Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#539506
Red Garland έγραψε:Σχετικά με τα κόκκινα δάνεια, οι τράπεζες καταγράφουν στις "προβλέψεις" του ισολογισμού τις εν δυνάμει απώλειες από την οικονομική αποτίμηση των κόκκινων δανείων, και αυτό μπορεί να "μαγειρευτεί" για να φαίνεται η τράπεζα μπόμπα αφού είναι καθαρά λογιστικό νούμερο. Όταν όμως πουλήσεις το δάνειο ή το κλείσεις τότε αποτυπώνεται η πραγματική ζημία.


Πρόβλεψη απομείωσης ίσον ζημιά.
Αν πουλήσουν ένα 100% απομειωμένο δάνειο, έχουν ήδη γράψει την ζημιά όποτε δεν επηρεάζει τα αποτελέσματα.
Μαγειρέματα κ.λπ. στο συγκεκριμένο δεν τα καταλαβαίνω.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#539511
Andreasdik έγραψε:
Red Garland έγραψε:Σχετικά με τα κόκκινα δάνεια, οι τράπεζες καταγράφουν στις "προβλέψεις" του ισολογισμού τις εν δυνάμει απώλειες από την οικονομική αποτίμηση των κόκκινων δανείων, και αυτό μπορεί να "μαγειρευτεί" για να φαίνεται η τράπεζα μπόμπα αφού είναι καθαρά λογιστικό νούμερο. Όταν όμως πουλήσεις το δάνειο ή το κλείσεις τότε αποτυπώνεται η πραγματική ζημία.


Πρόβλεψη απομείωσης ίσον ζημιά.
Αν πουλήσουν ένα 100% απομειωμένο δάνειο, έχουν ήδη γράψει την ζημιά όποτε δεν επηρεάζει τα αποτελέσματα.
Μαγειρέματα κ.λπ. στο συγκεκριμένο δεν τα καταλαβαίνω.

Οι προβλέψεις είναι λογιστικό μέγεθος, η πραγματοποιημένη τελική ζημιά κάλλιστα μπορεί να διαφέρει άρα να εγγράψεις στο τέλος επιπλέον ζημίες στον ισολογισμό.
Αν διαγράψουν ένα 40% απομειωμένο δάνειο θα εγγραφεί επιπλέον ζημία και θα επηρρεαστούν τα αποτελέσματα.

Οι δε προβλέψεις απομείωσης των δανείων βγαίνουν μέσα από εκτιμήσεις μοντέλων. Μπορεί κάλλιστα να γίνει αναβολή αναγνώρισης της απομείωσης, ή να υποεκτιμηθεί το μέγεθος του πιστωτικού κινδύνου. Τα δύο πολύ βασικά που μου έρχονται στο μυαλό.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#539512 Μπορεί βέβαια να εγγράψει και κέρδος αν ένα δάνειο 100€, πλήρως απομειωμένο, το πουλήσει για 10€, γιατί θα κάνει ισόποση αναστροφή προβλέψεων.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#539521
Andreasdik έγραψε:Μπορεί βέβαια να εγγράψει και κέρδος αν ένα δάνειο 100€, πλήρως απομειωμένο, το πουλήσει για 10€, γιατί θα κάνει ισόποση αναστροφή προβλέψεων.


Αν αποφασισεις να παρεις προβλεψεις θα επιρεασουν τα αποτελεσματα της χρονιας γιατι λογιστικα ειναι τα αποτελεσματα. Αν την επομενη χρονια παει καλυτερα η οικονομια και μειωσεις τις προβλεψεις λογιστικα καταγραφεις κερδος οπως σωστα αναφερεται παραπανω.

Δυστυχως η Ελληνικη οικονομια μετα το καταστροφικο 2015 παει χαλια και καθε χρονο ειναι και χειροτερα και αυτο φυσικα φαινεται στις τραπεζες που ειναι proxy για την οικονομια.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#539534
Andreasdik έγραψε:Μπορεί βέβαια να εγγράψει και κέρδος αν ένα δάνειο 100€, πλήρως απομειωμένο, το πουλήσει για 10€, γιατί θα κάνει ισόποση αναστροφή προβλέψεων.

