μιλάγαμε τότε για ΜΕΓΑ τόνους και όχι ΚΙΛΟ τόνους εκρηκτικής ισχύος.

Μην δαιμονοποιείται την απόλυτα δικαιολογημένη και λελογισμένη χρήση που έγινε στην Ιαπωνία
, επειδή μάθαμε αποφύγαμε τα χειρότερα και έπρεπε να το ρίξουν για να μάθουμε.

Τέλος να ευχαριστήτε τον Θεό που η πλειοψηφία των ατομικών επιστημόνων ήταν Εβραίοι , ξέρετε τι είπε ο Χίτλερ όταν κάποιος του είπε ότι έπρεπε να φτιάξουν την Βόμβα πριν τους συμμάχους , "εβραϊκές επιστήμες και μ@ λ@ κιες " :s_hang


Εικόνα

Δεν ξέρω αν τρολάρεις τώρα ή έχεις απελπιστικά ανάγκη από ένα (γιαπωνέζικο) αρκουδίσιο... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#598760 Άποψη σου η οποία από αυτά που εγώ ξέρω είναι τελείως λάθος.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#598785
dimik έγραψε:Το "κουμπάκι" αυτό δεν ήταν τίποτα απέναντι στις αεροπορικές εκστρατείες σε Ευρώπη και Ιαπωνία.

Οι εμπρηστικές βόμβες των συμμάχων αφαίρεσαν πολύ περισσότερες ζωές αμάχων από ότι οι πυρηνικές. Η RAF βομβαρδιζε αδιάκριτα νύχτα.

Ας μην ξεχνάμε βεβαίως ότι τα αποτελέσματα των συμβατικών βομβών τα ήξεραν όλοι, των πυρηνικών ελάχιστοι επιστήμονες κυρίως.

< >


Σωστό και το ότι οι σύμμαχοι διέλυσαν τις πόλεις της Γερμανίας και της Ιαπωνίας και με συμβατικά όπλα. Πχ, η Δρέσδη, το Τόκιο, κτλ... Αυτό όμως που ήταν ιδιαίτερα φρικιαστικό στην περίπτωση των ατομικών όπλων είναι το ότι το ίδιο αποτέλεσμα επιτεύχθηκε με μόλις ΜΙΑ βόμβα και σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.

Τώρα, για τη συνθηκολόγηση της Ιαπωνίας, μάλλον μεγαλύτερο ρόλο έπαιξε η είσοδος της ΕΣΣΔ στον πόλεμο (και το ότι οι Ιαπωνικές δυνάμεις δεν μπόρεσαν / ήθελαν; να προβάλλουν ιδιαίτερη αντίσταση και οι Σοβιετικοί ουσιαστικά έκαναν βόλτα στη Μαντσουρία). Και το βασικό πρόβλημα της Ιαπωνίας ήταν το ότι ήξερε πως δεν υπήρχε καμία περίπτωση να επιβιώσει ο αυτοκράτορας από μία τυχόν Σοβιετική κατάληψη της χώρας αλά Βερολίνο. Συν το ότι οι Αμερικάνοι έβαλαν λίγο νερό στο κρασί τους, αποδεχόμενοι την επιβίωση του αυτοκρατορικού θεσμού μετά τη συνθηκολόγηση... κάτι που ήταν ουσιαστικά το βασικότερο εμπόδιο για την αποδοχή της ήττας από τους Ιάπωνες.

Φυσικά, το ότι οι Αμερικάνοι είχαν μία βόμβα που μπορούσε να καταστρέψει μία πόλη σε δευτερόλεπτα και δεν ήταν απλά ΜΙΑ, αλλά μπορούσαν να τις ρίχνουν ασταμάτητα, μέχρι να μην μείνει τίποτα (άσχετα αν δεν ήταν έτσι, υπήρχαν μόλις 3 βόμβες, αλλά το θέμα είναι το τι πίστευαν οι Ιάπωνες), έπαιξε τον ρόλο του. Μεγαλύτερο ή μικρότερο, κανείς δεν γνωρίζει τι συνέβαινε στο κεφάλι του αυτοκράτορα όταν αποφάσισε να αποδεχτεί την ήττα της χώρας του.

