Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#638503
markvag έγραψε:Η άνοδος πως θα προκύψει;; :hmmm:


Θα ειναι οι αγοραστες περισσοτεροι απο τους πωλητες. Οπως προκυπτει παντα μια ανοδος!

Και για να ειμαι πιο συγκεκριμενος, συμφωνα με το σκεπτικο μου, θα προκυψει σε μια περιοδο που οι αγοραστες θα ειναι τα μεγαλα ψαρια και οι πωλητες τα μικρα. Σε μια περιοδο που οι μικροι δε θα 'χουν να φανε οχι να επενδυσουν (οποτε θα πουλανε για να φανε και δε θα προσπαθουνε να αυγατισουν τα εναπομειναντα ψιχουλα τους). Ή που οσοι εχουν μια καβατζα θα ειναι τοσο χεσμενοι για το αυριο της ανθρωποτητας που το τελευταιο που θα κανουν θα ειναι να αγορασουν μετοχες. Οποτε συμφωνα με το σκεπτικο μου αν καποιος βρει αυτη την περιοδο... Αν εχει τα αντερα να ρισκαρει... Τοτε θα κονομησει :s_cool
Άβαταρ μέλους
By markvag
#638609
George_Prix έγραψε:
markvag έγραψε:Η άνοδος πως θα προκύψει;; :hmmm:


Θα ειναι οι αγοραστες περισσοτεροι απο τους πωλητες. Οπως προκυπτει παντα μια ανοδος!

Και για να ειμαι πιο συγκεκριμενος, συμφωνα με το σκεπτικο μου, θα προκυψει σε μια περιοδο που οι αγοραστες θα ειναι τα μεγαλα ψαρια και οι πωλητες τα μικρα. Σε μια περιοδο που οι μικροι δε θα 'χουν να φανε οχι να επενδυσουν (οποτε θα πουλανε για να φανε και δε θα προσπαθουνε να αυγατισουν τα εναπομειναντα ψιχουλα τους). Ή που οσοι εχουν μια καβατζα θα ειναι τοσο χεσμενοι για το αυριο της ανθρωποτητας που το τελευταιο που θα κανουν θα ειναι να αγορασουν μετοχες. Οποτε συμφωνα με το σκεπτικο μου αν καποιος βρει αυτη την περιοδο... Αν εχει τα αντερα να ρισκαρει... Τοτε θα κονομησει :s_cool


Καλά, προφανώς γνωρίζω τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης, αλλά δεν μπορώ να βρω πως στο σχετικά άμεσο μέλλον θα βρεθούν αγοραστές για Ελληνικές μετοχές.

Τώρα, αν μιλάμε για ορίζοντα 2-3 ετών, ΟΚ, πιο πιθανό, αν και με δεδομένες τις συνθήκες, δεν θα εμπιστευόμουν καμία πρόβλεψη...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#638641
GTS έγραψε:
g8777 έγραψε:Να τον ακούς τον Γεώργιο Πρηξ Μαρκουμ.
Είναι προφανές ότι είναι ινσαιντερ. That's all you need. Η λύση τελικά ήταν απλή, μπροστά στα μάτια μας, τζάμπα παιδευονταν τόσοι νοματαιοι για αιώνες :shifty:

Ποιός ξέρει, ίσως ο Αρονόφσκι ξαναγυρίσει το π. :shifty:


Άλλο ένα ωραιο ποστ που είναι και εντος θεματος αλλα προσθετει και κατι στην συζητηση. :svivhaha:


@GTS για χρηστες σαν εσενα μπαινω εδω μεσα. Γιατι ενω διαφωνω με μερικες απο τις αποψεις σου, ταυτοχρονα μαθαινω πραγματα που δεν ηξερα ή γιατι βλεπω τα πραγματα απο μια σκοπια που δεν τα ειχα δει μεχρι τωρα.

Παρολα αυτα θα σ΄ ευχαριστησω κυριως για το συγκεκριμενο σου ποστ. Γιατι ενω ημουν ετοιμος να απαντησω με το ιδιο στυλακι που απαντησα νωριτερα στον g, καταλαβα οτι δεν αξιζει τον κοπο. Αφου το βλεπεις εσυ, αφου το βλεπω εγω, σιγουρα βλεπουν κι οι υπολοιποι χρηστες ποιος ξεφτιλιζει ολες τις συζητησεις.

Απλα θα πω για μια ακομα φορα οτι ΚΑΝΩ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ και ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι θα γινει στις αγορες. Επισης θα πω οτι ΜΑΚΑΡΙ να βγαλουμε ΟΛΟΙ εδω μεσα μεροκαματακι απο ενα παιχνιδι που ελεγχουν οι μεγαλοι και εχει στοχο το ξεζουμισμα των μικρων. Κι οσοι δεν ενδιαφερονται για το συγκεκριμενο αθλημα, ας μη διαβαζουν το τοπικο. Οσοι ενδιαφερονται και θεωρουν οτι λεω μαλακιες, μπορουν απλα να με κανουν ignore. Δε φταινε τιποτα οι υπολοιποι χρηστες να διαβαζουν τις τρολλιες του καθενος...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#638653
markvag έγραψε:
George_Prix έγραψε:
markvag έγραψε:Η άνοδος πως θα προκύψει;; :hmmm:


Θα ειναι οι αγοραστες περισσοτεροι απο τους πωλητες. Οπως προκυπτει παντα μια ανοδος!

