Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#819168
vagmag έγραψε:Οι πρην του Τσίπρα δεν είναι υποψήφιοι .
Για κάποιο λόγο τα κόμματα τους , τους άλλαξαν .


leobsch έγραψε:Οι υπόλοιποι εξαφανίστηκαν από το πολιτικό σκηνικό.


Αρα με αλλαγή προέδρου όλα διορθώνονται;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#819170
saxon_747 έγραψε:Αρα με αλλαγή προέδρου όλα διορθώνονται;

Δε διορθώνονται αλλά κάποιος πρέπει να σηκώσει ανάστημα στην ιδιωτικοποίηση των πάντων.
Ιδιωτικοποίηση με την κακή έννοια. Το Χατζηδάκη το @#$#%$^ .
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#819172
saxon_747 έγραψε:
vagmag έγραψε:Οι πρην του Τσίπρα δεν είναι υποψήφιοι .
Για κάποιο λόγο τα κόμματα τους , τους άλλαξαν .


leobsch έγραψε:Οι υπόλοιποι εξαφανίστηκαν από το πολιτικό σκηνικό.


Αρα με αλλαγή προέδρου όλα διορθώνονται;


Τις παραπάνω απαντήσεις τις δώσαμε στο ερώτημα που έκανες κ ήταν το παρακάτω

saxon_747 έγραψε:
Γιατι κράζουμε μόνο Τσίπρα και όχι και τους άλλους;


Τώρα πάλι πας αλλού τη συζήτηση .
Δεν είπαμε ότι διορθώνονται .

Απαντήσαμε γιατί υπάρχει το κράξιμο .
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#819179 Εν τω μεταξύ, όλοι αυτοί που είχαν απογοητευτεί το 2015 που ο Τσίπρας έκανε κωλοτουμπα τι ήλπιζαν;

Αν δεν κάνω λάθος, υπήρξαν και εδώ άνθρωποι που εξέφρασαν τότε την δυσαρέσκεια τους για το "όχι" που έγινε "ναι" παρόλο που είχε πλέον γίνει απολύτως σαφές ότι είχαμε στερέψει από επιλογές.
Τι πιστεύετε οτι έπρεπε να κάνει τότε ο Τσίπρας; Να προχωρήσει σε ρήξη, παρόλο που η εκλογή του κατά μεγάλο βαθμό είχε βασιστεί στην διαβεβαίωση των ψηφοφόρων οτι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα διακινδυνεύσει επ ουδενι λόγο την θέση της χώρας στην Ένωση και την Ευρωζώνη;
Υπάρχει κάποιος εδώ που θεωρεί ότι θα ηταν προτιμότερο να έχει πει ψέματα για τις προθέσεις του σε κάτι τόσο θεμελιώδες, παρά να μας υποβάλει στην λιτότητα που επέβαλαν οι δανειστές;

Για τα ίδια του τα στελέχη νομίζω είναι προφανές οτι η απάντηση ήταν ναι. Βαρουφάκης, Λαφαζάνης και Κωνσταντοπουλου τον είχαν περάσει γενεές 14 επειδή δεν το έκανε και κάποιοι από αυτούς πλέον πολιτεύονται με την ρήξη ως σημαία.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#819181
Corto Maltese έγραψε:Είμαι εξοργισμένος με τα πανηγύρια του ΚΚΕ. Έχασε 11% ο ΣΥΡΙΖΑ και από αυτό πήρε το 2% και πρέπει τι; Να χαρούμε; Δυστυχώς ούτε το ΚΚΕ δεν μπορεί να ανατρέψει την πορεία του λαού προς τα δεξιά. Και αυτό είναι πρόβλημα. Ναι φταίει η μετατροπή του ΣΥΡΙΖΑ σε ΝΔ light αλλά φταίει μόνο αυτό; Προφανώς όχι, βέβαια είναι μεγάλο το ρεύμα και πόσο εύκολο είναι να πας κόντρα, αλλά εγώ είμαι απογοητευμένος.

Γενικά πάντως περιμένω κι εγώ περεταίρω πτώση του ΣΥΡΙΖΑ αυτά τα κόμματα έχουν συγκολητικό την εξουσία, πολλοί θα πάνε σε Βαρού και Ζωή για να μπούνε στη Βουλή, ενώ ελπίζω ότι ασχέτως τι νομίζουμε για την διακυβέρνηση το ΚΚΕ είναι ο ισχυρότερος αντιπολιτευτικός πόλος. O ΣΥΡΙΖΑ είναι η Λέστερ της πολιτικής σκηνής, πήρε πρωτάθλημα από το πουθενά πιάνοντας όλους στον ύπνο. Στη συνέχεια δεν έκανε καμία προσπάθεια να μετατραπεί σε μεγάλο κλαμπ με ανάλογες δομές και εν τέλει φέτος πλην συγκλονιστικού απροόπτου υποβιβάζεται. Το ίδιο και ο ΣΥΡΙΖΑ. Πουθενά στην κοινωνία, πουθενά στους αγώνες, πουθενά στα συνδικάτα, πουθενά στα Πανεπιστήμια. Περίμεναν ότι μια ζωή θα τους ξελάσπωνε το Twitter. Καλό υποβιβασμό.

