Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#663653
edmond έγραψε:Είναι άντερκάβερ. :rtfm:


Όχι πια :lol:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#694787 Απτέι, το ψυχολογικό φράγμα των 90 κιλώνε έσπασε τελικά. Χθες μάλιστα (φαγωμένος) έγραψα σχεδόν 92. :lipsealed:

Viewer discretion is adviced:
Εικόνα

Ναι, και ρουφιέμαι κιόλαc
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#706061 Πριν 6 εβδομάδες αποφάσισα να αλλάξω ρότα στη διατροφή μου. Πρώτη φορά τόσο δραστικά και το πήρα απόφαση. Ο λόγος είναι πως φτάνοντας τα 36 το φθινόπωρο, είδα τα εργαστηριακά μου να μην είναι τόσο καλά, δλδ αυξημένη LDL και τριγλυκερίδια. Και λογικό βέβαια, με τη ζωή που κάνω.

190 ύψος έφτασα τα 114 κιλά και έμεινα εκεί.
Γυμναστική έκανα 2 φορές το μήνα τον χειμώνα ποδήλατο κι αν, με το κρύο ίσως και καθόλου. Δουλειά επίσης στο ενδιάμεσο, και τα ΣΚ διάβασμα κτλ. Ύπνος λίγος, κοιμάμαι περί τις 23:30-24:00, ξυπνώ στις 5:30.

Γενικά ήμουν από αυτούς που πηγαίνουν σούπερ 3 την εβδομάδα μετά τη δουλειά και αγόραζα τυριά (ροκφόρ!) κ άλλα τέτοια.

Τα έκοψα μαχαίρι όλα αυτά, φέτα μικρή ποσότητα 1 φορά την εβδομάδα. Αντί για γιαούρτι τρώω skyr και κρέας 1 φορά την εβδομάδα. Όσπρια πολλά, ποσότητες νορμάλ. Πλέον έχω μάθει να λέω και όχι.

Σήμερα ζυγίζω 105 και κάτι. Στόχος είναι τα 95 και ξεκινώ τώρα που ανοίγει ο καιρός με γυμναστική.

Ποτό 1-2 ποτήρι κρασί την εβδομάδα. Υγρά πολλά, κυρίως νερό.

Το βασικότερο είναι ο κανόνας του 1 που έχω θεσπίσει, δλδ από τα παχυντικά 1 μόνο μί φορά την εβδομάδα. Δλδ φέτα, ποτό, κρέας, ίσως και γλυκό.

Σιγά σιγά τα κιλά θα χάνονται πιο δύσκολα, αλλά το ξέρω. Αυτό που ξέρω καλύτερα είναι πως το αποφάσισα και δεν κάνω πίσω. Το χρωστώ στους δικούς μου πρωτίστως και σε ‘μένα. Ήδη είμαι μείον 1 αγκράφα στη ζώνη και οδεύω για τη δεύτερη.


< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#706074 Το ποτο την ριχνει την χοληστερινη,να ειναι ομως 40αρι και σκετο χωρις συνοδευτικα.
Κρεας μεχρι δυο φορες την εβδομαδα ειναι αρκετα για τον μεσο ανθρωπο και αν δεν υπαρχει χειρωνακτικη εργασια, η μια φορα φθανει.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#706217 Peter, εδώ έχουμε την Ζεμύθα, ένα τυρί με πολύ μέτρια γεύση αλλά μόλις 1% λιπαρά και με πολλή πρωτεΐνη. Έχετε εκεί κάτι αντίστοιχο, ώστε να ξεγελιέστε;

https://www.epiros.gr/product/zemytha-1-lipara/
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#706242
PeterPan έγραψε:Γενικά ήμουν από αυτούς που πηγαίνουν σούπερ 3 την εβδομάδα μετά τη δουλειά και αγόραζα τυριά (ροκφόρ!) κ άλλα τέτοια.


:offtopic: , μόνο εγώ προσπαθούσα να καταλάβω γιατί πηγαίνει στο σύνδεσμο του Άρη για να αγοράσει τυριά; :lol:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#706267 Δε σε παχαινει το κρέας ουτε το γιαούρτι.
Μπορείς να τρως κρέας, αβγά, γάλα, γιαούρτι κάθε μέρα και να εχεις 6% λίπος.
Οι παραπανω θερμίδες σε παχαινουν.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#706668
Dimsabas έγραψε:Peter, εδώ έχουμε την Ζεμύθα, ένα τυρί με πολύ μέτρια γεύση αλλά μόλις 1% λιπαρά και με πολλή πρωτεΐνη. Έχετε εκεί κάτι αντίστοιχο, ώστε να ξεγελιέστε;

https://www.epiros.gr/product/zemytha-1-lipara/
Ενδιαφέρον φαίνεται. Το μόνο τυρί σαν αυτό που έβαλες είναι ένα τυρί skyr που έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το παραπάνω.

Μου αρέσει πολύ ο συνδυασμός skyr+μέλι+παξιμάδι. Αν δεν προλάβω να φάω έως τις 8 το βράδυ, επιλέγω το παραπάνω με 2 φρούτα. Δεν πεινώ πλέον όπως παλιότερα.

Επίσης ένα άλλο κοινό μυστικό είναι να τρώτε όσο το δυνατόν πιο αργά( εννοώ σε διάρκεια, όχι αργά το βράδυ).

Κρέατα, αυγά, τυριά τα έχω κόψει σε μεγάλο βαθμό, μόνο τα απαραίτητα , θέλω να μειώσω τα λιπαρά μπας κ πέσουν τα τριγλυκερίδια, χοληστερόλη κτλ.


< >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#706689 Τι σχέση έχουν τα αβγά, το τυρί και το κρέας με τη χοληστερόλη και τα τριγλυκερίδια στο αίμα σου?

< >
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#706749 Δεν είναι όλα τα κρέατα τα ίδια, πχ στήθος κοτόπουλο με χοιρινή μπριζόλα ή burger
Τυριά επίσης
Αυγά υπήρξαν εποχές που έτρωγα 10 ασπράδια + 5 ολόκληρα για πρωινό (μετά από πρωινό κάρντιο), οι εξετάσεις αίματος δείξανε μία χαρά τιμές


Προσπάθησε να το δεις σαν ένα σύνολο τη διατροφή μαζί με τις καθημερινές σου δραστηριότητες (εάν γυμνάζεσαι ή εάν κάθεσαι)
Άβαταρ μέλους
By italakias
#706752 Οταν εισαι μικρος τρως οτι θελεις,οταν μεγαλωσεις αρχιζουν τα προβληματα.
Το κοτοπουλο δεν εχει λιπος αλλα ειδικα το στηθος δεν τρωγεται χωρις κατι λιπαρο να το συνοδευει.
Κρεας,τυρια ,αλλαντικα,βουτυρα αυξανουν την χοληστερινη ειδικα αν υπαρχει προδιαθεση.
Και η ακινησια παιζει ρολο,πρεπει να περπαταμε,να ειμαστε σε κινηση .
Οχι μια ωρα γυμναστικη και τελος,ολη μερα να κινουμαστε να κανουμε κατι.