Και για να ειμαι πιο συγκεκριμενος, συμφωνα με το σκεπτικο μου, θα προκυψει σε μια περιοδο που οι αγοραστες θα ειναι τα μεγαλα ψαρια και οι πωλητες τα μικρα. Σε μια περιοδο που οι μικροι δε θα 'χουν να φανε οχι να επενδυσουν (οποτε θα πουλανε για να φανε και δε θα προσπαθουνε να αυγατισουν τα εναπομειναντα ψιχουλα τους). Ή που οσοι εχουν μια καβατζα θα ειναι τοσο χεσμενοι για το αυριο της ανθρωποτητας που το τελευταιο που θα κανουν θα ειναι να αγορασουν μετοχες. Οποτε συμφωνα με το σκεπτικο μου αν καποιος βρει αυτη την περιοδο... Αν εχει τα αντερα να ρισκαρει... Τοτε θα κονομησει :s_cool


Καλά, προφανώς γνωρίζω τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης, αλλά δεν μπορώ να βρω πως στο σχετικά άμεσο μέλλον θα βρεθούν αγοραστές για Ελληνικές μετοχές.

Τώρα, αν μιλάμε για ορίζοντα 2-3 ετών, ΟΚ, πιο πιθανό, αν και με δεδομένες τις συνθήκες, δεν θα εμπιστευόμουν καμία πρόβλεψη...


Φιλε ο οριζοντας μου ειναι ΟΣΟ ΠΑΡΕΙ. Οσο και να θελω να ανεβει ΤΩΡΑ ειμαι προετοιμασμενος οτι μπορει να περιμενω καμποσα χρονια ακομα. Απλα θεωρω οτι οποιος αγορασε τραπεζες στο ΧΑΑ τα τελευταια χρονια ειναι απιθανο να μη βγαλει καλο μεροκαματο. Την τελευταια μερα της πτωσης ωστε να πει καποιος "σημερα θα μπω" δεν την ξερει κανενας. Πολλες φορες νομιζα οτι την πετυχα για να καταλαβω λιγες μερες μετα οτι εκανα λαθος. Αλλα δε χαλιεμαι. Μου αρκει να πουλησω καποτε, ψηλοτερα απο ΄κει που αγορασα. Και αγοραζοντας ξανα και ξανα οσο επεφτε εβαλα τελικα πολυ περισσοτερα απ΄οτι αρχικα υπολογιζα φτιαχνοντας μαλιστα κατα πολυ το μεσο ορο κτησης των μετοχων μου σε σχεση με την πρωτη μου αγορα πριν λιγα χρονια. Υπομονη...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#638692
George_Prix έγραψε:
Φιλε ο οριζοντας μου ειναι ΟΣΟ ΠΑΡΕΙ. Οσο και να θελω να ανεβει ΤΩΡΑ ειμαι προετοιμασμενος οτι μπορει να περιμενω καμποσα χρονια ακομα.


Το όσο πάρει δεν λέει απαραίτητα κάτι... αν σε 3 χρόνια έχει ανέβει το χαρτοφυλάκιό σου 2% θα είσαι ευχαριστημένος; :hmmm: ΟΚ, προφανώς δεν μου πέφτει λόγος, απλά συνεχίζω να θεωρώ τις αγορές μετοχών αυτό τον καιρό σε οποιοδήποτε χρηματιστήριο ως πολύ επικίνδυνη κίνηση (με εξαίρεση ΙΣΩΣ μερικές συγκεκριμένες μετοχές).
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#638700
markvag έγραψε:Το όσο πάρει δεν λέει απαραίτητα κάτι... αν σε 3 χρόνια έχει ανέβει το χαρτοφυλάκιό σου 2% θα είσαι ευχαριστημένος; :hmmm:

Να σου πω την αληθεια δε θα ειμαι καθολου ευχαριστημενος. Αλλα στην ακρη του μυαλου μου ξερω οτι μπορει σε 3 χρονια να ειναι και 80% κατω, οποτε το +2% δε θα ειναι και καταστροφη!

Οσον αφορα το ποτε θα ειμαι ευχαριστημενος και ποσο ευχαριστημενος θα ειμαι, ειλικρινα δεν εχω ιδεα ουτε καν αν θα γινει ποτε!!! Εχω κατα νου ενα στοχο, τον οποιο δεν τολμαω να ξεστομισω καν. Αν δεν παρει καμια 50αρια χρονια να μου κατσει... Αν δεν παω πρωτα απο τον κορονοιο... Θα σου πω αν πηγε καλα το πλανο μου!

markvag έγραψε:ΟΚ, προφανώς δεν μου πέφτει λόγος, απλά συνεχίζω να θεωρώ τις αγορές μετοχών αυτό τον καιρό σε οποιοδήποτε χρηματιστήριο ως πολύ επικίνδυνη κίνηση (με εξαίρεση ΙΣΩΣ μερικές συγκεκριμένες μετοχές).

