Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#648842 Από αυτά που έγραψες είναι προφανές ότι δεν καταλαβαίνει ο ένας τον άλλο.
Δεν βλέπω λόγο να το κουράζετε άδικα.


< >
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#648843 Ισχύει αυτό. Έγραψα αρκετά αρνητικά..
Κοιταξτε την εκτιμώ γιατί με βοήθησε πάρα πολύ να φτιάξω ένα βιογραφικό που μετράει. Ψάξιμο για καλή δουλειά, μεταπτυχιακό. Είχε έρθει στη Χίο στην ορκωμοσία μου. Μου έδειξε ότι κάποιοι φίλοι μου, δεν ήταν και τόσο φίλοι τελικά.
Μου έδειξε πως είναι να δίνεις αγάπη.
Και αυτός είναι ο λόγος που είμαι ακόμα μαζί της. Γιατί ίσως έγινα λίγο καλύτερος άνθρωπος απ' τα 24 μου που ήμουν και λίγο ρεμάλι εδώ που τα λέμε.
Απλώς φοβάμαι ότι δεν έχω πια άλλη όρεξη. Θέλω να κάνω πράγματα μόνος μου. Και ίσως το χει καταλάβει και η ίδια. Απλώς δεν θέλει να αντικρίσει την αλήθεια.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#648846 Αφού εσύ θες άλλα πράγματα διαφορετικά από αυτά που θέλει η κοπέλα, δεν υπάρχει λόγος να κουράζεστε και να φθειρεστε.
Ας τραβήξει ο καθένας τον δρόμο του.

Σκέψου σε δέκα χρόνια πως θα είστε μαζί, αν τα όνειρα σου κολλάνε με τα δικά της. Αν τα "θέλω" σας ταιριάζουν. Εμένα μου μοιάζει οτι ζητάτε άλλα πραγματα.
Πολυ αγχωτική μοιάζει η σχέση.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#648848 εαν δεν σου βγαινει,μην προχωρησεις,μην πιεζεις τον εαυτο σου να βγει ντε και καλα.
Δεν εχουν καλη καταληξη τετοιες περιπτωσεις κατα 99%.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#648850 Ο Φόκουσμαν συνειδητοποίησε ότι τα χρόνια περνούν και τον έπιασαν οι καυλίτσες να κάνει πραγματάκια.
Και τι βλέπει; βλέπει να του ζαλίζει τις μπάλες. Ό,τι χειρότερο για έναν άντρα.


Από την άλλη όμως τον βασανίζουν οι σκέψεις:
-θα είναι σωστό να χωρίσω; θα έχω κάνει καλά; και αν κακοπέσω χειρότερα;
-έχουμε περάσει τόσα πολλά μαζί στα 5 χρόνια, δεν τα γκρεμίζεις έτσι απλά
-την αγαπάω μωρέ = την έχω συνηθίσει κιόλας

τύψεις, ενοχές, στριφογυρνούν διάφορα στο μυαλό του.


Για μένα, δεν φταίει η κοπέλα....




ο φόκουσμαν δεν ξέρει τι θέλει.
Βρες τα με τον εαυτό σου πρώτα. Και βάλε όρια στη σχέση σου. Και με την επόμενη θα δεις πόσο καλύτερα θα είναι.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#648852 Εγω διακρίνω μια συνεχή γκρίνια.

Δεν μπορώ με τίποτα γκρινιάρα γυναίκα.
Σκέψου αν γκρινιάζει τώρα, τι θα κάνει μετα απο μερικά χρόνια γάμου :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#648861 Γιώργο δύο δεδομένα πρέπει να λάβεις υπόψη κατά τη γνώμη μου.
Αφενός πως η ζωή είναι πολύ μικρή για να τη "μαυρίζουμε" με τις τοξικότητες του καθενός (όσο και αν από επιθυμία ή ανάγκη μας έχει σταθεί)

