Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#854973 Βασικά η φάση με τα παιδιά είναι σαν το... σκι. :lol:

Αν δεν έχεις κάνει, δεν ξέρεις τι έχανες τόσα χρόνια.

Και μπορείς να ζήσεις μια γεμάτη και χαρούμενη ζωή, ικανοποιημένος από κάθε άποψη, χωρίς να μάθεις ποτέ πόσο (ακόμα) καλύτερα θα μπορούσε να ήταν.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
Χρήστος Λάππας έγραψε:Βασικά η φάση με τα παιδιά είναι σαν το... σκι. :lol:

Αν δεν έχεις κάνει, δεν ξέρεις τι έχανες τόσα χρόνια.

Και μπορείς να ζήσεις μια γεμάτη και χαρούμενη ζωή, ικανοποιημένος από κάθε άποψη, χωρίς να μάθεις ποτέ πόσο (ακόμα) καλύτερα θα μπορούσε να ήταν.

Το θέμα με το σκι είναι ότι αν δεν σου αρέσει απλά το παρατάς. Με τα παιδία φοβάμαι ότι είναι πιο περίπλοκη η διαδικασία :lol:
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
red_monster έγραψε:Εντωμεταξύ τα παιδια είναι η χαρά της ζωής (ακόμα και αν δεν έχουν βγει από το δικό σου @δι) και παρουσιάζονται σαν βαρίδι στην καλοζωία

Πάντως, εγώ μέχρι να κάνω δικά μου δεν.... τρελαινομουν. Δεν ήμουν από αυτούς που τα αντιπαθούν βέβαια, αλλά ούτε και αυτός που αν υπήρχαν παιδάκια στην παρέα θα έπαιζα ασταμάτητα μαζί τους.

Ε, άπαξ και έκανα δικά μου άλλαξε εντελώς και το πως βλέπω τα αλλα :inlove:
Άβαταρ μέλους
By g8777
mjacob έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ εντελώς φαλοκρατικά πάλι, θα έλεγα πως αν έκανα ποτέ σχέση με single mom, σε ενδεχόμενο γάμου, θα συζητούσα πολύ σοβαρά μαζί της να κάνουμε και μαζί ένα παιδί. Αλλιώς η σχέση είναι τις περισσότερες φορές αδύναμη και το παιδί μπαίνει πάντα σε απόλυτη προτεραιότητα. Χωρίς κι αυτό να είναι πάντοτε σωστό και προφανώς και έχει και στερεοτυπικές αναφορές.

Δλδ βρήκες μια γυναίκα που γουστάρεις, έχει ικανοποιήσει τη μητρική ανάγκη, έχει ένα παιδί που έχει μεγαλώσει κάπως και δεν είναι στη φάση κλάμα πάνα δεν ξέρω να μιλάω, και αντί να δεις ότι αυτή είναι η βέλτιστη περίπτωση θα κατσεις να περάσεις τη μωρουδιακά φάση;

Single mom με παιδί(α) > 7-8 χρόνων, χαλαρά η καλύτερη περίπτωση. Ευχαριστιέσαι τη γυναίκα, ευχαριστιέσαι τα παιδιά.

Τα παιδια δεν ευχαριστιουνται εσενα -----> εσυ δεν ευχαριστιεσαι την μαμα.

Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
Hellenic tifosi έγραψε:
red_monster έγραψε:Εντωμεταξύ τα παιδια είναι η χαρά της ζωής (ακόμα και αν δεν έχουν βγει από το δικό σου @δι) και παρουσιάζονται σαν βαρίδι στην καλοζωία

Πάντως, εγώ μέχρι να κάνω δικά μου δεν.... τρελαινομουν. Δεν ήμουν από αυτούς που τα αντιπαθούν βέβαια, αλλά ούτε και αυτός που αν υπήρχαν παιδάκια στην παρέα θα έπαιζα ασταμάτητα μαζί τους.