Οσος λογος πεφτει σε σενα που λες οτι δε βλεπεις προκοπη, αλλος τοσος λογος πεφτει σε μενα που τα βλεπω αιδιοδοξα τα πραγματα. Κουβεντα κανουμε κι ανταλλασσουμε αποψεις.

Στα κομπλεξικα τρολλακια δεν πεφτει λογος.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#638701
markvag έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Φιλε ο οριζοντας μου ειναι ΟΣΟ ΠΑΡΕΙ. Οσο και να θελω να ανεβει ΤΩΡΑ ειμαι προετοιμασμενος οτι μπορει να περιμενω καμποσα χρονια ακομα.


Το όσο πάρει δεν λέει απαραίτητα κάτι... αν σε 3 χρόνια έχει ανέβει το χαρτοφυλάκιό σου 2% θα είσαι ευχαριστημένος; :hmmm: ΟΚ, προφανώς δεν μου πέφτει λόγος, απλά συνεχίζω να θεωρώ τις αγορές μετοχών αυτό τον καιρό σε οποιοδήποτε χρηματιστήριο ως πολύ επικίνδυνη κίνηση (με εξαίρεση ΙΣΩΣ μερικές συγκεκριμένες μετοχές).


Δεν ειναι ασχημο και το 2% και ο λογος ειναι γιατι το ευρω εχει αρνητικα επιτοκια. Δηλ αν τα ειχε προθεσμιακες θα επερνε το πολυ 0,3% τον χρονο (και του χρονου 0.1%) οποτε το 2% ειναι καλυτερα απ το 0.5% σε τρια χρονια.

Βεβαια ειναι λιγο για το ρισκο που περνει αλλα οσο ειναι θετικος και δεν χανει απο το κεφαλαιο μια χαρα ειναι.

Μετοχες εως τωρα εχουν παει σουπερ απο το 1982. Τωρα αν πιστευει καποιος οτι θα αλλαξει αποτομα αυτο, μπορει ναι μπορει και οχι. Βεβαια θελει και καποια χρηματα και κατανοηση της οικονομια και επισης πολλες εταιρειες ειναι απατεωνες οπως η Φολι Φολι και πολλες αλλες στο παρελθον. Οποτε πρεπει να μπορεις να το δεις οσο γινεται ποιες ειναι καλες εταιρειες και ποιες οχι και να μην τα ριχνεις σε αλλους αν αγορασεις σκουπιδια.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#639311
mousatos έγραψε:Intel, microsoft και αρκετές άλλες δε βλέπω να έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα στα μερίσματα.
Unilever , mondelez
Από φίλο στη silicon valley μου λέει ότι στον τομέα τόσο hardware όσο και software πήζουν στη δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#639373 Είναι πονηρό το σημείο sknipper. Οι τομείς στο ΙΤ πουλάνε σαν τρελοί κάποια προϊόντα και υπηρεσίες που εξυπηρετούν αυτή τη στιγμή, οπότε έχει πολλή άμεση δουλειά χωρίς περιθώρια καθυστερήσεων. Αυτό σημαίνει ότι δεν ζουν την κρίση στο 100%, στο εγγύς μέλλον όμως η έλλειψη budget από πλευράς πελατών θα φανεί.

Ενδεικτικά, από silicon valley, η πρώην και η νυν εταιρία που δουλεύω σκοτώνονται αυτή τη στιγμή να προσφέρουν τις υπηρεσίες απομακρυσμένης πρόσβασης στο κοινό που κάνει work from home με απώτερο στόχο να τις τσιμεντώσουν στις μελλοντικές πωλήσεις. Για να καταλάβεις, μίλησα με τεχνικό που έκανε 2 demo την ημέρα σε πελάτες και πλέον κάνει 8-9. :dizzy: Κάποιες στιγμές και "με χασούρα", το βάζω σε εισαγωγικά γιατί τα περιθώρια κέρδους είναι πολύ υψηλά. Δεν παύουν όμως να αναμένουν φρενάρισμα στην ανάπτυξή τους για τις συμφωνίες που μόλις είχαν ξεκινήσει (πολύ μεγάλο sales cycle) είτε για τα πλάνα που καθορίστηκαν 3/6 μήνες πριν. Τα δε hardware επειδή ανήκουν σε αυτά τα μεγάλα sales cycle και βασίζονται σε μεταφορές/αποθήκες/φυσικούς χώρους θα χτυπηθούν πολύ.

Αντίστοιχα, άλλη εταιρία που βλέπω από μέσα , χτυπάει ρεκόρ πωλήσεων επειδή το προϊόν είναι cloud και το εκμεταλλεύονται για εκπαίδευση εξ αποστάσεως. Χάνονται όμως ταυτόχρονα και πολλοί πελάτες επειδή η αβεβαιότητα κάνει τα μη σημαντικά για επιβίωση έξοδα να κόβονται πρώτα.