Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#503349 Είδα βίντεο από Καρπαδες για το God of Wars και αρρώστησα. Τι παιχνιδαρα!! Γραφικά, χαρακτήρες, διάλογοι, μουσική. Απίστευτο!

.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#503350 πρέπει να είναι ωραίο, ακόμα δεν το έχει πάρει ο κόσμος στα χέρια του μαζικά, αλλά τα review που επέτρεψαν να κυκλοφορήσουν εδώ και κάποιες μέρες το εκθειάζουν, ίσως και να είναι παιχνίδι της χρονιάς (αν και με το red dead 2 που είναι να βγει το φθινόπωρο ίσως/μάλλον όχι)

ενδιαφέρον έχει ότι υπάρχει και ελληνική μεταγλώτιση πέρα από υπότιτλους

εγώ σκέφτομαι να το πάρω πιο μετά σε κάποια έκπτωση μιας και έχω πράγμα να παίξω :hmmm: πιστεύω ότι στο 3μηνο πάνω θα παίξει στα 35-40 για λίγες μέρες :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#503352 Κι εγώ έτοιμος να το πάρω ήμουν αλλά κάπου πέτυχα αντικειμενικο review που με απέτρεψε.

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#503353 πιανού το review? λινκ?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#503355 Ήταν βίντεο στο YouTube θα προσπαθήσω να το βρω.
Αν θυμάμαι καλά γλυκανάλατο story και wannabe Witcher με αρκετά πιο linear story και λίγες ώρες διάρκειας ήταν τα βασικά μείον.

Τα τελευταία με χάλασαν, ήλπιζα σε ένα νέο Witcher.

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#503356 Δες το 40λεπτο βίντεο των καρπαδων.
(unboxholics) Σήμερα ανέβηκε.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#503357 κάτσε χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κάτι που δεν έχω παίξει ακόμα, από πού κι ως πού να είναι ένα νέο witcher? :dizzy:

τα god of war ήταν ένα τελείως άλλο είδος παιχνιδιού από rpg ανοικτού κόσμου και παρά τις μεγάλες αλλαγές που θα έγιναν στο νέο του '18 (τις οποίες είχε ανάγκη μιας και είχε καταντήσει μονότονο και κουραστικό) το παιχνίδι δεν γίνεται ξαφνικά open world rpg αλλά μια εξέλιξη αυτού που ήταν

επίσης ο ανοικτός κόσμος δεν είναι και η λύση για τα πάντα, ούτε η γιγάντια διάρκεια σημαίνει από μόνη της ότι έχουμε ένα καλό παιχνίδι :s_dunno και το συγκεκριμένο για το είδος που μέχρι τώρα άνηκε (θέλω να δω προσωπικά σε τι το έχουν "μεταμορφώσει" ) έχει υπερβολικά μεγάλη διάρκεια

καινούριο witcher πάντως θα αργήσεις να δεις, δεν είναι κάτι απλό, το horizon zero dawn που βγηκε πέρυσι αν και παιχνιδάρα και ο,τι πιο κοντινό από την εποχή που βγήκε το w3 και πάλι δεν είναι w3 (μόνο όταν βγει το cyberpunk θα έχεις κάτι ανάλογου ή και μεγαλύτερου βεληνεκούς )

αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να απολαύσεις και άλλα είδη από τα πολλά που υπάρχουν

γενικά τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια μανία με τον ανοικτό κόσμο και τα rpg στοιχεία όπως πιο παλιά υπήρχε η μανία με το να γίνονται πολλά παιχνίδια shooter, όμως αυτό δεν είναι και πάντα καλό και ούτε όλοι μπορούν να το διαχειριστούν σωστά όπως η projekt red, εδώ ολόκληρη bethesda δε μπορεί πλέον για αυτό παίζει να δεις νέο elder scrolls του αγίου πούτσου..

χαρακτηριστικά θα αναφέρω την ubisoft που αν και έκανε την έκπληξη με το ac origings (αυτό βασικά είναι ό,τι πιο κοντά σε witcher με όχι όμως εξίσου καλή αφήγηση και ιστορία, άλλαξαν όμως τελείως τη συνταγή τους και πήραν ξεδιάντροπα στοιχεία από w3 και horizon και καλά έκαναν προκειμένου να σώσουν τη πιο σημαντική σειρά τους) έχει στο πρόσφατο ιστορικό της ένα σωρό παιχνίδια ανοικτού κόσμου με ανούσιο content και από τα οποία δεν σου μένει τίποτα αν τα τερματίσεις και βασικά σε κουράζει και η φάση του "busy map"

αντιθέτως υπάρχουν παιχνίδια όπως τα yakuza όπου σε μια πολύ μικρή περιοχή έχεις άπειρο και ουσιαστικό περιεχόμενο και ιστορίες που σου μένουν

