Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#805277
George_Prix έγραψε: Γιατι την πρωτη φορα την πατησα και το πουλησα με κερδος, αλλα πολυ νωριτερα απο οτι θα μπορουσα να το πουλησω.


Αυτά εκ των υστέρων. Κάποιος μπορεί να πει ότι δεν την πάτησες καθόλου γιατί με την άνοδο που είχε θα μπορούσες να είχες παρασυρθεί και να το άφηνες όλο και περισσότερο και μετά όταν άρχιζε η κάθοδος να μην πουλαγες πάλι παρά το κέρδος γιατί μπορεί να ξανανεβει και μετά αν έπεφτε κιάλλο να έλεγες γμστ άστο τώρα να δούμε τι θα γίνει στο μέλλον κ.ο.κ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#805280 Εχει καποιος εμπειρία (προσωπική ή τέλος πάντων αξιόπιστη κατά το δυνατόν) από δαύτους ;

https://www.interactivebrokers.com/en/home.php
Άβαταρ μέλους
By dimik
#805283
babakos έγραψε:Εχει καποιος εμπειρία (προσωπική ή τέλος πάντων αξιόπιστη κατά το δυνατόν) από δαύτους ;

https://www.interactivebrokers.com/en/home.php
Ναι, μια χαρά και με τα TAX certificates τους και όλα.
Εγώ ασχολήθηκα για λίγο όταν ήταν στα πάνω τους όλα, ο αδερφός μου ασχολείται ακόμα και δεν έχει κανένα παράπονο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#805292
NiTse έγραψε:
George_Prix έγραψε: Γιατι την πρωτη φορα την πατησα και το πουλησα με κερδος, αλλα πολυ νωριτερα απο οτι θα μπορουσα να το πουλησω.


Αυτά εκ των υστέρων. Κάποιος μπορεί να πει ότι δεν την πάτησες καθόλου γιατί με την άνοδο που είχε θα μπορούσες να είχες παρασυρθεί και να το άφηνες όλο και περισσότερο και μετά όταν άρχιζε η κάθοδος να μην πουλαγες πάλι παρά το κέρδος γιατί μπορεί να ξανανεβει και μετά αν έπεφτε κιάλλο να έλεγες γμστ άστο τώρα να δούμε τι θα γίνει στο μέλλον κ.ο.κ. :lol:


λολ ετσι οπως τα λες ειναι και εχω κανει παμπολες φορες τις ιδιες σκεψεις με τη συγκεκριμενη σειρα :lol:

Απλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ακολουθησα το προαισθημα μου οσον αφορα το ΜπιΤιΣι (που πιστευα οτι εχει ΠΟΛΥ ανοδο ακομα), το πουλησα και τελικα "εχασα". Αυτο εγινε γιατι ειχα κανει ενα θεμελιωδες λαθος στο σκεπτικο μου οσον αφορα την Πειραιως στην οποια ειχα χωσει ολα τα κερδη μου απο το ΜπιΤιΣι. Το οποιο λαθος (ΝΟΜΙΖΩ οτι) καταλαβα πολυ αργοτερα και μετα απο τεραστια χασουρα. Στην ουσια δε με χαλαει που δεν κρατησα παραπανω το κραιπτο και δεν εβγαλα ακομα παραπανω, με τσακισε το λανθασμενο μου σκεπτικο οσον αφορα την Πειραιως, που δεν ηταν ακομα ετοιμη για τρεξιμο.

Μια αναλυσουλα για το ΜπιΤισι, οπως το εζησα εγω... Που οταν το 1999 που εμαθα μαζι με τοσους ακομα Ελληνες τι εστι ΧΑΑ και εχασα τα πρωτα μου λεφτακια, εβγαλα το καπελο στους μαγκες που μου τα φαγανε και εκανα ονειρο ζωης να τα φαω κι εγω απο καποιους αλλους με τον ιδιο τροπο καποτε.

Το ειχα λοιπον στο ρανταρ απο τους πρωτους. Το παρακολουθουσα στενα να ανεβαινει απο μερικα δολλαρια το τεμαχιο στα 1100 $ που εφτασε το 2013 (σημειο Α στο διαγραμμα). Ουτε που περναγε απο το μυαλο μου να χωσω λεφτα εκει, απλα μου εκανε εντυπωση το ολο προτζεκτ και το ειδα σαν μια ακομα ισοτιμια που μπορει να επενδυσει/τζογαρει καποιος.

