Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#503148 Καλό το εικονικό χρήμα αλλά το θέμα είναι να αξιοποιείται και κάπου. Τα κάνεις τίποτα αυτά τα χρήματα ή είναι απλά ένας λογαριασμός που αυξομειώνεται?
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#503153 Βασικά μόνο κάτι ψηλά έχω βάλει εκτός BP . Εκεί τις περισσότερες τις αγόρασα με 31$ και τώρα είναι στα 43$ , εννοείται οτι θα πουληθούν ( αν πουληθούν) μετά το έτος 2040 . Μόνο στην EVA έχω μια μικρή χασούρα της τάξης του 4% ήτη 360$ αλλά μέσα σε ένα χρόνο είμαι βέβαιος ότι θα καλυφθεί ( την έχω αγοράσει εδώ και 4 μήνες) . Θα ήταν καλύτερα τα κέρδη αν δεν ανέβαινε το ευρώ σε σχέση με το $ ( ή το αντίστροφο). Εκεί στις ισοτιμίες έχω μια χασούrα (στα κέρδη) της τάξης του +10% αλλά το περίμενα.

Stefan προς το παρόν δεν πουλάω γιατί το καλοκαίρι είναι high season και η Noble θα πιάσει τα 35-36$ .
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#503155 Περίεργα μονοπάτια πάντως τα του εικονικού dough.

Κολλητός φίλος ήταν στο τσακ από το να παρκάρει ένα αρκετά σεβαστό ποσό (αρκετά τετραψήφιο) σε cryptocurrency και χρηματιστηριακά πακέτα, αλλά έφαγε Χ στη μάπα.
Θέλει πολύ διάβασμα και κατάρτιση το σπορ, ο average joe απλά δεν. Θα έμπαινα πάντως σε κουβέντα διαχείρισης κεφαλαίου σε "δουλειά" vs. επενδυτικών πακέτων.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#503159 Γενικά δε βρίσκω αντίκρισμα σ' αυτού του είδους το χρήμα. ΟΚ να είσαι εργαζόμενος σε μία εταιρία και να σου ξηγηθούν μετοχούλες, μια χαρά. Αλλά να τα χεις να κάθονται και να βλέπεις απλά ένα νούμερο να αυξομειώνεται, το βρίσκω κάπως αγχωτικό χωρίς λόγο.

Το χρήμα πρέπει να έχει ένα προορισμό και μάλιστα όχι ιδιαίτερα μακροχρόνιο. But that's just me.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#503161 Έχεις χάσει επεισόδια Stefan . Οι δικές μου μετοχές εκτός από τη Noble , αγοράστηκαν με σκοπό το μέρισμα . Στόχος έτους , 900$ το μήνα από μερίσματα , γι'αυτό εξ'αλλου αγοράστηκε και η EVA.
Η Noble ήταν-είναι απλά ένα παιχνίδι με σκοπό το κέρδος αποκλειστικά από την άνοδο της μετοχής, όχι το μέρισμα.
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#503164 Βλέποντας αυτό σε άλλο θέμα :

Anonymous Founder έγραψε:
red_monster έγραψε:Η επένδυση σε ακίνητο και καλό τεχνικό γραφειο είναι must αυτή την περίοδο στην Ελλάδα. Οι τιμές ακινήτων, εργατικών και υλικών έχουν πιάσει πάτο.


Διαδώστε :shifty:

Αυτό θυμίζει συμφορουμίτη που δεν γράφει πλέον εδώ που προσπαθούσε να πείσει κόσμο ν' αγοράσουν σπίτι όταν ξεκίνησε η κρίση λέγοντας πως το σπίτι είναι πάντα η καλύτερη επένδυση.
:iconcool:
Ελπίζω να μην τον πίστεψαν πολλοί, γιατί πλην ελαχίστων εξαιρέσεων τα σπίτια έπεσαν τουλάχιστον 30% έκτοτε...

Συμφωνώ πάντως πως πιάσαμε πάτο στις καλές περιοχές και ήδη οι τιμές ανεβαίνουν.
Σε κάποιες άλλες, ο πάτος ακόμη δεν έχει φανεί, έχει κι άλλο (έρχονται και οι πλειστηριασμοί...).
Όσο για χτίσιμο από την αρχή, θέλει πάρα πολύ χοντρό πορτοφόλι και γενικώς αξίζει μόνον σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.


Θυμήθηκα έναν τελειωμένο ΒΛΑΚΑ ο οποίος είχε κάνει αυτή τη σπουδαία χρημαστιστηριακή ανάλυση για την αξία της Εθνικής Τράπεζας :

Η ΕΤΕ έκανε υψηλό 45 ευρώ όπου ήταν φουσκάρα, έκανε χαμηλό 8,5 ευρώ όπου ήταν ΤΖΑΜΠΑ!! Η διαφορά μεταξύ των 2 τιμών είναι 36,5 ευρώ, δια 2 είναι 18,25 ευρώ, συν 8,5 ευρώ = 26,75 ευρώ είναι μια λογική τιμή για την μεγαλύτερη και ισχυρότερη τράπεζα........για μένα βέβαια.


Γκαραντί ψηφοφόρος ΣΥΡΙΖΑ, πιθανότατα έχει θέση και στο οικονομικό επιτελείο, ίσως ήταν και στη διαπραγμάτευση με το Βαρουφάκη :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#503175 http://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic. ... 5&start=75


:lipsealed: koutsan ?!! δεν περίμενα να είναι αυτολεξεί αυτά που παρέθεσες , κι όμως.
Το θυμήθηκα χωρίς να κοιτάξω !!! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#503176 Προφανώς και ήταν ΝΔ...Τι θες να ήταν τότε ΣΥΡΙΖΑ ; Δεν θα ήξερε καν τι ήταν αυτό...

Για να είμαι δίκαιος πάντως με τέτοιο IQ σίγουρα θα δυσκολεύτηκε να επιλέξει μεταξύ ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΕΛ...
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#503177
mousatos έγραψε:http://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=35905&start=75


:lipsealed: koutsan ?!! δεν περίμενα να είναι αυτολεξεί αυτά που παρέθεσες , κι όμως.
Το θυμήθηκα χωρίς να κοιτάξω !!! :metalo:


Εννοείται ότι το έγραψα από μνήμης...Όλοι άλλωστε αποστηθίζουμε λόγια μεγάλων αντρών.... Ήταν και υψηλόβαθμος αξιωματικός αν θυμάμαι καλά και έχω παιδιόθεν αγάπη στον κλάδο...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#503179
koutsan έγραψε:Εννοείται ότι το έγραψα από μνήμης....


:lipsealed: δικηγόρος γαρ. :metalo:

Άσε από την εθνική την πάτησε και ο διευθυντής μου τότε στα 8,5e και έχασε 60 χιλιάρικα. Από τότε επενδύει μόνο USA και ήταν αυτός που μου "σφύριξε" τη BP πριν 2 χρόνια , να 'ναι καλά ο άνθρωπος.
Τότε είχα σκεφτεί να πάρω κι εγώ εθνική αλλά μάλλον ήταν ο tiger που με απέτρεψε και γλύτωσα .
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#503218
koutsan έγραψε: Ήταν και υψηλόβαθμος αξιωματικός αν θυμάμαι καλά


nein, ένα απλό σωφεράκι ήταν . Οι συμμαθητές μου πάντως που πέρασαν ευελπίδων ήταν έξυπνα παιδιά.