Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#775888 Εγώ δε διάβασα σε κάποιο σημείο να ανασκευάζει την έκθεση.

Αντίθετα διαβεβαίωσε ότι τα συμπεράσματα της έκθεσης «βασίζονται σε στοιχεία που αποκτήθηκαν κατά τη διάρκεια ερευνών μεγάλης κλίμακας που υπόκεινται στα ίδια αυστηρά πρότυπα και διαδικασία επαλήθευσης όπως όλο το έργο της της Διεθνούς Αμνηστίας».

Δεν ξέρω πόσο τιμάει τον ελεύθερο δημοκρατικό και δίκαιο δυτικό κόσμο να ωθείται σε παραίτηση κάποια που εφάρμοσε αυστηρά πρότυπα και τα δημοσίευσε.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#775891 Υποψιάζομαι ότι κάτι δεν έχει γίνει κατανοητό εδώ. Μιλάμε για δυο διαφορετικά άτομα. Για την Καλαμάρ, την ΓΓ της ΔΑ, και την Πόκαλτσουκ, την επικεφαλής της ΔΑ στην Ουκρανία. Η δεύτερη παραιτήθηκε σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την έκθεση που η πρώτη επιμένει ότι είναι σωστή. Δεν την ώθησε σε παραίτηση κανείς, παρά μόνο η συνείδηση της. Εγώ τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω.

1)
Την Παρασκευή, η Ανιές Καλαμάρ, γενική γραμματέας της Διεθνούς Αμνηστίας, διαβεβαίωσε ότι τα συμπεράσματα της έκθεσης «βασίζονται σε στοιχεία που αποκτήθηκαν κατά τη διάρκεια ερευνών μεγάλης κλίμακας που υπόκεινται στα ίδια αυστηρά πρότυπα και διαδικασία επαλήθευσης όπως όλο το έργο της της Διεθνούς Αμνηστίας».

Στην έκθεση της που που έγινε έπειτα από έρευνα τεσσάρων μηνών, η ΜΚΟ κατηγόρησε τον ουκρανικό στρατό ότι δημιουργεί στρατιωτικές βάσεις μέσα σε σχολεία και νοσοκομεία και ότι εξαπολύει επιθέσεις από κατοικημένες περιοχές, μια τακτική που παραβιάζει το διεθνές ανθρωπιστικό δίκαιο.


2)
«Αν δεν ζεις σε μια χώρα στην οποία έχουν εισβάλει κατακτητές που την κομματιάζουν, μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι είναι να καταδικάζεις έναν στρατό που υπερασπίζεται τη χώρα του», πρόσθεσε η επικεφαλής της Αμνηστίας στην Ουκρανία (Η επικεφαλής του τμήματος της Διεθνούς Αμνηστίας στην Ουκρανία, η Οκσάνα Πόκαλτσουκ).

Πρόσθεσε ότι προσπάθησε μάταια να πείσει τη διεύθυνση της Διεθνούς Αμνηστίας ότι η έκθεση ήταν μεροληπτική και πως δεν έλαβε υπόψη τις απόψεις του ουκρανικού υπουργείου Άμυνας.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#775895 Είναι θέμα οπτικής. Εγώ είμαι αυτής της άποψης:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#775896 Προφανώς. Είσαι οπαδός ενός κόμματος που αδυνατεί να κατανοήσει τί σημαίνουν οι διεθνείς ΜΚΟ δικαιωμάτων και προσπαθεί να διαβάλει οποιαδήποτε έκθεση τους χαλάει την προπαγάνδα.

Φιλελεύθεροι δημοκράτες κατά τα άλλα...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#775898 Όταν η οποιαδήποτε επικεφαλής της ΔΑ, ζητάει να λάβουν υπόψη το τι λέει το υπουργείο Άμυνας, καταλαβαίνουμε πως είναι το λιγότερο ΓΤΠΚ.
Επίσης, Χρήστο Λάππα, δεν ρίχνεις μια ματιά τι λέει η ΔΑ για τα pushbacks στο Αιγαίο;
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#775899 @CM, Κοίτα, από εσένα δεν περιμένω κάτι καλύτερο. Μέχρι εκεί μπορείς, το κατανοώ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#775903 Να σε διευκολύνω: αυτό αφορά μόνον τον τελευταίο μήνα, ενώ η ΔΑ κατηγορεί την Ελλάδα για το θέμα από το 2013.
https://www.amnesty.org.uk/urgent-actio ... d-refugees
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#775905 Να σε διευκολύνω ακόμα περισσότερο εγώ; Μην παιδεύεσαι άδικα γιατί το θέμα του Αιγαίου δεν έχει καμία σχέση με το θέμα που συζητάμε εδώ, το τι συμβαίνει στην Ουκρανία.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#775906 Για γέλια είναι αυτή η οπτική αλλά ΟΚ...
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 06 Αύγ 2022, 18:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#775908 Απολύτως για γέλια, γιατί δεν γίνεται να θεωρούμε αξιόπιστη μια πηγή καταπώς μας βολεύει.
Είναι βέβαιος επίσης πως αν γίνει το ερώτημα στο κατάλληλο θέμα, θα αγνοηθεί γιατί μπορεί να μας είναι αδιάφορο το θέμα, κλπ κλπ.
Δεν πειράζει, καταλαβαίνω πως μετά τις τελευταίες εξελίξεις με τις υποκλοπές, να μην έχουμε πολλά κέφια.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#775909
Anonymous Founder έγραψε:Δεν πειράζει, καταλαβαίνω πως μετά τις τελευταίες εξελίξεις με τις υποκλοπές, να μην έχουμε πολλά κέφια.


Δυστυχως πρεπει να κραταμε μικρο καλαθι οσον αφορα τις υποκλοπες. Μιλαμε για την Ελλαδα των αριστων. Πιο πιθανο ειναι να δουμε στη φυλακη τον Κουκακη και τον Ανδρουλακη παρα τους πραγματικους ενοχους. Αλα Νοβαρτις ενα πραγμα...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#775912 Η Διεθνής Αμνηστία αντιμετωπίζει μια εσωτερική κρίση αναφορικά με δηλώσεις της για τον πόλεμο της Ουκρανίας. Αυτή η κρίση επισημάνθηκε στο αντίστοιχο θεμα.

Ως απάντηση αυτού, απαιτείται από τον χρήστη που το επισήμανε να δηλώσει τι πιστεύει γενικότερα για την ΔΑ, να τοποθετηθεί επι του τι γίνεται στο… Αιγαίο, και να απολογηθεί για το θεμα με τις υποκλοπές, ισως και για τη Novartis.

Ok.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#775913 Η παραπάνω υπεκφυγή απευθύνεται σε αποφοίτους δημοτικού (με το ζόρι). Όπως είπα ήδη, κατανοώ πως δεν είναι ψηλά τα κέφια τελευταία και δεν το συνεχίζω, είναι νομίζω εύκολο να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του πλέον.