Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#518274 Πολύ ψιλικατζίδικο το Ελ. χρηματιστήριο ειδικά στις τράπεζες , τη μια μέρα 5% πάνω, την επόμενη 5% κάτω , δε λέει να κρατάς μετοχές για καιρό.
Οπότε είδα και απόειδα και κινήθηκα ανάλογα = πούλησα την Alfa με συνολικό κέρδος 170e ( 4%) και περιμένω να μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό για να ξαναγοράσω.
4% σε ούτε 1 μήνα , αναλογικά τα επιτόκια καταθέσεων είναι για πολλά γέλια.
Το όποιο μικρό ρίσκο αμείβεται , εκεί θέλω να καταλήξω και όχι να το παίξω ξερόλας , που δεν είμαι .
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#519056 Εγώ πριν λίγο με τα χρήματα της πώλησης από την alpha που μπήκαν σήμερα (πώληση Πέμπτη) , αγόρασα 230 τεμάχια Motor oil για το μέρισμα του 1e που θα μπεί στις 3/7/18 . Σήμερα είναι η τελευταία μέρα για όσους θέλουν να αποκτήσουν δικαίωμα στο μέρισμα. Στο τσακ πρόλαβα :iconcool: . Βέβαια είθισται μόλις μπαίνει το μέρισμα η μετοχή να πέφτει για κάνα μήνα 5% αλλά ελπίζω να ξανανέβει γρήγορα .

Την Παρασκευή είχα αγοράσει +100τεμ ΟΠΑΠ στα 9,33e και πήγα στα 650τεμ.

http://www.moh.gr/Default.aspx?a_id=10457
https://www.naftemporiki.gr/finance/sto ... xrisi-2017
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#521023 Στις 13:33 μπήκε το μερισματάκι από τη motor oil
GRS426003000-8097 ...... 195,50 € :inlove:

Αλλά η τιμή της μετοχής δεν προβλέπεται να ανεβεί αισθητά στο μέλλον αφού στα διυλιστήρια η υψηλή τιμή της πρώτης ύλης μειώνει σε σημαντικό βαθμό τα κέρδη. Ελπίζω από τα 1,3e του 2018 το μέρισμα να παραμείνει πάνω από το 1 ευρώ τα επόμενα χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#521098
mousatos έγραψε:Στις 13:33 μπήκε το μερισματάκι από τη motor oil
GRS426003000-8097 ...... 195,50 € :inlove:

Αλλά η τιμή της μετοχής δεν προβλέπεται να ανεβεί αισθητά στο μέλλον αφού στα διυλιστήρια η υψηλή τιμή της πρώτης ύλης μειώνει σε σημαντικό βαθμό τα κέρδη. Ελπίζω από τα 1,3e του 2018 το μέρισμα να παραμείνει πάνω από το 1 ευρώ τα επόμενα χρόνια.


ζηλεύουμε ... :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#521151
mousatos έγραψε:sehr gut , ειδικά σε σχέση με κάτι προθεσμιακές του 0,6% .


Κάποιος μπερδεύει μήλα με καρέκλες, μου φαίνεται. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#521163 Προ κρίσεως δεν ήταν σπάνια τα 3άρια και τα 4άρια στις προθεσμιακές. Τώρα είναι σα τους πληρώνεις για να στα φυλάνε.
Αν ΔΕΝ σε ενδιαφέρει να έχεις μια αξιοπρεπή απόδοση και τα θες για μια ώρα ανάγκης άστα ανοιχτά. Είναι παράλογο να τα κλείνεις με τέτοια επιτόκια.
Αν τα κλείνεις σημαίνει οτι δεν τα χρειάζεσαι , αν δεν τα χρειάζεσαι βάλ'τα χρηματιστήριο. Για 5-12 μήνες μπορεί να είσαι μέσα αλλά σε βάθος χρόνου θα βγεις κερδισμένος.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#521226 Η μεγαλύτερη απόδοση υπάρχει λόγω του μεγαλύτερου ρίσκου. Κάποιοι δεν θέλουν το ρίσκο.


Βέβαια οι λέξεις βεβαιότητα και ελληνικές τράπεζες τελευταίως δεν συνδυάζονται και πολύ καλά, αλλά αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία... :lol:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#521233
Geo f1 έγραψε:Από αυριο και ο οτε πληρωνει

Ποσό Μερίσματος
0,299948



Λαμπρά
Με ΟΤΕ και Vodafone πάμε άνετα διακοπές φέτος :yahoo:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#521235 Μη με πωρώνετε τώρα που έκανα την αρχή γιατί είμαι και επιρρεπής στο τζόγο και δε θέλω και πολύ να ξεπουληθώ σε τίποτα Κουτσομήτρας ΑΕ (κοινές) που δίνει μέρισμα 58€ το τρίμηνο. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#521272
markvag έγραψε:Η μεγαλύτερη απόδοση υπάρχει λόγω του μεγαλύτερου ρίσκου. Κάποιοι δεν θέλουν το ρίσκο.


Όταν οι τράπεζες έδιναν τα 3άρια και τα 4άρια είχαν ρίσκο; δε νομίζω. Απλά με τα μηδενικά επιτόκια σήμερα θέλουν να σπρώξουν τον κόσμο προς την κατανάλωση αλλά τα ρημάδια είναι λίγα και δε φτάνουν.