Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#689501
PeterPan έγραψε:Η τρίτη πρόταση που είχε ήταν το ripple. πέταξε το πουλάκι, βλέπω +35% τώρα.
Μια άλλη επιλογή είναι το tron τώρα, σαν 4η. τί λέτε?


Φιλε αν το πιστευεις πραγματικα, τιποτα δεν πεταξε ακομα. Το 35% ειναι ΤΙΠΟΤΑ σε σχεση με την πτωση που εχει φαει ολα αυτα τα χρονια. Δες μονο σου τι αλλαγη εκανε στο ιστορικο γραφημα η τελευταια μερα με το +35%

Εικόνα

Το σκεπτικο των πολλων που αρχιζουν να κυνηγανε τωρα ολα τα shitcoins σαν το ripple, ειναι οτι ο αρχηγος το BTC ξεσκιστηκε να τρεχει κι ελπιζουν ολοι οτι ηρθε η ωρα των μικρων να κανουν κατι αντιστοιχο (εφοσον στο παρελθον ανεβοκατεβαιναν μαζι). Το οποιο μπορει να ισχυει, αλλα μπορει να ειναι και το τυρακι που μοιραζουν στον κοσμακη οσοι κινουν τα νηματα ωστε να του τα φανε καπως. Δες το πραγματικο ραλυ το οποιο κυνηγανε ολα τα cryptos:

Εικόνα

Φυσικα ΔΕ ΣΟΥ ΛΕΩ αν θα πρεπει ή αν δε θα πρεπει να αγορασεις. Δεν εχω ιδεα τι θα γινει και ποτε δε θα επαιρνα τετοια ευθυνη. Απλα σου ειπα μερικα πραγματα που σκεφτομαι και μερικα δεδομενα που ισχυουν.

Οπως και να 'χει σου ευχομαι καλη επιτυχια :s_smile
Άβαταρ μέλους
By markvag
#689546
Zorz έγραψε:
PeterPan έγραψε:Τί έγινε με τη GameStop εδώ στη Γερμανία;;;

Σε μία εβδομάδα από 10€ πήγε στα 330€!!!


Δεν έχει σχέση με τη Γερμανία, από το Reddit ξεκινάει η ιστορία.

Εν συντομία, η GameStop περνάει ζόρια ως εταιρία λόγω και της πανδημίας και ότι το business model της ίσως δεν είναι βιώσιμο μακροπρόθεσμα (τα παιχνίδια δεν βγαίνουν πλέον τόσο συχνά σε DVD αλλά online, βλ. Steam κλπ). Κάποια hedge funds μυρίστηκαν αίμα και shortαραν την μετοχή της GameStop.

Το βίντεο παρακάτω εξηγεί τις στρατηγικές των hedge funds, μεταξύ αυτών και το long/short μετοχών που αφορά τη περίπτωση:



Το πρόβλημα με το shortάρισμα είναι ότι αν δεν πετύχει το στοίχημα, το ρίσκο είναι πολύ μεγαλύτερο απ'ότι με τη 'κλασσική' long κατοχή μετοχών. Λχ. πιστεύεις ότι η εταιρία Λαμόγιεβιτς είναι κελεπούρι, οπότε χώνεις 10000€ σε μετοχές Λαμόγιεβιτς. Αποδεικνύεται όμως κατιμάς επιπέδου Κλωνατέξ και χρεοκωπεί χωρίς να αφήσει πίσω assets. Τι έχασες; Τα 10000€ που επένδυσες αρχικά και μέχρι εκεί. Αντίθετα, αν shortάρεις τότε το ρίσκο σου είναι η διαφορά της τιμής που πούλησες τις μετοχές από την τρέχουσα -που δεν έχει άνω όριο- μέχρι να κλείσεις τη θέση σου.