Αφετέρου, η ζωή είναι πολύ μικρή για να γεμίζουμε τοξικότητα και εμείς τις ζωές των εκάστοτε συντρόφων/φίλων/ you name it. :lol:

Η κατάσταση που έχεις βρεθεί είναι σίγουρα τελειωμένη, απλά βιώνεις τις κλασικές τελευταίες στιγμές που συνήθεια και συναισθηματισμοί δεν σ' αφήνουν να δεις ειλικρινά τα συναισθήματά σου και την αρνητική κατάσταση που έχετε περιέλθει. Ο ευκολότερος τρόπος να το ξεπεράσεις εύκολα αυτό είναι να βρεις 1-2-3-4 περιπτώσεις/νέες γνωριμίες που θα σε ενθουσιάσουν ή έστω θα σε τονώσουν και θα σου απορροφήσουν λίγη ανασφάλεια προσωρινά.

Πριν κάθε επόμενο βήμα, προσπάθησε να δουλέψεις με τον εαυτό σου, τι σε ικανοποιεί και τι ψάχνεις στο άλλο φύλο, τι ανασφάλειες προσπαθείς να καλύψεις.. Γενικά βρες τα με τα καλά και τα κακά του εαυτού σου και η επόμενη μέρα θα έρθει.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#648880 Θα παντρευτείς επειδή σου στάθηκε; Δε θα το έκανα ποτέ, καταδικασμένο πριν ξεκινήσει. Θα παντρευτείς γιατί είσαι ερωτευμένος και δεν μπορείς να σκεφτείς τη ζωή σου με άλλη γυναίκα.

Κάποιες πρακτικές παρατηρήσεις για το δικαστικό σώμα:
Α) πολύ δύσκολα θα περάσει. Πολλοί δίνουν, λίγοι περνούν.
Β) η φοίτηση δεν είναι διετής αλλά εννιάμηνη. Έτσι ήταν το 2013, για το οποίο έχω γνώση. Εννιά μήνες στη Θεσσαλονίκη και γεια σας.
Γ) οι δικαστές πηγαίνουν 1-2 φορές το μήνα στην υπηρεσία τους, τον υπόλοιπο χρόνο είναι σπίτι τους.
Δ) έχουν πολύ γερό μισθό. Ετοιμάσου για καινούριο Tesla Model 3!
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#648881 @focusman
ετσι για την άσκηση, θα σου βαλω τι γραφεις εσυ και απο κατω τι ακουω ή τι βλέπω εγω, ισως με λιγο μπρουταλ τροπο για τα γούστα σου. Ετσι για το τριτο ματι που προφανως και δεν ειναι τελειως αντικειμενικο, αλλα επειδη δεν εμπλεκεται, τα βλεπει καπως πιο "καθαρα".
Προφανως δεν κατεχω την απολυτη αληθεια, ούτε κατα διανοια, αλλα ισως σου φανει χρήσιμο. Το γεγονος επισης οτι εδω μονο η απλη λογικη μπορει να περιγραφει, ξερω οτι δεν ειναι βοηθητικο.



2015 και μετά από μακρά περίοδο ανομβρίας, έγινε κατάσταση με μια κοπελιά. Εκείνη φουλ ερωτευμένη, εγώ χαλαρός γιατί Μ είχε πει ότι Σεπτέμβρη τότε θα έφευγε εξωτερικό.

Ησουν χαλαρος γιατι δεν ησουν ερωτευμενος φουλ, οχι γιατι ηξερες οτι θα εφευγε.


Καλή οικογένεια, κάπως συντηρητική και με μια τάση να μπλέκονται συχνά στα της κόρης.

"καλη οικογενεια καπως συντηρητικη"=δεν μας ενδιαφερει, ΠΡΕΠΕΙ να μας ενδιαφέρει ΜΟΝΟ το κοριτσι, δεν παιρνεις και την οικογενεια μαζι. Period.
"να μπλεκονται συχνα"=η κορη το ξερει και το εχει συνηθισει, της εχει γινει βιωμα αυτο, εχει ορια. Ερωτηση: Αυτη την ενδοαφερει να μην παρει την οικογενεια μαζι της και να ειναι ΜΟΝΟ με εσενα? Πολυ σημαντικό.



