Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#811954
PeterPan έγραψε:Έλα, μην υπερβάλετε!

Σε 15 λεπτά έχει στεγνώσει την πετσέτα, πόσο να κάψει;…
Ναι αν το ανάβεις μόνο για να στεγνώσεις πετσέτες δεν καίει, αν το ανάβεις για να κάνει μπάνιο η οικογένεια τον χειμώνα για κάνα 2ωρο+ τότε κάνει διάφορα στον λογαριασμό, ανάλογα και τα watt πάντα.

Βέβαια εμείς κάναμε και κάτι χαζομάρες τύπου το ξεχνάω αναμμένο όλο το βράδυ αλλά το πρωί το μπάνιο ήταν απόλαυση
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#811956
Anonymous Founder έγραψε:Ποιο το νόημα να έχεις κάτι σταθερά σε ένα τοίχο, αντί για το κινητό που το έχεις πάντα δίπλα σου;

Για να μπορει να παρεμβει και κανεις αλλος μηπως;
Εφυγες ταξιδι επαγγελματικο για 3-4 μερες, αλλαξε ο καιρος, θα σε παιρνει τηλεφωνο η φαμιλια να μπεις να αλλαξεις τις θερμοκρασιες;

Εχετε σκεφτει αυτοι οι αυτοματισμοι αν παθετε κατι ποιος θα τους χρησιμοποιησει ξανα και πως; Περνατε εκπαιδευση την οικογενεια;
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#811960 Το "fit for purpose" control θα είναι πάντα πιο γρήγορο και εύχρηστο. Το κινητο πρέπει να το ανοίξεις, να πας στην εφαρμογή κλπ κλπ. Οι φωνητικές εντολές αν σου αρέσουν, το ξεπερνάει αυτό εν μέρει. Προσωπικά σιχαίνομαι φρικτά να μιλάω φωναχτά σε συσκευές. Δλδ αν δεν είναι άσχημο, δεν τίθεται θέμα.

Τώρα εντάξει, η οικογένεια δεν χρειάζεται ιδιαίτερα. Μαθαίνει και μόνη της, η νεότερη γενιά ακόμα και όταν δεν το θέλεις
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#811961 Το σημαντικό είναι να γίνουν σωστές καλωδιώσεις και να περάσουν παντού Utp cat7 και οπτική ίνα και συγκεντρωμένα σ ένα patch panel ή switch, όχι αλά Scotch

Επίσης σε όλους τους διακόπτες να υπάρχει αρκετός χώρος από πίσω και να έχει κατέβει ουδέτερος
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#811964
Dimitris_P έγραψε:Το σημαντικό είναι [...] να περάσουν παντού Utp cat7 και οπτική ίνα

Γιατί είναι σημαντικό αυτό;
Τι συσκευές θες ενσύρματη σύνδεση;
Άβαταρ μέλους
By skous
#811995 Και εγω σκεφτόμουν πάντως να βάλω θερμοστατες για ελεγχο ηλεκτροβανας ανα όροφο. Ο καυστήρας όμως ανοίγει αυτόματα διαβάζοντας την θερμοκρασια επιστροφης του νερού κλπ απο το κύκλωμα αντιστάθμισης (δεν εχει εσωτερικό θερμοστάτη), οποτε η σκέψη ήταν οτι αν πχ κλεινω 1-2 οροφους οπου εχει πιασει θερμοκρασια, τότε το «κυκλωμα» θα ηταν μικρότερο και δεν θα σκαμε στον ενα οροφο ενω στον αλλο εχει 2 βαθμους διαφορα.
Οκμως σε δευτερη σκέψη, αν γινει αυτο τα νερα επιστροφης θα ειναι πιο κρύα μαλλον και θα καιει περισσότερο….
Οποτε μάλλον το αφήνω ως έχει.

Πάντως @peterpan κοίτα να βαλεις συσκευες που υποστηριζουν το matter




< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#812008 Skous τώρα με πιάνεις εντελώς αδιάβαστο! Πρώτη φορά ακούω το όνομα αυτό. Πρέπει να διαβάσω…!