Η GameStop έτυχε να είναι η πιο shortαρισμένη μετοχή αυτή την εποχή (με >100%). Τα τζιμάνια του r/wallstreetbets που ως επί το πλείστον είναι ά(ν)εργοι που μένουν στο υπόγειο των γονιών τους και το παίζουν day traders με τα λεφτά του stimulus check, άρχισαν να αγοράζουν συστηματικά call options της GameStop. Η ομορφιά των options σε αυτή τη περίπτωση είναι ότι λειτουργεί ως leverage καθώς είναι φτηνότερα από μια μετοχή. Αν αγόραζαν απλώς μετοχές GameStop η τιμή της μετοχής δεν θα ανέβαινε τόσο, ενώ αγοράζοντας options, ο market maker (η επενδυτική τράπεζα που πουλάει τα options) πρέπει ή να πουλήσει αντίστοιχο αριθμό put options ίδιας ημερομηνίας (το ανάποδο, για να αντισταθμίσει την έκθεση του) ή αυτόματα να αγοράσει συγκεκριμένο αριθμό μετοχών για να περιορίσει την ενδεχόμενη χασούρα.

Αυτό δημιουργεί ένα κύκλο θετικής ανάδρασης που ανεβάζει ακόμα περισσότερο την τιμή της GameStop, αναγκάζοντας τα hedge funds που έριξαν την πετσέτα χτες και έκλεισαν τη θέση τους, να χάσουν κάμποσα δις $. Εννοείται ότι η τρέχουσα τιμή δεν έχει καμία σχέση με τα αποτελέσματα της εταιρίας (που ακόμα βολοδέρνει), αλλά είναι προϊ'ον της τεχνητά αυξημένης ζήτησης.



Σωστό, απλά σε κάποια φάση μπήκαν τα bots με τα high frequency trading και (κυρίως) τα μεγάλα πορτοφόλια που είχαν κάτι προηγούμενα με μερικά hedge funds και μυρίστηκαν αίμα... :iconcool: :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#691480
George_Prix έγραψε:... Οποτε ΟΛΟΙ θεωρητικα εχουν τις ιδιες πιθανοτητες να κερδισουν. Εκει πλεονεκτημα εχουν φυσικα οι γνωστες κι αυτοι που κινουν τα νηματα. Αλλα το παιχνιδι δεν ειναι εξ ορισμου φτιαγμενο ωστε να κερδιζει καποιος και να χανουν ολοι οι αλλοι.
To θέμα είναι ότι το παιχνίδι δεν είναι φτιαγμένο αλλά το στήνουν μερικοί με τα λεφτά τους. Και μετά πάνε οι μικροί και νομίζουν ότι παίζουν άλλο παιχνίδι....
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#691837
sknipper έγραψε:
George_Prix έγραψε:... Οποτε ΟΛΟΙ θεωρητικα εχουν τις ιδιες πιθανοτητες να κερδισουν. Εκει πλεονεκτημα εχουν φυσικα οι γνωστες κι αυτοι που κινουν τα νηματα. Αλλα το παιχνιδι δεν ειναι εξ ορισμου φτιαγμενο ωστε να κερδιζει καποιος και να χανουν ολοι οι αλλοι.
To θέμα είναι ότι το παιχνίδι δεν είναι φτιαγμένο αλλά το στήνουν μερικοί με τα λεφτά τους. Και μετά πάνε οι μικροί και νομίζουν ότι παίζουν άλλο παιχνίδι....


Ειπαμε φιλε, οι μεγαλοι παιζουν εκ του ασφαλους εφοσον ξερουν αν και ποτε θα ανεβει... Εφοσον στην ουσια αυτοι κατευθυνουν τα πανω και τα κατω.
Κι εμεις οι μικροι κανουμε υποθεσεις που αλλοτε μας βγαινουν κι αλλοτε οχι.

