Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#8016
kovathe έγραψε:
Chris έγραψε:Υπάρχει η άποψη ότι όταν κόβεις το τσιγάρο παίρνεις κιλά. Αυτό οφείλεται αποκλειστικά σε μεγαλύτερη όρεξη ή αλλάζει κάτι στο μεταβολισμό με αποτέλεσμα να πάρεις κιλά ακόμα κι αν τρως τα ίδια?

To τσιγαρο αυξανει το μεταβολισμο (εχει αποδειχτει νομιζω). Αν το γκουγκλαρεις θα βρεις σχετικα αρθρα λογικα.
Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι ειναι καλος τροπος να χασεις κιλα. :s_biggrin


Τον αυξάνει αλλά δε νομίζω ότι σε κοινούς θνητούς αυτό παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο στο βάρος τους, σιγά μην παχύνεις επειδή έπεσε λίγο ο μεταβολισμός σου όταν έκοψες το τσιγάρο. Όλοι αυτοί που παίρνουν κιλά μόλις το κόψουν είμαι βέβαιος ότι είναι κατά 90% γιατί αρχίζουν τις ανεξέλεγκτες μασαμπούκες από νευρικότητα κλπ

Μην αρχίσουμε τώρα σαν κάτι θεόχοντρους που πάνε να σκάσουν από τα λίπια και για να χάσουν βάρος αρχίζουν και ψάχνουν κάτι λεπτομέρειες στις δίαιτες και στις τροφές και τους συνδυασμούς των τροφών και @@ μάντολες. Άσε ρε φίλε τώρα που σε μάραναν οι συνδυασμοί τροφών, λες και είσαι ο Φελπς, και κοίτα να τραβήξεις μια ξερή μείωση θερμίδων 30% από αύριο μπας και δεις προκοπή :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#8021 Έκανα δίαιτα βάσει θερμίδων 3-4 μήνες και έχασα μόνο 10 κιλά. Μετά τους 2 μήνες έχασα τα πολλά μετά μπλόκαρα. Χωρίς μπινελίκια και παρασπονδίες. Ελάχιστες του τύπου 1 φορά την εβδομάδα (γιορτές κ τέτοια).
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#8023 Καλα εννοειται αυτο.

Ο Φελπς παντως μπορει να κανει οτι συνδυασμο γουσταρει με τις 6-7 χιλ θερμιδες που καιει καθε μερα! :s_biggrin

EDIT:
Μαλλον αμελητεα ειναι η επιδραση στο μεταβολισμο
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1559911
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#8035 Αυτό το έγραψα γιατί για τον Φελπς κάθε γρ έξτρα βάρους ή βελτίωση κατά 0.01% της σχέσης μυικής μάζας /λίπους του κλπ μπορεί να κοστίζει χρυσάφι, οπότε "έχει το δικαίωμα" να ασχολείται με όποια εξωφρενική λεπτομέρεια μπορεί να του εξασφαλίσει τα ανωτέρω.
Ενώ αν είσαι απλώς χοντρός και ασχολείσαι με τέτοια σημαίνει ότι θα μείνεις για πάντα χοντρός :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By UnHaCkAbLe
#8070
Chris έγραψε:με σκότωσες, εσύ κι ο unhackable

νόμιζα ότι θα προσέχω και θα είμαι οκ :s_mad


Όπως λέει και ο koutsan η διαφορά στο μεταβολισμό είναι αμελητέα. Εκείνο που κάνει τη ζημιά είναι η νευρικότητα που σε οδηγεί να τρως συνέχεια και τις περισσότερες φορές τροφές με πολλές θερμίδες (βλέπε πατατάκια, ξηροκάρπια κλπ).

Βασικά χρειάζεσαι μόνο τρια πράγματα για κανα-δυο μήνες (το χρονικό διάστημα εξαρτάται από το χαρακτήρα σου και το πόσο αποφασισμένος είσαι να το κόψεις και να το κρατήσεις κομμένο): επιμονή, υπομονή, πειθαρχία. Το τρίτο είναι αυτό που θα σε κρατήσει μακρυά από το τσιμπολόγημα.