Για τα κατηχητικά δεν έχω αμφιβολία, 5.000 πανελληνίως τους λείπουν με μικρή συσπείρωση ακόμα στην Αθήνα τα βρίσκουν για πλάκα. Άσε που με αναμενόμενη χαμηλότερη προσέλευση τον Ιούνη μπορεί και να μην τους λείπουν.


Anonymous Founder έγραψε:
markvag έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:
Είμαι εξοργισμένος με τα πανηγύρια του ΚΚΕ. Έχασε 11% ο ΣΥΡΙΖΑ και από αυτό πήρε το 2% και πρέπει τι; Να χαρούμε; Δυστυχώς ούτε το ΚΚΕ δεν μπορεί να ανατρέψει την πορεία του λαού προς τα δεξιά. Και αυτό είναι πρόβλημα. Ναι φταίει η μετατροπή του ΣΥΡΙΖΑ σε ΝΔ light αλλά φταίει μόνο αυτό; Προφανώς όχι, βέβαια είναι μεγάλο το ρεύμα και πόσο εύκολο είναι να πας κόντρα, αλλά εγώ είμαι απογοητευμένος.


Προσωπικά θεωρώ πως θα ήμασταν πολύ καλύτερα αν είχε καλύτερα ποσοστά το ΚΚΕ αλλά το παρακάτω το έχω ειλικρινή απορία:

Με τόσα που έχουν γίνει στην εργατική τάξη, το ΚΚΕ (το κατεξοχήν κόμμα της εργατικής τάξης) θα έπρεπε να πάει πολύ καλά στις εκλογές, όχι να χαίρεται με ένα 7%... Δεν έχει αναρωτηθεί ποτέ κανείς γιατί δεν έχει συμβεί αυτό; Τί κάνει λάθος; Γιατί δεν βλέπω να έχουν αλλάξει και πολλά...

Συμφωνώ κι εγώ πάντως πως ένα ποσοστό 7% (λίγο πάνω, λίγο κάτω δεν έχει σημασία) σε μία τέτοια κατάσταση για την εργατική τάξη και το 95% του λαού, θα έπρεπε να είναι πηγή σοβαρού προβληματισμού για το ΚΚΕ και όχι αφορμή για χαρές και πανηγύρια...

Να προσθέσω, εργατική, αγροτική, άσχημα αμοιβόμενη υπαλληλική, κλπ κλπ. Γενικώς, το 7% δεν είναι για πανηγύρια. Λέω εγώ τώρα.



Από την άλλη, προσωπικά βρίσκω το 7,3% (+120.000 ψήφοι σε σχέση με το 2019) εξαιρετικό, δεδομένου του προγράμματος του Κόμματος. Ο μέσος Έλληνας ψηφοφόρος δεν θέλει Σοσιαλισμό, κρατικοποιήσεις-εθνικοποιήσεις, έξοδο από ΕΕ-Ευρωζώνη-ΝΑΤΟ κλπ! Εγώ λέω ότι ούτε ένα 25% που ψήφισαν ΚΚΕ δεν τα θέλει αυτά, απλά πίστεψαν ότι είναι το πιο τίμιο κόμμα που υπάρχει. Προσωπικά γνωρίζω δύο Δεξιούς που ψήφισαν "Κουτσούμπα" (επίτηδες το αναφέρω, δεν κατανοούν ότι το ΚΚΕ δεν είναι προσωποπαγές κόμμα) επειδή είναι ο μόνος που δεν θα αλλαξοπιστίσει (δικά τους λόγια, όχι δικά μου).

Αν πάμε στο 8% στις επόμενες εκλογές θα είναι ευχαριστημένος. 14 χρόνια είχαμε να δούμε 8% και οι μισοί παλαιοί κομμουνιστές απεβίωσαν έκτοτε...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#819214 Ο Πολάκης μάλλον την είχε μυριστεί την κατραπακιά , γι'αυτό τα τσούγκρισε με τον Τσίπρα το χειμώνα; Μετά είχαμε τη δολοφονία των Τεμπών και μυρίστηκε κυμπαριλίδικα ποσοστά γι'αυτό ζήτησε συγνώμες. Αλλά συνέβει το ανάποδο . 40% μετά τα Τέμπη και μετά το +50% στα ΣΜ , + το ρεύμα, + ρεκόρ θανάτων Covid . Είναι εξωπραγματικό ποσοστό. Μιλάμε για μεγάλη νίλα της αντιπολίτευσης , Δία.
Άβαταρ μέλους
By leobsch
#819225
mousatos έγραψε:Ο Πολάκης μάλλον την είχε μυριστεί την κατραπακιά

