Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#603861
mousatos έγραψε:Για να βγάλεις λεφτά από τους μαφιόζους που έχουν τα ηνία στο ελ.χρηματιστήριο , θα πεις πρώτα τον δεσπότη παναώτη.


Ρε φιλε δε θεωρεις οτι ειπαμε το δεσποτη Παναγιωτη εδω και 10-20 χρονια? Και σαν επενδυτες και σαν πολιτες μιας χωρας υπο καταρρευση?

mousatos έγραψε:...και κακώς που δεν πούλησα μέχρι τώρα...


Πιπερι στο στομα :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#603879
George_Prix έγραψε:Πιπερι στο στομα :s_tongue

I have(had) a dream για το x2 ή x3 σε βάθος 5ετίας αλλά πρώτα θα με σκάσουν οι αθεόφοβοι και μετά. Πως είναι δυνατόν 15 μήνες πριν η αλφα να βρίσκεται στο 1.80-1,90 και σήμερα με τέλος μνημονίων και capital controls να βρίσκεται χαμηλότερα . Όλα τα παλαβά σ'αυτή τη ρημαδοχώρα θα συμβούν .
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#603882
mousatos έγραψε:I have(had) a dream για το x2 ή x3 σε βάθος 5ετίας αλλά πρώτα θα με σκάσουν οι αθεόφοβοι και μετά.

Μια φιλικη συμβουλη:

Dream bigger :s_wink

mousatos έγραψε:Πως είναι δυνατόν 15 μήνες πριν η αλφα να βρίσκεται στο 1.80-1,90 και σήμερα με τέλος μνημονίων και capital controls να βρίσκεται χαμηλότερα . Όλα τα παλαβά σ'αυτή τη ρημαδοχώρα θα συμβούν .


Δεν ξερω πως ειναι δυνατον, αλλα θα σου πω τι σκεφτομουν τις τελευταιες φορες που εχωσα φραγκα στο ΧΑΑ τους τελευταιους 15 μηνες...

Στην αρχη σκεφτομουν "δεν ειναι δυνατον να πεσει αλλο" και εχωνα κατι περισσευουμενα οσο επεφτε.

Μετα σκεφτομουν "ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΑΛΛΟ" κι αρχισα να στερουμαι πραγματα ωστε να χωσω ολο και περισσοτερα εκει μεσα.

Στο τελος (καπου κοντα στα χαμηλοτερα ever) σκεφτομουν "ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΑΛΛΟ :rant: :rant: :rant: " κι εχωσα ενα ολοκληρο σπιτι που ειχα στο χωριο.

Ευτυχως λιγο μετα τα τελευταια ψωνια που εκανα ανεβηκε πολυ και πλεον ειμαι ΚΑΛΑ. Ειμαι εκει που ονειρευομουνα να φτασω οταν ξεκινησα τα ονειρα μου 2-3 χρονια πριν. Αλλα μετα απο τοσα χρονια, μετα απο τοσα που εχωσα στην πορεια, μετα απο τοσες στερησεις, μετα απο τοση αγωνια και χασουρα τα ονειρα αλλαξαν. Πλεον σκεφτομαι τα εγγονια μου (αν ποτε αποκτησω) :s_tongue

Συνεπως οπως ειπα και χθες:
Let's get this party started :metalo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#603897
mousatos έγραψε:
George_Prix έγραψε:Πιπερι στο στομα :s_tongue

I have(had) a dream για το x2 ή x3 σε βάθος 5ετίας αλλά πρώτα θα με σκάσουν οι αθεόφοβοι και μετά. Πως είναι δυνατόν 15 μήνες πριν η αλφα να βρίσκεται στο 1.80-1,90 και σήμερα με τέλος μνημονίων και capital controls να βρίσκεται χαμηλότερα . Όλα τα παλαβά σ'αυτή τη ρημαδοχώρα θα συμβούν .


