Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#802622 Mε πηραν τηλεφωνο απο ετιαρεια απατεωνων για καποια συνεργασια (φανταζομαι να τους δωσω χρηματα για να τα επενδυσουν). Ελληνικο ηταν το νουμερο που με καλεσε. Ηξερε οχι μονο το κινητο μου αλλα και το μικρο μου ονομα στην συντομη εκδοχη του. Σημειωνω οτι το κινητο αυτο το χρησιμοποιω εδω και 3 χρονια περιπου ενω πριν ειχα αλλο νουμερο. Οταν τους ρωτησα που βρηκαν το κινητο και το ονομα μου μου ειπε οτι πατησα σε μια διαφημιση για κρυπτο και εβαλα τα στοιχεια μου (καμμια σχεση βεβαια).

Η ερωτηση που εχω αν ξερει καποιος: που μπορει να βρηκαν το κινητο μου και το ονομα μου;
Άβαταρ μέλους
By GTS
#802670 Δεν ξερω, δεν μου ερχεται κατι στο νου γιατι πχ τα ατομα που εχω επικοινωνια τα τελευταια χρονια δεν ασχολουντε με κρυπτο στην Ελλαδα. Πριν 5-6 χρονια ειχα αλλο νουμερο.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#802809
GTS έγραψε:Δεν ξερω, δεν μου ερχεται κατι στο νου γιατι πχ τα ατομα που εχω επικοινωνια τα τελευταια χρονια δεν ασχολουντε με κρυπτο στην Ελλαδα. Πριν 5-6 χρονια ειχα αλλο νουμερο.

Η ίδια η απάτη αφορούσε crypto ή το ανέφεραν μόνο όταν τους ρώτησες που βρήκαν τα στοιχεία σου; Το πιθανότερο είναι ότι βρήκαν τα στοιχεία σου από κάποιο γνωστό σου που σε είχε ως επαφή είτε σε κάποιο σόσιαλ μύδια (με το FB το συνήθη ύποπτο) είτε στο κινητό του/της. Εγκαθιστούν ένα ύποπτο παιχνίδι ή TikTok ή διάφορες άλλες @@, πατάνε yes στα τυφλά και η εφαρμογή 'ρουφάει' όλη τη contact list τους. Επίσης ίσως από κάποια εταιρία που γράφει το GDPR στα τέτοια της και πουλάει στοιχεία πελατών/επαφών.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#802821 Εγκαταστησα το Τικ Τοκ πριν 2 εβδομαδες (μεγαλη βλακεια) και μου εκανε εντυπωση οτι μου προτεινε ατομα που ειχα στο παρελθον επικοινωνια στο Whatsapp και μαλιστα την μια συνομιλια την ειχα σβησει.

Λες το Τικ Τοκ να ρουφαει τα νουμερα απο το Whatsapp? Αυτοι πως τα περνουν απο το Τικ Τοκ?

Δεν προλαβε να μου πει για την απατη μια συνεργασια λεει ηταν :svivhaha: αλλα οταν την ρωτησα που βρηκε το τηλεφωνο μου και ονομα μου ειπε οτι σε μια διαφημιση απο κρυπτο εβαλες τα στοιχεια σου.