Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#725249 Καλός ο πύραυλος αλλά το καυσαέριο φέρνει πολύ σε κουραδοκατάσταση.
Ο πύραυλος βγήκε έτσι ή βάφτηκε μετά; Μπορείς να βάψεις την κουράδ...έεε. τον καπνό κάτι σε απαλό γκριζάκι;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#725574
stavrosg έγραψε:Με το Octoprint δεν τρελάθηκα, το σχέδιο είναι να μπει Klipper κάποια στιγμή το οποίο τρέχει στο Pi και "υποβαθμίζει" την έτσι κι αλλιώς αργή μητρική του printer σε απλό controller για τα μοτερ.



προχώρησες με το Klipper; εντυπώσεις;
το χάζευα χθες και φαίνεται καλό, η υπόσχεση οτι πιάνει μεγαλύτερες ταχύτητες ειναι δελεαστική
Αν και τωρα εχω βολευτεί με το Jyers firmware , εβαλα και ενα BL touch πρόσφατα και γενικα τυπώνει με καλη ποιότητα απροβλημάτιστα , που να αρχίσω τις μεταβάσεις ...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#725582
KiloMeater έγραψε:
stavrosg έγραψε:Με το Octoprint δεν τρελάθηκα, το σχέδιο είναι να μπει Klipper κάποια στιγμή το οποίο τρέχει στο Pi και "υποβαθμίζει" την έτσι κι αλλιώς αργή μητρική του printer σε απλό controller για τα μοτερ.



προχώρησες με το Klipper; εντυπώσεις;
το χάζευα χθες και φαίνεται καλό, η υπόσχεση οτι πιάνει μεγαλύτερες ταχύτητες ειναι δελεαστική
Αν και τωρα εχω βολευτεί με το Jyers firmware , εβαλα και ενα BL touch πρόσφατα και γενικα τυπώνει με καλη ποιότητα απροβλημάτιστα , που να αρχίσω τις μεταβάσεις ...


Είχα πάρει κι εγώ ένα bltouch και παρόλες τις προσπάθειες μου δεν... δεν άναψε καν, οπότε μάλλον έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι. Το έβγαλα, πέρασα το firmware από https://marlin.crc.id.au/ , έβαλα ένα benchy και βγήκε Α-Ψ-Ο-Γ-Ο.

Οπότε καθισα και το σκέφτηκα λίγο παραπάνω και λέω σε καρτεσιανό εκτυπωτή ότι και να κάνεις θα σε περιορίζει το κινούμενο τραπέζι οπότε θα τον αφήσω όπως είναι και αργότερα θα πάρω/φτιάξω έναν CoreXY (Ender 5/HyperCube/BLV Cube) αντί να δίνω τώρα λεφτά σε πλατφόρμα που έχει εγγενείς περιορισμούς.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#725589 το BL touch θέλει και αλλαγη firmware αμεσως για να το δει, μηπως δεν το αλλαξες;
Εμενα επαιξε αμεσως, το κουμπωσα στη μητρικη (4.2.2 - 32bit), φλασαρα, το ανοιγω και με τη μια λειτουργησε
κανει καλη δουλεια, το εχω σε mesh 25 σημειων (5Χ5) και γενικα το πρωτο layer πλεον ειναι αψογο
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#725612
KiloMeater έγραψε:το BL touch θέλει και αλλαγη firmware αμεσως για να το δει, μηπως δεν το αλλαξες;
Εμενα επαιξε αμεσως, το κουμπωσα στη μητρικη (4.2.2 - 32bit), φλασαρα, το ανοιγω και με τη μια λειτουργησε
κανει καλη δουλεια, το εχω σε mesh 25 σημειων (5Χ5) και γενικα το πρωτο layer πλεον ειναι αψογο


Έχω την SKR Mini E3 V1.2 της BigTreeTech και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δοκίμασα 4-5 διαφορετικά αλλά δεν μου έκατσε κανένα :lol:
Γενικά είδα ότι είχαν κι άλλοι θέματα συνεργασίας με το bltouch σε αυτό το board.

Το μόνο που δεν έκανα ήταν να κάνω compile μόνος μου το μαρλιν γιατί δεν έχω τόσο πολύ χρόνο διαθέσιμο αυτή την περίοδο και δεν ήταν σίγουρο το αποτέλεσμα οπότε... :s_whiteflag

θα πάρω έναν κλώνο από banggood και βλέπουμε :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#731605 Με λεπτό κέλυφος σχεδόν διάφανο , μέσα βάζω led κεράκι και το έχω στο παράθυρο
Ετοιμασίες για halloween Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#731734 Το ερώτημα είναι αν στις 25 Μάρτη θα εκτυπώσει τσαρούχι.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#731736 έλα πάψε ωραίο είναι αυτό. Σε αντίθεση με τον πύραυλο που :lol: :omg: .

Εγώ θα κότσαρα ντουί και wiz για να βγάζει χρώματα κιόλας
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#731738
JimClark έγραψε:Το μεγάλο πόση ώρα θέλει π.χ. για να κατασκευαστεί;

13 ωρες
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#731752 Περί φωτιστικών ο λόγος... :lol:
Το ζήτησε ο μεγάλος, οπότε δεν είχα επιλογή να μην το κανω:
Εικόνα

Έχει ζητήσει και πύραυλο κι αυτό στο μεταξύ, μόλις τον συναρμολογήσω θα τον ποστάρω κι αυτόν.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#731756 ωραιο !
ειναι και μενα στη λιστα μου να φτιαξω με μια οικογενειακη φωτο
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#732353 Το καινούργιο απόκτημα λόγω και halloween…. Αποψε ήρθε και δεν πρόλαβα να τυπώσω κάτι αλλά είμαι ενθουσιασμένος
Φωσφοριζέ υλικό («glow in the dark” το λένε)
Στη φωτό το καρούλι σφραγισμένο ακόμα, το φώτισα λίγο με το φακό πριν να σβήσω το φως
Παει το ΣΚ…. Εκεί πέρα θα το περάσω…
Εικόνα