Γενικά διαφέρουμε σε αρκετά πράγματα πχ. διασκέδαση, θρησκεία, κοινωνικότητα κλπ.

Αδιαφορρο, αν ο καθενας ξερει που παταει.

Ωστόσο λίγο ότι δεν θέλω να κακοκαρδισω, λίγο ότι γενικά βαριέμαι, έμενα γιατί έβλεπα ότι υπήρχε μια ανοχή.

Οχι αδιαφορο, η σχεση ηταν καλυτερη απο το χερι σου.


επειδή στο χωριό μου όταν πάω περνάω πολύ καλά, τσαντιστηκε και έγινε ένα θερμό επεισόδιο ότι και καλά δεν την καταλαβαίνω όταν περνάει χάλια, ότι της έκανα επίδειξη πόσο ωραία περνούσα στο χωριό κλπ. κλπ. Πες άντε έχει δίκιο, υπερβάλλω καμιά φορά.

Τι κανεις δηλαδη ακριβως και "περνας πολυ καλα"? Λειτουργεις σαν μονος σου?

Ενας χρόνος Ολλανδία. Λέω οκ, θα κάνω και ταξιδαρες.

Come for the gomena, stay for the taxidares.... get it?


την αφήνω μόνη στο σπίτι της και πάω στο χωριό. Ίσως να έφταιξα και γω αλλά δεν είχα πάει το 18 καλοκαίρι κάτω και μου είχε λείψει λίγη έξαλλη ζωή
.
Την αφησες μονη στο σπιτι γιατι? Δεν ειχε ρουχα να φορεσει στο χωριο? Δεν ειχε χαρτζηλικι?
Δεν ηθελε να ερθει στο χωριο? Δεν ήθελες εσυ να ερθει στο χωριο ? Μηπως απλα ηθελες μονος?


Έχοντας κάνει αρκετές υποχωρήσεις όλα αυτά τα χρόνια

Εσυ το ξερεις αυτο, αυτη το ξερει?

. Την αγαπάω όσο κι αν με νευριάζει γιατί μου έχει σταθεί.

ΟΧΙ. Την θελεις για καποιους λογους που μπορουμε να αναλυσουμε, αλλα δεν "την αγαπας".

έπιασα τον εαυτό μου να λέει "Πωπω πάλι έρχεται η :inlove: πάλι πρέπει να μαζευτώ".

Γιατι να μαζευτεις? Κανεις πραγματα που δεν αρμόζουν σε μια σχεση ή αυτη θεωρει οτι κανεις τέτοια?

πριν φύγει μου ξαναλέει πράγματα για το μέλλον.

Η κοπελα ειναι (οπως τα περισσοτερα θηλυκα) πιο κοντα στην πρακτικη πλευρα της ζωης


Ότι δεν την καταλαβαίνω ποτέ κλπ.

Την καταλαβαινεις? Αν ναι, το ξερει?


"Έτσι είναι αυτός είμαι, κουράστηκα να απολογουμαι σ όλους κλπ" Πάλι μαζεύτηκα

Καλα ειναι τα όρια σε μια σχέση, αλλα μετα "μαζευτηκες" αρα δεν "εισαι αυτος" εισαι κατι αλλο απο "αυτος που ειμαι". Με πιανεις?


Της είπα κάποια πράγματα που με ενοχλούσαν. Δεν πολυκαταλαβα αν βρήκα ευηκοα ώτα.

Να την ρωτησεις τι καταλαβε. Γιατι με την ερωτηση θα καταλαβεις και εσυ και αν καταλαβε, και αν καταλαβες ο ίδιος τα πραγματα που σε ενοχλουν


Μου γκρινιαξε πάλι ότι είμαι στον κόσμο μου.

