Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#644717
mirage έγραψε:https://www.cnbc.com/2020/05/02/warren-buffett-says-the-economy-will-overcome-coronavirus-nothing-can-basically-stop-america.html


Αυτο το σκεφτομαι εδω και καιρο. Ο κορονοιος δειχνει να ειναι το τελευταιο ξεφορτωμα μετοχων στα Αμερικανακια και τους λοιπους ευτυχισμενους Ευρωπαιους επενδυτες που νομιζουν εδω και δεκαετιες οτι βρηκαν το κολπο να πλουτισουν. ΣΤΑ ΥΨΗ. Το παρτυ θα γινει οπως το ειπε ο Μπαφος. Σε στυλακι "εδω δε μας σταματησε ο κορονοιος, δε μας σταματαει τιποτα". Και οταν φουσκωσει εντελως η φουσκα, θα κανει ενα μπαμ που δε θα εχει ακουστει ξανα στα χρονικα.

You have been warned :s_yes
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#644727
mirage έγραψε:Τι ακριβώς σκεφτεσαι και τι είπε ο Buffett φίλε Πριξ;


Nothing can basically stop America

Απλα να επεκτεινεις το America σε World.

Εχω πει εδω και καιρο οτι θα σκασουν ολες οι φουσκες παγκοσμιως. Ε λοιπον τωρα πιστευω οτι ισως να υπαρχει ενα ακομα τελευταιο παρτυ. Οι συμμετεχοντες θα κρατανε πλακατ "Nothing can stop us". Η αισιοδοξια και η ελλειψη φοβου ειναι η καλυτερη συνταγη για να αγορασει καποιος στα ψηλα!

btw ετσι απο περιεργεια, εσυ τι καταλαβες απ' αυτο που ειπα? Θεωρω οτι ηταν σαφης η τοποθετηση μου και μου εκανε εντυπωση η ερωτηση σου :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#644755
George_Prix έγραψε:Η βιομηχανια του πετρελαιου σβηνει σιγα σιγα. Βεβαια η διαδικασια του σβησιματος θα ειναι αργη και πιθανοτατα θα κρατησει δεκαετιες.
Κι εγώ έτσι το βλέπω. Αλλά άκουσα (δηλαδή δεν ξέρω, δεν έχω σχέση με το αντικείμενο και δεν είμαι καν σε θέση να ξέρω πόσο έχει σχέση αυτός που το είπε) ότι το παιχνίδι το κάνουν οι άραβες προσπαθώντας να κάνουν τους αντιπάλους να μην συμφέρει η παραγωγή. Στη Ρωσία πχ έχουν πρόβλημα που γεμίζουν οι αποθήκες τους και δεν έχουν τι να το κάνουν. Οι πετρελαιοπηγές εκεί δεν είναι στρίβω τη στρόφιγγα και όταν χρειαστεί την ξανανοίγω. Αν σταματήσει η ροή παγώνουν όλα. Πρέπει να ξανατρυπήσεις και να στήσεις αντλία από την αρχή, τεράστια έξοδα.
Το σχέδιο λέει είναι καθώς πέφτει η ζήτηση να πέφτει και η παραγωγή από τους άλλους και έτσι οι Άραβες να διατηρήσουν το μερίδιο αγοράς και μια λογική τιμή πετρελαίου.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#644758 Τα τελευταία χρόνια τις τιμές τις καθορίζουν οι Αμερικάνοι , και τις θέλουν χαμηλές . ίσα-ίσα να βγαίνουν τα έξοδα για τα μερίσματα των μεγάλων εταιρειών. δίνοντας απεριόριστα δάνεια στις δικές τους εταιρείες με σκοπό να ανεβάζουν τον όγκο παραγωγής για να μην ανεβαίνουν οι τιμές. Αυτοί ήταν οι Νο1 παραγωγοί στον κόσμο τα τελευταία 1-2 χρόνια (ΗΠΑ). Οι άραβες είναι μαριονέτες των Αμερικανων , μόνοι τους δεν αποφασίζουν για τίποτε. δεν τους επιτρέπεται. τα νομίσματά τους βρίσκονται σε κλειδωμένη ισοτιμία με το δολάριο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#644778 Εννοείται , μέχρι και το Ιράν χρησιμοποίησε ο Ομπάμα άροντας τις κυρώσεις τότε , για να τους ζορίσει οικονομικά αφού θα έπεφταν οι τιμές διεθνώς από την υπερπροσφορά , για να παζαρέψει την κατάσταση στη Συρία. Αλλά οι Ρώσσοι άντεξαν.
Οι μεγάλες πετρελαϊκές δεν είναι απλές εταιρείες αλλά όπλα εξωτερικής πολιτικής και εσωτερικής ενεργειακής αυτάρκειας.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#644809
George_Prix έγραψε:btw ετσι απο περιεργεια, εσυ τι καταλαβες απ' αυτο που ειπα? Θεωρω οτι ηταν σαφης η τοποθετηση μου και μου εκανε εντυπωση η ερωτηση σου :hmmm:

Η τοποθέτηση σου είναι σαφής, και σαφώς αντίθετη με τη δήλωση του Μπουφέ. Ο οποίος δεν λέει κάτι καινούριο, έχει επανειλημμένα εκφράσει την ίδια θέση σου παρελθόν (πολύ εύγλωττα το έχει αποκαλέσει American tailwind) και ψωνίζει αναλόγως.
Αυτό που δεν κολλάει είναι να γράφεις κάτι άσχετο ή αντίθετο προσθέτοντας "Αυτο το σκεφτομαι εδω και καιρο." :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#644814 Btw το fund του άδειασε όλες τις μετοχές που είχε σε αμερικανικές αεροπορικές εταιρείες.
Επίσης όπως έγραψε ο Zorz σκέφτεται το ακριβώς αντίθετο από αυτό που σκέφτεσαι εσυ.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#644822 https://www.forbes.com/sites/willhorton ... -hathaway/
Το ξέρω γι αυτο το ανέφερα. Βεναια ο Γουόρεν δεν επενδύει με ορίζοντα 2ετιας συνήθως.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#644836
Zorz έγραψε:
George_Prix έγραψε:btw ετσι απο περιεργεια, εσυ τι καταλαβες απ' αυτο που ειπα? Θεωρω οτι ηταν σαφης η τοποθετηση μου και μου εκανε εντυπωση η ερωτηση σου :hmmm:

Η τοποθέτηση σου είναι σαφής, και σαφώς αντίθετη με τη δήλωση του Μπουφέ. Ο οποίος δεν λέει κάτι καινούριο, έχει επανειλημμένα εκφράσει την ίδια θέση σου παρελθόν (πολύ εύγλωττα το έχει αποκαλέσει American tailwind) και ψωνίζει αναλόγως.
Αυτό που δεν κολλάει είναι να γράφεις κάτι άσχετο ή αντίθετο προσθέτοντας "Αυτο το σκεφτομαι εδω και καιρο." :hmmm:


Αυτο που σκεφτομαι εδω και καιρο, ειναι με ποιο τροπο θα γινει το τελειωτικο ξεφορτωμα μετοχων στα υψη με αγοραστες φυσικα τους μικρους.

Οσον αφορα την τοποθετηση μου, σαφως και ειναι εντελως αντιθετη απο του Μπαφου. Αυτος λεει οτι τιποτε δε μπορει να σταματησει την Αμερικη και εγω λεω οτι επερχεται η καταρρευση.

Στην ουσια θεωρω οτι ο Μπαφου δουλευει τον κοσμο. Το "αυτο σκεφτομουν" που ειπα, εχει να κανει με τον τροπο που θα δουλεψουν τον κοσμο ωστε να τον κανουν να αγορασει παλι.

Σορρυ αν δεν εξεφρασα καλα το σκεπτικο μου!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#644944
mirage έγραψε:Btw το fund του άδειασε όλες τις μετοχές που είχε σε αμερικανικές αεροπορικές εταιρείες.

Αυτός πούλησε και αντίστοιχα κάποιος άλλος αγόρασε. Εγώ πιστεύω σε 1 χρόνο από τώρα η American airlines θα είναι στα 16$ δηλ. +50%. Μου κάνει.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#645352 https://www.cryptoglobe.com/latest/2020 ... 18-months/

Egyptian Billionaire Calls Airlines a Buy, Predicts Oil at $100 in 18 Months

https://en.wikipedia.org/wiki/Naguib_Sawiris