Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#568064 Εγώ έβαλα το shadow of war , καλύτερα γραφικά αλλά ίδια αγαπημένη συνταγή.... Έλιωσα χθες:-)
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#568066
diplomat έγραψε:Μετά από χρόνια απουσίας από το gaming*, άρχισα για την πλάκα μου να παίζω τη σειρά του Demon/Dark Souls (στην αιχμή των νέων κυκλοφοριών είμαι :svivhaha: ).

Ξεκίνησα από το Dark Souls, το οποίο έπαιξα κανα μισάωρο, μου ψιλοάρεσε, συνέχισα όμως με το Dark Souls 3, στο οποίο έχω σπρώξει δυόμισι ώρες. Το 3 μου αρέσει (πολύ) περισσότερο, ενδεχομένως και να είναι και κάπως ευκολότερο από το πρώτο. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα πηγαίνω αρκετά καλά thus far, ενώ το παιχνίδι έχει φήμη ως frustratingly δύσκολο. Warrior build παίζω, με claymore (μου αρέσει να έχω reach :inlove: ) + shield.

*Το τελευταίο παιχνίδι που είχα παίξει (πλην DotA που έπαιξα μέχρι τα ~17) ήταν το LotR BfME, για τέτοιας τάξεως απουσία μιλάμε. :s_crazy



Αξίζει πάντως να παίξεις το 1 για να δεις τον κόσμο του.
Πρακτικά δεν είναι ακατόρθωτα παιχνίδια αλλά όταν έχεις συνηθίσει σε κυρίως εύκολα παιχνίδια ίσως σου φανεί κάπως.
Το κύριο είναι να μπεις στο κλίμα.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#568078 Για το 1 μου είπε ακριβώς το ίδιο πράγμα ένας φίλος εχθές. Ορκίζεται ότι είναι μακράν καλύτερο των υπόλοιπων κυκλοφοριών της σειράς.

Για τη δυσκολία, πρόσφατα είχε πέσει στα χέρια μου ένα hack and slash παιχνίδι της νιότης μου, το οποίο μου φάνηκε πανεύκολο. Το DS είναι μακράν δυσκολότερο αλλά όχι (μέχρι στιγμής πάντα) κάτι insane. Οι αντίπαλοι έχουν pattern στα χτυπήματά τους, τσεκάρεις και τους μπαίνεις με 2 (ή 3 max) hit και πάλι πίσω, εκτός κι αν είναι χαμηλά σε ΗP όπου προσωπικά το γυρνάω σε 2H και κόβω κομμάτια. Το μεγάλο πρόβλημα έρχεται όταν στην πέφτουν πολλοί εχθροί, εκεί χαιρετάς τα εγκόσμια.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#568087
QsisVTS έγραψε:εμένα με εκνεύρισαν αυτά, uninstall


+1 Ταλαιπωρια για την ταλαιπωρια.

Παιζω rdr2 αυτες τις μερες. Κολλητικο φυσικα, αλλα μεικτες εντυπωσεις. Χαρακτηρες, σεναριο, κλπ ειναι χαλια. Χωρις κανεναν ειρμο καμια συνδεση. Στη μια αποστολη πας ως τοκογλυφος να παρεις λεφτα απο τη χηρα αυτου που εδειρες και μετα απο λιγο πεθανε ως συνεπεια, και στην επομενη κανεις μαθηματα ηθικης.

Εισαι bounty hunter βρισκεις ποστερ για εναν πρωην παρανομο που εχει μεταμελησει, πας και τον συλλαμβανεις μπροστα στη γυναικα και στο παιδι του και τον πανε για κρεμασμα. Για 20 ψωροδολλαρια ξερω γω. Στην επομενη αποστολη ξηλωνεις ποστερ απο 2 καταδικους απο δολοφονιες που κρυβονται στο δασος, ωστε να μην τους κυνηγησουν. Δεν πληρωνουν κατι, απλα το ζητανε σαν χαρη :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: Γιατι ρε ροκσταρ δε μου δινεις την επιλογη να συλλαβω αυτους και να παρω τα λεφτακια ή/και να αφησω τον αλλο ελευθερο??? Υποτιθεται εχει και βαθος my ass.