Τέλος capital controls = δυνατότητα να βγουν λεφτά από τη χώρα που είχαν εγκλωβιστεί. :iconcool: Δεν βλέπω να ωφελούνται οι τράπεζες (και η οικονομία), αλλά εγώ είμαι και γεροντοκόρη, οπότε μπορεί να κάνω και λάθος...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#603926 Αμφιβάλλω οτι υπάρχει άνθρωπος με σοβαρό κομπόδεμα που δεν το έβγαλε έξω ή έστω στο στρώμα επι βαρουφάκη. Αν δεν το έβγαλε τότε , δε βλέπω το λόγο να το βγάλει έξω τώρα.
G , κερδισμένος είμαι μέχρι τώρα από Ελλάδα , απλά περίμενα-περιμένω να βγάλω περισσότερα. Εκτός από αυτές που πήρα πριν 15 μήνες , αγόρασα κάμποσες και το χειμώνα που είχαν ψοφήσει . Αλλά θα μπορούσα να είχα πάρει πολύ περισσότερες χειμωνιάτικες αν οι μαφιόζοι δε με τρομοκρατούσαν με 3η ανακεφαλαιοποίηση και κόκκινα δάνεια .
Άβαταρ μέλους
By markvag
#604034 Εγώ λέω τι βλέπω, μπορεί το δείγμα μου να μην είναι σωστό. :s_dunno

BTW, κάποιος που πούλησε ένα σπίτι 150Κ πόσο θα τα κρατήσει Ελλάδα;;;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#604035
markvag έγραψε:Τέλος capital controls = δυνατότητα να βγουν λεφτά από τη χώρα που είχαν εγκλωβιστεί. :iconcool: Δεν βλέπω να ωφελούνται οι τράπεζες (και η οικονομία), αλλά εγώ είμαι και γεροντοκόρη, οπότε μπορεί να κάνω και λάθος...


To σκεπτικο σου ειναι σωστο. Απλα η αρση των capital controls θεωρειται σαν εξυγιανση της οικονομιας με οσα θετικα επακολουθα μπορει να εχει στο ΧΑΑ.

Αλλα για να κανω το συνηγορο του διαβολου, μπορει αυτοι που κινουν τα νηματα του ΧΑΑ, να θελουν κιολας να βγαλει ο λαουτζικος εξω τα λεφτα του και να μην αγορασει μετοχες οσο ειναι φθηνες :s_devil
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#604040
mousatos έγραψε:G , κερδισμένος είμαι μέχρι τώρα από Ελλάδα , απλά περίμενα-περιμένω να βγάλω περισσότερα. Εκτός από αυτές που πήρα πριν 15 μήνες , αγόρασα κάμποσες και το χειμώνα που είχαν ψοφήσει . Αλλά θα μπορούσα να είχα πάρει πολύ περισσότερες χειμωνιάτικες αν οι μαφιόζοι δε με τρομοκρατούσαν με 3η ανακεφαλαιοποίηση και κόκκινα δάνεια .

Σωστος. Ετσι παιζεται το παιχνιδακι. Οσο το πιστευεις και πεφτει, χωνεις ολο και περισσοτερα. Σκεφτεσαι "εδω αγορασα στα 2€, τωρα που επεσε στο 1€ δε θα αγορασω που με τα ιδια λεφτα θα παρω τα διπλα κομματια?".

Απο την αλλη μερια, μερικες φορες θελει και τη γενναια αποφαση. Οταν δεν το πιστευεις πλεον πουλας, καταγραφεις τις απωλειες και σχεδιαζεις την επομενη κινηση. Οχι σαν εμενα το |λογοκρισία| που την εφαγα περσι. Ενω οπως σου εχω πει ο οριζοντας μου ειναι μακρυς και δεν κανω καθολου αγορασε-πουλα (μονο αγοραζα ξανα και ξανα οσο επεφτε) περσι σε καποια φαση εκοβα το κεφαλι μου οτι θα πεσει κι αλλο. Δε σου λεω να τα ειχα πουλησει ολα και να ξαναμπαινα αργοτερα (ΠΟΛΥ δυσκολη αποφαση αφου φοβασαι μην αρχισει το παρτυ και εισαι εκτος). Ακομα και τα μισα να ειχα πουλησει και να ξαναμπαινα αργοτερα, τωρα θα ειχαν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα διπλα λεφτα. Αλλα... κοκο κο κο κοκο κο κο η κοτουλα :s_tongue