Τα προσεχη χρονια οσο επεφτε απο τα 1100$ προς τα 200$, οσο ακομα παρακαλουσα να πεσει κι αλλο το ΧΑΑ για να χωθω, ηταν η πρωτη φορα απο το 1999 (μετα απο σχεδον 15 χρονια) που σκεφτηκα "αυτο θα δωσει πολυ πραμα". Το σκεπτικο μου βασιστηκε στην κοινη λογικη. Ειδα οτι το ΜπιΤιΣι που δεν το ηξερε ουτε η μανα του το 2013 ανεβηκε στα 1100 και τα προσεχη χρονια που χρησιμοποιουταν σε πραγματικες συναλλαγες ολο και περισσοτερο επεφτε, επεφτε, επεφτε... Και αποφασισα οσο επεφτε και αγοραζα, αγοραζα, αγοραζα... Μεχρι να ανεβει στις 10.000$ τα ειχα πουλησει ολα με μεγαλο κερδος. Δε με πειραξε ΚΑΘΟΛΟΥ που ανεβηκε μεχρι τις 20.000$ το 2017 (σημειο Β στο διαγραμμα) και θα μπορουσα να εχω βγαλει ακομα παραπανω. Τοσο το πιστευα, τοσο το κρατησα, οι πιο μαγκες απο μενα ας βγαζανε ακομα παραπανω.

Μετα το 2017 αρχισε ξανα η κατρακυλα. Οσο επεφτε τα προσεχη 3 χρονια, ημουν απολυτα σιγουρος οτι το σημειο Β στο διαγραμμα, οι 20.000$ ΔΕΝ ΗΤΑΝ η κορυφη του παγοβουνου. Οτι σιγουρα θα δει νεα ιστορικα υψηλα. Τελικα το ξαναγορασα γυρω στις 4.500$ και οταν το αγοραζα, τον εκοβα φετες οτι θα παει καμια 10αρια φορες πανω στα 45.000. Μετα το παγκοσμιο πατατρακ που εγινε με τον Κοβιντ στις αρχες του 2020, που πεσανε ολες οι ισοτιμιες παγκοσμιως, Το ΜπιΤιΣι ηταν το πρωτο απο ολα που εκτιναχθηκε παλι προς τα πανω.

Καπου εδω ειναι που εκανα τη μ@λακια. Μια μ@λακια που μου κοστισε μια περιουσια και ΚΥΡΙΩΣ κοστισε πολυ στον τιτανοτεραστιο εγωισμο μου. Ηδη ειχα αρχισει μετα το 2016, δηλαδη μετα απο 17 χρονια υπομονης απο το 1999 που ξεκινησε το ταξιδι μου, να χωνω λεφτα στο ΧΑΑ (δηλαδη Πειραιως με βαση το τοτε σκεπτικο μου) θεωρωντας οτι εφτασε η ωρα. Η Πειραιως δε σταματησε να πεφτει, οποτε οταν μου εκανε το ΜπιΤιΣι εναν ακομα διπλασιασμο απο τα 4.500$ στα 9.000$ σκεφτηκα "σιγα μην περιμενω να παει στα 45.000$ (που ηταν το αρχικο πλανο), πουλα τα ολα και χωστα στην Πειραιως".

Η συνεχεια γνωστη... Εβλεπα το ΜπιΤιΣι να καλπαζει προς τις 68.000$ (σημειο Γ στο διαγραμμα) ενω το ειχα πουλησει στις 9.000$ και την Πειραιως (μαζι με τα λεφτουδακια μου) να πεφτουν απο το Εβερεστ χωρις αλεξιπτωτο. Αβαστακτος πονος. Με εισοδο απο την πισω μερια και οχι απο το στομα, μου τον εφτασε ο Τζον ο Πολσον μεχρι τις αμυγδαλες. Ειδικα μετα την Αυξηση του Μετοχικου Κεφαλαιου που εκανε η Πειραιως, πηγε ακομα παραπερα το εργαλειο του Τζον και μου κουνησε το μυαλο. Αυτο ηταν το λαθος που εκανε ο αχορταγος καργιολης. Την επομενη που θα βρεθουμε, του το εχω παρει ορκο. ΜΕ ΔΙΧΩΣ ΣΑΛΙΟ.

