Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#644056 Έχεις καταλάβει βεβαια πως όλοι έχουν θεματα cashflow και το μέρισμα ειναι το τελευταίο που τους νοιάζει. Σωστα;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#644065 γνωρίζεις οτι στη BP και Exxon μέτοχοι είναι συνταξιοδοτικά ταμεία που βασίζονται στο μέρισμα για να συμπληρώσουν τις συντάξεις;
όσο μαξιλάρι είχε η Ελλάδα , τόσο έχει και η ΒΡ , 30 δις. Από κει θα πληρώνει άγνωστο για πόσο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#644075 Ναι πασά μου και η GE ετσι ηταν. Έχεις δει που πήγε το μέρισμα when the shit hit the fan? Οι εταιρείες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Έτσι είναι ο καπιταλισμός.
Επίσης οι περισσότερες αν όχι όλες οι κυβερνήσεις έχουν πει ναι στην βοήθεια αλλα όχι για μερίσματα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#644365 https://finance.yahoo.com/quote/WDC?p=W ... c=fin-srch

Η western digital έκοψε το μέρισμα εντελώς :dizzy: . υπάρχουν και χειρότερα από τις πετρελαϊκές . :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#644395
mousatos έγραψε:https://finance.yahoo.com/quote/WDC?p=WDC&.tsrc=fin-srch

Η western digital έκοψε το μέρισμα εντελώς :dizzy: . υπάρχουν και χειρότερα από τις πετρελαϊκές . :lipsealed:


Ποιες πετρελαϊκές... Να μην σε αγχώσω, αλλά το πετρέλαιο δεν πιστεύω ν' ανέβει για καιρό...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#644397 Εξαρτάται. Αν βρεθεί γρήγορα το εμβόλια κάτι θα σωθεί απ'αυτή την καταστροφή.
Έχουν συμφωνήσει να μειώσουν την παγκόσμια παραγωγή 10% , μερικοί θα πτωχεύσουν , άλλοι θα μειώσουν τις επενδύσεις .
Δυο χρόνια υπομονή τώρα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#644464
mousatos έγραψε:Εξαρτάται. Αν βρεθεί γρήγορα το εμβόλια κάτι θα σωθεί απ'αυτή την καταστροφή.
Έχουν συμφωνήσει να μειώσουν την παγκόσμια παραγωγή 10% , μερικοί θα πτωχεύσουν , άλλοι θα μειώσουν τις επενδύσεις .
Δυο χρόνια υπομονή τώρα.


Μείωση παραγωγής 10%, μείωση κατανάλωσης 25%+... :lol:

Επίσης, η βιομηχανία πετρελαίου θα παίζει σίγουρα μεγάλο ρόλο για πολλά χρόνια ακόμα, αλλά νομίζω πως έχουμε περάσει το peak oil, ασχέτως με την πανδημία. Αυτό είναι κάτι παροδικό. Όχι από άποψη παραγωγής, αλλά από άποψη κατανάλωσης. Είναι δηλαδή μία βιομηχανία που θα βλέπει τα κέρδη και τις πωλήσεις της να βαίνουν μειούμενα. Απλά, θεωρώ πως τα επόμενα χρόνια θα μειώνεται σταθερά η εξάρτηση του κόσμου από το πετρέλαιο. Δεν θα κοπεί τελείως φυσικά, ούτε τώρα έχουμε κόψει το κάρβουνο, παρόλο που έχουμε βρει καλύτερο υποκατάστατο, αλλά η σημασία του πετρελαίου θα μειώνεται σταθερά.

Όπως έγινε και με το κάρβουνο. Η ανάπτυξη των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας φαίνεται να έχει ξεπεράσει μία κρίσιμη μάζα (μένει βέβαια να δούμε πως θα επηρεαστεί και αυτό από την πανδημία) και δεν νομίζω να υπάρξει γυρισμός.

edit: Φαίνεται πως η μόνη μορφή ενέργειας που είχε αύξηση εντωμεταξύ εν μέσω πανδημίας ήταν οι ανανεώσιμες. :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#644470
markvag έγραψε:Μείωση παραγωγής 10%, μείωση κατανάλωσης 25%+...

-25 με 30% σε lockdown. Σε 1 χρόνο όμως από τώρα μάλλον θα είναι σε ισορροπία .
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#644476 Η βιομηχανια του πετρελαιου σβηνει σιγα σιγα. Βεβαια η διαδικασια του σβησιματος θα ειναι αργη και πιθανοτατα θα κρατησει δεκαετιες.

Οσον αφορα το επενδυτικο κομματι του θεματος ομως, δεν τις παρακολουθω και δεν εχω ιδεα. Παντως οπως ειπε κι ο μιραζ, η λογικη λεει οτι τα μερισματα θα ελαχιστοποιηθουν ή θα κοπουν εντελως. Οταν βγαζανε ενα σκασμο λεφτα, μοιραζανε κανενα ψιχουλο και στους μετοχους. Οταν πεσουν τα κερδη οι πρωτοι που θα την πληρωσουν θα ειναι οι μικροι μετοχοι (οπως παντα).
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#644479 Οι εναλλακτικές μορφές ενέργειας όμως, δεν έχουν από πίσω τους σε έρευνες και υποδομές τις γνωστές εταιρίες κολοσσούς που παλιά τις έλεγαν πετρελαϊκές νυν εταιρίες ενέργειας;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#644482
funkyreverend έγραψε:Οι εναλλακτικές μορφές ενέργειας όμως, δεν έχουν από πίσω τους σε έρευνες και υποδομές τις γνωστές εταιρίες κολοσσούς που παλιά τις έλεγαν πετρελαϊκές νυν εταιρίες ενέργειας;


Πριν καμια 30αρια χρονια μιλουσα με εναν τυπο που ειχε καμποσες γνωσεις και με ειχε εντυπωσιασει. Δηλαδη τοτε απλα ακουγαμε δεξια-αριστερα για εναλλακτικες πηγες ενεργειας χωρις πολλες λεπτομερειες. Αυτος ο τυπος λοιπον το ειχε ψαξει πολυ το συγκεκριμενο. Ηξερες πολλες διαφορετικες πατεντες και ποιες απο αυτες ειναι πραγματικα ενδιαφερουσες. Και οταν τον ρωτησα "γιατι ρε γμτ τοσο εξυπνη ιδεα δεν την κυνηγανε?". Μου ειχε πει "ολες αυτες τις ιδεες/πατεντες τις αγοραζουν οι πετρελαικες εταιρειες και τις κλειδωνουν σε ενα ντουλαπι. Οταν δουνε οτι δε συμφερει αλλο το πετρελαιο θα αρχισουμε να βλεπουμε ολες αυτες τις εναλλακτικες". Ηταν απο τα πραγματα που μου ειχαν κανει εντυπωση απο τοτε και δειχνει να βγαινει αληθινο!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#644484 "Total annual births were highest in the late 1980s at about 139 million, and as of 2011 were expected to remain essentially constant at a level of 135 million, while deaths numbered 56 million per year and were expected to increase to 80 million per year by 2040."
wiki

Το "πρόβλημα" ( για μένα που θέλω υψηλές τιμές) σήμερα βρίσκεται στην υπερβολική προσφορά και όχι στη ζήτηση ( υπο φυσιολογικές συνθήκες) . Με τη βοήθεια της τεχνολογίας έχουν εντοπιστεί κοιτάσματα παντού. Καζακστάν, Αγκόλα , Βραζιλία , Νιγηρία , Αυστραλία, Καναδά, ΗΠΑ και Αραπιά.