Μπορεί και να πρασινίσει το δάνειο και να μην χρειαστεί καν να το πουλήσει με discount.

Το πρόβλημα με τις τράπεζες δεν είναι ότι υπερεκτιμούν τον κίνδυνο(δεν γνωρίζω καμία να το κάνει αυτό) και εγγράφουν παραπάνω προβλέψεις.
Αν ήταν θα πουλούσαν τα κόκκινα δάνεια χθες και ο Μεγάλου της Πειραιώς θα κοιμόταν ήσυχος αντί να ψάχνει να βγάζει ομολογιακά δάνεια.
Κάθε τράπεζα έχει κίνητρο να υποεκτιμά τον κίνδυνο και τις προβλέψεις. Οι λόγοι αρκετοί επ αυτού. Συν ότι ένα asset μπορεί πράγματι να κάνει 100ευρώ αλλά το bid-ask spread στην αγορά λόγω συνθηκών(ανεπαρκή ρευστότητα, ζήτηση, χρονική πίεση για γρήγορη πώληση, ασυμμετρία πληροφόρησης κτλ) να είναι μεγάλο, άρα η τράπεζα να αποφεύγει και να το αποτιμήσει όσο το αποτιμά η αγορά αλλά και να το πουλήσει για να μην δημιουργήσει κι άλλες τρύπες στον ισολογισμό της, aka ανάγκη για περισσότερα κεφάλαια.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#539538
Red Garland έγραψε:
Andreasdik έγραψε:Μπορεί βέβαια να εγγράψει και κέρδος αν ένα δάνειο 100€, πλήρως απομειωμένο, το πουλήσει για 10€, γιατί θα κάνει ισόποση αναστροφή προβλέψεων.

Μπορεί και να πρασινίσει το δάνειο και να μην χρειαστεί καν να το πουλήσει με discount.

Το πρόβλημα με τις τράπεζες δεν είναι ότι υπερεκτιμούν τον κίνδυνο(δεν γνωρίζω καμία να το κάνει αυτό) και εγγράφουν παραπάνω προβλέψεις.
Αν ήταν θα πουλούσαν τα κόκκινα δάνεια χθες και ο Μεγάλου της Πειραιώς θα κοιμόταν ήσυχος αντί να ψάχνει να βγάζει ομολογιακά δάνεια.
Κάθε τράπεζα έχει κίνητρο να υποεκτιμά τον κίνδυνο και τις προβλέψεις. Οι λόγοι αρκετοί επ αυτού. Συν ότι ένα asset μπορεί πράγματι να κάνει 100ευρώ αλλά το bid-ask spread στην αγορά λόγω συνθηκών(ανεπαρκή ρευστότητα, ζήτηση, χρονική πίεση για γρήγορη πώληση, ασυμμετρία πληροφόρησης κτλ) να είναι μεγάλο, άρα η τράπεζα να αποφεύγει και να το αποτιμήσει όσο το αποτιμά η αγορά αλλά και να το πουλήσει για να μην δημιουργήσει κι άλλες τρύπες στον ισολογισμό της, aka ανάγκη για περισσότερα κεφάλαια.


Θα τα πουλαγε τα κοκκινα δανεια αλλα δεν περνει προσφορες εκει που θελει σε τιμη. Αν ειναι να τα πουλησει στην τιμη που του δινουν θα γραψει ζημιες αρα θελει κεφαλαια νεα. Ζημιες θα γραψει γιατι οι τιμες που τα εχει στα βιβλια ειναι πολυ ποιο πανω απο τις προσφορες που εχει.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#539548
Red Garland έγραψε:...απλά η μαρίδα ποτέ δεν έχει ελπίδα να βγει κερδισμένη και ούτε θα το παραδεχθεί ποτέ...