Τα μισα features ειναι τελειως αχρηστα, τα εξηγουν στον προλογο και δεν τα εχω ξανακουμπησει εκτοτε. Δε θυμαμαι ποτε εφαγα τελευταια φορα, απλα εχω δεδομενο πως health, stamina, etc. δουλευουν στο 95% (5% penalty αν εισαι underweight) και χεστηκα. Στον προλογο επισης εξηγει τη μηχανικη του καλπασμου σε σειρα, τι να πατησεις για να προσπερασεις τον μπροστινο, πως να πας πιο πισω κλπ. Ε μα τη μπαναγια, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ καποιος να εχει ασχοληθει με αυτο το πραγμα, οταν μπορεις απλα να επιταχυνεις ή να φρεναρεις οπως συνηθως.

Crafting δε χρειαζεται ποτε και πουθενα, μαζευεις τοσα πολλα απο τα σεντουκια και τους πεθαμενους, εχω ολοκληρη καβα με φαρμακα πανω μου, και τελοσπαντων, οταν πεφτουν τα stats μπορεις απλα να κοιμηθεις μερικες ωρες και φουλαρουν τα παντα. Αρα crafting γιατι?? Για να λεμε οτι το παιχνιδι περιλαμβανει και crafting φυσικα.

Stealth επισης δεν υπαρχει καθολου, κρυβομαι μεσα στα δεντρα, headshot με τοξο σε καποιον που δεν βλεπει κανεις, οι υπολοιποι 5 ριχνουν πανω μου με απολυτη ακριβεια το επομενο δευτερολεπτο :dizzy:

Επισης, τα χρηματα δε χρειαζονται πουθενα, περα απο ενα χιλιαρικο στην αρχη για κατι upgrades. Τα ammo ειναι πανφθηνα, εχω μαζεψει 8-9 χιλιαρικα, που πρεπει να ηταν το αντιστοιχο του ενος εκατομυριου στην αγρια δυση, και οταν το γκομενακι μου προτεινε να το σκασουμε παρεα, της απαντησα οτι χρειαζομαστε λεφτα, δε μπορουμε να το σκασουμε ετσι. Οτι ναναι :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#568119
diplomat έγραψε:Για το 1 μου είπε ακριβώς το ίδιο πράγμα ένας φίλος εχθές. Ορκίζεται ότι είναι μακράν καλύτερο των υπόλοιπων κυκλοφοριών της σειράς.

Για τη δυσκολία, πρόσφατα είχε πέσει στα χέρια μου ένα hack and slash παιχνίδι της νιότης μου, το οποίο μου φάνηκε πανεύκολο. Το DS είναι μακράν δυσκολότερο αλλά όχι (μέχρι στιγμής πάντα) κάτι insane. Οι αντίπαλοι έχουν pattern στα χτυπήματά τους, τσεκάρεις και τους μπαίνεις με 2 (ή 3 max) hit και πάλι πίσω, εκτός κι αν είναι χαμηλά σε ΗP όπου προσωπικά το γυρνάω σε 2H και κόβω κομμάτια. Το μεγάλο πρόβλημα έρχεται όταν στην πέφτουν πολλοί εχθροί, εκεί χαιρετάς τα εγκόσμια.



Το καλύτερο είναι σχετικό αλλά σίγουρα αξίζει ένα playthrough.
Μην ακούς τους noobαδες από πάνω. Έχουν γεράσει για τέτοια. :shifty:

Γενικά θέλει μια κάποια στρατηγική και υπομονή.
Επίσης δεν έχει checkpoints κάθε λίγο ενώ όταν πεθαίνεις κινδυνεύεις όντως να χάσεις κάτι.
Απλά εκεί που σχεδόν όλα τα σύγχρονα του παιχνίδια σε πήγαιναν βήμα βήμα και σου εξηγούσαν τα πάντα έσκασε το Dark Souls, μιας και με αυτό γνώρισαν τη σειρά οι περισσότεροι και όχι με το Demon's, από το πουθενά και έκανε αίσθηση.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#568123 Το προσπάθησα παλιά το darksouls, I& II
και ποτέ δεν το χάρηκα, δεν ήταν μόνο η δυσκολία, δεν μου έκανε κλικ ποτέ. Έχω παίξει πολύ πιο μούφα τίτλους από αυτό και την πλάκα τους την είχαν ως ένα βαθμό.
Το ΙΙΙ δεν το κοίταξα καν.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#568131
KiloMeater έγραψε:Το προσπάθησα παλιά το darksouls, I& II
και ποτέ δεν το χάρηκα, δεν ήταν μόνο η δυσκολία, δεν μου έκανε κλικ ποτέ. Έχω παίξει πολύ πιο μούφα τίτλους από αυτό και την πλάκα τους την είχαν ως ένα βαθμό.
Το ΙΙΙ δεν το κοίταξα καν.



Πέρα από τη δυσκολία εννοείται πως σε πολλούς απλά δεν θα αρέσει.
Δεν παίζουμε όλοι τα πάντα.
Προσωπικά βαριέμαι απίστευτα σχεδόν το σύνολο των αθλητικών τίτλων, σπάνια παίζω multiplayer παιχνίδι ενώ και παιχνίδια τύπου Minecraft και λοιπά επιβίωσης αυτού του είδους δεν με τρελαίνουν ιδιαίτερα.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#570606 Το λοιπόν, DS3 τέλος, 26 ώρες πήρε. Τελικό build:

-Sharp claymore +10
-Longbow +10
-Black iron set
-Ethereal oak shield +5
-Δαχτυλίδια όποιο να 'ναι
-40 Vigor
-40 Stamina
-40 Vitality
-20 Strength
-40 Dex
-Tα υπόλοιπα stats base (Warrior)

Αν και είμαι πολύ καιρό εκτός gaming, το συγκεκριμένο το κατατάσσω στα best ever για την προσωπική μου λίστα. Σειρά έχουν τα DLC που ακούω ότι είναι δύσκολα.
NG+ μάλλον θα παίξω, αλλά πιθανότατα θα είναι υπερβολικά εύκολο.

Σημείο rage o Νameless King. Με έφαγε γύρω στις 20 φορές, μου πήρε πάνω από 45 λεπτά. :vava:
Η πλάκα είναι ότι με δυσκόλευε το phase 1. Στο phase 2 με έφαγε λίγες φορές.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#570714
Geo f1 έγραψε:Εικόνα
Για να δουμε


Αναμένουμε εντυπώσεις και σύγκριση με το πρώτο. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#571109
diplomat έγραψε:Το λοιπόν, DS3 τέλος, 26 ώρες πήρε. Τελικό build:

-Sharp claymore +10
-Longbow +10
-Black iron set
-Ethereal oak shield +5
-Δαχτυλίδια όποιο να 'ναι
-40 Vigor
-40 Stamina
-40 Vitality
-20 Strength
-40 Dex
-Tα υπόλοιπα stats base (Warrior)

Αν και είμαι πολύ καιρό εκτός gaming, το συγκεκριμένο το κατατάσσω στα best ever για την προσωπική μου λίστα. Σειρά έχουν τα DLC που ακούω ότι είναι δύσκολα.
NG+ μάλλον θα παίξω, αλλά πιθανότατα θα είναι υπερβολικά εύκολο.

Σημείο rage o Νameless King. Με έφαγε γύρω στις 20 φορές, μου πήρε πάνω από 45 λεπτά. :vava:
Η πλάκα είναι ότι με δυσκόλευε το phase 1. Στο phase 2 με έφαγε λίγες φορές.



Δεν εξερεύνησες καθόλου? Τρέχοντας πήγαινες? :s_tongue

Έρχεται Sekiro. Ετοιμάσου! :ninja:

Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#572292 Εγώ πιστεύω ότι σας δουλεύουν με το star citizen και δεν θα τελειώσει ποτέ :whistlink: