Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
George_Prix έγραψε:Η Ζενιθ μου αρχισε τα απειλητικα μηνυματα να πληρωσω το χρεος αλλιως θα κινηθουν δικαστικα. Περιεργος ειμαι να δω που θα καταληξει αυτη η ιστορια. Νταξ, κανενας δε μπηκε φυλακη για ενα 500αρικο χρεος. Ασε να γουσταρω λιγα χρονια που τους τα εχω μαζεμενα και μετα βλεποντας και κανοντας :s_cool

Μπαιδεγουει βλεπω κατι κλησεις που μπλοκαρονται αυτοματα απο το τηλεφωνο σαν πιθανο σπαμ. Μετα γκουγκλαρω τον αριθμο και βλεπω οτι ειναι απο εισπρακτικη της Ζενιθ. Μεχρι τωρα ουτε καν να μου ζαλισουν τα παπαργια τηλεφωνικως δεν καταφεραν :s_tongue

Προσοχη προσοχη εδω! Απο φιλο φιλου, οποτε ελεγχεται και για παπατζα, εμαθα οτι αν η εταιρια κινησει δικαστικες διαδικασιες εισπραξης προσθετει τοκους υπερημεριας απο την πρωτη ημερα οφειλης και σε συνδυασμο μα τα δικαστικα εξοδα αφου θα χασεις, το συνολικο σου οφελος αντι για 500 θα ξεπερασει το 1.000ρικο. Επισης δεν δεχονται να τα πληρωσεις πριν την δικη ( αυτο εμενα μου ακουγεται εντελως παπατζα, αλλα ρωτα κανα δικηγορο καλυτερα μην τρεχεις ).
Άβαταρ μέλους
By 224v
otso έγραψε:Nαι τις αφηναμε οχι μονο ξεκλειδωτες αλλά και ανοιχτες οπως και τα παραθυρα το καλοκαιρι , και στην Αθηνα το γειτονικο διαμερισμα και του ποτιζαμε τα λουλουδια οταν ελειπε , το καλοκαιρι μεγαλωσα κοιταζοντας τα αστερια , οπως και ολα τα παιδια , επειδη κοιμωμασταν στα μπαλκονια η στις ταρατσες .
Αυτο σταματησε στην πρωτη δολοφονια στο χωριο απο αλβανους το 93 .
Σαν μαθητής στο πατρικό μου περιοχή Κεφαλληνίας στην Αθήνα κοιμόμουν στην βεράντα, ήταν ρετιρέ. Και ναι μετράγα τα αστέρια. Τώρα το κάνω στο νησί γιατί έχω 35 τμ βεραντα πανταχοθεν, ελεύθερη. Ωραια χρόνια...

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
PaNick67 έγραψε:
George_Prix έγραψε:Η Ζενιθ μου αρχισε τα απειλητικα μηνυματα να πληρωσω το χρεος αλλιως θα κινηθουν δικαστικα. Περιεργος ειμαι να δω που θα καταληξει αυτη η ιστορια. Νταξ, κανενας δε μπηκε φυλακη για ενα 500αρικο χρεος. Ασε να γουσταρω λιγα χρονια που τους τα εχω μαζεμενα και μετα βλεποντας και κανοντας :s_cool

Μπαιδεγουει βλεπω κατι κλησεις που μπλοκαρονται αυτοματα απο το τηλεφωνο σαν πιθανο σπαμ. Μετα γκουγκλαρω τον αριθμο και βλεπω οτι ειναι απο εισπρακτικη της Ζενιθ. Μεχρι τωρα ουτε καν να μου ζαλισουν τα παπαργια τηλεφωνικως δεν καταφεραν :s_tongue

Προσοχη προσοχη εδω! Απο φιλο φιλου, οποτε ελεγχεται και για παπατζα, εμαθα οτι αν η εταιρια κινησει δικαστικες διαδικασιες εισπραξης προσθετει τοκους υπερημεριας απο την πρωτη ημερα οφειλης και σε συνδυασμο μα τα δικαστικα εξοδα αφου θα χασεις, το συνολικο σου οφελος αντι για 500 θα ξεπερασει το 1.000ρικο. Επισης δεν δεχονται να τα πληρωσεις πριν την δικη ( αυτο εμενα μου ακουγεται εντελως παπατζα, αλλα ρωτα κανα δικηγορο καλυτερα μην τρεχεις ).

