Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#801832
dimik έγραψε:ΥΓ ναι το BMW πήγε πάλι συνεργείο, αυτό δεν χρειαζόταν προφητεία και είναι σίγουρα δάκτυλος εβραιομασωνων, έπρεπε να πάρω Lada

Τι χάλασε ετούτη τη φορά; Σίγουρα πρόκειται για κάποιο "γνωστό πρόβλημα" αλλά για ποιο απ' όλα;
:lol:

ΥΓ: Το μόνο που με παρηγορεί, είναι πως στο δρόμο είναι γαμάτα, κάτι που δεν ισχύει για τα καινούρια, που εύχομαι στους ιδιοκτήτες τους να μην χαλάνε το ίδιο.
:s_hang
Άβαταρ μέλους
By dimik
#801834
Anonymous Founder έγραψε:
dimik έγραψε:ΥΓ ναι το BMW πήγε πάλι συνεργείο, αυτό δεν χρειαζόταν προφητεία και είναι σίγουρα δάκτυλος εβραιομασωνων, έπρεπε να πάρω Lada

Τι χάλασε ετούτη τη φορά; Σίγουρα πρόκειται για κάποιο "γνωστό πρόβλημα" αλλά για ποιο απ' όλα;
:lol:

ΥΓ: Το μόνο που με παρηγορεί, είναι πως στο δρόμο είναι γαμάτα, κάτι που δεν ισχύει για τα καινούρια, που εύχομαι στους ιδιοκτήτες τους να μην χαλάνε το ίδιο.
:s_hang



Δεν ξέρω κάνει τα κλασικά των BMW κάτι ήχους από εδώ, κάτι vibrations από εκεί, του είπα άλλαξε λάδια φίλτρο και βρες τι έχει :s_crazy
Υποψιάζομαι ότι χαιρετάει το μάταιο τούτο κόσμο σιγά σιγά το ZF :oops:
Άβαταρ μέλους
By rafi
#801839
Anonymous Founder έγραψε:rafi, συμφωνείς πως η Ουκρανία είναι σε άμυνα και δέχεται μια εν πολλοίς άδικη επίθεση;
Ό,τι ευθύνες και να έχει για τους χειρισμούς της στο Ντονέσκ και το Λουγκάνσκ, δεν δικαιολογούν την επίθεση της Ρωσίας.


Η Ουκρανία κατά τη γνώμη μου βρίσκεται σε άμυνα με στρατιωτικούς όρους απέναντι στη Ρωσία.
Δέχεται σίγουρα επίσης μία άδικη υπόγεια επίθεση από την Δύση η οποία μανιπουλάρει την πολιτική της πορεία εδώ και χρόνια με τελικό αποτέλεσμα τον σημερινό τραγικό πόλεμο και την καταστροφή της χώρας.
Η Ουκρανία χρησιμοποιείται από τη Δύση και καταστρέφεται ως θυσία για την αποδυνάμωση της Ρωσίας. Κανείς από το πολιτικό κατεστημένο δεν ενδιαφέρεται για τα δεινά που προκαλούνται στην Ουκρανία από αυτόν τον πόλεμο.
Η μόνη τους ένοια είναι πως θα τα καταφέρουν να κρατήσει όσο περισσότερο είναι αυτό δυνατόν.
Οι πληθυσμοί των επαρχιών με τους Ρωσοουκρανικούς πληθυσμούς δέχονται και αυτοί μία πολύ άδικη επίθεση από όλους τους εμπλεκόμενους συμπεριλαμβανομένης της Ρωσίας, αλλά δεν ήταν η Ρωσία αυτή που το ξεκίνησε όλο αυτό. Αυτός ο πολύ άδικος πόλεμος πάει πολύ πίσω και αυτοί ήταν τα πρώτα πραγματικά θύματά του, τότε που το όλο σκηνικό δεν είχε ακόμα κανένα ενδιαφέρον γιατι αυτοί που σφαζόντουσαν ήταν εν δυνάμει συμάχοι του διαβολικού εχθρού της Δύσης.

Για το αν δικαιολογείται η επίθεση της Ρωσίας, κατά τη γνώμη μου, η επηροή της Δύσης στην Ουκρανία είχε φτάσει στο σημείο να είναι υπαρξιακή απειλή για τη Ρωσία, εφόσον οι διοικούντες εκεί κρίνανε ότι αυτό είναι που συμβαίνει ναι, δικαιολογείται η επίθεση και μάλιστα πιστεύω ότι και για αυτόν ακριβώς το λόγο η Δύση ενεπλάκη εξαρχής στην Ουκρανία, ωστε να αναγκαστεί η Ρωσία να εμπλακεί σε έναν δύσκολο και κοστοβόρο από όλες τις πλευρές πόλεμο, τουλάχιστον αυτό πιστεύω ότι ήταν το πλάνο τους.