Αλλα ο τροπος για να βγαλεις μεροκαματο, ειναι ο ιδιος με το εμποριο καθε ειδους. Πρεπει να πουλησεις κατι, πιο ακριβα απ' οτι το αγορασες. Δηλαδη ακομα και καποιοι να το ριχνουν σκοπιμα τοσα χρονια ωστε να αγορασουν τις μετοχες πολυ φθηνα, για να βγαλουν καποτε μεροκαματο, θα πρεπει να ανεβουν οι μετοχες και να βρουνε ανθρωπους διατεθειμενους να τις αγορασουν.

Θα σου πω ενα παραδειγμα, για την πολυζητημενη Πειραιως. Για να δεις οτι ακομα και τωρα, ο δρομος ανοικτος και τα σκυλια δεμενα. Οποιος θελει να αγορασει/πουλησει, μπορει να το κανει ανα πασα στιγμη και να καταγραψει τα κερδη ή τις ζημιες του.

Στις 30 Οκτωβριου 2020, ποσταρισα αυτο γιατι ενδοσυνεδριακα ειχε πεσει μεχρι το 0.51 € η μετοχη:
"Τη φαγατε την Πειραιως. Μ' αυτα και με 'κεινα, νεα ιστορικα χαμηλα σημερα για την τραπεζα. Λαμπρη ευκαιρια για αγορα δηλαδη"

Στις 9 Δεκεμβριου 2020, η μετοχη ειχε φτασει στο 1.30 €

Προχθες που ποσταρισες στις 11 Φεβρουαριου ειχε πεσει παλι στα 0.71 € η μετοχη. Για μενα η μερα που ποσταρισες ηταν σημαδιακη μαλιστα, γιατι εσπασα εναν κανονα που τηρω ευλαβικα. Εδω και χρονια χωνω τα ρεστα μου καθε φορα που πιανει νεο πατο η τιμη (νεο ιστορικο χαμηλο). Προχθες λοιπον δεν κρατηθηκα κι εχωσα στο 0.71 € κατι ψιλα που καταφερα να μαζεψω τους τελευταιους 3 μηνες, χωρις να πιασει νεο πατο (κατω απο το 0.51 που ειχε πεσει τελος Οκτωβρη). Ξερω οτι αν περιμενα λιγες μερες ακομα μπορει να αγοραζα σχεδον τα διπλα κομματια με τα ιδια λεφτα. Ξερω οτι αν συνεχισει να πεφτει ακομα, θα σκεφτομαι "γιατι δεν περιμενα ο μαλακας". Αλλα προχθες το πιστευα τοσο πολυ που δεν κρατηθηκα. Γιατι περισσοτερο θα ξενερωνα αν δεν αγοραζα κι αρχισε να ανεβαινει, παρα αν πεσει τωρα που τελικα αγορασα.

Συνηθως απανταω αμμεσα στα ποστακια που με ενδιαφερουν. Οταν διαβασα το συγκεκριμενο δεν ειχα ορεξη να μιλησω ειδικα για αυτο το θεμα, γιατι λιγο πριν ποσταρεις ειχα στεναχωρησει παλι τη γυναικα μου. Πριν μερες της ειχα ταξει να παρουμε κατι για το σπιτι και μολις της ειχα ξεφουρνισει οτι τελικα "δεν υπαρχει φραγκο". Που να της ελεγα οτι εκτος απο τα δικα μου τα λεφτα, εκτος απο τα λεφτα της αγορας που της ειχα ταξει, εχωσα στο ΧΑΑ κι αυτα που ειχα ετοιμασει για να πληρωσω το τελος κυκλοφοριας σε αμαξι/μηχανη :lipsealed:

ΥΓ. Ουτε γκουρου το παιζω, ουτε οικονομικα εχω σπουδασει, ουτε δινω συμβουλες αγορας/πωλησης. Ενα ανθρωπακι απο τα πολλα που κανουν υποθεσεις ειμαι (ενω οι λιγοι μεγαλοι που κινουν τα νηματα ξερουν) κι ελπιζω να εχω δικιο και να βγαλω κι εγω κατι μαζι τους. Γιατι για να βγαλουν αυτοι οι μεγαλοι, ΚΑΠΟΤΕ πρεπει να ανεβουν οι μετοχες που αγοραζουν κοψοχρονια τα τελευταια χρονια...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#698860 Oops!...I Did It Again. Τα ρεστα μου :metalo:

