Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ εντελώς φαλοκρατικά πάλι, θα έλεγα πως αν έκανα ποτέ σχέση με single mom, σε ενδεχόμενο γάμου, θα συζητούσα πολύ σοβαρά μαζί της να κάνουμε και μαζί ένα παιδί. Αλλιώς η σχέση είναι τις περισσότερες φορές αδύναμη και το παιδί μπαίνει πάντα σε απόλυτη προτεραιότητα. Χωρίς κι αυτό να είναι πάντοτε σωστό και προφανώς και έχει και στερεοτυπικές αναφορές.

Δλδ βρήκες μια γυναίκα που γουστάρεις, έχει ικανοποιήσει τη μητρική ανάγκη, έχει ένα παιδί που έχει μεγαλώσει κάπως και δεν είναι στη φάση κλάμα πάνα δεν ξέρω να μιλάω, και αντί να δεις ότι αυτή είναι η βέλτιστη περίπτωση θα κατσεις να περάσεις τη μωρουδιακά φάση;

Single mom με παιδί(α) > 7-8 χρόνων, χαλαρά η καλύτερη περίπτωση. Ευχαριστιέσαι τη γυναίκα, ευχαριστιέσαι τα παιδιά.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#854948 Τα παιδια ειναι παιδια, δηλ θελουν να τους κανεις συνεχως δωρα να τους πληρωνεις ρουχα iPhone εξοδους σε εστιατορεια με φιλους παρτυ διακοπες στο μοδατα νησια φροντιστηρια κλπ. Αν δεν τα κανεις θα υπαρχει συνεχη γκρινια στην οικογενεια. Και η single mom αυτο ακριβως ψαχνει αν πατρευτει καποιον αλλο, βασικα εναν χορηγο για τις αναγκες αυτης και του παιδιου της.

Σε αλλους μπορει να αρεσει σε αλλους οχι. Αυτος στο παραπανω βιντεο ειναι στο εξτρημ αντιθετος με τετοιες καταστασεις δεν ειναι αναγκη να συμφωνουν ολοι μαζι του, για μενα τα περισοτερα που λεει ειναι υπερβολικα και ασχημα.

Αλλα ειναι γεγονος οτι οι γυναικες και ειδικα οι single moms αν βρουν καποιον του τυπου που αναφερει ποιο πανω ο mjacob θα τον εκμεταλλευτουν στο επακρο και η πλειοψηφια απο αυτες που εχουν καποια εμφανιση θα πηγαινει ταυτοχρονα με αντρες 10 χρονια μικροτερους τους.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
mjacob έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ εντελώς φαλοκρατικά πάλι, θα έλεγα πως αν έκανα ποτέ σχέση με single mom, σε ενδεχόμενο γάμου, θα συζητούσα πολύ σοβαρά μαζί της να κάνουμε και μαζί ένα παιδί. Αλλιώς η σχέση είναι τις περισσότερες φορές αδύναμη και το παιδί μπαίνει πάντα σε απόλυτη προτεραιότητα. Χωρίς κι αυτό να είναι πάντοτε σωστό και προφανώς και έχει και στερεοτυπικές αναφορές.

Δλδ βρήκες μια γυναίκα που γουστάρεις, έχει ικανοποιήσει τη μητρική ανάγκη, έχει ένα παιδί που έχει μεγαλώσει κάπως και δεν είναι στη φάση κλάμα πάνα δεν ξέρω να μιλάω, και αντί να δεις ότι αυτή είναι η βέλτιστη περίπτωση θα κατσεις να περάσεις τη μωρουδιακά φάση;

Single mom με παιδί(α) > 7-8 χρόνων, χαλαρά η καλύτερη περίπτωση. Ευχαριστιέσαι τη γυναίκα, ευχαριστιέσαι τα παιδιά.

Για έναν ελεύθερο άντρα στα 40-50, ο οποίος δεν θέλει παιδιά και υποχρεώσεις, νομίζω είναι το ιδανικό σενάριο. Ο καθένας να ζει σπίτι του και από εκεί και πέρα σεξ, έξοδοι και καμιά εκδρομή και κατά τα άλλα κάνεις την ζωή του εργένη.

Διαφωνώ όμως για τα παιδιά που λες. Δεν υπάρχει λόγος να έχεις πάρε-δώσε με τα παιδιά. Το λέω αυτό έχοντας στο παρελθόν σχέση με γυναίκα που είχε παιδί 10 χρονών και άλλη με παιδί 25 ετών (μην ρωτάς, το έκανε στα 16 της)...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
mjacob έγραψε:

Με πολλα ΑΝ το δευτερο σκελος της προτασης. Γιατι ειναι παιδια που δεν μεγαλωσες εσυ, δεν επηρεασες με κανεναν τροπο και ουτε προκειται αφου εχουν και πατερα και μητερα.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#854956 Μπορεί να μην έχουν πατέρα....
Νομίζω έχει αρκετά θετικά η υπό συζήτηση περίπτωση!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#854957 Συμφωνώ με mjacob. Σίγουρα πάντως δεν είναι για απόρριψη, όλα είναι υπό συζήτηση. Όλα αυτά είναι κλισέ και μας εμποδίζουν να δούμε τον πραγματικό εαυτό. Γνωστός πχ έλεγε πάντα "όχι κοκκινομάλλα". Ακόμα νομίζω μόνος είναι, ίσως με εφήμερες σχέσεις
Άβαταρ μέλους
By red_monster
Dimitris_P έγραψε:Συμφωνώ με mjacob. Σίγουρα πάντως δεν είναι για απόρριψη, όλα είναι υπό συζήτηση. Όλα αυτά είναι κλισέ και μας εμποδίζουν να δούμε τον πραγματικό εαυτό. Γνωστός πχ έλεγε πάντα "όχι κοκκινομάλλα". Ακόμα νομίζω μόνος είναι, ίσως με εφήμερες σχέσεις

