Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#274725 Εγώ αυτές τις μέρες επέλεξα Mercedes στα 54€ + BMW στα 67€ (προσπαθώ να μην παίρνω μετοχές ίδιου κλάδου αλλά κ οι 2 βρίσκονται σε χαμηλό). Σκέφτομαι και για Bayer, βρίσκεται σε χαμηλό τριετίας περίπου.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#290797 Ένα καλό fund που επενδύει σε κορυφαίες Αμερικάνικες μετοχές. Πάνω σχεδόν 20% σε ένα χρόνο.

http://marketrealist.com/quote-page/schd/
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#318383
PeterPan έγραψε:Εγώ αυτές τις μέρες επέλεξα Mercedes στα 54€ + BMW στα 67€ (προσπαθώ να μην παίρνω μετοχές ίδιου κλάδου αλλά κ οι 2 βρίσκονται σε χαμηλό). Σκέφτομαι και για Bayer, βρίσκεται σε χαμηλό τριετίας περίπου.

Πούλησα προχθές τη Mercedes στα 62,1€. 15% κέρδος

Τη BMW την είχα πουλήσει πριν 1 εβδομάδα. Κέρδος αντίστοιχο.
Γενικά ο δείκτης DAX είναι στα υψηλά του, οπότε θα περιμένω να ξανατοποθετηθώ. Κοιτώ για φαρμακοβιομηχανίες, κτλ. Καμιά ιδέα;


< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#318483
PeterPan έγραψε:
PeterPan έγραψε:Εγώ αυτές τις μέρες επέλεξα Mercedes στα 54€ + BMW στα 67€ (προσπαθώ να μην παίρνω μετοχές ίδιου κλάδου αλλά κ οι 2 βρίσκονται σε χαμηλό). Σκέφτομαι και για Bayer, βρίσκεται σε χαμηλό τριετίας περίπου.

Πούλησα προχθές τη Mercedes στα 62,1€. 15% κέρδος

Τη BMW την είχα πουλήσει πριν 1 εβδομάδα. Κέρδος αντίστοιχο.
Γενικά ο δείκτης DAX είναι στα υψηλά του, οπότε θα περιμένω να ξανατοποθετηθώ. Κοιτώ για φαρμακοβιομηχανίες, κτλ. Καμιά ιδέα;


< >


Η Bayer μετά την αγορά της Monsado ( δεν έχω παρακολουθήσει αν εγκρίθηκε το deal ) λογικά πρέπει να ανέβει σημαντικά σαν ο μεγαλύτερος παίκτης πλέον και στα μεταλλαγμένα ( μέχρι να της τα φέρουν στο κεφάλι )
Άβαταρ μέλους
By drdino
#318492 Γιατί να της τα φέρουν στο κεφάλι;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#318566 Fresenius, Airbus αν πάει στα 50€ κ Bayer, είναι υποψήφιες.
Παναγιώτη δεν ήξερα γι αυτή, βασικά δεν την έχω ακούσει καν.

Εν γενεί παίζω DAX κ καμιά γνωστή μετοχή κ κυρίως μακροπρόθεσμα. Στόχος δεν είναι να πάρω 30% σε ένα μήνα αλλά ένα 10-15% το χρόνο. Μέχρι τώρα πέρυσι κ φέτος πήρα κάθε έτος +-30% . Αν ακούσω κι άλλο τον αδερφό μου, που ασχολείται παραπάνω με τα οικονομικά,αν κ δεν παίζει λεφτά δικά του ακόμη, πρέπει να επιχειρήσω σε >5 μετοχές ταυτόχρονα, το οποίο κ σκοπεύω. Αλλά είναι δυσκολότερο να βρεις 5-6 μετοχές που να είναι στα χαμηλά τους κ έτοιμες να ανέβουν... απλώς αν είναι τότε χαμηλός ο γενικος δείκτης, με τη διασπορά αυξάνεις τις πιθανότητες να κερδίσεις ανεβαίνοντας ο δείκτης


< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#318582
drdino έγραψε:Γιατί να της τα φέρουν στο κεφάλι;


Συμφωνείς εσύ με τους μεταλλαγμένους σπόρους και τον έλεγχο των σπόρων ?
Είδες τι έχει γίνει στη Ινδία ?
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#318591
PeterPan έγραψε:Fresenius, Airbus αν πάει στα 50€ κ Bayer, είναι υποψήφιες.
Παναγιώτη δεν ήξερα γι αυτή, βασικά δεν την έχω ακούσει καν.

