Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#813946 Πάλι διακοπή ρεύματος στου Ζωγράφου 12 τα μεσάνυχτα, κι έρχονται Εκλογές. Θα φάτε καλά :rant:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#813993
Same_old_story έγραψε:Πάλι διακοπή ρεύματος στου Ζωγράφου 12 τα μεσάνυχτα, κι έρχονται Εκλογές. Θα φάτε καλά :rant:
Χωρίς καμία επιθετικότητα ή διάθεση αντιπαράθεσης και χωρίς να παρακολουθώ τις ειδήσεις της Ελλάδας. Γιατί για όσα τέτοια συμβαίνουν φταίει το όποιο κόμμα τυγχάνει να είναι στην εξουσία; Μπορει δηλαδή το όποιο κόμμα μέσα στα 2-4 χρόνια να κάνει σοβαρές αλλαγές στην υποδομή ή στους υπαλλήλους που εργάζονται εκεί εδώ και 10-20 χρόνια; Όχι βέβαια, μόνο σε κάποιους επικεφαλείς, υπουργούς κλπ. Αυτοί που κάνουν τη δουλειά είναι οι ίδιοι. Κανένας δεν τιμωρείται (ανεξαρτήτως κόμματος στην εξουσία), κανένας δεν αξιολογείται (ανεξαρτήτως κόμματος στην εξουσία) οπότε δεν περιμένω να αλλάξουν πολλά στον τρόπο που εργάζονται οι εργαζόμενοι του κάθε κλάδου. Αντίστοιχα για πολλά άλλα θέματα που ελέγχονται τοπικά/περιφερειακά/δημαρχιακά κλπ πχ ο δρόμος μπροστά στο σπίτι μου που έχει τρύπες κλπ είναι επίσης εντελώς άδικο να προσάπτουμε κατηγορίες στην κυβέρνηση ενώ θα έπρεπε να τα βάλει με τον κοινοτάρχη, δημοτικό σύμβουλο κλπ.
Βασικά θέλω να καταλήξω ότι τα ίδια ακριβώς συμβαίνουν με κάθε κόμμα στην εξουσία και λίγο θα έπρεπε αυτά να μετράνε στην πρόθεση ψήφου. Και τι θα έπρεπε να μετράει.... μεγάλη συζήτηση που ξεφεύγει του θέματος.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#814007
sknipper έγραψε:
Same_old_story έγραψε:Πάλι διακοπή ρεύματος στου Ζωγράφου 12 τα μεσάνυχτα, κι έρχονται Εκλογές. Θα φάτε καλά :rant:
Χωρίς καμία επιθετικότητα ή διάθεση αντιπαράθεσης και χωρίς να παρακολουθώ τις ειδήσεις της Ελλάδας. Γιατί για όσα τέτοια συμβαίνουν φταίει το όποιο κόμμα τυγχάνει να είναι στην εξουσία; Μπορει δηλαδή το όποιο κόμμα μέσα στα 2-4 χρόνια να κάνει σοβαρές αλλαγές στην υποδομή ή στους υπαλλήλους που εργάζονται εκεί εδώ και 10-20 χρόνια; Όχι βέβαια, μόνο σε κάποιους επικεφαλείς, υπουργούς κλπ. Αυτοί που κάνουν τη δουλειά είναι οι ίδιοι. Κανένας δεν τιμωρείται (ανεξαρτήτως κόμματος στην εξουσία), κανένας δεν αξιολογείται (ανεξαρτήτως κόμματος στην εξουσία) οπότε δεν περιμένω να αλλάξουν πολλά στον τρόπο που εργάζονται οι εργαζόμενοι του κάθε κλάδου. Αντίστοιχα για πολλά άλλα θέματα που ελέγχονται τοπικά/περιφερειακά/δημαρχιακά κλπ πχ ο δρόμος μπροστά στο σπίτι μου που έχει τρύπες κλπ είναι επίσης εντελώς άδικο να προσάπτουμε κατηγορίες στην κυβέρνηση ενώ θα έπρεπε να τα βάλει με τον κοινοτάρχη, δημοτικό σύμβουλο κλπ.
Βασικά θέλω να καταλήξω ότι τα ίδια ακριβώς συμβαίνουν με κάθε κόμμα στην εξουσία και λίγο θα έπρεπε αυτά να μετράνε στην πρόθεση ψήφου. Και τι θα έπρεπε να μετράει.... μεγάλη συζήτηση που ξεφεύγει του θέματος.