Anonymous Founder έγραψε:Ο Ζελένσκι, όποιος και να είναι, το ό,τι αμύνεται, δεν τον κάνει παράφρων. Είναι το μόνο που θα περίμενες από τον ηγέτη μιας χώρας που δέχεται επίθεση. Τι θα έπρεπε να κάνει, να συνθηκολογήσει και να παραδώσει τα κλειδιά; Αντιθέτως, νομίζω πως μέχρι στιγμής τα έχει πάει περίφημα, τώρα τα δύσκολα είναι εμπρός, γιατί οι στόχοι του και αυτού είναι μαξιμαλιστικοί πλέον, και θέλει η Ρωσία να ηττηθεί κατά κράτος. Κάτι που με τον Πούτιν στο τιμόνι, δεν νομίζω πως θα συμβεί (γιατί θα χάσει και την εξουσία λογικά...).


Ναι Ο Ζελένσκι και ο κάθε Ζελένσκι έχει το ιστορικό καθήκον να αμυνθεί για την πατρίδα του.
Δεν μίλησε κανείς για συνθηκολόγηση και να παραδόσει τα κλειδιά στη Ρωσία αμαχητί.
Όταν όμως συμβαίνει μία τέτοια σφαγή και τραγωδία επί μήνες μήπως θα έπρεπε να σκεφτεί κάποια στιγμή το πραγματικό συμφέρον της Ουκρανίας και του λαού της και αν χρειαζόταν ακόμα και να προκυρήξει εκλογές να αποτυπωθεί και η άποψη του κόσμου που εν τέλει υποφέρει;
Δεν θα έπρεπε να σταματήσει να είναι η μαριονέτα του ΝΑΤΟ και να ζητήσει τη γνώμη του λαού του;

Η Ελλάδα για πιο λόγο συνθηκολόγησε στον ΒΠΠ με την εισβολή των Γερμανών; Έπρεπε να πολεμήση μέχρι να σφαχτεί όλος ο στρατός μας; Δεν ήταν καλύτερα που γλίτωσαν τόσοι στρατιώτες εν τέλει;

Ακόμα και στο απίθανο σενάριο της Ουκρανικής στρατιωτικής νίκης και ανακατάληψης όλων των εδαφών η Ουκρανία την επόμενη μέρα θα είναι μία κατεστραμένη χώρα χωρίς υποδομές και δεσμευμένη με απίστευτα δυσβασταχτα δάνεια.
Έρημοποιημένη εοπίσης και πληθυσμιακά από τα εκατομμύρια πρόσφυγες που φύγαν Δυτικά και Ανατολικά. Αυτό είναι το συμφέρων της χώρας;

Εγώ στον Ζελένσκι βλέπω μία καρικατούρα η οποία όμως περιστοιχίζεται από τους καλύτερους του κόσμου στην τέχνη της σκηνοθεσίας. Τα ρούχα του, οι λόγοι που βγάζει, οι επισκέψεις που κάνει έιναι η τέλεια παράσταση αριστουργηματικά ενορχηστρωμένη για να πουλάει το αφήγημα στο Δυτικό πόπολο. Άλλωστε το θέατρο είναι και το επάγγελμά του. Του έχουν φτιάξει ένα επικό σενάριο, τον πληρώνουνε καλά και αυτός τους φέρνει το Όσκαρ. Αίσθησή μου είναι ότι από τον Απρίλιο και μετά όλες οι πράξεις του έρχονται ως εντολές από τη Δύση και είναι η μαριονέτα τους στο 100%.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#801846
rafi έγραψε:Η Ουκρανία κατά τη γνώμη μου βρίσκεται σε άμυνα με στρατιωτικούς όρους απέναντι στη Ρωσία.
Δέχεται σίγουρα επίσης μία άδικη υπόγεια επίθεση από την Δύση


+1
Άβαταρ μέλους
By corsair
#801854 "Όταν όμως συμβαίνει μία τέτοια σφαγή και τραγωδία επί μήνες μήπως θα έπρεπε να σκεφτεί κάποια στιγμή το πραγματικό συμφέρον της Ουκρανίας και του λαού της και αν χρειαζόταν ακόμα και να προκυρήξει εκλογές να αποτυπωθεί και η άποψη του κόσμου που εν τέλει υποφέρει;"

