Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#645559 Νομος αυτο που ειπες μουσατε. Καποιος αγοραζει και καποιος πουλαει. Και κανενας δεν το κανει με το πιστολι στον κροταφο. Οτι πιστευει ο καθενας κανει. Αυτο που μενει να δουμε ειναι αν εχει δικιο ο Buffett ή ο Αιγυπτιος!

Εχω πει πολλες φορες οτι δεν παρακολουθω στενα τις Αμερικανικες μετοχες, αλλα απ' οσο βλεπω οι αεροπορικες τους ηταν ηδη χαμηλα πριν τον κορονοιο. Και μετα την κριση πεσανε σε επιπεδα 2008. Οι περισσοτερες αλλες εταιριες ειναι ενα κλικ κατω απο τα ιστορικα υψηλα και καλπαζουν παλι προς τα πανω τελευταια...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#646061 "Και για να καταλάβει κανείς πόσο άσχημη, μίζερη είναι η κατάσταση στο ελληνικό χρηματιστήριο, αρκεί να δει μόνο ένα ποσοστό, 5,9%. Τι είναι αυτό; Με βάση τα τελευταία στατιστικά του Χ.Α. (τέλος Απριλίου), το ποσοστό των επενδυτών που έχουνε χαρτοφυλάκιο με αξία μεγαλύτερη των 15.000 ευρώ!! Και αυτό το ποσοστό είναι μόλις 5,9% των επενδυτών!!! Και νομίζουμε πως αυτό τα λέει όλα για τη μιζέρια της ελληνικής χρηματιστηριακής αγοράς."
http://www.greekfinanceforum.com/athexfiles/athex.html
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#646225 When I say jump, you say how high. When I say jump, you say how high. This reaction from a worker(SA) to his manager(USA&UK) gives us a lot of information about their relationship. By asking “how high”, he implies that he doesn't question the order and already agrees to do it

Saudi Arabia Deepens Oil Output Cuts in Effort to Prop Up Market
https://www.investing.com/news/stock-ma ... et-2167904
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#647997 22 του μηνού θα φανεί αν πρωχεύσει η Hertz . Χθές ανέβηκε 20% , σήμερα έπεσε λίγο . Σκέφτομαι να μπω με 1000 μπας και ρεφάρω σε 2 χρόνια τη χασούσα απ'τα πετρέλαια.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#648469
mousatos έγραψε:22 του μηνού θα φανεί αν πρωχεύσει η Hertz . Χθές ανέβηκε 20% , σήμερα έπεσε λίγο . Σκέφτομαι να μπω με 1000 μπας και ρεφάρω σε 2 χρόνια τη χασούσα απ'τα πετρέλαια.


Το'δες, το 'παιξες;

https://www.bloomberg.com/news/articles ... d-vanishes
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#648540 Αν πάει το brent στα 40$ τις επόμενες 3 εβδομάδες , δίνω 1 πιθανότητα στις 100 να γλιτώσει το μέρισμα άθικτο. 50% κοπεί στη μέση και 49% να κοπεί περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#650771 Ο Μπούφος την πάτησε με τις αεροπορικές αφού πούλησε στον πάτο και τις τελευταίες ημέρες έχουν "απογειωθεί". Κάτι τέτοια δρουν παρηγορητικά για μας τους κοινούς θνητούς. Και οι πετρελαϊκές ανεβαίνουν . Οι πιθανότητες να σωθεί ολόκληρο το μέρισμα ανέβηκαν στο 10-20% από 1%.
Και μια αφιέρωση στον G.P που βλέπει ευκαιρίες μόνο στην Ελλάδα:
https://finance.yahoo.com/quote/val/ +160% σε μια μέρα . wow .
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#650804
mousatos έγραψε:Ο Μπούφος την πάτησε με τις αεροπορικές αφού πούλησε στον πάτο και τις τελευταίες ημέρες έχουν "απογειωθεί". Κάτι τέτοια δρουν παρηγορητικά για μας τους κοινούς θνητούς. Και οι πετρελαϊκές ανεβαίνουν . Οι πιθανότητες να σωθεί ολόκληρο το μέρισμα ανέβηκαν στο 10-20% από 1%.
Και μια αφιέρωση στον G.P που βλέπει ευκαιρίες μόνο στην Ελλάδα:
https://finance.yahoo.com/quote/val/ +160% σε μια μέρα . wow .