τελοσπάντων, καλό είναι να βλέπουμε το κάθε παιχνίδι για αυτό που είναι και όχι αυτό που θα θέλαμε να είναι. το god of war είναι αρχικά η εξέλιξη των παλιών gow των οποίων η συνταγή ήταν γερασμένη και σίγουρα ήθελε αλλαγή, από κει και πέρα ίσως είναι υπερβολικά αυτά που ακούω από reviewers ότι είναι και εξέλιξη στο single player gaming, αυτό θα περιμένω να το διαπιστώσω ο ίδιος

πάντως η sony βγάζει το ένα exclusive πίσω από το άλλο με κορυφαία ποιότητα και η ms τον παίζει :thumbsdown: το xbox όσο δυνατό και να είναι (στην Χ έκδοση) είναι τελείως ανούσια αγορά, με ένα φθηνιάρικο ps4 slim δεν ξέρεις τι να πρωτοπαίξεις..
αυτή τη στιγμή δεν προτείνω καν αγορά pc σε κανέναν έτσι που έχουν ανέβει οι τιμές, παίρνεις ένα slim και λιώνεις άπειρες ώρες
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#503361 Ένα βέβαια ήταν το open world που έπρεπε να παίξεις πέρσι και αυτό δεν ήταν το Horizon! :shifty:

dimik έγραψε:Κι εγώ έτοιμος να το πάρω ήμουν αλλά κάπου πέτυχα αντικειμενικο review που με απέτρεψε.

< >



Γιατί είναι αυτό αντικειμενικό και όχι όλα τα άλλα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#503363 Μετά το καλοκαίρι θα πάρω και switch
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#503364 Εγώ έκανα βλακεία και έχασα 50€ έκπτωση από τον Κωτσόβολο και περιμένω τώρα να μαζέψω πάλι πόντους.
Αν δεν βγάλουν καμία καλή προσφορά για PS4 τότε είναι το Switch στη σειρά.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#503373
NickTG έγραψε:
dimik έγραψε:Κι εγώ έτοιμος να το πάρω ήμουν αλλά κάπου πέτυχα αντικειμενικο review που με απέτρεψε.

< >



Γιατί είναι αυτό αντικειμενικό και όχι όλα τα άλλα? :hmmm:


Γιατί ήταν συγκρατημένος, ψύχραιμος και αναλυτικός ο τύπος και δεν άρχιζε τα "ουαου καταπληκτικό" κλπ κλπ.


< >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#503377 Αν βέβαια είναι "ουαου καταπληκτικό" τότε δεν τον λες και τόσο αντικειμενικό.

Πιο πιθανό θα ήταν για μένα να προσπαθεί να αποσπάσει λίγη προσοχή πάρα να είναι ο ένας αντικειμενικός όπως έχει γίνει σε άλλες περιπτώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#503387 Ε καλά αυτά τα αμερικανάκια vlogers και reviewers συνήθως είναι των άκρων, σπάνια βλέπεις κάποιον με μεστό λόγο to the point χωρίς φανφάρες και υπερβολικό ενθουσιασμό ή απογοήτευση.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#503390 Υπάρχουν άτομα και αμερικανακια με ουσιαστικό λόγο και άποψη

Το θέμα είναι να βρεις μερικά άτομα με τα οποία θα έχετε κάποιο κοινό γούστο αρχικά ή θα ξέρεις τουλάχιστον ότι έχουν επιχειρήματα για αυτά που λένε.

Επίσης και από διάφορα φόρουμ μπορείς να πάρεις καλό feedback από άτομα που παρακολουθείς να γράφουν. Εγώ να σου πω την αλήθεια περιμένω κυρίως τις γνώμες των χρηστών παρά των γνωστών reviewers

Και σχεδόν ποτέ δε λαμβάνω υπόψιν μου μεγάλα site τύπο ign..

Επίσης μπορεί πάντα ένα παιχνίδι να αρέσει σε όλο το κόσμο, κοινό και κριτικούς, αλλά να μην μας αρέσει εμάς προσωπικά γιατί δεν είναι του γούστου μας :s_dunno
Προσωπικά μου έχει συμβεί κάμποσες φορές

Αυτός πχ πάντως είναι αντικειμενικός πάντα τον κοιτάω

https://youtu.be/HFbXR3-MQC0
Άβαταρ μέλους
By dimik
#503392 Αυτό εννοώ, ότι τα sites και η πλειοψηφία των reviews δεν είναι και τόσο αντικειμενικοι για διάφορους λόγους.

Οταν πετύχεις κάποιον να διαχωρίζει τα προσωπικά του γούστα και να εξηγεί ότι κάτι ίσως δεν αρέσει σε κάποιος έχει λίγο παραπάνω βαρύτητα το review του.

< >