Το πραγματικο συμφέρον ενος λαου δεν ειναι η υποδουλωση του, αλλα η ελευθερια του. Ο λαος μας διαολοστειλε τους δοσίλογους και τους ανθρωπους που θελανε "να τα βρουμε" με τον κατακτητη. Δεν υφισταται καν το ερώτημα σε κανενα υγιη νου ανεξαρτητως εθνικοτητας.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#801855 Στο κατω κατω αν δεν ηθελε να αποδυναμωθει η ρωσια, θα μπορουσε ξερωγω πχ, να μην εισβαλει στην ουκρανια???
Άβαταρ μέλους
By glf
#801860
rafi έγραψε:Για το αν δικαιολογείται η επίθεση της Ρωσίας, κατά τη γνώμη μου, η επηροή της Δύσης στην Ουκρανία είχε φτάσει στο σημείο να είναι υπαρξιακή απειλή για τη Ρωσία, εφόσον οι διοικούντες εκεί κρίνανε ότι αυτό είναι που συμβαίνει ναι, δικαιολογείται η επίθεση και μάλιστα πιστεύω ότι και για αυτόν ακριβώς το λόγο η Δύση ενεπλάκη εξαρχής στην Ουκρανία, ωστε να αναγκαστεί η Ρωσία να εμπλακεί σε έναν δύσκολο και κοστοβόρο από όλες τις πλευρές πόλεμο, τουλάχιστον αυτό πιστεύω ότι ήταν το πλάνο τους.


Αυτό πάλι.... Δηλαδή η Ουκρανία ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είναι δορυφόρος της Ρωσίας;;;;;; Από που κι ως που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να πάνε με τη.. Δύση;
Γιατί ακριβώς είναι υπαρξιακό θέμα για τη Ρωσία; Επειδή έχουν άνθρακα, εργοστάσια χάλυβα και.... αλατωρυχεία;

Πες τώρα ότι θα βάλει.. πυρηνικά η Δύση στην Ουκρανία και είναι αυτό απειλή. Λες και δεν έχει 100 άλλες βάσεις η Δύση να στείλει πυρηνικά, η Ουκρανία δίπλα στα σύνορα είναι το υπαρξιακό.

Και γιατί δηλαδή ο Ουκρανός δε μπορεί να έχει την τύχη των άλλων πρωην Δημοκρατιών που δεν θέλουν να έχουν πάρε δώσε με τη Ρωσία; που βγάζουν.. φλύκταινες και στέλνουν αβέρτα βοήθεια στην Ουκρανία; Εμ, ξέρουν τι τους περιμένει αν τυχόν επιστρέψουν στην ένδοξη Ρωσική Βασιλεία..

Οπότε ας φάνε άλλα 50 χρόνια στη Ρωσική.. δόξα και να κοιτάνε Πολωνούς και λοιπούς που τη.. γλύτωσαν και να λένε "ε τι να κάνουμε, είναι υπαρξιακό το θέμα για τη Ρωσία."
:metalo:
Άβαταρ μέλους
By rafi
#801864 Ναι ωραία όλα αυτά αλλά είναι άλλο να αποφασίσει ένας λαός για την τύχη του και άλλο η τύχη του να επιβάλλεται απο τους απέξω.
Επίσης ένα άλλο ερώτημα είναι, ο λαός του Ντονμπάς τελικά όμως μπορεί να αποφασίσει για την τύχη του η μόνο ο Ουκρανικός λαός έχει αυτό το δικαίωμα;
Αυτός που μας συμφέρει μπορεί να αποφασίζει για την τύχη του και αυτός που δε μας συμφέρει δεν μπορεί;
Ο Συριακός λαός μπορεί να αποφασίζει για την τύχη του;
Ο Λυβικός;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#801867 Αυτό που κάνει η Ρωσία δεν θεωρείται δηλαδή επιβολή απέξω; ;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#801868 Ο λαός του Ντονμπάς, δεν μπορεί να αποφασίσει να αποσχισθεί και να πάει στην Ρωσία. Ούτε η Ουκρανία μπορεί να τους σφάζει, σύμφωνοι, αλλά οτιδήποτε άλλο, δεν επιτρέπεται έτσι απλά. Δεν λύνεται δηλαδή ένα πρόβλημα έτσι.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#801870 Ναι γιαυτό έγινε υποτίθεται η συμφωνία του Μινσκ. Για να μην τους σφάζουνε από τη μία και για να μην μπουκάρει η Ρωσία από την άλλη. Για αυτό άλλωστε ψηφίστηκε και ο Ζελένσκι.
Η Μέρκελ είπε με αλαζονεία ότι ποτέ δεν ήθελε λέει να εφαρμόσει το Μινσκ αλλά να αγοράσει χρόνο για την Ουκρανία και πόσο έξυπνη είναι που κορόιδεψε τους Ρώσους.
Είναι αυτά σοβαρά πράγματα; Είναι οκ να είναι η Ρωσία ο μόνος φταίχτης και όλοι οι άλλοι οι αθώες περιστέρες;
Λες και είναι η πρώτη φορά που η Δύση δημιουργεί συνθήκες για proxy war και πέσαμε από τα σύννεφα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#801873 Επικα ποστακια απο τον Ραφι. Ειπε αυτα που λεει η λογικη, τουλαχιστον αυτα με τα οποια συμφωνει η δικη μου λογικη.

