Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#547391
Scotch έγραψε:Πολλές επενδυτικές ευκαιρίες σήμερα στο ΧΑΑ. Ζμπρώχτε να ρίξουμε τον Μ.Ο. :superman:

κάνουμε πλακίτσα εεε; Πάντως ευκαιρία είναι η motor oil , σύντομα θα ξανανέβει πάνω από 21e .

Drifter κατάλαβες τώρα γιατί δεν ακούμπησα AMD? επειδή είναι μετοχή ασανσέρ με manipulators τύπου George Soros . Μικρής κεφαλαιοποίησης εταιρεία με μετοχή που χειραγωγείται εύκολα.
Την περασμένη Παρασκευή πάντως δεν άντεξα και χτύπησα 65 κομμάτια της Seagate με κάτι περισσευούμενα δολάρια από τα μερίσματα.
Έλεγα να βάλω κάνα 10χίλιαρο στην άκρη για καμιά αυτοκινητιστική ευκαιρία του χρόνου αλλά δε μ'αφήνουν να αγιάσω.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#548952 General Electric Company -10% σήμερα , χαμός. Κάπου sta 23$ πριν 3 χρόνια και τώρα στα 8$ , πως τα κατάφεραν έτσι πανάθεμά τους.
Η μόνο σταθερή μετοχή(από όσες γνωρίζω και ασχολούμαι) στη λαίλαπα των τελευταίων 6 μηνών :
https://finance.yahoo.com/quote/CTWS?p=CTWS
Connecticut Water Service, Inc. (CTWS) , νερό-νεράκι .
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#548978 Είναι μαζί με την GE στη λίστα των 55 μετοχών που με ενδιαφέρουν και τις παρακολουθώ αλλά δεν έχω αγοράσει. Την είχε προτείνει ένας αμερικάνος στο Bitog forum πριν από μερικά χρόνια και μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Πέρσι ήμουν στο τσακ να αγοράσω εκεί κοντά στα 52$ αλλά προτίμησα κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή Noble energy . Όταν πούλησα τη Noble ( με καλό κέρδος, δεν έχω παράπονο) ήταν πλέον αργά , είχε ενωθεί με μια άλλη εταιρεία ύδρευσης και ανέβηκε στα 62$+ . Σε περιόδους ανακατωσούρας όπως τώρα είναι καλή επιλογή.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#549168 H γυναίκα μου έχει βρεθεί με κάποια χρήματα και άφθονο ελεύθερο χρόνο και στην σκέφτεται μήπως ασχοληθεί με χρηματιστήριο.
Ποιες οι συμβουλές σας; Ποιες εφαρμογές συστήνετε, σε ποιες αγορές να επικεντρωθεί, τι να διαβάσει για να μάθει και που να κοιτάει για να παίρνει ιδέες κλπ;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#549172
sknipper έγραψε:H γυναίκα μου έχει βρεθεί με κάποια χρήματα και άφθονο ελεύθερο χρόνο και στην σκέφτεται μήπως ασχοληθεί με χρηματιστήριο.
Ποιες οι συμβουλές σας; Ποιες εφαρμογές συστήνετε, σε ποιες αγορές να επικεντρωθεί, τι να διαβάσει για να μάθει και που να κοιτάει για να παίρνει ιδέες κλπ;


Έχει κάποια σχέση με οικονομικά ήδη;
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#549175 Η κουρτίνα Α, λέει αν είναι τελείως άσχετη με το θέμα να μην κάνει τίποτα.
Η κουρτίνα Β να βρεί κάποιο ETF ( πχ το IVV https://www.ishares.com/us/products/239 ... sp-500-etf ) πάνω σε κάποιον δείκτη να τα παρκάρετε εκεί ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ* και να ξεχάσετε την ύπαρξή τους.

Οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια ας πούμε για intraday trading, οι αλγόριθμοι και τα fees θα σας ξεβρακώσουν. Το αυτό και για ίσως λίγο πιο μακροχρόνιες τοποθετήσεις. Στην τελική εμείς κλέφτες θα γίνουμε :lol: ;

Το Intelligent Investor του Graham αν και 70 ετών, θεωρείται ακόμα εξαιρετικό ανάγνωσμα. Είναι το ευαγγέλιο του Buffett.

*ΠΧ κάποιος που μπήκε σε ένα index fund του SnP αρχές 2008 μέσα στο 2009 είχε χάσει τα μισά του λεφτά, με υπομονή μέχρι σήμερα τα έχει διπλασιάσει. O κανόνας λέει ότι τέτοιες επενδύσεις δεν τις "σπάμε" γενικά.