Για το τελος αφησα αυτους που σε φοβισαν και δεν εχωσες κι αλλα οταν ηταν γκρεμισμενο... Φιλε δεν ξερω ΑΝ και ΠΟΤΕ θα ανεβει. Απλα ελπιζω. Το μονο που ξερω ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι το μεγαλο οπλο του αντιπαλου (αυτων που θελουν να μας τα φανε). Το μεγαλο τους οπλο λοιπον ειναι τα ΜΜΕ. Τα κατευθυνουν με απιστευτη μαεστρια και παιζουν με το μυαλο του κοσμακη. Εχω βαρεθει να διαβαζω τις ιδιες μαλακιες εδω και χρονια. "Τροχοπεδη τα κοκκινα δανεια για το ΧΑΑ", "η εμπορικη κοντρα Αμερικης-Κινας γκρεμισε τις αγορες", "Το ανοιγμα του Trump προς τους Κινεζους εδωσε ανασα αισιοδοξιας στις αγορες", "βαλανε πλατη η ΔΕΗ και ο ΟΤΕ στο ΧΑΑ και το κρατησαν πανω απο το ψυχολογικο οριο των 800 μοναδων". Οτι και να γραψουν ξερουν ακριβως τον αντικτυπο που θα εχει στον κοσμακη. Τον τραμπουκιζουν οταν θελουν να πουλησει (ή να μην αγορασει) και τον κανουν να αισθανεται στον παραδεισο καθε φορα που θελουν να του πουλησουν τις μετοχες ή να κρατησει αυτες που εχει για "παντα". Εμενα προσωπικα μου εκανε καλο (ΑΝ εχω δικιο και ΑΝ πραγματι μου πιασει) το κλιμα που ειδα εδω στο petrolheads ωστε να το πιστεψω ακομα παραπανω το ονειρο. Τρελη απαξιωση και ειρωνια λες και ελεγα οτι θα μπω στο αμαξι και θα παω για καφε στο φεγγαρι. Για μενα αυτο σημαινε:

Ωρα για ψωνια :metalo:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#604044 Απ'ότι λέει ο μάστορας εδω: στις 20/08/19
http://www.greekfinanceforum.com/athexf ... 00819.html

κάποιοι αγόρασαν μετοχές με margin και τον Αύγουστο που έπεσε το χρηματιστήριο τους έφαγε η μαφία τα λεφτά.

"Μας τα πήρανε τα χαρτιά «πατριώτη»

Σε σχέση με αυτό που είχαμε γράψει χθες για το σκάσιμο θέσεων margin ….. Και τις αναγκαστικές πωλήσεις που υπήρξαν σε κάποια χαρτοφυλάκια ιδιωτών επενδυτών. Αν και καλοκαίρι, είναι δύσκολο να σας περιγράψουμε τον εκνευρισμό που υπήρχε χθες στους επενδυτές που αναγκάστηκαν να πουλήσουνε και έβλεπαν τη χθεσινή μεγάλη άνοδο, ειδικά στην περίπτωση των τραπεζών. Αλλά όπως γράψαμε συνήθως έτσι συμβαίνει."

http://www.greekfinanceforum.com/athexf ... 90819.html
"Κλείσιμο Margin 19/8/19

Και να αναφέρουμε και κάτι άλλο. Ότι η τελευταία μεγάλη πτώση έχει δημιουργήσει πραγματικά μεγάλα προβλήματα σε αρκετούς ιδιώτες επενδυτές. Επενδυτές οι οποίες εν μέσω ενθουσιασμού ήταν long στο Χ.Α., με άνοιγμα και θέσεις margin (είτε ανοιχτοί στο 3DC). Και όπως μαθαίνουμε σε αρκετές περιπτώσεις, η μεγάλη πτώση έφερε σκάσιμο των Margin και το αναγκαστικό κλείσιμο θέσεων, όπως συνήθως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Και για να τα λέμε όλα. Αυτή η τελευταία χρηματιστηριακή κρίση ήτανε μιας πρώτης τάξης ευκαιρία για το "έξυπνο χρήμα", να πετάξει μια σειρά επενδυτών εκτός αγοράς. Με αρκετούς επενδυτές να κλείνουνε τις θέσεις τους με μεγάλες απώλειες. "