Εδώ δεν έχει πάρει τώρα, κατόπιν εορτής, χαμπάρι τι συνέβη:
https://twitter.com/pavpol2222/status/1 ... 8370206732
λες να 'χε ΄μυριστεί πριν μήνες;
Ούτε μία στο εκατομμύριο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#819226 Απορία . Πώς γίνεται να έχουμε σχέδια για διπλές ή τριπλές εκλογές έως τον Αύγουστο και να μη μπορούμε να κάνουμε εκλογές κάθε 12 μήνες ; Και μη μου πείτε για προγράμματα και σχεδιασμούς. Σιγά τα σχέδια σε χαρτοπετσέτα των ΕΛ κομμάτων.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#819244 Ξέρεις έχουν ένα κόστος οι εκλογές δεν ειναι τζάμπα. Επισης γιατί κάθε 12 μήνες και οχι κάθε 6 μήνες ή 3 μήνες;
Και ας πούμε πως ήταν τζάμπα τι ακριβως θα κερδίζε η χώρα από αλλαγές κυβερνήσεων κάθε 1 χρόνο;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#819249
mirage έγραψε:Ξέρεις έχουν ένα κόστος οι εκλογές δεν ειναι τζάμπα. Επισης γιατί κάθε 12 μήνες και οχι κάθε 6 μήνες ή 3 μήνες;

Σαν τα λάδια ένα πράμα .
Επειδή εσένα στη δουλειά σου σε αξιολογούνε κάθε 12 μήνες. Κι αν δούμε κάτι στραβό , όπως ιδιωτικοποίηση νερού ή κόψιμο προνομίων , βάζουμε φρένο νωρίς.
mirage έγραψε:Και ας πούμε πως ήταν τζάμπα .Τι ακριβως θα κέρδιζε η χώρα από αλλαγές κυβερνήσεων κάθε 1 χρόνο;

Θα μας καλόπιαναν συνεχώς. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#819258
mirage έγραψε:Ξέρεις έχουν ένα κόστος οι εκλογές δεν ειναι τζάμπα.


Δεν είναι μόνο αυτό. Είναι ίσως η μόνη χώρα στην Ευρώπη, η Ελλάδα, που σχεδόν όλα παραλύουν στον κρατικό μηχανισμό κατά την προεκλογική περίοδο :help:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#819302
mousatos έγραψε:Μιλάμε για μεγάλη νίλα της αντιπολίτευσης , Δία.


Δεν καταλαβαίνω γιατί με αναφέρεις. Για το ΚΚΕ μίλησα, που δεν είναι "αντιπολίτευση", αλλά κόμμα ιδεολογίας. Το θέμα είναι πόσους πείθει αυτή η ιδεολογία.


mousatos έγραψε:να μη μπορούμε να κάνουμε εκλογές κάθε 12 μήνες ;


Σε 12 μήνες μόλις έχεις προλάβει να πάρεις χαμπάρι τι γίνεται. Υπάρχει λόγος που σε όλες τις χώρες του κόσμου οι εκλογές γίνονται κάθε 4-5-6 χρόνια. Δεν είμαστε εμείς οι έξυπνοι που θα ανακαλύψουμε τον τροχό.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#819303
REALZEUS έγραψε:Δεν είμαστε εμείς οι έξυπνοι που θα ανακαλύψουμε τον τροχό.

Αυτό ισχύει και για το ΚΚΕ ; :shifty:
Μέχρι πριν από 200 χρόνια όλοι είχαν Βασιλεία με θεόσταλτους ηγεμόνες και 0 εκλογές . pure divine DNA only.

REALZEUS έγραψε:Σε 12 μήνες μόλις έχεις προλάβει να πάρεις χαμπάρι τι γίνεται.

α) αυτό , όποιος είναι μάγκας ας το πει στην επόμενη συνέντευξη σε εταιρεία που ΘΑ τον προσλάβει
β) θα παρακινήσει και τα κόμματα να μη τοποθετούν άσχετους σε καίριες θέσεις.
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 28 Μάιος 2023, 01:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By rafi
#819305 Δες δημοκρατία της Βαϊμάρης και γιατί κατέρρευσε, οι εκλογές κάθε λίγο και λιγάκι καλώς η κακώς επηρεάζουν πολύ αρνητικά την πορεία μιας χώρας.

.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#819306 Η δημοκρατία της Βαϊμάρης είχε 1000% πληθωρισμό . κάθε μέρα άλλαζαν οι τιμές στα ράφια.