Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#626306
pierce21 έγραψε:
fubar.gr έγραψε:
Red Garland έγραψε:
fubar.gr έγραψε:Το αμερικάνικο χρηματηστήριο κάνει τρελή άνοδο τα τελευταία χρόνια, κυρίως βασιζόμενο στις υψηλές προσδοκίες σε νέες τεχνολογίες (biotech, ηλεκτρικά αυτοκίνητα, AI, ρομποτική, cryptocurrencies).

Όμως η μεχρι τώρα (αργή) τεχνολογική ανάπτυξη δέν δικαιολογεί τις υψηλές προσδοκίες. Πιστεύω οτι είμαστε κοντά σε νέο σκάσιμο τύπου 2008

Κυρίως ως αποτέλεσμα του QE ήταν αυτό στην Αμερική σε συνδυασμό με τα χαμηλά επιτόκια της FED. (Αν περιμέναμε από το S curve της Tesla σωθήκαμε).
Λόγω των χαμηλών επιτοκίων οι σχετικά ασφαλείς τοποθετήσεις γίνονται λιγότερο επικερδείς άρα οι επενδυτές στρέφονται σε μετοχές που έχουν μεγαλύτερη απόδοση αλλά και μεγαλύτερο ρίσκο. Και επειδή το συνεχές τρομπάρισμα δίνει έναν αέρα ευφορίας στην αγορά ότι όλα θα πάνε καλά, όλοι έχουν την πεποίθηση ότι μόνο προς τα πάνω πάει η αγορά εκείνη τη στιγμή.
Τώρα που η πολιτική της FED σιγά σιγά αντιστρέφεται είναι το σημείο που μπορείς να δεις παρατράγουδα.


Ναί, έχεις δίκιο, μπερδεψα το αίτιο με το αιτιατό.

Απλά λόγω του οτι έχω περιορισμένες γνώσεις οικονομικών, μου είναι πιό εύκολο να δώ τον παραλογισμό απο την ανάποδη, δηλαδή στον τεχνολογικό τομέα, παρά στον οικονομικό.

Πάντως, όσο σφίγγουν τα γάλατα, ολες αυτές οι μουφο-τεχνολογικές εταιρίες θα αρχίσουν να κλείνουν η μία μετά την άλλη.

Κάποια συνεφάκια έχουν αρχίσει να φαίνονται και σε κολοσούς όπως Facebook ή Apple.

Πάντως αυτή που θα σκάσει πιό ηχηρά και πιό απότομα απο όλες θα είναι η Tesla. Εκτός της φούσκας που δέν βασίζεται σε τεχνολογική ανάπτυξη, υπάρχουν και σοβαρές ενδείξεις οικονομικής απάτης. Έχω το προαίσθημα οτι η Tesla θα είναι η νέα Enron.


Εγώ πάλι που δεν ξέρω να κρίνω το τεχνολογικό αλλά από το οικονομικό κάτι σκάμπαζω, δεν θα άλλαζα ούτε σημείο στίξης από το bold. (2 ετών post του fubar)


ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ ο fubar.gr

Δεν παρακολουθω την Τεσλα, αλλα οταν σκασει η Αμερικανικη φουσκα (δε νομιζω να βγαλει καθαρο το 2020) δε θα σωθει καμια μετοχη. Θα χυθει αιμα. Ανεβαινουν ολα εδω και δεκαετιες και νομιζουν οτι βρηκαν το κολπο τα Αμερικανακια. Κι οχι μονο τα Αμερικανακια. Το ιδιο γινεται στα περισσοτερα διεθνη χρηματιστηρια. Βρισκονται στα ιστορικα υψηλα τους σε μια εποχη που ειναι πασιφανης η υφεση της οικονομιας και που απλα μαγειρευουν τα νουμερα ωστε να φαινεται υγιης ο ασθενης.

ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#626311 Καλά για το πότε και πως θα σκάσει το χρηματιστήριο είναι άλλη κουβέντα. Ότι θα παίξει μεγαλύτερη διόρθωση αλά Δεκέμβριο '18 θα παίξει. Για Αρμαγεδώνα όπως ήταν του 08 δεν ξέρω/νομίζω.

Αλλά αυτό που συμβαίνει με την Τέσλα τους τελευταίους 7 μήνες , αλλά κυρίως την τελευταία εβδομάδα, είναι αδιανόητο κυρίως γιατί τα οικονομικά στοιχεία είναι για κανόνι όχι για να παίρνει 20% την ημέρα και overnight..
Άβαταρ μέλους
By markvag
#626404 Είναι γενικότερο το φαινόμενο με τις start-up (και η Τέσλα τέτοια είναι)...