http://www.depolasaxe.gr/en/Services/Ot ... margin-3dc

@mark
Δεν είμαι ειδικός σαν κι εσένα αλλά:
Να τις κάνουν τί τις καταθέσεις οι τράπεζες; Τους είναι απαραίτητες για να δανείσουν την οικονομία; Δε νομίζω από τη στιγμή που βρίσκουν φτηνό χρήμα από την ΕΚΤ.
Αν ήθελαν να προσελκύσουν καταθέσεις δε θα έπρεπε να δώσουν κάποια κίνητρα όπως υψηλότερα επιτόκια ; αυτές αντίθετα τα κατεβάζουν.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#604069 Θελουν καταθεσεις αλλα δεν θελουν να πληρωσουν επιτοκια γιατι θα μειωθει το κερδος τους. Βεβαια δινουν δανεια αυτοκινητου στο 7% και σπιτιων στο 5.5% που ειναι τρελλα.

Ενα αλλο περιεργο οι προθεσμιακες εχουν πεσει στο 0.60-0.65% ενω η Γαλλια εχει 0.75% στον βασικο λογαριασμο της (και αφορολογητο) για μακροπροθεσμη καταθεση, λιβρετ Α:

Les caractéristiques du Livret A
- Votre épargne rémunérée au taux de 0,75% (1).
- Une rémunération nette d'impôt sur le revenu et de prélèvements sociaux(2).
- Une disponibilité immédiate de votre argent.
- Un plafond de dépôts de 22 950 €(3).
- Un versement minimum à l’ouverture de seulement 10 €.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#604070
markvag έγραψε:Εγώ λέω τι βλέπω, μπορεί το δείγμα μου να μην είναι σωστό. :s_dunno

BTW, κάποιος που πούλησε ένα σπίτι 150Κ πόσο θα τα κρατήσει Ελλάδα;;;


ΠΟιος πουλαει σπιτι με 150κ? Οι περισσοτεροι που ισως να πουλησουν κατι θα ειναι στα 30-80κ και αν. Σε καθε περιπτωση δεν υπαρχει κανενας λογος πια να βγαλεις τα χρηματα απο ελλαδα εκτος και βρισκεις καλυτερα επιτοκια εξω.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#604071 η τράπεζα αττικής έχει απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου με μηνιαίο επιτόκιο 0,75% . αλλά κάποιοι όπως ο onyx τη φοβούνται αδικαιολόγητα αυτήν την τράπεζα.
https://www.atticabank.gr/el/individual ... amieftirio
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#604080
mousatos έγραψε:η τράπεζα αττικής έχει απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου με μηνιαίο επιτόκιο 0,75% . αλλά κάποιοι όπως ο onyx τη φοβούνται αδικαιολόγητα αυτήν την τράπεζα.
https://www.atticabank.gr/el/individual ... amieftirio


Γεγονος ειναι οτι με κυβερνηση ΝΔ δεν ειναι και στα καλυτερα της η συγκεκριμενη τραπεζα. Ειναι γνωστο οτι η Αττικης αποτελουσε το αγαπημενο παιδι της προηγουμενης κυβερνησης.

Προσωπικα δε νομιζω οτι διατρεχουν καποιο κινδυνο οι πελατες και οι επενδυτες της τραπεζας, αλλα για να πω την αληθεια δε θα εβαζα εκει τα χρηματα μου. Απο την αλλη μερια οταν σκεφτεται ολος ο κοσμος "μακρια απο εκει" ισως στο "εκει" να ειναι κρυμμενος ο κουβας με το μελι :s_tongue