Συμπερασματικά, τίποτα δεν είναι άσπρο ή μαύρο και τίποτα δεν είναι αποτέλεσμα ενός μόνο παράγοντα, αλλά συνήθως αποτέλεσμα πολλών.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#598787 Λύσεις για την Ιαπωνία υπήρχαν,άλλες κοστοβόρες σε ζωές όπως π.χ μια εισβολή (βλ. Οκινάβα) κι άλλες κοστοβόρες σε χρόνο (π.χ ναυτικός αποκλεισμός-στραγγαλισμός & αεροπορικός βομβαρδισμός).
Αυτή που πετύχαινε όμως μέγιστη οικονομία δυνάμεων, χρόνου αλλά και παγκόσμια προβολή δύναμης (show of force) ήταν η πυρηνική βόμβα, για αυτό και ρίχθηκε.

Οι Σοβιετικοί δεν νομίζω να έπαιξαν κανέναν ρόλο και να ήθελαν δεν είχαν τα ναυτικά μέσα για μια εισβολή στην Ιαπωνία, επιπλέον οι θάλλασες γύρω από την Ιαπωνία ήταν ήδη "συμμαχικές".
Άβαταρ μέλους
By markvag
#598839
dimik έγραψε:
Οι Σοβιετικοί δεν νομίζω να έπαιξαν κανέναν ρόλο και να ήθελαν δεν είχαν τα ναυτικά μέσα για μια εισβολή στην Ιαπωνία, επιπλέον οι θάλλασες γύρω από την Ιαπωνία ήταν ήδη "συμμαχικές".


Όχι, η κήρυξη πολέμου από την ΕΣΣΔ έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στην απόφαση του αυτοκράτορα να συνθηκολογήσει.

Για παράδειγμα:

When the Russians invaded Manchuria, they sliced through what had once been an elite army and many Russian units only stopped when they ran out of gas. The Soviet 16th Army — 100,000 strong — launched an invasion of the southern half of Sakhalin Island. Their orders were to mop up Japanese resistance there, and then — within 10 to 14 days — be prepared to invade Hokkaido, the northernmost of Japan's home islands. The Japanese force tasked with defending Hokkaido, the 5th Area Army, was under strength at two divisions and two brigades, and was in fortified positions on the east side of the island. The Soviet plan of attack called for an invasion of Hokkaido from the west. The Soviet declaration of war also changed the calculation of how much time was left for maneuver. Japanese intelligence was predicting that U.S. forces might not invade for months. Soviet forces, on the other hand, could be in Japan proper in as little as 10 days. The Soviet invasion made a decision on ending the war extremely time sensitive.
— Ward Wilson, Foreign Policy


These "twin shocks"—the atomic bombing of Hiroshima and the Soviet entry—had immediate profound effects on Prime Minister Kantarō Suzuki and Foreign Minister Shigenori Tōgō, who concurred that the government must end the war at once.


Που ήταν τελικά και η άποψη που υιοθέτησε ο αυτοκράτορας...

Όταν λοιπόν συνειδητοποίησε πως οι σοβιετικοί εντός 10-15 ημερών (με τις όποιες δυνάμεις να βρίσκονται αλλού) θα βρίσκονται στην Ιαπωνία, πως οι δυνάμεις στη Μαντσουρία απλά παραμερίστηκαν χωρίς καν μάχη και πως ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ θα πέφτουν ατομικές βόμβες και μία προς μία οι Ιαπωνικές πόλεις θα αφανίζονται, τότε κατάλαβε πως όχι μόνο ο πόλεμος είχε χαθεί (όσοι ήξεραν την πορεία του το είχαν καταλάβει εδώ και καιρό), αλλά πως δεν γίνεται να περιμένει άλλο για την παράδοση. Ο μόνος τρόπος να μην γίνει όλη η χώρα στάχτη και μπούρμπερη ήταν να τελειώσει το συντομότερο ο πόλεμος.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#598841 Η λέξη κλειδί είναι Togo, αυτός έκοβε και έραβε.