Κάποια στιγμή ελπίζει κανείς να ξεθολώσει το μυαλό κάποιων και να κοιτάξουν και κανένα νουμεράκι, αλλά δεν... :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#626410 Η Tesla πουλάει και λόγω "διαφήμισης" , ακούγεται συνεχώς. Έχω δει αρκετές εταιρείες άγνωστες που έχουν πάει εξαιρετικά αλλά μένουν στο σκοτάδι. Τις φυλάνε σαν επτασφράγιστο μυστικό μέχρι να φτάσουν στο σημείο που θέλουν . Μετά "παίζουν" σε διάφορα sites με απότερο σκοπό να πουλήσουν τα funds που μπήκαν νωρίς και θυσαύρησαν.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#626431
pierce21 έγραψε:Καλά για το πότε και πως θα σκάσει το χρηματιστήριο είναι άλλη κουβέντα. Ότι θα παίξει μεγαλύτερη διόρθωση αλά Δεκέμβριο '18 θα παίξει. Για Αρμαγεδώνα όπως ήταν του 08 δεν ξέρω/νομίζω.

Αλλά αυτό που συμβαίνει με την Τέσλα τους τελευταίους 7 μήνες , αλλά κυρίως την τελευταία εβδομάδα, είναι αδιανόητο κυρίως γιατί τα οικονομικά στοιχεία είναι για κανόνι όχι για να παίρνει 20% την ημέρα και overnight..


Φιλε το 2008 διορθωσουλα ητανε. Ολοι οι Αμερικανοι επενδυτες χαρουμενοι ειναι αφου ανεβαινει εδω και 30 χρονια. Νομιζουν οτι βρηκαν το κολπο να βγαζουν μεροκαματο και ακομα χειροτερα νομιζουν οτι το ονειρο θα κρατησει για παντα. Κατσε να σκασει η φουσκα και θα καταλαβουνε καλα τι σημαινει Αρμαγεδωνας. Οπως το καταλαβαμε οι Ελληνες πρωτοι απ΄ ολους.

Ριξτε μια ματια στο διαγραμμα του Dow Jones:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#626441
otso έγραψε:Εξακολουθει να ισχυει ο χρυσος κανονας 1/3 σε χρυσο ,1/3 στο χρηματιστηριο και 1/3 στις τραπεζες ;


Ο μόνος χρυσός κανόνας που ξέρω είναι αυτός:



:hmmm:


Από εκεί και πέρα, θεωρώ ακατανόητο να έχει κανείς το 1/3 του πλούτου του σε ένα asset που κάθεται και δεν προσφέρει τίποτα. :dizzy: Παρεμπιπτόντως, όταν λέμε χρυσός, εννοούμε κανένα physical gold ETC ή ETF λχ σαν κι αυτό ή τίποτα sovereigns κρυμμένα στο σεντούκι, σαν το Λογοθετίδη στη Κάλπικη Λίρα;

Εικόνα

:ninja:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#626443 To προβλημα με τον χρυσο ειναι οτι πρεπει να τον αποθηκευσεις καπου (εννοειται μονο μπαρες οι οποιες εχουν και ζητηση) και μπορει και να στον κλεψουν. Αλλοιως ειναι καλη επενδυση γιατι παντα θα μπορεις να το ρευστοποιησεις πολυ γρηγορα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#626546 Ο Μπόρις δε θα έπαιρνε την απόφαση καθολικής ηλεκτροκίνησης το 2035 δίχως τη σύμφωνη γνώμη της BP. Είμαι περίεργος να δω τα σχέδια του νέου Τσέου μας.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#626562 Ας βγάλει πρώτα κανένα δολάριο κέρδος η Uber και μετά μπορούμε να συζητήσουμε αν αξίζει τα bytes που ξοδέψαμε... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By glf
#626579
mousatos έγραψε:Uber +8% στα 40$ :omg:

Volume 51,852,880 Market Cap 67.67B
Average Vol. (3m)30,511,781
Η Hyundai και Uber παρουσιάζουν το πλήρους κλίμακας air taxi μοντέλο S-A1 στη CES 2020
Η ανακοίνωση έρχεται λίγους μήνες μόλις η Uber ξεκίνησε την υπηρεσία Uber Copter στη Νέα Υόρκη.
Η Uber προσφέρει πτήσεις με ελικόπτερο 8 λεπτών από το ελικοδρόμιο του Μανχάταν προς το JFK για 200 έως 250 $. Οι Uber και Hyundai ισχυρίζονται ότι το νέο όχημα θα είναι ασφαλέστερο από τα ελικόπτερα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#626587 Παντως παιδια οποιος προσπαθει να πλουτισει διαβαζοντας τα οικονομικα δεδομενα των εταιριων θα ζοριστει πολυ να το καταφερει. Σε βαθος χρονου δε θα πεσει εξω φυσικα, αλλα αυτα τα ατσαλα/γρηγορα ανεβασματα που κυνηγαμε οι περισσοτεροι δε θα ερθουν απο τη μελετη των συγκεκριμενων στοιχειων. Πεφτει τρελο μαγειρεμα και συνηθως φροντιζουν να πιανουν τον κοσμο στον υπνο και να γινεται το αντιθετο απο το αναμενομενο. Δε σημαινει οτι μια εταιρια που πεταει σε αριθμους θα ανεβει και η μετοχη της, ουτε οτι μια εταιρια που διαβαζουμε συνεχεια για τα προβληματα της θα πατωσει. Απεναντιας, αναλογα με την επιρροη αυτων που ελεγχουν καποια μετοχη, μπορουν πολυ χαλαρα να διαρρεουν οτι θελουν στα κατευθυνομενα απο αυτους ΜΜΕ.