Μα δε μ΄αφηνουν ν'αγιασω σα χριστιανος ανθρωπος. Μετα απο 2 μερες 20φευγα % πτωση που εκανε στα καπακια ξεκιναει σημερα ΠΑΛΙ στο -13% στο 0.47? Προκλησις κυριοι :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#698870 Όλα αυτά για την Πειραιώς που γράφεις πιο πάνω;

Ειλικρινής απορία: η Ελλάδα είναι το 0,03% του FTSE All-World και αντίστοιχο ποσοστό του MSCI ACWI. Γιατί περιορίζεσai σε μια τόσο στρεβλή αγορά, βάζοντας επιπλέον όλα σου τα αυγά σε ένα καλάθι (concentration risk); :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By GTS
#698871
Zorz έγραψε:Όλα αυτά για την Πειραιώς που γράφεις πιο πάνω;

Ειλικρινής απορία: η Ελλάδα είναι το 0,03% του FTSE All-World και αντίστοιχο ποσοστό του MSCI ACWI. Γιατί περιορίζεσai σε μια τόσο στρεβλή αγορά, βάζοντας επιπλέον όλα σου τα αυγά σε ένα καλάθι (concentration risk); :s_dunno


Οντως αυτη την απορια εχω και εγω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#698876 https://www.euro2day.gr/news/enterprise ... -to-l.html
Η Πειραιώς αυτή την στιγμή είναι μετοχή αποκλειστικά ρίσκου, αφού ετοιμάζεται για ΑΜΚ και μάλιστα όπως συνηθίζεται, θα είναι υπέρ των νέων μετόχων.
Γνώμη μου, κακώς παίζεις τα ρέστα σου σε αυτή την μετοχή, είναι για πολύ μεγάλα ψάρια.

Γενικώς, μιλάμε και για την πιο σάπια τράπεζα με διαφορά, γι'αυτό και πάει σε ΑΜΚ (που υπόψιν, θα γίνει άρον άρον και το μάρμαρο θα πληρωθεί ΠΑΛΙ από τους φορολογούμενους, μέσω ΤΧΣ).
Άβαταρ μέλους
By GTS
#698882 Aν διαβασες οι υπαρχον μετοχοι δεν μπορουν να συμμετασχουν στην ΑΜΚ δηλαδη θα πανε προβατα στην Σφαγη (dillution). Βασικα θα τα χασουν σχεδον ολα (οκ δεν εκανα υπολογισμο αλλα λογικα εκει ειναι το ζουμι, να πληρωσουν τα ΝΠΛς).

Θα εχει βγει μεχρι τοτε λογικα ο συμφορουμιτης....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#698908
GTS έγραψε:Aν διαβασες οι υπαρχον μετοχοι δεν μπορουν να συμμετασχουν στην ΑΜΚ δηλαδη θα πανε προβατα στην Σφαγη (dillution). Βασικα θα τα χασουν σχεδον ολα (οκ δεν εκανα υπολογισμο αλλα λογικα εκει ειναι το ζουμι, να πληρωσουν τα ΝΠΛς).

Θα εχει βγει μεχρι τοτε λογικα ο συμφορουμιτης....

Έχω ξαναπεί πως οι ελληνικές τράπεζες είναι απλώς τζόγος. Αλλά ειδικά τώρα, η Πειραιώς είναι κάτι παραπάνω, όταν ετοιμάζεται να στείλει τους παλιούς μετόχους στην σφαγή (ό,τι είχε γίνει και παλιότερα με τις άλλες, ειδικά Alpha και Eurobank νομίζω τα ίδια έγιναν).