Ως απλός πολίτης θεωρώ ότι πληρώνω άδικα άστοχες πολιτικές, πολιτικών που αδιαφορούν για το δικό μου όφελος ή καλό. Ως εδώ :x Πλήρωσα, λόγω παγωνιάς το πρωτοφανές ποσό 905€ + 517€ σε δύο μήνες για το αέριο!!! Είχα 4-5 διακοπές ρεύματος - Πρωτοχρονιά, Κυριακή του Πάσχα, μεσάνυχτα Σαββάτου, που κάθε άλλο παρά ώρα αιχμής είναι, και άλλες απίθανες ώρες, όπως 2:30 το μεσημεράκι που μόλις είχα ξαπλώσει λίγο να ξεκουραστώ...

Την στιγμή που ενισχύουμε στρατιωτικά την Ουκρανία, που ποτέ δεν μας ωφέλησε σε κάτι. Ακολουθούμε τυφλά ό,τι μας υπαγορεύει η ΕΕ και οι γερμανοί. Ενώ θα μπορούσαμε να είμαστε πιο ευέλικτοι, όπως η Ουγγαρία, στην οποία η Ρωσία δεν έκοψε την παροχή φυσικού αερίου. Εξαιτίας της ρουσφετολογικής πολιτικής διορισμού ανίκανων, είχαμε 57, τουλάχιστον νέους ανθρώπους νεκρούς στα Τέμπη κλπ...

Κατόπιν τούτων ο κύβος ερίφθη: Αν ψηφίσω, θα ψηφίσω Σύριζα για να φύγει αυτή η κυβέρνηση! Όπως είχα κάνει και το 2009, που ψήφισα ΓΑΠ για να φύγει ο κουρασμένος.

:rant: :protest:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#814010 Ένας από τους λόγους που θα ψηφίσεις ΣΥΡΙΖΑ είναι επειδή πιστεύεις/ελπίζεις ότι θα ακολουθήσει μια εξωτερική πολιτική με περισσότερη κατανόηση στην Ρωσσική εισβολή;

Νομίζω θα πράξεις εξαιρετικά. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#814011 Ακόμα και ως πιστός φίλος της F1, αν το δω, με τους προηγούμενους είχα ΕΡΤ sports, και έβλεπα τα πάντα στα αγωνιστικά τριήμερα όπως με βόλευε: από την τηλεόρασή μου.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#814012 Αυτό που το πας;

Να σου πω την αλήθεια, τώρα έχω αρχίσει να ψήνομαι και εγώ.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#814013
Χρήστος Λάππας έγραψε:Αυτό που το πας;

Να σου πω την αλήθεια, τώρα έχω αρχίσει να ψήνομαι και εγώ.
Και ήταν δωρεάν. Τώρα τόσο που πληρώνω να ζεσταθεί η άρρωστη μάνα μου για θέρμανση, δεν περισσεύει τπτ.

.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#814015
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ένας από τους λόγους που θα ψηφίσεις ΣΥΡΙΖΑ είναι επειδή πιστεύεις/ελπίζεις ότι θα ακολουθήσει μια εξωτερική πολιτική με περισσότερη κατανόηση στην Ρωσσική εισβολή;

Νομίζω θα πράξεις εξαιρετικά. :s_howdy
Το Σκοπιανό με την ονομασία το έλυσαν ή ακολούθησαν την ίδια άκαρπη πολιτική από το 1990; Θα με ενδιέφερε η άποψή σας!

.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#814019 Και ναι! Αυτό ορίζω ως 'ευέλικτη' πολιτική: Να κοιτάζεις τα συμφέροντα των πολιτών σου και να πολιτεύεται έξυπνα και πρακτικά. Όπως έκανε η Ουγγαρία. Κανένας δεν πολιτεύεται με τον σταυρό στο χέρι, όλοι κοιτάνε το συμφέρον τους.