Συμβουλή μου ... 1-2 εβδομάδες αφού το κόψεις ξεκίνα αερόβια γυμναστική (έντονο περπάτημα ή αργό τρέξιμο) για κάνα 20λεπτο+ μέρα παρά μέρα. Θα καις αρκετές θερμίδες για να μη ξεφύγεις σε κιλά, θα σε βοηθήσει να έχεις πειθαρχία στο να μη τσιμπολογάς και θα σε κάνει πιο αποφασισμένο να μη ξαναρχίσεις το ρημάδι αφού μετά απο 2-3 μήνες θα δεις ότι θα αναπνέεις όλο και πιο εύκολα ...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#8084
kovathe έγραψε:
Ο Φελπς παντως μπορει να κανει οτι συνδυασμο γουσταρει με τις 6-7 χιλ θερμιδες που καιει καθε μερα! 1


Μόνο; Έχεις δει το βίντεο στο YouTube με τον τύπο που τρώει το γεύμα Φελπς, ήτοι 12.000 θερμίδες;
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#8110 χαχα ναι το χω δει. Furious Pete ειναι ο τυπακος μου φαινεται.
Νομιζω κι ο Φελπς ειχε πει οτι ειναι ψιλομυθος αυτο με τις 10.000 θερμιδες/μερα.
Ισως καποιες μερες οντως να το εκανε.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#33830
Dimitris_P έγραψε:Έκανα δίαιτα βάσει θερμίδων 3-4 μήνες και έχασα μόνο 10 κιλά. Μετά τους 2 μήνες έχασα τα πολλά μετά μπλόκαρα. Χωρίς μπινελίκια και παρασπονδίες. Ελάχιστες του τύπου 1 φορά την εβδομάδα (γιορτές κ τέτοια).


σαν νούμερο δεν το βλέπω άσχημο, σαν στάσιμη κατάσταση, ο οργανισμός χρειάζεται που και που ένα σοκ για να υπερνικήσει την βασική αρχή του σύμπαντος, την αδράνεια
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#33853 Δεν ξέρω αν το έχω γράψει πουθενά εδώ μέσα, πιθανότατα στο Γυμναστική....Πολύ καλή λύση για όποιον θέλει να χάσει μερικά -λίγα- κιλά χωρίς μεγάλες διαφορές στη διατροφή και στην άθλησή του, ειδικά αν έχει καθιστική δουλειά, είναι η γύρη μελισσών. Πέραν του ότι είναι τίγκα σε ότι χρήσιμη ουσία μπορείτε να φανταστείτε, το βασικό της προσόν είναι ότι επαναφέρει τον -πιθανότατα πεσμένο, λόγω καθισιού- μεταβολισμό σε normal επίπεδα. Πράγμα που σημαίνει ότι συνολικά ο οργανισμός δουλεύει καλύτερα, έχει περισσότερη ενέργεια, δεν αποθηκεύει με τη μία ότι φάτε, και άρα ως τελικό side-effect, πάντα βέβαια με σωστή διατροφή, θα χάσετε μερικά κιλά.

Το ανωτέρω έχει δουλέψει σε μένα σε δύο διαφορετικές χρονικές στιγμής, άρα είναι δοκιμασμένο και επιτυχημένο. Καθώς δεν είναι και τόσο ακριβή (χοντρικά 10€ το μπουκαλάκι των 250γρ), μπορείτε να δοκιμάσετε αν σας κάνει :iconcool:

Για πιο σοβαρά "γυμναστικά" θέματα, καθώς και διατροφικά κλπ, πάμε στο Γυμναστική....
Άβαταρ μέλους
By g8777
#79487 Σαβουριασες ενα βαρελι κετσαπ και ηρθες στο φορουμ για παρηγορια και υποστηριξη ε; Αυτη τη φορα ΕΧΑΣΕΣ !!
Καλα να παθεις!! Εκει, στο ερασιτεχνικο να παιζεις για γκομενακια. :svivhaha:
Στην ταρατσα να ανεβαινεις και να θες 2 φανελες απο τον ιδρωτα. :omg:
Διπλα σε τζακι να καθεσαι και να σταζει περισσοτερο λιπος απο λουκανικο Φρανκφουρτης. :eat:
Που να χαλασεις μια κουρτινα για να φτιαξεις μαγιο. :s_laughat
Που να μπει προειδοποιηση στο ασανσερ ονομαστικα για σενα. :s_biggrin











Αχχχχχχχ.......Ξαλαφρωσα.