Εν γενεί παίζω DAX κ καμιά γνωστή μετοχή κ κυρίως μακροπρόθεσμα. Στόχος δεν είναι να πάρω 30% σε ένα μήνα αλλά ένα 10-15% το χρόνο. Μέχρι τώρα πέρυσι κ φέτος πήρα κάθε έτος +-30% . Αν ακούσω κι άλλο τον αδερφό μου, που ασχολείται παραπάνω με τα οικονομικά,αν κ δεν παίζει λεφτά δικά του ακόμη, πρέπει να επιχειρήσω σε >5 μετοχές ταυτόχρονα, το οποίο κ σκοπεύω. Αλλά είναι δυσκολότερο να βρεις 5-6 μετοχές που να είναι στα χαμηλά τους κ έτοιμες να ανέβουν... απλώς αν είναι τότε χαμηλός ο γενικος δείκτης, με τη διασπορά αυξάνεις τις πιθανότητες να κερδίσεις ανεβαίνοντας ο δείκτης


< >


Aπ τα μεγαλύτερα deal στον τομέα υψηλής τεχνολογίας, και μάλιστα απανωτά μεσα σε λίγους μήνες

1)http://investors.nxp.com/phoenix.zhtml?c=209114&p=irol-newsArticle&ID=2120581

2)https://www.qualcomm.com/news/releases/2016/10/27/qualcomm-acquire-nxp

Ολλανδική(οχι πλέον) εταιρία :lol:

Tην είχα απο παλιά και είχα μπει στα 85 πρόσφατα γιατί είχα λίγη πληροφόριση για το πρώτο deal και απ τις δύο μεριές (ενας φίλος είναι στην αμερική στην freescale κι ένας στην Ολλανδία). Ρευστοποιησα ενα κομμάτι αλλά δεν ξέρω, μάλλον θα τα δώσω όλα για να μπω κάπου αλλού.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#318604 Λίγο προσοχή αυτό τον καιρό με τις Αμερικανικές εταιρίες λόγω εκλογών, και με τις Ευρωπαϊκές τράπεζες λόγω των προβλημάτων των Ευρωπαϊκών τραπεζών σε ποιές εταιρίες έχουν χαρτοφυλάκια μην τις παρασύρουν σε πτώση.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#337317 ExxonMobil CEO to Head the State Department
I like :inlove:
Τώρα θα φάγωμεν και ημείς :yahoo:

Αλλά εκεί που έγινε ο τρελός χαμός τον τελευταίο χρόνο είναι στη μετοχή της AMD . Από τα 2,5$ στα 10!! Και διαβάζω οτι μέχρι το Πάσχα ενδέχεται να πάει στα 14.
Γενικά ο τομέας της πληροφορικής έχει μεγάλη άνοδο , από nvidia έως seagate και western digital . Χαμός επιπέδου Ελ. χρηματιστηρίου τον καλό καιρό.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#342787 Μου ήρθε γράμμα από την Τράπεζα Κύπρου. Υποθέτω ότι θα έχω τίποτα μετοχές τους.
Αν κατάλαβα καλά την κάνουν από το ελληνικό χρηματιστήριο και μεταφέρουν τις μετοχές τους στο Αγγλικό. Λένε μεν ότι θα μπορώ να τις χειρίζομαι εκεί αλλά για να το κάνω αυτό πρέπει να ανοίξω μερίδα εκεί ή κάτι τέτοιο. Γιατί αν είναι να μπερδευτώ μήπως να τις πουλήσω και να ξεχάσω το όλο θέμα;