Διαφωνω καθετα. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν υποχρεωνει καποιον να αγορασει/πουλησει την ταδε μερα. Ειτε εχεις 1 εκατομμυριο να επενδυσεις ειτε εχεις 1 χιλιαρικο, μπορεις να αγορασεις/πουλησεις οποτε θελεις. Η διαφορα με τη μαριδα ειναι οτι κανει υποθεσεις ενω μερικοι νοματαιοι που κινουν τα νηματα παιζουν εκ του ασφαλους γιατι ΞΕΡΟΥΝ τι θα γινει. Αλλα ο αυξημενος βαθμος δυσκολιας που εχει η μαριδα, δεν αποκλειει την κερδοφορια!

Οσον αφορα τα κοκκινα δανεια, ειλικρινα αμφιβαλω για το ποσο κοκκινα ειναι ολα αυτα τα δανεια. Εχω ενα φιλο που ειχε παρει 10 χιλιαρικα δανειο. Απο εκεινα τα ληστρικα ανοικτα δανεια με τους απιστευτους τοκους (βεβαια κανενας δεν τον υποχρεωσε να βαλει την υπογραφη του, οποτε ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕ). Ε λοιπον αυτος ο φιλος μου εχει δωσει ηδη 10 χιλιαρικα (πανω-κατω) και ακομα χρωσταει ολο το κεφαλαιο εφοσον απλα εδω και χρονια πληρωνει τους τοκους. Αν δεν πληρωσει τιποτα για λιγο καιρο το δανειο "κοκκινιζει" και τον ζαλιζουν καθε μερα στα τηλεφωνα. Στην ουσια του λενε "βαζε εστω λιγα ευρω το μηνα για να φαινεται το δανειο εξυπηρετουμενο και να μη σου ζαλιζουμε τα @@ στα τηλεφωνα". Τα λεφτα τους τα εχουν παρει ΗΔΗ.

Οι τραπεζες δεν μπηκανε μεσα απο ολα αυτα τα κοκκινα δανεια. Σιγουρα μπηκανε μεσα απο μερικα δανεια, αλλα βγαλανε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΕΡΔΗ απο αλλα δανεια, ακομα και αν δεν εχουν κλεισει και θεωρουνται κοκκινα. Μη φανταστει δηλαδη κανενας οτι μια επιχειρηση που πηρε 100 χιλιαρικα δανειο απο μια τραπεζα και ειναι πλεον κοκκινο εφαγε 100 χιλιαρικα απο την τραπεζα. Μπορει να εχει ηδη δωσει 130 χιλιαρικα και απλα απο τις καθυστερημενες δοσεις και απο τους τοκους (συμφωνα με το συμβολαιο που υπεγραψε), μπορει να χρωσταει αλλα 50 χιλιαρικα. Και για αυτα τα 50 χιλιαρικα που χρωσταει, μπορει η τραπεζα να του κανει κατασχεση το οικοπεδο που στεγαζεται η επιχειρηση του που πιθανοτατα κοστιζει 100 χιλιαρικα.

Και φυσικα βαλτε στη συναρτηση και τα απιστευτα ποσα που εχουν βγαλει οι τραπεζες απο τα δανεια που εχουν πληρωθει κανονικα και απο τις κατασχεσεις που εχουν κανει και θα καταλαβετε οτι δεν πανε κατα διαολου. Απλα στη συγκεκριμενη περιοδο του τραμπουκισμου του κοσμου και της καταστροφολογιας, τα παρουσιαζουν ολα στραβα και αναποδα γιατι ετσι τους συμφερει!
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#539599 Ανάλυση επιπέδου Γιώργος Αυτιάς, οι γιαγιάδες θα ενθουσιαστούν :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#539601
Andreasdik έγραψε:Ανάλυση επιπέδου Γιώργος Αυτιάς, οι γιαγιάδες θα ενθουσιαστούν :s_thumbsup


Εσυ δεν εισαι που ελεγες σε ενα αλλο thread οτι θεωρεις αγενεια το να μιλας στον ενικο μπλα μπλα μπλα...

Ε λοιπον πιστεψε με, καλυτερα να μιλας σε καποιον στον ενικο αλλα με σεβασμο, παρα να μιλας στον πληθυντικο και να εισαι αγενης. Απο κατι υποκριτικα τυπακια σαν εσενα εχω χεσμενο τον πληθυντικο και απλα προσπαθω να ειμαι ευγενικος ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ. Ειτε τον ξερω τον αλλον ειτε οχι, ειτε ειναι 15 χρονων ειτε ειναι 75 χρονων.

