Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dstou
#498354
Η Tέζλα στα 312 ντόλλαρς μετά από τον χαμό της τελευταίας εβδομάδας μου φαίνεται απίστευτα υπερτιμημένη. :s_whiteflag


H Tέζλα στα 258 ντόλλαρς μετά από τον χαμό της τελευταίας εβδομάδας μου φαίνεται απίστευτα υπερτιμημένη. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#498358 +3,29% στα 266,39$ ή είναι τρελλός ο κόσμος ή κάτι παραπάνω ξέρουν.
Ο κουμπάρος έτεινε χείρα βοηθείας στην εταιρία με την προυπόθεση να φτιάξει ένα εργοστάσιο στην Τουρκία για να εφοδιάζει την ευρωπαϊκή αγορά. Και φυσικά με αυτόν τον τρόπο θα βάλει χέρι στην τεχνολογία του μέλλοντος.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#498432 Καλά, το ότι η Τέσλα είναι χοντρά υπερτιμημένη, είναι γεγονός... Έχει μόνο ζημιές (και χοντρές) έχει καταφέρει τα αυτοκίνητά της με τα μισά εξαρτήματα ενός κανονικού αμαξιού, να χαλάνε κάθε τρεις και λίγο και γενικά έχει θεματάκια σαν εταιρεία...

Επιπλέον, βλέπω και ένα θεματάκι με την προμήθεια λιθίου για τις μπαταρίες της... όταν το 1 από τα 6 που θέλει gigafactory θα απορροφά (υποτίθεται) σημαντικό % της παγκόσμιας παραγωγής λιθίου*, που ακριβώς θα βρεθεί όλο αυτό το λίθιο (και τα άλλα σπάνια μέταλλα) για να παράγει τα εκατομμύρια οχημάτων που χρειάζεται και προβλέπει;;; :hmmm: Με τα 500Κ οχήματα το χρόνο που θέλει να βγάζει, μιλάμε για το 7-8% της παγκόσμιας παραγωγής λιθίου... :dizzy: Τη στιγμή που και όλοι οι άλλοι θέλουν περισσότερο λίθιο...

Με φαίνεται τρελό bubble η όλη ιστορία... Μακάρι να κάνω λάθος...





* Aυτή η ιστορία με το λίθιο είναι γενικότερα ένα σοβαρό θέμα... Tα αποθέματα είναι απλά πολύ λίγα και η ζήτηση αυξάνεται συνεχώς... Θα δείξει...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#499204 http://www.capital.gr/me-apopsi/3282325 ... toseis-tis
Ενδιαφέρον άρθρο για τα κρυπτονομίσματα (κυρίως για το bitcoin).
Κι εδώ σαν συνέχεια για το blockchain.
http://www.capital.gr/forbes/3283456/to ... n-piso-tou
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#499241 Δύο καλά άρθρα επί του θέματος είναι τα παρακάτω imho. Μιας και μετά τα τεχνικά του blockchain εξετάζει την οικονομική διάσταση του ζητήματος και τα προβλήματα του.

Η φαντασιακή θέσμιση του bitcoin και ο σκρούτζ μακ ντακ στο κλονταϊκ

Το bitcoin και η πρώτη δεκάρα του σκρούτζ μακ ντάκ
Άβαταρ μέλους
By citastak
#499254 To 1ο άρθρο είναι από το 2013. Όταν το BTC είχει 30 δολάρια. Υπάρχουν πολλά φαινόμενα που έλαβαν χώρα την τελευταία 4ετία στα κρυπτονομίσματα που κάνουν πιο δύσκολη την αναγνώριση ως φούσκας.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#499258 https://youtu.be/g6iDZspbRMg


< >
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#499277
citastak έγραψε:To 1ο άρθρο είναι από το 2013. Όταν το BTC είχει 30 δολάρια. Υπάρχουν πολλά φαινόμενα που έλαβαν χώρα την τελευταία 4ετία στα κρυπτονομίσματα που κάνουν πιο δύσκολη την αναγνώριση ως φούσκας.