Τόκοι υπερημερίας εννοείται πως θα μπουν από την πρώτη μέρα καθυστέρησης. Γενικώς, κάποια στιγμή θα τα εισπράξουν, τώρα το πώς, άγνωστο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
PaNick67 έγραψε:

Χωρις να εχω ιδεα τι παιζει κι εγω γυρω στο διπλασιασμο στο 1000αρικο το εχω στο μυαλο μου!

Αντε και παει 1000. Πως θα μου τα παρουνε αν δε θελω να τα δωσω? Φυλακη για ενα χιλιαρικο χλωμο. Κατασχεση για ενα χιλιαρικο επισης χλωμο. Ολη η Ελλαδα χρωσταει τα αισχη και ζουνε και βασιλευουνε ολοι κανονικα. Εγω θα πληρωσω τα σπασμενα για ενα χιλιαρικακι χρεος στους ΑΛΗΤΕΣ?

Τεσπα, ουτε που το σκεφτομαι τοσο μακρια. Προς το παρον πραττω αυτο που με κανει χαρουμενο και δε δινω μια. Για τη συνεχεια οπως ειπα και πριν, βλεποντας και κανοντας. Σε καποια φαση θα παιχτει και επικοινωνια στην οποια θα αναφερθουν οι πολλες καταγγελιες που τους εχω κανει για εξαπατηση (τηλεφωνικες και εγγραφες) μπας και μαζευτουνε και κατσουνε στα αβγα τους.

Το βασικο ειναι οτι δε μπορουνε να μου κοψουνε το ρευμα και το αεριο, οποτε δεν αισθανομαι κανενα απολυτως αγχος και καμια πιεση χρονου :s_yes
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 02 Νοέμ 2023, 13:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
Anonymous Founder έγραψε:Τόκοι υπερημερίας εννοείται πως θα μπουν από την πρώτη μέρα καθυστέρησης. Γενικώς, κάποια στιγμή θα τα εισπράξουν, τώρα το πώς, άγνωστο.

Επισης καποια μερα ολοι θα πεθανουμε. Και η συγκεκριμενη μερα ειναι αγνωστη :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
George_Prix έγραψε:
Χωρις να εχω ιδεα τι παιζει κι εγω γυρω στο διπλασιασμο στο 1000αρικο το εχω στο μυαλο μου!

Αντε και παει 1000. Πως θα μου τα παρουνε αν δε θελω να τα δωσω? Φυλακη για ενα χιλιαρικο χλωμο. Κατασχεση για ενα χιλιαρικο επισης χλωμο. Ολη η Ελλαδα χρωσταει τα αισχη και ζουνε και βασιλευουνε ολοι κανονικα. Εγω θα πληρωσω τα σπασμενα για ενα χιλιαρικακι χρεος στους ΑΛΗΤΕΣ?

Για πλάκα μαζεύονται 1-2 χιλιάρικα σε δικά τους δικαστικά έξοδα (εξώδικα, δικηγόροι, κτλ), χώρια τα δικά σου (ο δικός σου δικηγόρος).

Επίσης, φυλακή μπορεί να μην πας για 1-2 χιλιάρικα, αλλά μπορεί να σου τραβήξει μία κατάσχεση ότι βρει μία ωραία πρωία... Και θα γραφτεί στα κατάστιχα και θα το βρεις μπροστά σου αν πας να πάρεις ένα δάνειο, μία πιστωτική, κτλ...

Και να ξέρεις, αν χρωστάς 1εκ είσαι παράγοντας της κοινωνίας και σου βγάζουν το καπέλο. Αν χρωστάς 1 χιλιάρικο είσαι κάθαρμα και κλέφτης και σου αξίζει η αυστηρότερη τιμωρία.

Θα σου έλεγα αν έχεις κάποια καταγγελία για παραπλάνηση από τη Ζενιθ, μίλα με κάποιον πιο ειδικό (γραμματεία καταναλωτή, δικηγόρο, ένωση καταναλωτών, κτλ.) και διεκδίκησε κάτι έτσι. Με τον δικό σου τρόπο μόνο χαμένος θα βγεις.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
markvag έγραψε:Με τον δικό σου τρόπο μόνο χαμένος θα βγεις.

