Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#552515
mousatos έγραψε:Για να δούμε πως θα πάει η eurobank σήμερα που σπάει στα δυο.


Εκλεισε στο +4% που εκ πρωτης οψεως δεν ειναι ασχημα...

Αλλα αν σκεφτεις οτι ανοιξε στο +17%, ανεβηκε μεχρι το +25% και τελικα εκλεισε τοσο "χαμηλα" δεν ξερω αν ειναι καλο για τους μετοχους της συγκεκριμενης μετοχης!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#553505 χα , η κλασική ψυχοφθόρα αναταραχή της wall street , τώρα τα βρήκανε και αποφάσισαν να κάνουν ανακωχή.
πάνω-κάτω οι μετοχούλες , πάνω-κάτω και το χρήμα μιά εξαϋλώνεται μιά ξαναγεννιέται σαν το μποζόνιο του Χιγκς.
Η ελίτ θησαυρίζει ενώ τα μυρμηγκάκια αγωνιούν κάπου στο Παρίσι .
sknipper , αν επιμένει η συμβία σου να δοκιμάσει τις ικανότητές της , τώρα είναι η κατάλληλη εποχή.

George_Prix έγραψε:
mousatos έγραψε:Για να δούμε πως θα πάει η eurobank σήμερα που σπάει στα δυο.


Εκλεισε στο +4% που εκ πρωτης οψεως δεν ειναι ασχημα...

Αλλα αν σκεφτεις οτι ανοιξε στο +17%, ανεβηκε μεχρι το +25% και τελικα εκλεισε τοσο "χαμηλα" δεν ξερω αν ειναι καλο για τους μετοχους της συγκεκριμενης μετοχης!


Εσένα σκέφτηκα , λέω μακάρι να είχε αγοράσει την προηγούμενη μέρα και να πούλησε με +20%.
Για να δούμε σήμερα πως θα αντιδράσει η δικιά μας παράγκα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#553508
mousatos έγραψε:Εσένα σκέφτηκα , λέω μακάρι να είχε αγοράσει την προηγούμενη μέρα και να πούλησε με +20%.
Για να δούμε σήμερα πως θα αντιδράσει η δικιά μας παράγκα.


Φιλε ο στοχος μου δεν ειναι ΜΟΝΟ 20%. Δεν εφαγα 20 χρονια απο τη ζωη μου για να βγαλω μιας μερας ανοδο. Παω για ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. Το ΑΝ θα μου βγει το ονειρο και το ΠΟΤΕ θα μου βγει δεν το ξερω... Απλα το πιστευω οσο ποτε αλλοτε :s_yes
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#553521 Το ασανσέρ δε θα ανέβει κατευθείαν από τον 1ο στον 6ο όροφο. Θα πάει στον 3ο αλλά μετά θα κατέβει στον 2ο , αυτό αρκετές φορές.
Οι "κύριοι" κατέβασαν τον πήχη αρκετά έτσι ώστε να δελεάσουν αγοραστές και μόλις ανεβαίνει λίγο αυτοί θα πουλάνε . Μιλάμε για στυγνούς επαγγελματίες που θα ξεζουμίσουν την ίδια μετοχή πολλές φορές με αυτόν τον τρόπο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#553533
mousatos έγραψε:Το ασανσέρ δε θα ανέβει κατευθείαν από τον 1ο στον 6ο όροφο. Θα πάει στον 3ο αλλά μετά θα κατέβει στον 2ο , αυτό αρκετές φορές.
Οι "κύριοι" κατέβασαν τον πήχη αρκετά έτσι ώστε να δελεάσουν αγοραστές και μόλις ανεβαίνει λίγο αυτοί θα πουλάνε . Μιλάμε για στυγνούς επαγγελματίες που θα ξεζουμίσουν την ίδια μετοχή πολλές φορές με αυτόν τον τρόπο.