Οσοι δεν τα διαβασουν προσεκτικα, μπορει να καταληξουν στο "δολοφονος σαν τον Πουτιν ειναι"... "ξεπλενει τον εγκληματια"... "χαιρεται που πεθαινουν τοσοι ανθρωποι" και διαφορα παρομοια.

Να πω και μια θεωρια μου που ξερω οτι ειναι δυσπεπτη για τους πολλους και για αυτο δεν την ειχα πει και τοσο καιρο. Κι οχι φυσικα οτι ντε και καλα ετσι εχουν τα πραγματα, αλλα μου περασε απο το μυαλο! Εδω μας λεγανε πως θα μας βαλουνε τσιπακι μαζι με το εμβολιο, οποτε ας την παρει το ποταμι :lol:

Η ολη φαση με το Ζελενσκι πολυ Αμερικανια, πολυ Νετφλιξ. Ηθοποιος, που εγινε προεδρος επειδη τον αγαπησε ο λαος και που τελικα αποδειχτηκε ηρωας. Ο οποιος περιεργως εχει τεραστια περιουσια απο "αδιευκρινιστα" (σαν το Σπυραδωνη ενα πραμα :shifty: ) σε οφφσορ. Και ο οποιος κωλοτριβοτανε με το ΝΑΤΟ, ενω ηξερε οτι αυτο ειναι αιτια πολεμου για τους Ρωσους. Μονο ενα τετοιο εκλεγμενο λαμογιο θα μπορουσε να τους φεσωσει 200 δις για να χασει τελικα τη μιση χωρα*.

ΠΡΙΞ ΧΟΑΞ:
Τα Αμερικανακια τον πηραν απο το χερακι και τον εκαναν αυτο που ειναι. Ενα ακομα πιονι τους στην παγκοσμια σκακιερα.

* Εχω ξεκαθαρισει οτι μακαρι να μην ξεκινουσε αυτος ο πολεμος ποτε. Και φυσικα δεν "υποστηριζω" τον Πουτιν. Αλλα οπως ολοι μας ειτε βλεπουμε μπαλα ειτε βλεπουμε ενα πολεμο, σκεφτομαστε ποιος θα κερδισει. Ουτε στρατηγος θελω να το παιξω, ουτε ειμαι απο αυτους που μετρανε ποσα μετρα προχωρησε/οπισθοχωρησε ο καθενας και ποιος εχει τα καλυτερα οπλα. Αλλα μου φαινεται αστειο και μονο που πιστευουν μερικοι οτι κερδανε οι Ουκρανοι ή οτι προκειται να κερδισουν τελικα εστω και δυσκολα. Πιστευω οτι το σλοου μοσιον που βλεπουμε ειναι βαση σχεδιου και οτι η ηττα των Ουκρανων ειναι αναποφευκτη.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#801878 Όποιος και αν κερδίσει τον πόλεμο η νίκη θα είναι Πύρρειος.
Αν είναι η Ουκρανία θα είναι χρεωμένη μέχρι 4 γενιές και θα έχει σημαντικές υποδομές κατεστραμμένες. Αν είναι η Ρωσία θα έχουν πληγεί οι εμπορικές της σχέσεις με πολλές χώρες, θα έχει χάσει πολλά συμβόλαια ενέργειας και θα έχει πληγώσει σοβαρά τις διπλωματικές της σχέσεις με ευρωπαϊκές χώρες.


Ο μόνος πραγματικός νικητής του πολέμου είναι οι ΗΠΑμερικανοι που από το πουθενά έβαλαν χέρι στα ενεργειακά της Ευρώπης, έκαναν υποτελή χώρα την Ουκρανία με τα χρέη που την φόρτωσαν, θα βάλουν και πόδι εννοείται στην ανοικοδόμηση μετά και κέρδισαν και την αποδυνάμωση των Ρώσων σε κάθε επίπεδο. Win - Win.

Τα περί αυτοδιάθεσης, ανεξαρτησίας, κλπ, τα αφήνω στην άκρη. Βλέπουμε άλλωστε την χώρα μας πόσο ανεξάρτητη είναι από τότε που αποφάσισε να αυξήσει τα χωρικά ύδατα της στα 12 νμ.
Oh, wait....
Άβαταρ μέλους
By 224v
#801883 σωστά όλα αυτά αλλά η Ευρώπη είναι και αυτή πιόνι της Αμερικής η όχι?? πληρώνει αυξημένα κόστη χωρίς κάποιο κέρδος.... ίσως το μόνο ότι ξεστοκαρει παλιό πολεμικό υλικό που όμως θα πληρώσει για την αντικατασταση με νεο όταν η Ουκρανία αρχίσει να πληρώνει τα φέσια της. ζήσε Μάη μου....

.