Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#534005 Ελα μουσατε παραδεξου το, εχασες τοσα λεφτα απο τις μετοχες της Αλφα, που τα κερδη απο τα μερισματα της bp δεν φτανουν να αναπληρωσουν το κεφαλαιο.
Ο τζογος ειναι σκληρο πραγμα, θελει αρχιδια, μια πεφτεις μια σηκωνεσαι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#534019
mousatos έγραψε:Το 5% είναι με τις προμήθειες και τους φόρους καλυμμένους . Ελληνικό χρηματιστήριο παίζω για την πλάκα μου. Τώρα έχω ξεμείνει με 1500 ψωρομετοχές της Αλφα που δε με νοιάζει και να μηδενιστούν και να τις κρατήσω όσο χρειάζεται για να βγάλω ένα καλό κέρδος. Ήδη έχω βγάλει ένα 700άρι από τον ΜαΊο με το σορτάρισμα του 5% παίζοντας με ένα κεφάλαιο max 10,000e .


Να μηδενιστουν δεν το νομιζω φιλε... Και να πεσει ακομα λιγο, ενα ειναι το σιγουρο. Εχει μια μικρη γουβα περιθωριο να κατεβει και ενα βουνο που πιθανον μπορει να ανεβει.

Και οσον αφορα το 5% που ειπες, ειλικρινα δε νομιζω οτι εχει σχεση αν θα ανεβει 3% ή 5% ή 20%. Ολα αυτα τα θεωρω ψιχουλα και το μονο που πιστευω ειναι οτι ΟΤΑΝ (ειτε μετα απο 1 εβδομαδα ειτε μετα απο 2 χρονια) αρχισει το παρτυ, θα μεινεις απεξω εφοσον δε δειχνεις να το πιστευεις και πολυ. Αυτα τα 5% και τα intraday trading ειναι για οσους κουμανταρουν την αγορα και ΞΕΡΟΥΝ τι θα γινει καθε μερα. Οχι για εμας που κανουμε απλα υποθεσεις. Εμεις πρεπει να βρουμε μια καλη περιοδο που βγαζει ματια οτι οι μετοχες ειναι σκοτωμενες, να τοποθετηθουμε και να ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!

Και μια ερωτηση... Ειπες οτι το Ελληνικο χρηματιστηριο το παιζεις για την πλακα σου. Να υποθεσω οτι ασχολεισαι περισσοτερο με ξενες αγορες?
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#534021
mousatos έγραψε:AMD έδωσε τρελά λεφτά φέτος. Έπρεπε να είχα χωθεί όταν είχε 10$ . Καλά έκανες και πήρες, έχει μέλλον η μετοχή.
Τα πετρελαϊκά είναι ιδανικά για σορτάρισμα αν καταλάβεις πως λειτουργεί η αγορά. Αρχίζω να παίρνω μια ιδέα , μέχρι τώρα σχεδόν μόνον αγόραζα όταν έπεφταν οι τιμές , τώρα θα αρχίσω να πουλάω στα ψηλά και να αγοράζω στα χαμηλά . Δε θα περιμένω κέρδος μόνο από τα μερίσματα.
Είχα 130 κομμάτια από τη Νoble energy του Λεβιάθαν αν θυμάσαι. Πρόλαβα και την πούλησα στα 34,6$ με τιμή αγοράς 25,5$ . Μεγάλο μανιπουλάρισμα στη συγκεκριμένη μετοχή , λογικό όταν το 60-70% των μετόχων είναι institutional holders.


Σίγουρη συνταγή για βιολιστής στο μετρό :shifty:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#534045
George_Prix έγραψε:Να υποθεσω οτι ασχολεισαι περισσοτερο με ξενες αγορες?


Μόνο Νέα Υόρκη, long. Μόνο οτι έχει σχέση με πετρέλαιο και ενέργεια.