Ε, άπαξ και έκανα δικά μου άλλαξε εντελώς και το πως βλέπω τα αλλα :inlove:

Αυτό ακριβώς.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#854992 Δεν μιλάω από προσωπική εμπειρία, αλλά ξέρω προσωπικά και άντρες και γυναίκες που μου έχουν πει ότι αν μπορούσε να γυρίσει πίσω ο χρόνος, δεν θα έκαναν παιδί. Οπότε ας μην γενικεύουμε. Η ευτυχία του ενός διαφέρει από την ευτυχία του άλλου...
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
Dimitris_P έγραψε: Γνωστός πχ έλεγε πάντα "όχι κοκκινομάλλα". Ακόμα νομίζω μόνος είναι, ίσως με εφήμερες σχέσεις

Γι αυτό δεν φταίει το Χ στις κοκκινομάλλες. Ειδικά στην Ελλάδα.
Πρόβλημα θα ήταν αν έλεγε "οχι μελαχρινή". :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
REALZEUS έγραψε:Δεν μιλάω από προσωπική εμπειρία, αλλά ξέρω προσωπικά και άντρες και γυναίκες που μου έχουν πει ότι αν μπορούσε να γυρίσει πίσω ο χρόνος, δεν θα έκαναν παιδί. Οπότε ας μην γενικεύουμε. Η ευτυχία του ενός διαφέρει από την ευτυχία του άλλου...

Πολύς κόσμος ψάχνει να ρίξει την ευθύνη κάπου αλλού, δεν είναι καινούριο, ούτε γίνεται μόνον με τα παιδιά.
Γενικώς, όσοι έχουν κάνει παιδιά ενώ η σχέση είναι ήδη προβληματική, συχνά το φορτώνουν στο παιδί.
Δεν φταίει το παιδί, αν το πρόβλημα είναι των γονιών.
Δεν είναι απαραίτητο, ή καλύτερα δεν πρέπει όλοι να κάνουν παιδιά.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
REALZEUS έγραψε:Δεν μιλάω από προσωπική εμπειρία, αλλά ξέρω προσωπικά και άντρες και γυναίκες που μου έχουν πει ότι αν μπορούσε να γυρίσει πίσω ο χρόνος, δεν θα έκαναν παιδί. Οπότε ας μην γενικεύουμε. Η ευτυχία του ενός διαφέρει από την ευτυχία του άλλου...

Μήπως θεώρησαν ότι τα παιδιά είναι σαν το σκι ; Και τελικά δεν τους αρέσει το σκι ;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
Anonymous Founder έγραψε:

Πολύς κόσμος ψάχνει να ρίξει την ευθύνη κάπου αλλού, δεν είναι καινούριο, ούτε γίνεται μόνον με τα παιδιά.
Γενικώς, όσοι έχουν κάνει παιδιά ενώ η σχέση είναι ήδη προβληματική, συχνά το φορτώνουν στο παιδί.
Δεν φταίει το παιδί, αν το πρόβλημα είναι των γονιών.
Δεν είναι απαραίτητο, ή καλύτερα δεν πρέπει όλοι να κάνουν παιδιά.

Δεν ξέρω γιατί η συζήτηση πήγε στην σχέση του ζευγαριού. Για το αν κάποιος είναι ευτυχισμένος ως γονέας μιλούσαμε. Πολύς κόσμος δεν κατανοεί μάλλον την τεράστια ευθύνη και μπαίνει σε αυτήν την διαδικασία αψήφιστα.

red_monster έγραψε:Μήπως θεώρησαν ότι τα παιδιά είναι σαν το σκι ; Και τελικά δεν τους αρέσει το σκι ;

Κατά έννοια, μάλλον ναι. Για να γίνεις γονιός πρέπει να είσαι βαθιά συνειδητοποιημένος. Δεν είναι για όλους, όπως λέει και ο HF.