Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#582486 Τα 10 παιχνίδια που λες το χρόνο ο μέσος όρος τα αγοράζει σε όλη τη διάρκεια ζωής της κονσόλας.
Οπότε εσύ και εγώ και όσοι αγοράζουμε τόσα δεν είμαστε ο κανόνας.

Επίσης δεν έχει και λόγο να τα ρίξει εφόσον πουλάνε.
Το Zelda πρέπει να έχει πουλήσει περισσότερο από όσα αναφέρεις μαζί.
Και είναι και όπως λες και θέμα επιλογής της εταιρείας. Τουλάχιστον ξέρεις πως δύσκολα θα χάσει πολύ αξία ένα παιχνίδι που θα πάρεις την πρώτη μέρα.

Βγάζω τα σπασμένα όμως από των υπολοίπων εταιρειών που ξέρω ότι θα πέσουν και από το Game Pass.

Πάντως με 500€ αγοράζεις Switch και 4 παιχνίδια της Nintendo. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#582487 με πονάει αυτό το 500αρικο όμως :sorry:

στο ps5 πάντως θα το σκάσω την πρώτη μέρα από τη στιγμή που δε θα αχρηστευθεί η βιβλιοθήκη μου

τώρα όσο για τις τιμές, επειδή πάντα έχω ένα μικρό backlog και αυτό σημαίνει ότι μπορεί να παίξω κάτι 5-6 μήνες αφού βγει, εκτός αν μιλάμε για κάτι εξαιρετικό, συνεπώς δεν με ενδιαφέρει τόσο αν θα πέσει η όχι η αξία ενός νέου τίτλου, ίσα ίσα που ο χρόνος που περιμένω θέλω να μεταφράζεται σε χρήμα

με λίγα λόγια η nintendo είναι η apple του gaming, με ο,τι αυτό συνεπάγεται
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#582501 Πάντως ακόμα και η Nintendo έχει ήδη βάλει μερικές φορές σε εκπτώσεις τα δικά τους αλλά μόνο σε digital.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα του πόσο θες να παίξεις τα παιχνίδια της και κατά πόσο πιστεύεις ότι αξίζουν τα λεφτά τους.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#582505 δεν έχω πρόβλημα με το digital (μόνο game pass κτλ δε γουστάρω), αλλά είναι εκπτώσεις σκάνδαλο όπως στο psn? :hmmm:

δεν τους έχω παρακολουθήσει, αλλά στο ps4 τα περισσότερα τα αγοράζω από εκπτώσεις στο psn ή από μικρά ελληνικά μαγαζιά και εκεί παίζουν καλές τιμές (μεγάλες αλυσίδες πολύ δύσκολα)
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#582508 Δεν τα είχαν μισή τιμή.
Αλλά έβγαιναν φθηνότερα από το skroutz.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#582509 :(

εγώ θέλω να βλέπω 66% + sale να με πιάνει το αγοραστικό μου αμόκ :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#582512 Ο μόνος τρόπος να δεις κάτι τέτοιο είναι σε προσφορά από καμιά αλυσίδα που βάζουν αραιά και που.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#582513 τότε μιλάμε για λίγα παιχνίδια γενικά, πράγμα που θα αντιστάθμιζε ίσως η ύπαρξη φθηνής κονσόλας, πράγμα που επίσης δεν υφίσταται (και λογικό οκ από τη στιγμή που έχουμε φορητότητες κτλ και τον παράγοντα nintendo που είναι ακριβή έτσι κι αλλιώς)


παρόλα αυτά μπράβο τους που πουλάνε τόσο πολύ
Άβαταρ μέλους
By Govus
#582523 Τα βασικότερα μειονεκτήματα του Switch κατά την ταπεινή μου άποψη είναι: ο "αστείος" τρόπος αποθήκευσης σε κάρτες SD, συγκεκριμένης μάλιστα και πάνω ταχύτητας και χωρητικότητας και επίσης, τα πολύπλοκα και ευαίσθητα χειριστήρια, που κοστίζουν ένα ...70άρι να τ' αντικαταστήσεις :dizzy: ...
Η φορητότητα είναι ένα μεγάλο συν, αλλά δεν αντισταθμίζει το υψηλό κόστος κτήσης παιχνιδιών και περιφερειακών ή αντικατάστασης των τελευταίων.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#582526 Από άποψη ταχύτητας δεν νομίζω να υπάρχει πλέον κάρτα μνήμης από σοβαρή εταιρεία στην αγορά που να μην το καλύπτει.
Χωρητικότητα βάζεις όση θες. Δεν κατάλαβα πως το εννοείς αυτό.

Τα χειριστήρια είναι όντως ακριβά, με αντίστοιχη τεχνολογία όμως, αλλά ευαίσθητα δεν το έχω ακούσει ούτε μου έχουν φανεί.
Πιο εύθραυστο θα έλεγα πως μου φαίνεται του PS4 από τις τωρινές κονσόλες.

Στα χειριστήρια, τόσο στα joycon όσο και στο Pro Controller, είχε κάποια στιγμή καλές εκπτώσεις ο Κωτσόβολος.
Ελπίζω να ξαναβάλει να πάρω και εγώ αυτή τη φορά.

