Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#714412 Τον τελευταίο καιρό έχουν ταράξει στα τηλέφωνα νούμερα από Αγγλία εμένα στο κινητό και τους γονείς μου στο σταθερό του πατρικού. Τα νούμερα είναι σαν τα παρακάτω. Τους γονείς πρέπει να τους έχουν πάρει απο 10 διαφορετικά.
+441423797017
+447867551120
+447584046007
Εγώ στο κινητό τα μπλοκάρω αν και κάθε μέρα με παίρνουν διαφορετικά. Εννοείται απορρίπτω την κλήση και block αλλά οι γονείς μου στο σταθερό αναγκαστικά υπομένουν το θόρυβο του σταθερού μέχρι να σταματήσει κυρίως το μεσημέρι τα καθίκια. :rant: Μιλώντας με γείτονες τους διαπιστώθηκε ότι γίνεται και σε αυτούς. Μάλιστα κάποιοι πήγαν αστυνομία αλλά δεν μπορούν να γίνουν ενέργειες από μέρους τους. Γνωρίζει κανείς τι κομπίνα παίζει πάλι???
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#714415 Σε καταλαβαινω φιλε. Πολυ σπαστικο.

Εγω εψαξα κι αγορασα σταθερο που να κανει range block ωστε να μπλοκαρω ολα τα 0044. Ετσι κι αλλιως δεν περιμενω τηλεφωνα απο Αγγλια οποτε ηταν η μονη λυση.

Παιζει να ειχαν παρει απο καμια 30αρια διαφορετικα και δε θα σταματουσε αλλιως αυτο το βιολι... Μονο ετσι ηρεμησα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#714420 Κι εμενα, σε ολλανδικο νουμερο. Απο αγγλια μια φορα τη βδομαδα χοντρικα. Το πρωτο το σηκωσα, καπου ηθελε να επενδυσω το παληκαρι, στην αλιεια τους? Κατι τετοιο :lol:

Επειδη μιλαω με αγγλια για δουλεια, με εχει σωσει το κινητο που αναφερει την περιοχη απο την οποια καλουν, οποτε οποια κληση δεν ειναι απο το μερος που με καλουν συνηθως για δουλεια τρωει ακυρο

Μηπως βγηκαν απο καμια ευρωπαικη συμβαση εξαιτιας του μπρεξιτ και δεν τους δεσμευει να μην τα πρηζουν πλεον?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#714423 Λιγο που το ειχα ψαξει, ειχα διαβασει οτι οι κλησεις γινονται αυτοματα απο τηλεφωνικα κεντρα και πολλα διαφορετικα νουμερα. Μαλιστα κανουν τοσο πολλες κλησεις, που πολλες φορες το σηκωνεις και δεν εχουν εκπροσωπο να σε ζαλισει και να προσπαθησει να σου πουλησει αυτο που θελει.

Τις πρωτες φορες πριν παρω χαμπαρι οτι ειναι απατη προσπαθησα να το σηκωσω κι επεφτε η γραμμη. Εχω ενα παλιο φιλαρακι απο Αγγλια που εχουμε χασει επαφη κι ειχα μια ελπιδα οτι μπορει να ειναι αυτος.

Τελικα μια φορα που ειχα μιλησει με καποιον, πραγματι ηταν για επενδυσεις οπως ειπε κι ο Κρις. Τους ειπα οτι ξερω το κολπο να τα χανω και μονος μου τα λεφτα μου και πηρα αποφαση να τους μπλοκαρω καπως :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#714448
Chris έγραψε:Μηπως βγηκαν απο καμια ευρωπαικη συμβαση εξαιτιας του μπρεξιτ και δεν τους δεσμευει να μην τα πρηζουν πλεον?