Πάλι καλά που δεν έχουμε και ΣΥΡΙΖΑ να λέτε, δεν θέλω να φανταστώ πόσο χειρότερα θα ήταν τα πράγματα. Ενώ τώρα; Πετάνε οι τράπεζες. :s_rofl :s_shout

(Μιλάμε, καταφέρνουν ετούτοι να συγκριθούν με τους μαθητευόμενους μάγους που κατάφεραν να μας πάνε σε cc χωρίς να έχουν ιδέα τι πρόκειται να κάνουν... Τόσο καλά. Να δούμε πόσο απέχει ακόμη ο πάτος. Αλλά όταν η ΝΔ έχει δώσει ήδη διαπιστευτήρια χρεοκοπίας της χώρας, ας μην έχουμε υπερβολικές απαιτήσεις...)
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#698998 Το Τούρκικο είχε απογειωθεί τους προηγούμενους 2 μήνες . Βρήκαν κόλπο να το κατεβάσουν πάλι οι μαφιόζοι. Τόσο τους υπολογίζει και τους σέβεται ο Ερντογάν ,τους δικούς του πολίτες. Μηδέν .
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#699206 Προχθες που με ρωτησατε ημουνα σα να ειχα βγει απο το σπιτι του Λιγναδη μετα τη συνεδριαση του ΧΑΑ και δε μπορουσα ν' απαντησω :lol:

Για να μη γραφω σεντονια αναλυοντας το σκεπτικο μου (που σωστο ή λαθος εχω σκεπτικο), θα αρκεστω στη μικρη εκδοση της απαντησης μου!

Γιατι απ' οσες αγορες, μετοχες, ισοτιμιες, νομισματα και κρυπτονομισματα παρακολουθω, η Πειραιως ειναι η μεγαλυτερη αλητεια απ' ολες. Θεωρω οτι αυτη θα με φτιαξει πολυ (αν πραγματι ηρθε η ωρα της) ή θα με καταστρεψει (αν συνεχισει να γκρεμιζεται). Αλλα επειδη στη ζωη μου παντα ειχα το ταλεντο να τα καταστρεφω ολα μονος μου, δεν εχω και πολλα να χασω. Ο βρεγμενος τη βροχη δεν τη φοβαται.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#699207 Δεν καταλαβαίνω πάντως τι λες. Νομίζω τα πράγματα είναι απλά και δυστυχώς δεν βλέπω πώς μπορείς να κερδίσεις το οτιδήποτε, αφού μιλάμε για dillution των παλιών μετόχων, άρα τα λεφτά σου θα τα χάσεις. Λυπάμαι που το λέω, αλλά η Πειραιώς είναι καταστροφή αυτή την στιγμή (και όχι μόνον, εδώ και πολλά χρόνια έτσι είναι...).
Γενικώς το μαγαζί είναι προβληματικό εδώ και πολλά χρόνια για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν θ'αναλύσω γιατί ούτε ειδικός είμαι, ούτε θέλω να προσβάλλω και κόσμο που μπορεί να δουλεύει εκεί. Δεν είναι και όλοι βύσματα εξάλλου, υπάρχει και πολύς κόσμος που απλώς κάνει την δουλειά του και δεν φταίει γι'αυτά τα χάλια.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#701648 0.35 εχθες. Με κατι προχειρες πραξεις που εκανα στο μυαλο μου, αισθανομουνα οτι με 1000 ευρωπουλα αγοραζα ενα BMW X6 και μου δινανε και ρεστα. Δε μπορουσα να αντισταθω.

Αφου το εζησα κι αυτο, εκλεισα πλεον σαν επενδυτης. Οσα μου φαγανε μου φαγανε. Δε θα τους ξαναδωσω φραγκο και δε θα ξαναμιλησω στο συγκεκριμενο τοπικο για πολυ καιρο.

Και σορρυ για το πρηξιμο τοσο καιρο παιδες. Ηθελα καπου να πω το ντερτι μου!