Φαντάζομαι αν πάω σε ένα κατάστημα πχ Καύκα και του πω “θέλω smart Home, τί επιλογές και όρια υπάρχουν;» θα μου τα πουν αυτά… Σωστά;!
Άβαταρ μέλους
By skous
#812073 Ακριβώς…
Πλέον σιγά σιγά όλα θα περάσουν σε matter πρωτόκολλο, το οποίο θα υποστηρίζει π.χ. να μιλάνε όλα αυτά μεταξυ τους, είτε είναι λύσεις της Apple, της Google, της Amazon κλπ. Με λίγα λόγια, θα έχεις ένα hub, στο οποίο θα συνδέονται ΟΛΑ, και δεν θα είσαι και καλά εγκλωνισμένος σε διαφορετικά οικοσυστήματα.

Πολύ λίγες συσκευές το υποστηρίζουν τώρα όπως λέει ο HF, ΑΜΦΙΒΑΛΩ αν θα το ξέρει ο Καυκάς…
Γενικά αυτά που φέρνει ο Καυκάς εγώ δεν θα τα ακούμπαγα εύκολα, θα προτιμούσα έναν ηλεκτρολόγο που θα μπορεί να φτιάξει μια λύση τούμπανο με διάφορα μπλιμπλίκια απο amazon, αλλά δεν είναι εύκολο να τον βρείς.
Π.χ. Sonoff δεν είχα βρεί στον Καυκά (δεν ξέρω εάν έφερε),όπως και διάφορα άλλα που θεωρούνται καλύτερα απο αυτά που έχει)

Εγώ πάντως αν ήταν να πάω σε smart home μπλιμπλίκια αυτή την περίοδο, θα προσπαθούσα να βάλω ότι αναμονές μπορώ και θα περίμενα 1 χρόνο (το λέω με την εμπειρία ότι πέρυσι το καλοκαίρι έκανα ανάλογη «επένδυση» και πλέον σκέφτομαι ότι σε 2 χρόνια μάλλον θα πρέπει να αναβαθμίσω….


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#812084 Θα πάρει πολύ καιρό να γίνει και δεν ξέρω αν τελικά θα γίνει και πώς θα γίνει.
Λύσεις υπάρχουν και σήμερα από κάποιους, πχ Homey.
https://homey.app/en-us/
Όλα όμως θέλουν ενασχόληση, αλλιώς είναι μισά. Εγώ για κάτι απλό χωρίς πολλές απαιτήσεις, έχω πει πως θα πήγαινα στην Legrand.
Φθηνό δεν είναι, αλλά είναι το μόνο που παίζει χωρίς πατέντες και θα έχει υποστήριξη.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#812105 Τα έχω για τα παντζούρια και τις τέντες.
Δουλεύουν χωρίς πρόβλημα μεν, αλλά :
-Η εφαρμογή έχει λίγες δυνατότητες.
-Το integration με την Alexa δεν είναι πλήρες. 3 χρόνια τώρα περιμένω εντολή pause, για να μην πω και για εντολές ποσοστού ανοίγματος.
-Αν θέλεις να μπουν παντού, θα κοστίσει πολύ. Εγώ θα δοκιμάσω σε λίγο καιρό τα νέα Sonoff που χωράνε λογικά πίσω από το διακόπτη.
Άβαταρ μέλους
By glf
#812107 Εγώ πάλι δεν το έχω ακουμπήσει να προσθέσω κάτι εδώ και καιρό. Τι διάολο.. χαχαχ
Άβαταρ μέλους
By skous
#812108 Εγώ έβαλα πρόσφατα ένα meross garage opener, που μου στελνει και ειδοποιησεις αν αρχισει καποιο μικρο να παιζει με την γκαραζοπορτα.

Ιδιαιτερα χρησιμο για να σου αφηνει καποιος κατι οταν δεν εισαι σπίτι.


< >