George_Prix έγραψε:Και οσον αφορα το 5% που ειπες, ειλικρινα δε νομιζω οτι εχει σχεση αν θα ανεβει 3% ή 5% ή 20%. Ολα αυτα τα θεωρω ψιχουλα και το μονο που πιστευω ειναι οτι ΟΤΑΝ (ειτε μετα απο 1 εβδομαδα ειτε μετα απο 2 χρονια) αρχισει το παρτυ, θα μεινεις απεξω εφοσον δε δειχνεις να το πιστευεις και πολυ.


Κι εγώ για Long μπήκα αλλά όταν άρχισα να βλέπω ότι έπαιζαν κάθε βδομάδα στο +/-5% προσαρμόστηκα στις συνθήκες της τοπικής αγοράς. Όσα λεφτά παίζω εδώ τα στερώ από τη Νέα Υόρκη. Από τα 10.000e τα 7200e βρίσκονται πλέον εκεί και δίνουν ένα πολύ καλό μέρισμα.

red_monster έγραψε:Σίγουρη συνταγή για βιολιστής στο μετρό :shifty:

Η τιμή του πετρελαίου WTI μέχρι το τέλος της χρονιάς θα κυμανθεί στα 70-80$ , εγώ είμαι σίγουρος. Εσύ;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#534070 @mousatos πραγματικα τωρα, εμπιστευεσαι να βαλεις τα λεφτα σου στην Αμερικη που ανεβαινει ασταματητα εδω και 20 χρονια? Και οχι στην Ελλαδα που ειναι στα χαμηλοτερα της?

Δε θα σου πω οτι απο αυριο θα αρχισει να πεφτει η Αμερικη...
Δε θα σου πω οτι απο αυριο θα αρχισει να ανεβαινει η Ελλαδα...

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ!!!!!!!!

Απλα θα σου πω 2 πραγματα:
1) Εγω θα ετρεμα να χωσω λεφτα σε μετοχες που εχουν τρεξει τοσο πολυ.
2) Ολα τα ονειρα/παρτυ των αγορων καποτε τελειωνουν. Και οταν τελειωσουν ο πολυς κοσμακης βγαινει χαμενος και κλαμενος!

Ιστορικο διαγραμμα Dow Jones:
Εικόνα

Ιστορικο διαγραμμα Nasdaq:
Εικόνα

Ιστορικο διαγραμμα XAA:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#534082 Στον τομέα της ενέργειας δεν έχουν ανέβει όσο στις άλλες και δίνουν καλό μέρισμα , εμένα με ενδιαφέρει το μέρισμα, άλλους που αγοράζουν π.χ AMD (και καλά κάνουν) τους ενδιαφέρει η τιμή της μετοχής. Λεφτά με capital controls δε φέρνω πίσω με τίποτα , αν δω μια καλή ευκαιρία έξω πως θα τα ξαναβγάλω έξω μου λες;
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#534083 Εγώ μουσατε μου, αποφεύγω να βάζω τα ωραία μου ευρώ σε πράγματα που είτε δεν κατανοώ είτε τώρα μαθαίνω.


Συνεπώς δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την τιμή του πετρελαίου του χαλκού και του αλουμινίου. Αλλιώς να είσαι σίγουρος ότι θα στοκαρα μερικούς τόνους :innocent:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#534088
red_monster έγραψε:Εγώ μουσατε μου, αποφεύγω να βάζω τα ωραία μου ευρώ σε πράγματα που είτε δεν κατανοώ είτε τώρα μαθαίνω.


Συνεπώς δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την τιμή του πετρελαίου του χαλκού και του αλουμινίου. Αλλιώς να είσαι σίγουρος ότι θα στοκαρα μερικούς τόνους :innocent:


Εγώ έχω άπειρο ελεύθερο χρόνο και ψάχνοντας-διαβάζοντας οποιαδήποτε είδηση αφορά τον τομέα της ενέργειας κατανοώ , μαθαίνω και βάζω τα λεφτά μου αποδεχόμενος το ρίσκο. Τα 70-80$ είναι η τιμή που δίνουν οι insiders , όποιος ψάχνει , βρίσκει.