Δεν έχει σχέση με το Brexit, φταίει για πολλά αλλά όχι γι αυτό. :lol:

Είναι απάτες όλα αυτά, χρησιμοποιούν κάποιο SIP gateway με (μάλλον) μάλλον καρτοκινητές σιμ που παίρνουν με το κιλό και τις έχουν μέχρι να μπλοκαριστούν, οπότε πάνε στην επόμενη κοκ. Γι αυτό και φαίνεται ότι οι κλήσεις έρχονται από τυχαία κινητά και δεν βοηθάει να τα βάζεις σε μαύρη λίστα.

Οι απάτες είναι κυρίως 3 ειδών. Μια είναι ότι προσποιούνται πως καλούν από την ασφαλιστική σου εταιρία, με το που απαντάς παίζει ηχογραφημένο μήνημα "Μάθαμε ότι έχετε εμπλακεί πρόσφατα σε τροχαίο που δεν ήταν δική σας υπαιτιότητα" κι αν απαντήσεις ναι σε συνδέει με το λαμόγιο 1ου σταδίου στο Δελχί που σε αρχίζει στο μπίρι μπίρι. 1-2 φορές που με πέτυχαν στο σπίτι, τους άρχισα στο δούλεμα δίνοντας τυχαίες πινακίδες και διευθύνσεις για το υποτιθέμενο ατύχημα, και email της αστυνομίας. :twisted: Έχει καιρό να μου πετύχει τέτοια όμως, μάλλον γιατί οι ασφαλιστικές εταιρίες εδώ έκλεισαν πρόσφατα ένα παραθυράκι που άφηνε περιθώριο για τέτοιες απάτες με μαϊμού φυσιοθεραπείες κλπ.

Η άλλη απάτη είναι ηχογραφημένο μήνημα στα κινέζικα (μου κάνει εντύπωση αυτό, υπάρχουν τόσοι πολλοί που μιλάνε Μανδαρινικά εδώ πέρα ώστε να εκτιμούν ότι αξίζει; :hmmm: ) ότι τάχα έχετε δέμα από DHL. Αν πατήσεις 1, σε συνδέει με το λαμόγιο 1ου σταδίου στο Γκουανγκζού. Με το που το σηκώνει, τους φωνάζω "Free Hong Kong ρε μνιά" και το κλείνουν αμέσως. :inlove:

Το νεότερο φρούτο είναι ηχογραφημένο που υποτίθεται είναι από την HMRC (εφορία) και λέει ότι το ΑΦΜ σας έχει εμπλακεί "σε εγκληματικές δραστηριότητες στα βόρεια σύνορα της Ουαλίας" (γιατί εκεί; ) και αν δεν συνεργαστώ, θα μπλοκαριστεί το ΑΦΜ και θα εκδωθεί ένταλμα σύλληψης εναντίον μου. Εκεί το παίζω ιταλάκιας, λέγοντας τους ότι δεν κόβω αποδείξεις και να μου κλάσουν τα @@ αν θέλουν. Το περιπολικό ακόμα έρχεται. :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#714452 Τώρα τελευταία έχει χτυπήσει το τηλέφωνο με ηχογραφημένο μήνυμα ότι ο αριθμός έχει επιλεγεί για ένα δώρο/βραβείο ενός ποσού...
Δεν έχω συγκρατήσει τους αριθμούς...

Όποτε το θυμούνται καλούν για Forex από +44xx...

Τα χειρότερα πιστεύω ότι είναι αυτά που υποδύονται τα παιδιά που έχουν προκαλέσει ατύχημα κλπ...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#714454
kubiak έγραψε:Όποτε το θυμούνται καλούν για Forex από +44xx...


Κι εμενα τετοια φαση ειναι για πραγματικες επενδυσεις, οχι εντελως απατες σαν τις αλλες που ακουστηκαν.

Βασικα εδω και πολλα χρονια παιρνανε μια στο τοσο και δεν ηταν τοσο ενοχλητικο. Πριν 2 χρονια ξεκινησε να γινεται ολο και πιο συχνο, σε σημειο που εφτασε τα καμποσα τηλεφωνα την εβδομαδα...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#714455
Zorz έγραψε:
Chris έγραψε:Μηπως βγηκαν απο καμια ευρωπαικη συμβαση εξαιτιας του μπρεξιτ και δεν τους δεσμευει να μην τα πρηζουν πλεον?