Με τον δικο μου τροπο βγαζω το γουστο μου. Και τα γουστα πλερωνονται :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#843994 Η ΖΕΝΙΘ ασκεί σωρηδόν αγωγές στο Ειρηνοδικείο Θεσσαλονίκης ακόμη και για μικρά ποσά, κατά πρώην καταναλωτών της.
Συνήθως οι καταναλωτές δεν παρίστανται, βγαίνει ερήμην τους η (καταδικαστική) απόφαση και μια ωραία πρωία τους επιδίδεται με δικαστικό επιμελητή και επιταγή προς εκτέλεση, με την οποία ζητείται κατ' ελάχιστον α) το υπόλοιπο του λογ/μού νομιμοτόκως από την επίδοση της αγωγής β) επιδικασθείσα δικαστική δαπάνη γ) αμοιβή πληρεξουσίου δικηγόρου δ) διάφορα διαδικαστικά έξοδα (τέλη απογράφου, αμοιβή επιμελητή κλπ)...

Μετά μια χαρά μπορούν να κάνουν κατάσχεση σε τραπεζικούς λογ/μούς κλπ.

Αν θελήσεις να πληρώσεις είναι σίγουρο ότι εκ των υστέρων θα κοστίσει περισσότερο.
Αν δεν έχεις κανένα περιουσιακό στοιχείο στο ονομά σου τότε προφανώς δεν έχεις να φοβάσαι. Ως γνωστόν, "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος"....
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
ArrowsFA1 έγραψε:Η ΖΕΝΙΘ ασκεί σωρηδόν αγωγές στο Ειρηνοδικείο Θεσσαλονίκης ακόμη και για μικρά ποσά, κατά πρώην καταναλωτών της.
Συνήθως οι καταναλωτές δεν παρίστανται, βγαίνει ερήμην τους η (καταδικαστική) απόφαση και μια ωραία πρωία τους επιδίδεται με δικαστικό επιμελητή και επιταγή προς εκτέλεση, με την οποία ζητείται κατ' ελάχιστον α) το υπόλοιπο του λογ/μού νομιμοτόκως από την επίδοση της αγωγής β) επιδικασθείσα δικαστική δαπάνη γ) αμοιβή πληρεξουσίου δικηγόρου δ) διάφορα διαδικαστικά έξοδα (τέλη απογράφου, αμοιβή επιμελητή κλπ)...

Μετά μια χαρά μπορούν να κάνουν κατάσχεση σε τραπεζικούς λογ/μούς κλπ.

Αν θελήσεις να πληρώσεις είναι σίγουρο ότι εκ των υστέρων θα κοστίσει περισσότερο.
Αν δεν έχεις κανένα περιουσιακό στοιχείο στο ονομά σου τότε προφανώς δεν έχεις να φοβάσαι. Ως γνωστόν, "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος"....

Ενδιαφερον!

Αν ξερεις φυσικα, μπορεις να μου απαντησεις (χοντρικα) στις εξης 2 ερωτησεις?
1) Μεχρι να φτασει η ωρα που κινδυνευω πραγματικα με κατασχεση περιουσιακων στοιχειων, ποσος καιρος περναει?
2) Αυτο το 500αρικο που τους χρωσταω, ποσο θα εχει γινει μεχρι τοτε με ολες τις προσαυξησεις που ανεφερες μεσα?

Στο μεταξυ βρηκα κατι ενδιαφερον:

https://www.gov.gr/sdg/consumer-rights/ ... complaints

Με μια πρωτη ματια λοκαρισα το εξης:
Όλες οι εταιρείες είναι υποχρεωμένες από το θεσμικό πλαίσιο να απαντούν εγγράφως στα έγγραφα παράπονα των καταναλωτών εντός καθορισμένου χρόνου από την παραλαβή τους.

Εκανα εγγραφη καταγγελια στην οποια ποτε δε μου απαντησαν γραπτως. Μετα απο κανενα 6μηνο με πηραν ενα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει η καταγεγραμμενη κληση που τους ζητησα κατα την καταγγελια.

Μπαιδεγουει ξερει κανενας αν ειναι υποχρεωμενοι να κρατανε αυτες τις κλησεις? Δε μιλαμε για "η κληση ενδεχεται να καταγραφει" που λεει στον τηλεφωνητη. Μιλαμε για "η κληση σας καταγραφεται" πριν ολοκληρωθει το συμβολαιο.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#844024 Ρε φίλε Τζορτζ πραγματικά δε σε καταλαβαίνω ώρες ώρες..
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τη φας. Στο λένε όλοι, στο λέει δικηγόρος, δλδ τι άλλο ψάχνεις;
Αν γουστάρεις να μην πληρώσεις κάντο αλλά ετοιμάσου για τα χειρότερα.. αλλιώς τράβα σε κάνα συνήγορο καταναλωτή ή/και του πολίτη μήπως βγάλεις άκρη ή πλήρωσε τα να καθαρίσεις.

< >