Α και κατι τελευταιο για το ΜπιΤιΣι. Μεγαλη βοηθεια για μενα ηταν η ενασχοληση του μεγαλοπαπατζη του Ηλωνα του Μασκ με τα κραιπτος. Οταν ηταν το ΜπιΤιΣι γυρω στα 20-30 χιλιαρικα, ειπε οτι αρχισε να ασχολειται με το αθλημα ο Ηλωνας, οτι μαζευει νομισματα και οτι δεχεται και παραγγελιες Τεζλα μεσω ΜπιΤιΣι. Οσο ανεβαινε προς τα 68 χιλιαρικα, τον εκοβα φετες οτι ερχεται βοιδοπουτσα με βαση την κοινη λογικη. Γιατι προφανως οταν ακουει ο λαουτζικος οτι μπηκε στα 20.000$ -30.000$ ο Ηλωνας, θεωρει οτι "κατι ξερει για να αγορασει αυτος" και κανει το ιδιο και ο λαουτζικος. Εγω αυτο που ηξερα ηταν οτι θα ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ κατω απο τις 20.000$, οπως και επεσε. Αλλα για να πω την αληθεια τα 16.000$ που επεσε πριν 3-4 μηνες, δεν τα θεωρω αρκετη πτωση ωστε να ξενερωσει αυτους που ακολουθησαν τοτε τον Ηλωνα. Εχει και ενα μικρο gap κατω απο τις 10.000$ που ευελπιστω να γυρισει να μαζεψει, οποτε αυτος ειναι ο στοχος μου, να πεσει παλι κατω απο το 10αρικο. Αυτο το 25.000$ που εφτασε εχθες το ΜπιΤιΣι πληγωσε λιγο τον εγωισμο μου, αλλα ακομα και τωρα αν με ρωτησετε, παλι πιστευω οτι ερχεται νεα κατρακυλα για το ΜπιΤιΣι. Και ειπαμε... Πλεον δε με νοιαζει να επενδυσω εκει. Εχω νεα γκομενακια στο ΧΑΑ να ασχοληθω που μαλιστα μου βγαζουν ολα τα βιτσια που εχω κατα νου. Ειναι θεμα πρεστιζ να πιασω το σκεπτικο του παπατζη του Ηλωνα και του φουσκομπιτισι. Ιδωμεν!!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#805293 Και κατι τελευταιο που δικαιουται ενα ξεχωριστο ποστακι για να γινει σαφες... Ενδεχεται οσα ειπα να ειναι ΟΛΑ ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Με μεγαλη χαρα να ακουσω απο καποιον με τι ακριβως διαφωνει και πως βλεπει ο ιδιος τα πραγματα. Να τα συζητησουμε ηρεμα κι ωραια και γιατι οχι να μαθω και κατι που μου διαφευγει.

Κανενας ξυπνιτζης μην το δει σαν ευκαιρια προαγωγης σε ΞΥΠΝΙΟ, γιατι θα τον σιαξω καλα παλι :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#805316 Τώρα που τα είπες και... ξεθύμανες, ας γυρίσουμε λίγο στο ενδιαφέρον που όντως έχει το ποστ σου.
Δεν ήξερα πως είχες παίξει στο BTC τόσο νωρίς, εύγε, γιατί εγώ όταν ήταν στα 1000$ (το 2016) δεν τόλμησα να μπω, παρόλο που ήξερα συνάδελφο να είχε βγάλει λεφτουδάκια. Εγώ έψαχνα για δουλειά καλύτερη τότε, και δεν άντεχα κανένα ρίσκο. Έπρεπε να πάρω μια χούφτα Ether ομως, που ήταν ΤΣΑΜΠΑ τότε, αλλά ούτε αυτό έκανα, δεν κάνω για τέτοια παιχνίδια.