Επιμένω όμως ότι οι σοβιετικοι δεν είχαν τα μέσα για αποβατικες επιχειρήσεις μεγάλης κλίμακας και αμφιβάλω αν θα το επιχειρούσαν ή αν θες αν θα το πετυχαιναν με τα μέσα που είχαν.

Επιπλέον το κατά πόσο ήταν επιλεκτες οι στρατιωτικές δυνάμεις της Ιαπωνίας στην Μαντσουρια είναι ένα άλλο ερωτηματικό.
Θεωρω δύσκολο να είχαν επιλεκτες δυνάμεις σε καθήκοντα φρουράς όταν στην Ν.Α Ασία κόντεψαν να φτάσουν στην Ινδία και φυσικά μετά έγινε ένας σχετικά "άγνωστος" στους περισσότερους χαμουλης μαχών επί χρόνια.

< >
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#598844
markvag έγραψε:...


Επειδή ξέρω ότι σου αρέσει η ιστορία θα σε παρακινήσω λίγο να σκεφτείς το θέμα της παράδοσης της Ιαπωνίας στις δυνάμεις κατοχής , πως πας σε μία χώρα που μπορεί να μην έχουν ψωμί και καύσιμα αλλα μπόλικη φανατίλα και στρατό που μπορεί να κάνει πολύ ζημιά ακόμα , δεν θα ήθελα να ήμουν στους πρώτους 150 που πέταξαν στο Ατσούκι ιδίως αν σκεφτεί κάποιος τι έγινε στις 18 Αυγ 1945 όταν μερικά φωτο αναγνωριστικά αεροσκάφη πέταξαν για να ελέγξουν αν οι Ιάπωνες τηρούν τους όρους της παράδοσης

https://www.airspacemag.com/military-av ... 76/?page=1
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#598854 η εμπειρία της οκινάουα έλεγε ότι δεν θα τελείωνε το θέμα έτσι απλά στην κυρίως χώρα με συμβατικά όπλα, θα είχαν ίσως εκατομμύρια νεκρούς και σίγουρα εκατοντάδες χιλιάδες

οι ρώσσοι απλά ήταν μαθημένοι να έχουν εκατομμύρια νεκρούς αλλά δεν είναι βέβαιο ότι θα χώνονταν να έχουν κι άλλους όσο κι αν μην υπολόγιζε ο στάλιν τις ζωές των δικών του, πάντως και για αυτούς θα ήταν πολύ δύσκολα ίσως πιο δύσκολα

η λύση των βομβών αν και φρικιαστική ήταν η πιο πρακτική και η περισσότερο ειρηνική** , τώρα σχετικά με το αν και κατά πόσο γνώριζαν τις επιπτώσεις είναι μεγάλο θέμα, δεν είναι πάντως και τελείως τυχαίο ότι επέλεξαν να τις ρίξουν στην ιαπωνία και όχι στη γερμανία

δεν ξέρω αν δηλαδή ήταν θέμα επείδειξης δύναμης, απόγνωσης να συνεχίσουν σώμα με σώμα ή απλά ότι τους θεωρούσαν κατώτερο είδος ανθρώπων οπότε δεν τους ένοιαζε

πάντως το ότι διατήρησαν τον αυτοκράτορα ήταν η πολύ καλύτερη προσφορά που τους έκαναν ώστε να μην το ρισκάρουν με τους ρώσσους και ίσως αυτό έπαιξε τον πιο βασικό ρόλο στο να δεχτουν να παραδοθούν παρά η καταστροφική δύναμη των βομβών. αν τους έλεγαν αν συνεχίζουν θα συνέχιζαν.. όσο υπήρχε ο θεός αυτοκράτορας θα συνέχιζαν και μάλιστα ήταν και αρκετά έξυπνο που τον διατήρησαν ώστε να τους έχουν περισσότερο υπό έλεγχο (κάτι σαν τους τούρκους και την εκκλησία με εμάς στην τουρκοκρατία)