Και αν του ΑΡΕΣΟΥΝ οι εφήμερες σχέσεις ? Αν του ΑΡΕΣΕΙ η μοναξιά ?
Μήπως αναραπαράγεις και εσύ τα κλισέ που στην παραπάνω πρόταση αφορίζεις ?
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#854960 Προφανώς έχει πρόσβαση σε περισσότερη πληροφορία από εμάς, είναι σε θέση δηλαδή να γνωρίζει εάν ο φίλος ψάχνει όντας γουστόζος και μένει μόνος του, ή εάν είναι ορκισμένος μπακουροφιλόcοφοc. Από την άλλη, οι δικαιολογίες διαφόρου τύπου, όπως τα προαναφερθέντα την θέλω έτσι, μα όχι γιουβέτσι, μάλλον αυτοπαρηγοριά στον άρρωστο είναι, σε περιπτώσεις πάντα που κάποιος ψάχνεται -> εγώ είμαι επιλεκτικός, όχι ότι δεν έχω ελπίδα επιτυχίας και το κοίταγμα στον καθρέπτη αποτελεί οδυνηρότατη διαδικασία. Προσωπικά πχ, γνωρίζω πολύ καλά ότι οι μακροσκελείς περίοδοι που έχω περάσει μοναχούλης είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με τις περιέργιές μου, όχι επειδή οι υποψήφιες δεν ήσαντο καλές και δε μ' αρέσανε. Γνώθι σαυτόν.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#854961 Το σενάριο παραπάνω είναι για όσους δεν νοιάζονται για παιδιά. Οπότε, σε αυτή την περίπτωση, καλύτερα μια κοπέλα που δεν ενδιαφέρεται επίσης και η ίδια για παιδιά.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
diplomat έγραψε:Από την άλλη, οι δικαιολογίες διαφόρου τύπου, όπως τα προαναφερθέντα την θέλω έτσι, μα όχι γιουβέτσι, μάλλον αυτοπαρηγοριά στον άρρωστο είναι, σε περιπτώσεις πάντα που κάποιος ψάχνεται -> εγώ είμαι επιλεκτικός, όχι ότι δεν έχω ελπίδα επιτυχίας και το κοίταγμα στον καθρέπτη αποτελεί οδυνηρότατη διαδικασία. Προσωπικά πχ, γνωρίζω πολύ καλά ότι οι μακροσκελείς περίοδοι που έχω περάσει μοναχούλης είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με τις περιέργιές μου, όχι επειδή οι υποψήφιες δεν ήσαντο καλές και δε μ' αρέσανε. Γνώθι σαυτόν.

Δεν είναι περιέργεια οι -ας το πούμε- προδιαγραφές ή ξεκάθαρες προτιμήσεις. Είναι σεβασμός στον εαυτό σου και σ' εκείνη που έρχεται δίπλα σου. Κι όσο πιο ξεκάθαρο είναι μέσα μας με τι δεν μπορούμε χωρίς και τι είναι κόκκινη γραμμή, τόσο πιο ήρεμοι ήμαστε.
Αν κάποιος δεν αντέχει τις ξανθιές, τις ψηλές, τις τσιγκούνες, τις πολυλογούδες, τις ήσυχες, κλπ, οφείλει να μην ταλαιπωρεί εαυτόν και αλλήλους. Νομίζω.
Από την άλλη αν τη θέλεις αθλητική, δεν κοιτάς μια του καναπέ, με το tik tok στο χέρι.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#854963 Ως περιέργιες αναφέρω τα όποια απωθητικά στοιχεία έχω, για όποιους συμβατούς λόγους.

Οι επιλογές ασφαλώς και είναι σεβαστές, απλώς κάνω μία νύξη στην πιθανότητα υπερεκτίμησης του εγώ μας και την κατηγοριοποίηση ανθρώπων. Και πάλι, οι προσωπικές επιλογές είναι αυστηρά τέτοιες και δεν έχω κανένα δικαίωμα, ούτε και διάθεση, κριτικής.
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#854967 Oι single mums πολυ καλα κανουν και βαζουν τα παιδια τους πανω απο ολα. Και το ιδιο θα επρεπε να κανει και η κοινωνια ολη, να κανουμε οτι καλυτερο για τις νεες γενιες και να αφησουμε ενα καλυτερο κοσμο πισω. Το να βαλεις το λιθαρακι σου στο μεγαλωμα ενος παιδιου, οσο μεγαλο και μικρο, ασχετα αν το υοθετησες το εκανες η ηταν μερος μια σχεσης ειναι απο τα ποιο fulfilling πραγματα στη ζωη. Δε γινεται να βαζουμε τον τεραστιο κωλο μας συνεχεια πανω απο ολα.

Αυτο προυποθετει βεβαια «χορτατους» ανθρωπους που καναν τα πραγματα στο σωστο καιρο
Άβαταρ μέλους
By dimviii
Nosferatu έγραψε: Δε γινεται να βαζουμε τον τεραστιο κωλο μας συνεχεια πανω απο ολα.

πολυ μεγαλη κουβεντα. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#854971 Εντωμεταξύ τα παιδια είναι η χαρά της ζωής (ακόμα και αν δεν έχουν βγει από το δικό σου @δι) και παρουσιάζονται σαν βαρίδι στην καλοζωία