Μπορει να ήσουν, μπορει όχι. Το συζητησατε?

Πριν φύγω απ' το σπίτι της, της είπα να έρθει στο δικό μου να κοιμηθεί. 5 χρόνια τώρα δεν έχει κοιμηθεί ποτέ σε μένα. Λέει δεν θέλει να τσακωθεί με τους γονείς της.

Γονεις-φοκουσμαν= 1-0
Η κοπελα φαινεται να εχει ορια (ποιος τα βαζει ή ιδια ή αλλοι, ειναι αδιάφορο). Παντως εσυ δεν εισαι ο διαμορφωτης των οριων. Ακόμα τουλαχιστον. Βλεπε και παραπανω με το "μπλεκονται συχνα" και το "θελει μονο εσενα, μην παρει την οικογενεια μαζι της"


Το σέβομαι. Αλλά κουράστηκα.

Το ανεχεσαι (για οποιους λογους) δεν το σεβεσαι. και κουραστηκες να τρως γκολ απο την οικογενεια. Το ξερει? Αν ναι, το καταλαβαινει?


Δεν της το χω πει ποτέ

Κι αυτό που αντίκρισα δεν Μ αρεσε καθόλου.

Δεν το αντικρυσες, μαλλον αποφασισες να το δεις/αντιμετωπισεις

Γονείς παρεμβατικοί, που θέλουν να δουν εγγόνια γιατί ο αδερφός έφτασε 37 και τώρα θα νοικοκυρευτεί. Μετακόμιση απ' το σπίτι μου στα Δυτικά, στο Νέο Κόσμο. Δεν ξέρω....

Οπως παραπανω, δεν μας νοιαζει αν αυτοι παρεμβαινουν. Μας νοιαζει αν αυτη (ή εσυ) τους αφηνετε, ανεξαρτητως λογου.

Την αγαπάω αλλά όλο λέει ότι δεν την καταλαβαίνω. Τελικά όμως δεν ξέρω ποιος καταλαβαίνει ποιον.

Ουτε την αγαπας (βλεπε παραπανω), ούτε την καταλαβαινεις... ή τουλαχιστον δεν της εχεις δωσει να καταλαβει οτι την καταλαβαινεις



Με βοήθησε πολύ στην επαγγελματική μου σταδιοδρομία και την ευγνωμονώ.

Τετοια ατακα ταιριαζει σε θειες μας, σε μεντορες στη δουλεια κλπ., οχι σε κοπελα


Αντίστοιχα και γω προσπάθησα να την κάνω κοινωνική, διπλωματική, λίγο πιο ανοιχτομυαλη.

Μπορει να μην μπορεις εσυ να το κανεις αυτο, μπορει να μην μπορει αυτη να αλλαξει.

βλέπω συνομηλικους να έχουν φτιάξει τη ζωή τους και γω όταν σκέφτομαι το μέλλον, χάνω τον ύπνο μου....

Οπως πολυ σωστα εγραψε ο diplomat, ΜΑΛΑΚΙΕΣ. Το τι γινεται πισω απο κλειστες πορτες δεν το ξερεις, εσυ βλεπεις την ταινια, οχι τις αμετρητες ληψεις, γκαφες, ιδρωτα κλπ.


Είμαι ανώριμος?

Οχι, ανθρωπος σαν ολους μας.

Να τα διαλύσω όλα χθες? Ειλικρινά έχω πελαγωσει.

Εσυ ξερεις μονο, πραγματικά. Εσυ μόνο ξερεις.

Τι εννοώ?

Δεν μπορώ να διανοηθω ότι έφτασα σ αυτό το σταυροδρόμι που λένε.

ή αισθάνομαι ότι δεν είναι η κατάλληλη?

Πιστεύω ότι καμιά φορά δεν χρειάζεται καν να σκεφτείς ότι έχεις φτάσει στο σταυροδρόμι διότι την αλλην την αγαπάς τόσο πολύ που δεν σου περνάει τίποτα άλλο απ' το μυαλό.