Disclaimer : Nothing should be interpreted as investment or financial advice. This post is available for informational purposes only and is not a solicitation as to any investment product. :whistlink: :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#549177 Τώρα είναι δύσκολοι καιροί για χρηματιστήρια . Τελειώνει η εκτύπωση χρήματος σε όλες σχεδόν τις σοβαρές χώρες, 10 χρόνια μοίραζαν λεφτά και οι καλές μετοχές έχουν φτάσει σε αστρονομικά επίπεδα. Εγώ θα πρότεινα lotus elise (BP) για σταθερό εισόδημα από τα μερίσματα και 2-5% ανατίμηση κεφαλαίου το χρόνο ή ένα αρκετά μεγάλο διάστημα υπομονής και μελέτης μακριά από το χρηματιστήριο. Πολλοί αναμένουν τις τιμές να πέφτουν σε πιο λογικά επίπεδα τα επόμενα 2 χρόνια και μαζεύουν cash για να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που θα παρουσιαστούν.
Ένα καλό site με ανάλυση και συμβουλές είναι αυτό της Morningstar .
https://www.morningstar.com/stocks.html , με συνδρομή βεβαίως-βεβαίως. Τα καλά πράγματα κοστίζουν.
Επίσης αν υπάρχουν τα χρήματα θα πρότεινα και συνδρομή στο bloomberg και τη wall street journal .
Ένα καλό επίσης site είναι αυτό του https://seekingalpha.com . Πολλά καλά άρθρα και δωρεάν και με συνδρομή αλλά το μεγαλύτερο προτέρημα είναι στα σχόλια στο τέλος των άρθρων . Εξαιρετικά σχόλια και συζητήσεις από γνώστες , μετόχους, κάτι σαν forum.

+1 στον pierce21
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#549179 Χωρις πολυ διαβασμα και αναλυσεις... Ας βαλει το 1/5 (απο οσα αρχικα σκοπευε να επενδυσει) στο Ελληνικο χρηματιστηριο σε μια συστημικη τραπεζα και ας περιμενει.

Και λεω το 1/5 γιατι οταν μιλαμε για ΧΑΑ παιζει και το ενδεχομενο εγκεφαλικου αν καποιος δεν ειναι μαθημενος στις ακραιες διακυμανσεις :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#549180
George_Prix έγραψε:γιατι οταν μιλαμε για ΧΑΑ παιζει και το ενδεχομενο εγκεφαλικου αν καποιος δεν ειναι μαθημενος στις ακραιες διακυμανσεις :s_tongue

Ευτυχώς αυτή την "ίωση" την πέρασα πριν αρκετό καιρό και πλέον έχω αποκτήσει αντισώματα στις ακραίες διακυμάνσεις. Μεγάλο ατού να μπορείς να κοιμάσαι τα βράδια όταν έξω λυσομανάνε κάτι χρηματιστηριακές Κατρίνες.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#549184 Περισσότερο θα την ενδιέφερε σαν καθημερινή ή συχνή απασχόληση να κοιτάει, να διαβάζει και να αγοράζει/πουλάει κάτι. Οι αγοραπωλησίες όχι intraday αλλά intraweek-intramonth.
Νομίζω θα δεχτεί να εμπλέξει περί τα 10-20.000 ευρώ, σταδιακά.
Δεν βιάζεται για αυτό θέλω να την βάλω να διαβάσει, να μάθει.
Με ποιες εφαρμογές βλέπεις, αγοράζεις-πουλάς; Υπάρχει κάποια με δοκιμαστικό (με φανταστικά χρήματα αλλά να ακολουθεί τις πραγματικές τιμές), νομίζω είχα δοκιμάσει κάτι τέτοιο.
Η ελληνική εφορία εμπλέκεται; Το ξέρει, θέλει μερίδιο;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#549187
sknipper έγραψε:Οι αγοραπωλησίες όχι intraday αλλά intraweek-intramonth.

Αυτά είναι κόλπα ζόρικα για ερασιτέχνες που γίνονται τους καλούς καιρούς. Από φέτος τα πράγματα έχουν δυσκολέψει, πολύ.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#549188 Υπάρχουν διάφορες πλατφόρμες για αγοραπωλησίες, μια είναι η plus500. Θέλει ΑΦΜ πια, άρα η εφορία μπλέκεται. Έχει και demo version με "φανταστικά" λεφτά.

Σε τόσο βραχυπρόθεσμες τοποθετήσεις, άνθρωπος που δεν έχει σχέση με τον κλάδο , θα έλεγα να πάρει την κουρτίνα Α πάντως. Οι πιθανότητες είναι ότι θα γίνει τροφή για τα σκυλόψαρα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#549191
George_Prix έγραψε:Ας βαλει το 1/5 (απο οσα αρχικα σκοπευε να επενδυσει) στο Ελληνικο χρηματιστηριο σε μια συστημικη τραπεζα και ας περιμενει.

Έτσι μου'ρχεται ώρες-ώρες να τα πουλήσω όλα και να τα χώσω στην Alpha bank. 10 χρόνια ύφεσης είναι πολλά, τα πράγματα θα αλλάξουν προς το καλύτερο , δε γίνεται αλλιώς.
Κι η τράπεζα Κύπρου έχει προοπτικές .