**αυτό με την έναρξη του ψυχρού πολέμου, που μοιραίο ήταν να υπάρχει κόντρα μεταξύ των νικητών, είναι αρκετά πολύπλοκο θέμα, ως αποτέλεσμα πάντως μπορούμε να πούμε ότι η ψυχραιμία που διατήρησαν και οι δύο μεριές παρά τα πυρηνικά που είχαν στα χέρια τους οδήγησε σε αίσιο τέλος, αλλά η ίδια η ύπαρξή τους πιστεύω ότι απέτρεψε κανονικούς πολέμους μεταξύ των δυνατών οι οποίοι θα ήταν πιο καταστροφικοί από ότι η ύπαρξη των πυρηνικών που ευτυχώς κανείς δεν χρησιμοποίησε (γιατί δεν είναι ηλίθιοι οι ισχυροί να χάσουν τη βολή τους και την εξουσία τους πραγματικά για δήθεν ιδεολογία, αυτά είναι για τα πρόβατα)

και πόλεμος μεταξύ δύσης και εσσδ με συμβατικά όπλα μπορεί να κράταγε δεκαετίες και οι χώρες στα σύνορα που θα άλλαζαν διαρκώς χέρια θα υπέφεραν άσχημα αλλά και όλη η υπόλοιπη ευρώπη γενικά ώστε να τροφοδοτεί μια τέτοια σύρραξη, άρα καλύτερα που υπήρξαν τα πυρηνικά ώστε η δύση να αναπτυχθεί σε ειρήνη και ο υπόλοιπος κόσμος (με εξαίρεση χώρες σαν κι εμάς ) να δει ότι ο σοσιαλισμός είναι παραμύθι και οι εμπαναστάσεις τελικά να ανατραπούν

οι πόλεμοι που άλλωστε έγιναν σε χώρες δορυφόρους (κορέα, αφγανιστάν, βιετναμ) άλλωστε έδειξαν πώς θα ήταν τα πράγματα και εδώ αν δεν υπήρχαν τα πυρηνικά
Άβαταρ μέλους
By Chris
#599482 :lipsealed: :lipsealed: :lipsealed:

Απλα το ειχα ακουσει πριν χρονια, δεν ηξερα το ιστορικο. Κανει 6+, λες επιβιωσαμε. 2 μερες μετα 6.8, λες δε μπορει, τελειωσε. Και την επομενη τραβαει 7.2 :lipsealed: Μου κανει εντυπωση ο αριθμος των νεκρων, θα περιμενε κανεις να μην ειναι κανεις μεσα σε κτηρια, ηταν και καλοκαιρι
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#602520 Άκου κι ένα προβοκατορικο:
Συντρωει στην Ελούντα στο κυριλε εστιατόριο του ξενοδοχειου το ζεύγος Παπανδρέου (Αντρέας-Δήμητρα) με το ζεύγος Τσοχατζοπουλου.
Κάποια στιγμή κι ενώ είναι στο γλυκό η κυρία Τσοχατζοπουλου κοζαρει το ασημένιο κουταλάκι που τους έχουνε σερβίρει για να φάνε το γλυκό σκύβει στον Άκη του λέει 'αυτό μου αρέσει θέλω να το παρουμε'. Αμέσως με μια γρήγορη κίνηση ο Άκης βουτάει το κουταλάκι και το βάζει στην τσέπη του σακακιού του.
Η Δήμητρα βλέπει την κίνηση σκύβει στον Αντρέα και του λέει: 'είδες τι έκανε? Θέλω κι εγω κουταλάκι. Βάλτο κι εσύ με τροπο στην τσέπη σου'. Ο Αντρέας ψύχραιμος φωνάζει το σερβιτορο και του λεει: 'Έλα παλικάρι μου να σου δείξω ένα ωραίο μαγικό που κάνω. Πάρε το ασημένιο κουταλάκι και βάλτο στην τσέπη του σακακιού μου' Ο σερβιτόρος αμήχανο το παίρνει και το βάζει.' Εντάξει? ' του λέει ο Αντρέας. 'Πήγαινε τώρα και παρτο από την τσέπη του Ακη'.