ΞΕΡΕΙΣ, αδερφε. Ολοι μεσα μας ξέρουμε. Απλα τις περισσοτερες φορες, ποναει πααααρα πολύ αυτη η "γνωση".
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#648886 Γιώργη I'm sorry to hear that :(

Το τι κάνετε μεταξύ σας, είναι ΔΙΚΟ ΣΑΣ θέμα, όταν όμως εμπλέκονται κι άλλοι (γονείς, παρέες κλπ) τότε περιπλέκεται το πράγμα. Προσπαθήστε να κάνετε μια ειλικρινή συζήτηση χωρίς εντάσεις στο τι ενοχλεί τον άλλον. Πχ σκέφτηκες ποτέ ότι μπορεί να είναι ζήλια αυτό το ότι περνάς καλά στο χωριό;

Όπως σε βοήθησε αυτή να γίνεις καλύτερος άνθρωπος όπως λες, έτσι μπορείς κι εσύ να τη βοηθήσεις να ξεπεράσει κάποια πράγματα (πχ αυτό με τους γονείς ) για να βελτιωθεί, μπορεί να χρειάζεται κάποια ώθηση.

ΕΣΥ ξέρεις και θα βρεις την αλήθεια στο τέλος, μην ακούς ούτε εμένα ούτε κανένα άλλο ρεμάλι εδώ μέσα ή εκεί έξω.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#648887 Κλασική περίπτωση που έχεις συνηθίσει και δεν "θέλεις" να περάσεις στην επόμενη. Όχι γιατί είναι δύσκολη η διαδικασία της εύρεσης, τίποτα ωραιότερο απο τον πρώτο καιρό που γνωρίζονται 2 άτομα και εξερευνούν ο ένας τον άλλον==>έρωτας. Αλλά γιατί δεν θες να πέσεις στο ψυχολογικό τρυπάκι που αναγκαστικά θα ανοίξει ο χωρισμός. Τρυπάρα δηλαδή :ninja:
Μέσα απο την διαδικασία αυτή όμως θα ανακαλύψεις τον Γιώργο που είσαι και όχι αυτόν που θέλουν άλλοι να είναι. Ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος είσαι βέβαια και προφανώς δεν είσαι απο αυτούς που αλλάζουν τις γκόμενες σαν τα πουκάμισα. Εκεί δεν θα είχες βέβαια πρόβλημα και δεν θα αναγκαζόσουν :iconcool: να γράψεις τα θέματα σου στους εδω...ψυχολόγους :lol: :lol:
Πρακτικά μας περιέγραψες τα στραβά και ανάποδα που βιώνεις, είναι τα ουσιαστικά σε μια σχέση όμως. Προφανώς θα υπάρχουν και θετικά, τι διάολο. Α, μόλις βρήκα ένα, την συμπάθεια που έχετε ο ένας για τον άλλον. :roll:
Και όσον αφορά τα περί οικογένειας κλπ. Αν θέλει η -όποια- κοπέλα, τους αφήνει στην άκρη περιορίζοντας τους στα...απαραίτητα. Άααααντε και λίγο παραπάνω, τα κορίτσια πάντα είναι πιο γαλυφιάρες με γονείς, εμείς τα αγοράκια πιο μουρτζούφληδες, φύσει νομίζω.
Περί θρησκείας. Χμμμμμμ.... Κάποτε τραβιόμουν με μια που ήταν Ιεχωβού. Ο πατέρας της φαντάσου ήταν απο τα μεγάλα κεφάλια-κύρηκας. :ninja: :ninja: Κατάλαβες τώρα, ορκισμένοι εχθροί των χριστιανών κλπ. Άπειρα τσακώματα με γονείς λοιπόν, στο τέλος όμως ΚΑΙ στο σπίτι μου κοιμόταν ΚΑΙ ταξίδια μαζί και γενικότερα δεν επέτρεπε παραμβάσεις στα των δυό μας. Και φαντάσου είμασταν 19-20 τότε.
Γιώργο, στο τέλος-τέλος μου δίνεται η εντύπωση πως η κοπέλα σου, σαν να έχει γραπωθεί πάνω σου, σαν να προσπαθεί να δέσει τον γάιδαρο της μέσω της διαδικασίας "βάζω παρωπίδες στον άλλον". Σχώρα με, πές μου αν λέω κάτι που δεν πρέπει :oops:

Να συμπληρώσω πως μέσες άκρες συμφωνώ με προλαλήσαντες.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#648889 +1000 στους απο πάνω.
Συν οτι ειναι παρεμβατική και στα σχόλια στο φβ σου για να σε "υπερασπιστεί"...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#648890 Εδώ βλέπετε βέβαια μόνο την μια πλευρά, έτσι;

Επίσης, focusman, στα ποστ σου βλέπω ότι αισθάνεσαι καλά που έχεις έναν σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού. Τίποτα άλλο καλό δεν σου δίνει η σχέση δηλαδή εσένα; Σεξουαλικά, συναισθηματικά, συντροφικά; Βλέπω πολύ εγωισμό imho.

Κάτι ακόμα, εδώ μέσα θα διαβάσεις διαφορές απόψεις από άτομα που προβάλουν πράματα που δεν έχουν καταφέρει οι ίδιοι. Μίλα με την κοπέλα σοβαρά, σου και της αξίζει τουλάχιστον αυτό. Αν δεν είναι ο άλλος ορφανός, αποκληρωμένος ή το υπόδειγμα του ανεξάρτητου ανθρώπου, η οικογένεια πάει πακέτο με τον άνθρωπο που παίρνεις. Στον πραγματικό κόσμο τα πράματα δεν είναι τέλεια.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#648891
drdino έγραψε:Εδώ βλέπετε βέβαια μόνο την μια πλευρά, έτσι;

Επίσης, focusman, στα ποστ σου βλέπω ότι αισθάνεσαι καλά που έχεις έναν σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού. Τίποτα άλλο καλό δεν σου δίνει η σχέση δηλαδή εσένα; Σεξουαλικά, συναισθηματικά, συντροφικά; Βλέπω πολύ εγωισμό imho.

Κάτι ακόμα, εδώ μέσα θα διαβάσεις διαφορές απόψεις από άτομα που προβάλουν πράματα που δεν έχουν καταφέρει οι ίδιοι. Μίλα με την κοπέλα σοβαρά, σου και της αξίζει τουλάχιστον αυτό. Αν δεν είναι ο άλλος ορφανός, αποκληρωμένος ή το υπόδειγμα του ανεξάρτητου ανθρώπου, η οικογένεια πάει πακέτο με τον άνθρωπο που παίρνεις. Στον πραγματικό κόσμο τα πράματα δεν είναι τέλεια.


+1 για όλα και +1000 για το ζήτημα της οικογένειας, όταν είσαι 20κάτι κλπ. δεν σε αγγίζει (πολύ) αν δεν θέλεις, όταν σοβαρέψουν τα πράγματα το καταλαβαίνεις.

Επίσης, 29 ετών και ανησυχείς για το μέλλον. Θεμιτό, αλλά μην νομίζεις ότι σβήνει το καντήλι σου κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#648892 In before cabala: Major red flags mate, hit the gym and lawyer up

Στα σοβαρα τωρα, συμφωνω με ντινο. Μας ειπες για το cv σου, για τη ευκαιρια που βρηκες να δεις την ολλανδια, κλπ κλπ, αλλα ενα ουσιαστικο θετικο δεν ακουσα, πχ μια κοινη εμπειρια, ενα μερος που πηγατε μαζι και περασατε τελεια επειδη ειναι αυτη που ειναι ομως, οχι επειδη εκανες 2 ωρες kite surf. Μονο στο χωριο περνας καλα (που πας μονος σου); Προβλημα...


< >