Όπως;
Η αρχιτεκτονική του bitcoin είναι σταθερή και προβλέψιμη από τον αλγόριθμο. Η οικονομική του σημασία και ρόλος επίσης.
Το μόνο που εξελίσσεται εκτός αρχικού σχεδιασμού είναι η εφαρμογή του blockchain σε άλλες χρήσεις, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τον καθεαυτό ρόλο που τέθηκε αρχικά για το bitcoin.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#499278 το βασικό είναι η προσπάθεια για regulation από διάφορες οικονομίες.
Η τεχνολογία του blockchain φαίνεται να έχει άπειρες εφαρμογές εκτός χρηματοοικονομικού τομέα και ήδη αυξάνεται η επιστημονική βιβλιογραφία. Εγώ ωστόσο αναφέρομαι στα cryptocurrencies και στο αν τελικά είναι πετυχημένη η παρομοίωση με τουλίπες ή όχι.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#499387 Δεν ξέρω πόσο ακριβή ήταν τα άρθρα, καθώς είναι λίγο μερδεμένος σε 1-2 σημεία. Ωστόσο, στα βασικά του επιχειρήματα, πως δηλαδή το ότι α) μιλάμε για μία αριστοκρατία nerd και β) το ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα ούτε στήριξης της αξίας του νομίσματος από μία κεντρική αρχή, ούτε αυξομείωσης της ποσότητας του χρήματος ανάλογα με τις ανάγκες, έχει απόλυτο δίκιο.

Βέβαια, απ' ότι λέγεται η τεχνολογία του blockchain είναι εξαιρετικά χρήσιμη, αν και δεν είμαι σίγουρος πως έχω καταλάβει πως ακριβώς (κάτι που οφείλεται προφανώς σε εμένα και όχι στην τεχνολογία... :oops: )
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#499994 ΟΠΑΠ μπαίνουμε;
Τράπεζες ; ή κάνει ακόμη τζίζ ;
έχουμε να προτείνουμε 1-2 μετοχές στο ελ.χρημ. με μέλλον;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#500007 Για τα κρυπτονομίσματα πρόσφατα υπέπεσε στην αντίληψη μου περίπτωση φίλου ο οποίος έχει ένα γνωστό φάση 'ΕΝΤΕΡΠΡΕΝΕΡ ΤΟΥ ΦΒ', ο οποίος διακηρύττει ότι χώθηκε στη μπίζνα αυτή και αφήνει να εννοείται ότι έχει χεστεί σε αμύθητα πλούτη.
Θα μου φαινόταν αδιάφορο αν ο εντέρπρενερ αυτός δεν άρχιζε να ψήνει γνωστούς και φίλους του να χωθούν στη μπίζνα (παράλληλα με τη δουλειά τους) με την υπόσχεση ότι θα λάβουν κάποια ασύλληπτα ποσά (αναλογικά για το διάστημα που δουλεύουν) μετά από 3-4 μήνες.

Υφίσταται ότι υπάρχει ΑΤΜ που εξαργυρώνει κρυπτονομίσματα κάπου στο Χαλάνδρι; (...?)

Μύρισε λίγο λύκους η φάση. :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#500955 Έψαχνα πληροφορίες σχετικές με το μέλλον της seadrill partners και τις πιθανότητες πτώχευσης και μου έβγαλε αυτό το site :
https://www.macroaxis.com/invest/ratio/ ... Bankruptcy

όπου οι πιθανότητες φτάνουν στο 55%. Μου φάνηκε μεγάλο μέχρι του τσέκαρα τη BP και την είχε στο 38% . Για σύγκριση τη mobil ( XOM) τη βγάζει στο 13%.
Οπότε έδωσα εντολή αγοράς για seadrill partners , μεγάλο ρίσκο-μεγάλα κέρδη-μεγάλες χασούρες. Έτσι πάει το πράμα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#503144 Mon Aug 07, 2017 6:30 pm
mousatos έγραψε:https://finance.yahoo.com/quote/NBL?p=NBL
Με τρώει να ρίξω κάτι ψηλά εδώ (3500$) , στη Noble του Λεβιάθαν . Έχει πέσει κάμποσο τον τελευταίο καιρό αλλά μπορεί να πέσει κι άλλο :hmmm:


Tue Aug 08, 2017 7:36 pm
mousatos έγραψε:Αγόρασα "κι ο Θεός ( GTS) βοηθός"

Μας ανήκει πλέον ένα μικρό κομματάκι του υπό κατασκευήν Λεβιάθαν :yahoo:
Υπομονή τώρα 2 χρόνια :( :innocent: για το +30% .


Στόχος επετεύχθει μέσα σε 8 μήνες :lipsealed: . Από 25,5$ σε 33,2$ !
+30% σε τράπεζα θα έπιανα μετά από 30 χρόνια ζωή να'χουμε , κι αυτά όχι σε τράπεζα δική μας.