Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#706762 Όχι, η συνδεση λιπαρό φαγητό --> αύξηση χοληστερόλης είναι λάθος αποδεδειγμένα.
Όπως και η συνδεση εχεις υψηλή χοληστερίνη --> θα πας απο καρδιά.

Αν είσαι 800 κιλά, καπνιζεις και κάθεσαι όλη μέρα, ε τότε ναι, κατα πάσα πιθανότητα και όλοι οι δείκτες θα είναι σκατά.
Σε υγιή, ενεργό άτομο δεν υπάρχει καμια σύνδεση με την χοληστερόλη που καταναλώνει και τους δείκτες στο αίμα.

Και μην πετατε τους κρόκους απ τα αυγουλακια, κρίμα είναι.....8-10 την ημερα για μηνες ετρωγα κατα καιρους, κανένας δείκτης αυξημένος.

< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#706781
kovathe έγραψε:Όχι, η συνδεση λιπαρό φαγητό --> αύξηση χοληστερόλης είναι λάθος αποδεδειγμένα.
Όπως και η συνδεση εχεις υψηλή χοληστερίνη --> θα πας απο καρδιά.

Αν είσαι 800 κιλά, καπνιζεις και κάθεσαι όλη μέρα, ε τότε ναι, κατα πάσα πιθανότητα και όλοι οι δείκτες θα είναι σκατά.
Σε υγιή, ενεργό άτομο δεν υπάρχει καμια σύνδεση με την χοληστερόλη που καταναλώνει και τους δείκτες στο αίμα.

Και μην πετατε τους κρόκους απ τα αυγουλακια, κρίμα είναι.....8-10 την ημερα για μηνες ετρωγα κατα καιρους, κανένας δείκτης αυξημένος.

< >

Η χοληστερινη φραζει τα αγγεια και εννοειται ειναι βασικος παραγοντας κινδυνου για την καρδια .
Τοσο αυτη οσο και ο διαβητης .
Δλδ αν σου πει ο γιατρος οτι εχεις υψηλη χοληστερινη,θα συνεχισεις να τρως 8 κροκους την ημερα; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#706802 τελευταιους μηνες που το εχω ριξει στο τρεξιμο πιο συστηματικα , εφυγαν τα κιλα και φτασαμε καταστασεις που ειχα στο Λυκειο!!
(75-76Kgr . 1.83μ)
τρωω πλεον τον αμπακο, λεμε ποσοτητες... καργα αυγα, κρεατα, μπεικο , και οτι φτιαχνει η γυναικα που γενικα εχει αριστο χερι και ασχολειται ... εξετασεις αιματος προσφατα μια χαρα δεν ειχε ανεβασμενο τιποτα
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#706803 Eγώ πάντως κόβοντας εντελώς το βραδινό εδώ και ένα περίπου μήνα έπεσα από 92 στα 87.5, viewer discretion is strongly advised:

Εικόνα


Σιγούλια - σιγούλια ευελπιστώ να μπουν και πιο εντατικά βάρη στο πρόγραμμα, αυτά βέβαια στο σφιχτοτοπικό.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#706809 Απίστευτα πονεμένη ιστορία τα κιλά... Ας ξεκινήσουμε στο ότι πριν την πρώτη καραντίνα ήμουν 108 κιλά (1,85 ύψος). Κάπου εκεί αρχίζω να περπαταω. Κατάφερα μέχρι το Σεπτέμβρη και το έριξα περίπου στα 103.

Ξεκινάει το 2ο fauxlockdown και ενα βράδυ του Δεκέμβρη στο γραφείο, εκεί που κατεδαφιζα McDonald's, μου στέλνει μια φωτό ένας φίλος απο χώρο αναμονής σε διατροφολογο. Ε αυτό ήταν. Το θεώρησα σημάδι και του είπα να μου κλείσει ραντεβουδαρα.

Στις 18/12/20 αλλάζω σχεδόν όλη μου τη διατροφή και ήμουν 105,3 κιλά.

Ξεκίνησα σαλάτες, αυγά, μοσχαρίσιο κρέας, γαλοπούλα κλπ.
Δύο φορές την εβδομάδα κάνω τα cheats μου.

Σήμερα, 5 μήνες μετά, το weight reduction έχει αποδώσει και είμαι στα 94.3. Ακόμα και γω δεν με πιστεύω πλέον. Σχεδόν εφυγαν τα κιλά του στρατού και της προηγούμενης δουλειάς.
Τώρα που ξαναεπιασα δουλειά φοβόμουν ότι δεν θα συνεχίσει η πτώση αλλά μετά χαράς διαπιστώνω ότι διαψεύστηκα. Πιστεύω ότι στα 85 θα ναι τζιτζι.