Μου αρκει να πουλησω στον 6ο οροφο, ΑΝ φτασει ποτε μεχρι εκει που εχω κατα νου φυσικα, εφοσον απλα κανω υποθεσεις, οπως ολοι οι μικροι παικτες.... Οπως ειπανε και καμποσοι αλλοι εδω μεσα, ειναι σχεδον απιθανο να μας πιασουν τα πανω-κατω που γινονται μεσα στην ημερα ή εστω και μεσα στο μηνα. Οποτε απλα θα περιμενω μερικους μηνες/χρονια και οταν θεωρησω οτι καλα ειναι ΩΣ ΕΔΩ θα τα πουλησω ολα...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#553545 Εγώ στην alpha βλέπω οτι ο πήχης αυτόν τον καιρό είναι στο 1,33e. 'Εχει πάει 2 φορές μέχρι τώρα εκεί και έπεσε γρήγορα στο 1,10-1,20 . Την άνοιξη που ξεκίνησα να παίζω ο πήχης ήταν στα 1,96-2,05 , από εκεί το κατεβάζανε τουλάχιστον 4 φορές μέχρι το 1,83 . Πρόλαβα να το εκμεταλλευτώ μόνο μια φορά, δε με χάλασε , πούλησα με μικρό κέρδος και ξαναγόρασα όταν έπεσε και πάλι. Δεν είχα σκοπό να κάνω τέτοιου είδους συναλλαγές της αρπαχτής αλλά ήταν προκλητικό , μου θύμισε ανάλογες ευκαιριακές κινήσεις στη μετοχή της AMD .
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#553547
mousatos έγραψε:Εγώ στην alpha βλέπω οτι ο πήχης αυτόν τον καιρό είναι στο 1,33e. 'Εχει πάει 2 φορές μέχρι τώρα εκεί και έπεσε γρήγορα στο 1,10-1,20 . Την άνοιξη που ξεκίνησα να παίζω ο πήχης ήταν στα 1,96-2,05 , από εκεί το κατεβάζανε τουλάχιστον 4 φορές μέχρι το 1,83 . Πρόλαβα να το εκμεταλλευτώ μόνο μια φορά, δε με χάλασε , πούλησα με μικρό κέρδος και ξαναγόρασα όταν έπεσε και πάλι. Δεν είχα σκοπό να κάνω τέτοιου είδους συναλλαγές της αρπαχτής αλλά ήταν προκλητικό , μου θύμισε ανάλογες ευκαιριακές κινήσεις στη μετοχή της AMD .


Βασικα δεν ασχολουμαι καν με την Αλφα γιατι δεν πιστευω οτι θα δωσει οσο αλλες τραπεζες, αλλα και τα 2 ευρω για την Αλφα τα θεωρω ψιχουλα. Ειδικα το αγορασε-πουλα με στοχο να βγαλεις ΜΟΝΟ 20-30-50% το θεωρω εγκλημα για ολες τις τραπεζες αυτη τη στιγμη...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#553552 Μα δε φεύγεις από το παιχνίδι , πουλάς-ξαναγοράζεις και βάζεις συνεχώς ένα 5-10% στην άκρη. Υπάρχει φυσικά και μια μικρή πιθανότητα οι μετοχές να απογειωθούν ξαφνικά αλλά είναι τόσο τζογαδόροι αυτοί που ασχολούνται πλέον με το ελ.χρηματιστήριο που είμαι (σχεδόν) βέβαιος οτι δε θα κρατηθούν και θα πουλήσουν άρον-άρον.
Βέβαια άλλο είναι να το λες κι άλλο να το κάνεις. Θέλει γερό στομάχι και μικρό κεφάλαιο που να μη σε αγχώνει. Αν είναι πολλά τα λεφτά αλλάζει το πράγμα και δεν τα ακουμπάς.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#553608
GTS έγραψε:Πουλησα ΙΑΣΩ με 1.16 με χασουρα αλλα τις ειχα απο παλια δηλ τις ειχα ξεγραψει.


Μια χαρα σε πηγε παντως αυτη η μετοχη, ακομα και αν εχασες κατι ψιλα. Δεν γκρεμιστηκε οπως αλλες μετοχες. Ενδεικτικο ειναι οτι στα τωρινα επιπεδα ηταν στις αρχες του 2010. Επεσε μεχρι τα 0.20 και ανεβηκε σχεδον 6 φορες πανω τα τελευταια χρονια!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#554807
Scotch έγραψε:Καταπέλτης ο Εισαγγελέας για τους 14 της Folli Follie :s_music


Εντάξει μωρέ... Ούτε 20 χρονάκια δεν τους πήρε... :tomato:

Και δεν αναφέρομαι στον εισαγγελέα, αλλά κυρίως σε όλους αυτούς που εδώ και κάποιες δεκαετίες (1,5 σίγουρα και βάλε) έπρεπε να είχαν πάρει πρέφα τι συμβαίνει...