Κατα τα αλλα αν διαφωνεις με οσα λεω, καλα θα ειναι να μου υποδειξεις τα λαθη μου και να μας πεις τη γνωμη σου. Πολλες φορες παιρνω κατι απο αποψεις αλλων χρηστων. Ακομα και να μη συμφωνησω μαζι σου, μια σοβαρη αποψη ειναι αρκετη για να με βαλει να σκεφτω κατι που δεν ειχε περασει νωριτερα απο το μυαλο μου :)
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#539638 Δεν πρόκειται να σου μάθω οικονομικά.

Για τα υπόλοιπα περί ευγένειας και υποκριτικού ταλέντου, δε συνεχίζω γιατί φοβάμαι ότι το σεντόνι που θα γράψεις μετά θα σπάσει κάθε ρεκορ. Μη το μαμήσουμε και αυτό το topic.

Οπότε ανακαλώ το αρχικό σχόλιο, αυτά που γράφεις είναι πολύ σοβαρά, μου θυμίζουν Adam Smith.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#539649
Andreasdik έγραψε:Δεν πρόκειται να σου μάθω οικονομικά.

Δεν παριστανω το φωστηρα ουτε τον οικονομολογο. Απλα λεω τη γνωμη μου εδω μεσα. Με μεγαλη μου χαρα να διαβασω μια αντιθετη αποψη και γιατι οχι να την υιοθετησω κιολας αν μου φανει σωστη. Αλλα θα προτιμουσα να μου φερονται με ευγενεια οπως φερομαι και εγω στους υπολοιπους.

Andreasdik έγραψε:Για τα υπόλοιπα περί ευγένειας και υποκριτικού ταλέντου, δε συνεχίζω γιατί φοβάμαι ότι το σεντόνι που θα γράψεις μετά θα σπάσει κάθε ρεκορ. Μη το μαμήσουμε και αυτό το topic.

Δε χρειαζεται σεντονια και πολλες αναλυσεις. Τα πραγματα ειναι απλα. Καποιος που ειρωνευεται τους αλλους επειδη διαφωνει με την αποψη τους, ειναι αγενης. Και η χρηση του πληθυντικου στην καθημερινοτητα του, δε θα τον κανει ευγενικοτερο απο οτι πραγματικα ειναι...

Andreasdik έγραψε:Οπότε ανακαλώ το αρχικό σχόλιο, αυτά που γράφεις είναι πολύ σοβαρά, μου θυμίζουν Adam Smith.

Οταν ζουσε ο Adam Smith, αυτα που πιστευανε, αυτα που ισχυανε, αυτα λεγανε. Στην εποχη μας παιζει πληρης χειραγωγηση της μαζας απο τα MME και λενε αυτα που θελουν ωστε να κατευθυνουν τον κοσμο. Να του ανεβασουν/ριξουν την ψυχολογια, να τον κανουν να αγορασει/πουλησει μετοχες, να τον κανουν να ψηφισει το ταδε κομμα, να τον κανουν να αγαπησει το ταδε προιον, να τον κανουν να βγει στους δρομους να διαμαρτυρηθει ή να λουφαξει στο σπιτι του, κτλ κτλ κτλ
Εγω εχω επιλεξει να βγαζω τα δικα μου συμπερασματα (αλλες φορες σωστα και αλλες λανθασμενα). Δε μασαω τη μεριδα κουτοχορτο που μου πλασαρουν τα MME.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#540824
Scotch έγραψε:Πώς πάνε οι επενδύσεις παίδεch; Εγώ έχω αρχίσει να κάνω οικονομία να αγοράσω τη Eurobank...

:s_whiteflag


Δε μπορεις να φανταστεις ποσο με χαροποιουν μηνυματα σαν το δικο σου. Οσο πιο χαμηλη ειναι η εκτιμιση του κοσμου για τις μετοχες και το χρηματιστηριο, τοσο το καλυτερο :s_yes