Επίσης για χρήση όσο είναι docked μπορείς να πάρεις έναν αντάπτορα της 8BitDo και να συνδέσεις πάνω χειριστήρια από Xbox και PS.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#582527
Govus έγραψε:
georgetz έγραψε:Εγώ να πιστέψω, θα πιστέψω κ τη Nintendo που παραδοσιακά δείχνει οτι τα διασκεδαστικα παιχνίδια δεν εχουν ανάγκη 8k, unreal engine 7 κ 32.5 gb ram

To Switch πάει καλά απο 'οτι βλέπω


Μιας και ανέφερες το Switch, πριν από έναν χρόνο το πήρε ο γιός μου παρά τις ενστάσεις μου (απλά ήθελα το PS4 Pro λόγω δυνατοτήτων και της μεγαλύτερης ποικιλίας πιο προσιτών παιχνιδιών). Οι ενστάσεις εξαφανίστηκαν όταν ήρθε στο σπίτι το Zelda Breath of the Wild, οπότε και η κονσόλα πρακτικά "κατασχέθηκε" από μένα. Μιλάμε ότι κόλλημα που έφαγα με το παιχνίδι υπήρξε ανησυχητικό :oops: ...


είδα κ το επόμενο post σου, απαντώ εδώ :lol:

είναι τα χαρακτηριστικά του καλού game making νομίζω, απο αυτά που έχω δει/διαβάσει για την κονσόλα, οπότε δεν νομίζω οτι το κόλλημα είναι ανησυχητικό , παίζει κ λίγο η νοσταλγία για κάτι που ίσως μεγάλωσες μαζί , θα με πάρουν τα ζουμιά , δε συνεχίζω :inlove: :lol:

είμαι σε σοβαρό δίλημμα να πετύχω μια ελάχιστη έκπτωση ως αφορμή για να αποκτήσω κι εγώ ένα , αν κ προβληματίζομαι τι παιχνίδια θα έπαιζα στο κονσολάκι

ΥΓ αλήθεια, πλέον Internet μπαίνεις κανονικά χωρίς κόλπα ? Μπορεί να γίνει κ ένα βασικό tablet δηλαδή το Switch ?
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#582529 Όχι, δεν έχει browser σαν εφαρμογή.
Έχει όμως YouTube και Hulu.

Μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση βέβαια στον ενσωματωμένο browser με μια μικρή διαδικασία.

Για τα παιχνίδια τι σε προβληματίζει?
Είχαν παίξει κάποιες εκπτώσεις τις προηγούμενες μέρες. Όχι κάτι τρελό βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#582530 Θυμάμαι τη διαδικασία, είναι σαν μικρό hack , μου κάνει εντύπωση οτι δεν έχουν βάλει έναν full browser.
Να υποθέσω οτι η Nvidia κάνει κόνξες ?

Για τα παιχνίδια ,δεν είναι επακριβώς πρόβλημα , περισσότερο θέμα προτίμησης , έχω μεγαλώσει ως κλασικός pc gamer περισσότερο , παρότι είχα για χρόνια NES->SNES->N64 .
Σήμερα όταν πάω να παίξω σε κονσόλα GTA ή κάποιο FPS, λυπάμαι τα παλικάρια στις κονσόλες , δεν μπορώ να συνηθίσω με τίποτα χειριστήριο , το ποντίκι μου φαίνεται lighting fast μπροστά σε dual axis controls κ τα συναφή.
Νο problem βέβαια για άλλα παιχνίδια, ίσα ίσα , Street Fighter με keyboard είναι λίγο s&m φάση :lol:

Το 2ο , είναι ανοιχτό ερώτημα, τι παιχνίδια παίζετε εσείς στο Switch αυτή τη στιγμή ? Ποια προτείνετε ?
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#582534 Δεν νομίζω να είναι θέμα Nvidia.
Τελευταία φορά που είχα διαβάσει για το θέμα νομίζω η επίσημη απάντηση ήταν για θέματα ασφαλείας και επικέντρωση στο gaming κομμάτι.

Αυτή την περίοδο στο Switch παίζω Dark Souls που το βρήκα σε καλή τιμή.
Από εκεί και πέρα εννοούνται τα παιχνίδια της Nintendo, Octopath Traveller, αν δεν τα έχεις παίξει Bayonetta 1+2, Hollow Knight αν για κάποιο λόγο δεν το έχεις παίξει, Xenoblade Chronicles 2, Donkey Kong Country Tropical Freeze, Ikaruga, πολλά καλά Indies γενικά αν δεν τα έχεις παίξει αλλού που είναι ότι πρέπει για φορητά, Golf Story (ξεχωριστή αναφορά γιατί διαβάζω παντού τα καλύτερα), Mario + Rabbids, Monster Boy, Fast RMX αν έπαιζες Wipeout.

Γενικά έχει παιχνίδια. Λεφτά να υπάρχουν! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#582562 Και εκεί που λέω δεν θα χαλάσω άλλα λεφτά πάει και βγάζει το Πλαίσιο την 580 σε προσφορά!

Ποιος να το περίμενε!