Δεν έχει σχέση με το Brexit, φταίει για πολλά αλλά όχι γι αυτό. :lol:

Είναι απάτες όλα αυτά, χρησιμοποιούν κάποιο SIP gateway με (μάλλον) μάλλον καρτοκινητές σιμ που παίρνουν με το κιλό και τις έχουν μέχρι να μπλοκαριστούν, οπότε πάνε στην επόμενη κοκ. Γι αυτό και φαίνεται ότι οι κλήσεις έρχονται από τυχαία κινητά και δεν βοηθάει να τα βάζεις σε μαύρη λίστα.

Οι απάτες είναι κυρίως 3 ειδών. Μια είναι ότι προσποιούνται πως καλούν από την ασφαλιστική σου εταιρία, με το που απαντάς παίζει ηχογραφημένο μήνημα "Μάθαμε ότι έχετε εμπλακεί πρόσφατα σε τροχαίο που δεν ήταν δική σας υπαιτιότητα" κι αν απαντήσεις ναι σε συνδέει με το λαμόγιο 1ου σταδίου στο Δελχί που σε αρχίζει στο μπίρι μπίρι. 1-2 φορές που με πέτυχαν στο σπίτι, τους άρχισα στο δούλεμα δίνοντας τυχαίες πινακίδες και διευθύνσεις για το υποτιθέμενο ατύχημα, και email της αστυνομίας. :twisted: Έχει καιρό να μου πετύχει τέτοια όμως, μάλλον γιατί οι ασφαλιστικές εταιρίες εδώ έκλεισαν πρόσφατα ένα παραθυράκι που άφηνε περιθώριο για τέτοιες απάτες με μαϊμού φυσιοθεραπείες κλπ.

Η άλλη απάτη είναι ηχογραφημένο μήνημα στα κινέζικα (μου κάνει εντύπωση αυτό, υπάρχουν τόσοι πολλοί που μιλάνε Μανδαρινικά εδώ πέρα ώστε να εκτιμούν ότι αξίζει; :hmmm: ) ότι τάχα έχετε δέμα από DHL. Αν πατήσεις 1, σε συνδέει με το λαμόγιο 1ου σταδίου στο Γκουανγκζού. Με το που το σηκώνει, τους φωνάζω "Free Hong Kong ρε μνιά" και το κλείνουν αμέσως. :inlove:

Το νεότερο φρούτο είναι ηχογραφημένο που υποτίθεται είναι από την HMRC (εφορία) και λέει ότι το ΑΦΜ σας έχει εμπλακεί "σε εγκληματικές δραστηριότητες στα βόρεια σύνορα της Ουαλίας" (γιατί εκεί; ) και αν δεν συνεργαστώ, θα μπλοκαριστεί το ΑΦΜ και θα εκδωθεί ένταλμα σύλληψης εναντίον μου. Εκεί το παίζω ιταλάκιας, λέγοντας τους ότι δεν κόβω αποδείξεις και να μου κλάσουν τα @@ αν θέλουν. Το περιπολικό ακόμα έρχεται. :s_empathy

Την τελευταία φορά που με πήραν αφου πάτησα το ενα και πήγα σε εκπροσωπο :lol: πριν ξεκινήσει να μιλάει του είπα ότι εργάζομαι στην Scotland Yard και το τηλέφωνο παρακολουθείται,δεν με ξαναπήραν τηλέφωνο :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#714474
Zorz έγραψε:το ΑΦΜ σας έχει εμπλακεί "σε εγκληματικές δραστηριότητες στα βόρεια σύνορα της Ουαλίας" (γιατί εκεί; ) και αν δεν συνεργαστώ, θα μπλοκαριστεί το ΑΦΜ και θα εκδωθεί ένταλμα σύλληψης εναντίον μου. Εκεί το παίζω ιταλάκιας, λέγοντας τους ότι δεν κόβω αποδείξεις και να μου κλάσουν τα @@ αν θέλουν. Το περιπολικό ακόμα έρχεται. :s_empathy