George_Prix , όταν διαβάζω κάτι τέτοια , μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να ρίξω επιπλέον χρήμα στο Ελλάντα.
<<Τρεις στους δέκα δεν πλήρωσαν την πρώτη δόση στην εφορία>>
http://www.enikos.gr/economy/593607/tre ... tin-eforia
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#534105 Θέλω να καταλήξω ότι το λεφτά που "επενδύεις" τα -όπως έχεις αναφέρει- τα έχεις μαζέψει με πολύ κόπο ιδρώτα και άγχος είναι κρίμα να "επενδύονται" σε απόψεις ειδικών του διαδικτύου.

Έχεις εικόνα για το παράδοξο της αγοράς του αλουμινίου όσο αφορά την προσφορά και ζήτηση?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#534119
mousatos έγραψε: George_Prix , όταν διαβάζω κάτι τέτοια , μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να ρίξω επιπλέον χρήμα στο Ελλάντα.
<<Τρεις στους δέκα δεν πλήρωσαν την πρώτη δόση στην εφορία>>
http://www.enikos.gr/economy/593607/tre ... tin-eforia


Και ποτε θα τα χωσεις δηλαδη?
Το 1999 που οι μισοι Ελληνες νομιζαν οτι θα πλουτισουν απο το χρηματιστηριο και οι υπολοιποι μισοι προσπαθουσαν να τους μοιασουν?
Το 1999 που οι μετοχες ηταν 100-1.000-10.000 φορες πανω απο τις τρεχουσες τιμες?
Το 1999 που η ψυχολογια ολων ηταν στα ουρανια?

Ξερω οτι θα ακουστει χοντρο, αλλα δεν ειναι δικη μου γνωμη. Ειναι νομος στις αγορες. Οταν οι μετοχες ειναι στα χαμηλα, οταν ο πολυς κοσμος δεν εχει να πληρωσει την εφορια ή ακομα ουτε και να φαει, οταν η ψυχολογια του κοσμου ειναι τσακισμενη και ακομα και μερικοι που εχουν χρηματα φοβουνται να τα βαλουν σε αυτους τους "αλητες", ΤΟΤΕ πρεπει να αγοραζεις!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#534120 έχω αγοράσει ήδη αλλού, και οι τιμές που αγόρασα ήταν σκοτωμένες. δε θέλω άλλα πτώματα. Εξ'άλλου είπαμε , capital controls , αν μου τη βαρέσει και φύγω από Ελλάδα θέλω να έχω τον κουμπαρά μαζί μου.
Εσύ; ψώνισες καμιά τράπεζα τώρα στις εκπτώσεις;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#534122
mousatos έγραψε:Εσύ; ψώνισες καμιά τράπεζα τώρα στις εκπτώσεις;


Εγω φιλε το ειπα και πριν λιγες μερες. ΠΟΤΕ δε θα πω εδω μεσα ποτε αγορασα και ποτε θα πουλησω.

Εγω απλα ανελυσα τον τροπο λειτουργιας των αγορων, ή τουλαχιστον ειπα αυτα που εχω καταλαβει ο ιδιος μετα απο 2 δεκαετιες μελετης και ενασχολησης. Απο εκει και περα οτι νομιζει ο καθενας ας κανει και μακαρι να βγαλουμε ολοι μεροκαματο :)

Και κατι τελευταιο... Εκπτωσεις εχει πραγματι εδω και καιρο. Λιγο πανω, λιγο κατω δεν εχει διαφορα, αλλα ολοι ψαχνουμε τη Black Friday :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#534124
George_Prix έγραψε:
Το 1999 που οι μισοι Ελληνες νομιζαν οτι θα πλουτισουν απο το χρηματιστηριο και οι υπολοιποι μισοι προσπαθουσαν να τους μοιασουν




Λαθος, οι μισοι Ελληνες "εμπαιναν" στο χρηματιστηριο και οι αλλοι μισοι γελουσαν με δαυτους. Μονο με βιτσα μαθαινει ο Ελληνας.