.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#814021 Εγω θα ψηφισω οποιον δωσει ski pass. :yahoo:

Πορεια αυριο το μεσημερι στις 12, στειλτε τα drone αν δεν μπορειτε. :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#814026 Το να ψηφίσει κάποιος σύμφωνα με τα συμφέροντα του (και της τάξης που ανήκει) είναι ακριβώς η πεμπτουσία της αστικής δημοκρατίας, επομένως η αφ' υψηλού ειρωνεία δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί.
Δεν ειναι καλύτεροι οι ψηφοφόροι συγκεκριμένου κόμματος, αε σχέση με τους υπόλοιπους, όσο κι αν έχουν αυτή την εντύπωση κάποιοι εξ αυτών.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#814027 Προφανως ο κυρ Χρηστος ψηφιζει με γνωμονα ευρυτερα κριτηρια, σκεφτεται παγκοσμια, δρα τοπικα. :thumbsup: Μην κοιτας εσυ που κρινεις με βαση τον καθημερινο μικροκοσμο σου. Αυτα τα εγκληματα εκανε ο Αντρεας, ανοιξε το κλειστο κλαμπ των ευπατριδων σε καθε βλαχο. :thumbsdown:

Εγω παλι λεω να ψηφισω Πολ Ευμορφιδι , ανθρωπος που φοραει διχαλο μεχρι και στο Διστρατο Δεκεμβρη μηνα, ειναι ο ανθρωπος μου. :inlove:

(Εκτος αν κατεβει υποψηφιος ο Ντιμης και εξαερωσει τον Πολ.)
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#814038 Άλλο Ευμορφιδι άλλο τσιμπαεναρχιδι.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#814045
Same_old_story έγραψε:Ως απλός πολίτης θεωρώ ότι πληρώνω άδικα άστοχες πολιτικές, πολιτικών που αδιαφορούν για το δικό μου όφελος ή καλό. ....
Επιτέλους το κατάλαβες. Δηλαδή μέχρι τώρα τι νόμιζες, ότι οι πολιτικοί είναι άνθρωποι με αρχές και ιδανικά και σκίζονται για το καλό του κόσμου;;; Στη δημοτικό είσαι ακόμα; :lol:
Same_old_story έγραψε:...Εξαιτίας της ρουσφετολογικής πολιτικής διορισμού ανίκανων, είχαμε 57, τουλάχιστον νέους ανθρώπους νεκρούς στα Τέμπη κλπ...
Ένα είναι η ρουσφετολογική πολιτική (που την κάνουν όλες οι κυβερνήσεις) αλλά άλλο είναι ο έλεγχος και η αξιολόγηση (που δεν γίνεται άσχετα από τα ρουσφέτια και τις κυβερνήσεις). Εκτός αν κάποιοι νομίζουν ότι η ρουσφετολογική πολιτική ή η μη αξιοκρατία ή η μη αξιολόγηση είναι χαρακτηριστικό ενός κόμματος; Δεν νομίζω να είμαστε τόσο αγαθοί. :hmmm:

Και προσπαθώντας να συγκρατηθούμε και να μην το κάνουμε τόσο εκλογικό το θέμα, περιμένω πως στα επόμενα λίγα χρόνια θα έχουμε πιο πολλές διακοπές ρεύματος λόγω της αύξησης κατανάλωσης για τη φόρτιση ηλεκτρικών αυτοκινήτων-λεωφορείων. Ζήτηση που δεν έχει καλυφθεί ακόμα και θα χρειαστεί κάποιο διάστημα κατά το οποίο η ζήτηση ρεύματος ίσως να είναι μεγαλύτερη από την προσφορά. Μπορεί βέβαια να κάνω λάθος και είτε η ζήτηση να μην είναι και τόσο μεγάλη (είναι ακριβά τα ηλεκτρικά, δεν θα αγοραστούν και τόσα πολλά) είτε η προσφορά να είναι επαρκής (γιατί οι στρατηγικές της ΔΕΗ κλπ φρόντισαν να επενδύσουν εγκαίρως.... που πολύ αμφιβάλλω).
Ξέρει κανένας αν η πρόβλεψή μου έχει βάση;
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#814048 Με συγχωρείς αν κομματικοποιω τη συζήτηση για τα ενεργειακά. Όμως, έχω ελάχιστα μέσα επιρροής, ως απλοϊκός πολίτης, αστοιχείωτος με παιδιάστικη, αν θες, αντίδραση... Ένα μέσο είναι αυτός ο δημόσιος διαδικτυακός διάλογος. Και βέβαια η δύναμη της ψήφου μου!