Την ιστορία με την Πειραιώς όμως, αλήθεια με ενδιαφέρει λίγο, πώς θεώρησες πως αξίζει να επενδύσεις όλα τα λεφτά σου σε μια τράπεζα που αποδεδειγμένα έχει κάψει κόσμο και κοσμάκη, και είναι ό,τι πιο λαμογιοφάση υπάρχει.
Το βασικό λάθος όμως, δεν είναι πως τα έβαλες όλα στην Πειραιώς (θυμάμαι ειδικά την τελευταία φορά, όταν όλος ο κόσμος περίμενε την αύξηση κεφαλαίου, εσύ αγόραζες), αλλά πως τα έβαλες μόνον εκεί. Άρα, τζογάρεις στην κυριολεξία πως αν κάτι πάει στραβά (που πήγε) να τα χάσεις όλα.
Γιατί δεν αλλάζεις λίγο στρατηγική; Η λέξη "διασπορά" δεν σου αρέσει;
:s_roses
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#805322 Πιστεψε με φιλε, οσο εχανα μετα την ΑΜΚ σκεφτηκα πολλες φορες "μωρε καλα μου τα 'λεγε ο ΧαιΦαι για ντιλουσιον μετοχων κτλ" :lol:

ΝΟΜΙΖΑ (προφανως λανθασμενα) οτι θα αρχισει να τρεχει σαν τρελη μετα την αυξηση κατι που φυσικα δεν ειχε λογικη. Οπως εχω πει πολλες φορες δεν ειμαι ειδικος, δεν εχω καμια επιπλεον πληροφορηση και απλα ειμαι ενα ανθρωπακι που κανει υποθεσεις, παρακαλωντας να του πιασουν. Ως εκ τουτου εχω κανει πολλα λαθη, τα οποια οσο και να με πληγωσαν, παραδεχτηκα πολλες φορες δημοσια (κατι το οποιο επισης πληγωνε τον εγωισμο μου οταν το εκανα). Αλλα εχω ενα καλο μεσα σε ολα τα κουσουρια μου. Εστω και αργα βλεπω και παραδεχομαι τα λαθη μου, οποτε ακομα ελπιζω οτι μπορω να γινω καλυτερος. Αυτος που δεν εχει καμια ελπιδα ειναι ενας βλακας που νομιζει οτι τα κανει ολα σωστα και που δεν σκεφτεται καν οτι μπορει ενας αλλος να εχει δικιο.

Το βασικο σκεπτικο μου λοιπον, το βασικο μου λαθος, ηταν το εξης:
Ηξερα οτι ο Πολσον εχει χωσει τοσα δισεκατομμυρια στην Πειραιως και σκεφτομουνα "δεν πεσανε μονο τα δικα μου λεφτα 50 φορες κατω, πεσανε και τα δικα του. Τωρα θα αρχισει να την ανεβαζει και θα βγαλουμε ολοι παρεα". Και οσο επεφτε ξαναβαζα και ξαναβαζα και ξαναβαζα. Και συνεχιζαν να πεφτουν και τα παλια λεφτα μαζι με τα καινουργια και μαζι με ακομα πιο καινουργια που εχωνα καθε φορα στη μαυρη τρυπα.

Οταν εγινε η αυξηση λοιπον και εφαγα ενα ακομα πακετο, καταλαβα ποιο ηταν το αρχικο πλανο του Πολσον. Αυτος ειχε γραμμενα εντελως στα @@ του τα πρωτα που ειχε χωσει πριν απο χρονια και τα ειχε για χαμενα ενιγουει. Αυτα ηταν το τυρακι για τους ασχετους σαν εμενα. Τον ενδιεφερε απλως να μαζεψει μετοχες, γιατι ηξερε οτι θα ακολουθησει ΑΜΚ με δικαιωμα προτιμησης προς παλαιους μετοχους. Ηξερε οτι θα πεσει 10αδες φορες κατω και οτι καθε επενδυτακος σαν εμενα εχει ηδη χωσει ξανα και ξανα οσο πεφτει για να φτιαξει το μεσο ορο κτησης των μετοχων του. Ηξερε οτι μετα απο τετοια τεραστια πτωση εμενα (και των ομοιων μου) δε μου εχει μεινει ΜΙΑ για να ξαναχωσω στα ακομα χαμηλοτερα. Αυτος πλεον εχωσε τοσα και αλλα τοσα δισεκατομμυρια στον πατο, που με μια καλη ανοδο ειναι αρκετα για να καλυψουν τη χασουρα των προηγουμενων που ειχε βαλει και να βγαλει και κερδος. Η αλητεια στην υποθεση ειναι οτι το κρατος τον αφησε να παιξει αυτο το παιχνιδι, οτι τον αφησε να παιξει μπαλα μονος του στα χαμηλα και οτι το ΤΧΣ του εκανε το χατηρι να μη μπει καν στην ΑΜΚ, ωστε να φαει ο Πολσον και το μερτικο-ποσοστο του ΤΧΣ (δηλαδη του Ελληνικου κρατους). Αυτη η ΑΜΚ επισης με εκανε να καταλαβω οτι θελει ακομα καιρο να τρεξει η Πειραιως, γιατι επρεπε να ξενερωσει και τους μικρους που τους ειχαν μεινει κατι ψιχουλα και βαλανε στην αυξηση. Θεωρω οτι τωρα βρισκομαστε σε αυτη τη φαση, που μαζευει μετοχες απο τους τελευταιους πιστους που μπηκαν τοτε στην αυξηση.