Τί παίχτηκε με τα πρόβατα zorz;; :s_omg ΤΙ;;; :lipsealed:

Δεν υπήρχαν και μάρτυρες... :lipsealed:



kubiak έγραψε:
Τα χειρότερα πιστεύω ότι είναι αυτά που υποδύονται τα παιδιά που έχουν προκαλέσει ατύχημα κλπ...


Πήραν τους γονείς μου πριν κανένα χρόνο, ότι είχα εμπλακεί σε τέτοιο ατύχημα, με πάνε στη φυλακή, κτλ και πρέπει να έρθει η μάνα μου (που το σήκωσε) στην Τσιμισκή με ΧΧΧ ευρώ ΤΩΡΑ! Εντωμεταξύ η μάνα μου ήταν σε φάση μισοκοιμισμένη (ήταν μεσημεράκι κάπου 1:30 - 2:00) και με τον πανικό που της προκάλεσε ο τύπος του είπε το όνομά μου και ο τύπος της το ξανάπε λίγο αργότερα. Εντωμεταξύ, εγώ μένω Δράμα, αλλά τυχαίνει που και που να κατεβαίνω Θεσσαλονίκη με τη δουλειά και υπήρχε ένα απειροελάχιστο ενδεχόμενο να είμαι όντως εγώ... Με πήρε τηλέφωνο εντωμεταξύ, αλλά ήμουν στη δουλειά και δεν το σήκωσα (δεν το είδα καν, ήμουν σε μία συνάντηση σε άλλο χώρο και το κινητό στο γραφείο μου)... Προφανώς μετά ηρέμησε και συνειδητοποίησε τη μ@λ@κί@ του πράγματος και μισή ώρα αργότερα που την πήρα με ενημέρωσε γελώντας ότι είχα ατύχημα στην Τσιμισκή... :lol: :lol: 150 χλμ μακριά από εκεί που ήμουν όλη μέρα... :lol:

Αλλά πολύ εύκολα μπορεί να σε πιάσει λίγο στον ύπνο και, ακόμα και αν δεν του δώσεις λεφτά, να σε αναστατώσει πολύ άσχημα... :x
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#714487 Πριν λίγο καιρό σε εμάς έπαιζε αυτό
https://www.larissanet.gr/2021/04/06/tilefonimata-apo-anglia-germania-anisychoun-tous-larisaious/
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#714663 Διαβάζοντας αυτό https://greek-experts.blogspot.com/2020 ... m.html?m=1 έβαλα την εφαρμογή Call Control που λέει και απέκλεισα όλα τα νούμερα από Ηνωμένο Βασίλειο. Για να δούμε αν θα ηρεμήσω.

ΥΓ. έχω καθημερινά 2 κλήσεις μία στις 12 και μία στις 4 το απόγευμα. :rant:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#714671 Οι συνήθεις απάτες στην Αγγλία τους τελευταίους μήνες είναι
- μαγνητοφωνημένη σοβαρή φωνή από την εφορία ότι εμπλέκεσαι σε φορολογική απάτη
- μαγνητοφωνημένο με παρόμοια ή ίδια φωνή για να παραλάβεις κάτι από το ταχυδρομείο
- μαγνητοφωνημένο μήνυμα από την τράπεζα για περίεργη κατανάλωση και για λόγους ασφαλείας πρέπει να κλείσει ο λογαριασμός σου
Δεν ασχολούμαι καθόλου, απλά το κλείνω και μπλοκάρω το νούμερο. Αλλά έχουν πολλά νούμερα οι άτιμοι. Το χειρότερο είναι όταν παίρνουν κακιά ώρα.