Δυσκολα την πατανε αυτοι. Μπορει απλα να ειπε αυτα που επρεπε να διαβασει ο κοσμος.

Οσο για μενα ποτε δεν ειπα οτι μονο στην Ελλαδα υπαρχουν ευκαιριες. Ειπα απλα οτι σε βαθος χρονου το ΧΑΑ εχει να δωσει πολυ ενω τα ξενα ειναι μπαλονια ετοιμα να εκραγουν. Το αν εχω δικιο ή αδικο θα το δουμε σε λιγα χρονια. Και κατι ακομα... Βγαλε εσυ μουσατε μου και βγαλτα απο οπου να 'ναι. Δεν εχω καμια κοντρα με σενα ή καποιον αλλον "μικρο". Μακαρι να καταφερουμε να βγαλουμε ολοι απο ενα παιχνιδι που ελεγχεται απο τους μεγαλους.

Λιγο πιο συγκεκριμενα για την εταιρια που ποσταρισες. Αν και δεν την παρακολουθω καθολου, απο τις αρχες του χρονου που ειχε 7.7$ επεσε μεχρι και στα 0.32$ (24 φορες κατω). Με λιγα λογια αν ειχες βαλει 24k USD στις αρχες του χρονου, μετα απο λιγους μηνες θα ειχες φτασει να εχεις 1 χιλιαρικακι. Σαν επενδυτης της συγκεκριμενης μετοχης θα ησουν χαρουμενος επειδη εκανε 3 καλες μερες ή θα ειχες χαλαστει με την τεραστια χασουρα που εχεις ακομα? Εκτος κι αν θες να μου πεις οτι σε μια μετοχη που επεσε 24 φορες σε λιγους μηνες, θα την αγοραζες την καταληλη μερα, θα την πουλουσες την επομενη και μαλιστα θα την πιστευες τοσο πολυ που θα ειχες βαλει τα ρεστα σου και θα πλουτιζες με τη μια!!! Απο την αλλη μερια αν ειχες ΟΤΕ, ΔΕΗ και ΜΠΕΛΑ που εκτιναχθηκαν μετα την κορονοκριση, θα ησουν σχεδον στα λεφτα σου. Με το Bitcoin ακομα και κερδος βγηκε μετα τον πανικο του κορονοιου. Ακομα και Ελληνικες τραπεζες να επαιζες (σαν εμενα) την ιδια περιοδο, οι οποιες δεν ανακτησανε ακομα τη χασουρα απο τον κορονοιο, παλι μετα τις τελευταιες καλες 2 εβδομαδες, πολυ καλυτερα θα ησουν απο τη συγκεκριμενη Αμερικανικη μετοχη.

Επειδη λοιπον φιλτατε μουσατε δεν εχω τη μαγικη σφαιρα ουτε το κληρονομικο χαρισμα, δε μπορω να κυνηγαω αυτα τα καλα 3ημερα της καθε σαπιομετοχης (τα οποια παλι με χασουρα σε αφηνουν). Σκεφτομαι τι πιστευω περισσοτερο για τα προσεχη χρονια και τοποθετουμαι. Σε λιγα χρονια θα δειξει αν ειχα δικιο ή αδικο...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#650808
George_Prix έγραψε: Εκτος κι αν θες να μου πεις οτι σε μια μετοχη που επεσε 24 φορες σε λιγους μηνες, θα την αγοραζες την καταληλη μερα, θα την πουλουσες την επομενη και μαλιστα θα την πιστευες τοσο πολυ που θα ειχες βαλει τα ρεστα σου και θα πλουτιζες με τη μια!!!

κάποιος Σουηδός το έκανε αυτό:
fun.trading ( όνομα σε φόρουμ)
5 Ιουν 2020 7:14 ΜΜ
Sold out my NE position at 0.22+ and VAL position 0.57+ with a huge profit today...
Βιάστηκε όμως και την πούλησε στα 0,57
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#652518 Μουσάτε το λες αυτός γιατί όλα τα μικρά ράλι που έχουν γίνει εδώ και πολύ καιρό έχουν μπροστάρη τον τραπεζικό κλάδο, ή για κάποιο άλλο λόγο;
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#652524 Έβλεπες κάποιο δείκτη που να προμήνυε αυτή την άνοδο; Θέλω να πω, δεν είναι να βαράς και το κεφάλι σου στον τοίχο.

Επίσης, πόσο ανέβηκαν;