Ελπίζω μετά το Μάιο να βρίσκω λίγο χρόνο για γυμναστική και περπάτημα. Γιατί με βλέπω να πλαδαρευω!!
Τέλος φοβάμαι τις καλοκαιρινές μπύρες.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#706815 Τπτ δε θα κανουν οι μπυρες. Τωρα αν εχεις τυρακια σαλαμακια καλαμακια σκατουλακια απο διπλα, εεε εκει αλλαζει το πραγμα :lol:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#706816 Focusman συνέχισε δυνατά.

Όσον αφορά τα λιπαρά φαγητά, αυτά ενοχοποιούνται για υπερλιπιδαιμία και αργότερα για αθηροσκλήρωση, στεφανιαία νόσο κτλ.

Υπάρχουν ορισμένοι άνθρωποι που μπορούν να το εξισορροπήσουν, συνήθως όσοι ήταν πάντα αδύνατοι κ γυμνασμένοι.

Για όλους τους άλλους καλό είναι να μην υπάρχει υπερλιπιδαιμία. Υπάρχουν και οι στατίνες, αλλά καλύτερα μακριά όσο είναι κανείς νέος. Υπάρχει κ η λιπώδης διήθηση ήπατος ως επακόλουθο.

Το βασικότερο είναι η άσκηση και μετά η διατροφή. Αλλά χωρίς ένα από τα 2, μάλλον το χάνει κανείς το παιχνίδι.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#706848
Peter Pan έγραψε:

Το βασικότερο είναι η άσκηση και μετά η διατροφή. Αλλά χωρίς ένα από τα 2, μάλλον το χάνει κανείς το παιχνίδι.


< >


Η άσκηση πρέπει να παίζει μεγάλο ρόλο στα εργαστηριακά.
Όντας υπέρβαρος τα τελευταία χρόνια αλλά με γυμναστικη τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα σε υψηλούς ρυθμούς τα εργαστηριακά μου είναι πάντα από άριστα ως πολύ καλά, η πίεση μόνιμα 12-7 και η λειτουργία της καρδιάς εκεί που πρέπει, ταύρος όπως λέει και ο γιατρός μου αλλά να χάσουμε και κάνα κιλακι γιατί δεν πάμε για σφάξιμο



< >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#707178 +1 για την άσκηση. Γι αυτό επιλέγω να πηγαίνω στη δουλειά με τα πόδια, κάθε μέρα κάνω μισή ώρα περπάτημα γι αυτό το λόγο. Βέβαια η δουλειά δεν είναι καθιστική παρ όλα αυτά με βοηθάει να τρώω ότι θέλω και γενικά να διατηρούμαι στα κιλά μου. Μπορεί να τύχει 3-4 μέρες συνεχόμενα να τρώω πιτόγυρα ή σε ταβέρνα αλλά δε με ενοχλεί. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και το τι χαζομάρες από σνακς υπάρχουν στο σπίτι. Γενικά αποφεύγω να αγοράζω γιατί ξέρω ότι θα τα σαβουρώνω.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#707677 Ήρθε η σούμα από blood work και urine test. Αν και γενικά είμαι καλά, έχουμε:

1. Αυξημένο (και μάλιστα αρκετά) ουρικό οξύ
2. Ανεπάρκεια βιταμίνης ντι

Για το 2 τσίμπησα αγωγούλα, για το 1 μου προτάθηκε να κοπούν μαχαίρι τα ζωϊκά και ειδικά τα λίπια γιατί είναι νωρίς για χάπι.

Μπαίνουμε λοιπόν σε αυστηρή διατροφή. :(
Άβαταρ μέλους
By italakias
#707691
diplomat έγραψε:Ήρθε η σούμα από blood work και urine test. Αν και γενικά είμαι καλά, έχουμε:

1. Αυξημένο (και μάλιστα αρκετά) ουρικό οξύ
2. Ανεπάρκεια βιταμίνης ντι

Για το 2 τσίμπησα αγωγούλα, για το 1 μου προτάθηκε να κοπούν μαχαίρι τα ζωϊκά και ειδικά τα λίπια γιατί είναι νωρίς για χάπι.

Μπαίνουμε λοιπόν σε αυστηρή διατροφή. :(

Φαινεται δεν σε βλεπει καθολου ο ηλιος.
Ειναι καιρος να αφησεις την πολυθρονα και το φορουμ ,που σε βλαπτουν και να ξεκινησεις περπατημα .
Εχεις μεινει πολυ πισω, δυστυχως. :(