Εδω να πω το εξης. Ο Πολσον δε μπορουσε χωρις την ΑΜΚ να χωσει τοσα επιπλεον δις στα χαμηλα. Αν αρχιζε να αγοραζει στα χαμηλα τοσες πολλες μετοχες, τοσα δις, η τιμη θα εκτοξευοταν και τελικα δε θα τις αγοραζε τοσο φθηνες. Θα ανεβαινε η τιμη 10-20-30 φορες πανω οσο αγοραζε, οποτε δε θα του εβγαινε τοσο τσαμπα το μαλλι. Ειπαμε, η ΑΜΚ και ΕΙΔΙΚΑ η απουσια του ΤΧΣ απο την ΑΜΚ, ηταν το δωρακι του κωλοκρατους μας προς τον Πολσον.

Οσον αφορα τη διασπορα σε διαφορετικες μετοχες, ειναι ενα ακομα λαθος μου. Αλλα αυτο δεν το παιρνω τοσο βαρια, γιατι ετσι ειμαι σαν ανθρωπος. Ακραιος. Ολα ή τιποτα. Στην προκειμενη περιπτωση, κερδισε το ΤΙΠΟΤΑ.

Αλλα στην επομενη ερωμενη μου την Αττικης που ειπα πριν λιγους μηνες οτι τα φτιαξαμε, αυτη η ακροτητα με βοηθησε. Γιατι τα εχωσα ολα εκει και τα 3πλασιασα σε λιγους μηνες μεσα. Οχι πως εκανα και καμια σοβαρη δουλεια βεβαια... Απλα απο εκει που μου ειχε φτασει το εργαλλλειο του Τζον στον εγκεφαλο, πλεον υποχωρει ο πονος και το αισθανομαι να βγαινει προς τα εξω και να με γρατζουναει καπου στην πλατη :shifty:
Άβαταρ μέλους
By glf
#805449 Επί εποχής που ήμουν στη Databank όπως φαντάζεσαι. Και τον.. έπαιξα για blue chip και καλά. Δε πειράζει, πήρα τα μαθηματά μου με λίγη χασούρα, αργότερα έχασα πάλι δε λέω, αλλά τουλάχιστο δεν είχα το ελαφρυντικό της άγνοιας. χαχαχα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#805456 Μια και μιλαμε για παλιες αγαπες, να πω τη δικια μου παλια καψουρα, τοτε το 1999 που αρχισα να ασχολουμαι. Ουτε Λαναροχαρτα ουτε καμια απο τις γνωστες μεγαλοφουσκες. Ηταν λοιπον ενα μικρο χαρτακι, ο ΠΑΪΡΗΣ (ΠΑΙΡ) :inlove:

Παντα αυτη η μετοχουλα εκανε κατι "διαφορετικο" απο τις αλλες και με εκανε να σκεφτομαι οτι καποιος δυνατος παικτης την κουμανταρει. Σα να ηταν παντα ενα βημα μπροστα απο τους αλλους. Με χαρα μου βλεπω οτι ενω το 95% των τοτε φουσκων εσκασαν και βγηκαν απο το ταμπλο, ο Παιρακος μου ζει και βασιλευει ακομα. Μεσα στην ασχετοσυνη μου δηλαδη, ολο και κατι εβλεπα που δεν εβλεπαν οι αλλοι :s_yes

Και τωρα ηρθε η ωρα να κλαψω λιγο πανω απο την καρδαρα με το γαλα που εχυσα... :s_cry
Οταν αποφασισα το 2016 λοιπον να ξαναμπω, μετα απο 17 χρονια ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΗΣ υπομονης, τα χαρτια που ειχα παρει ηταν τα εξης:
ΠΑΪΡΗΣ (ΠΑΙΡ)
LAVIPHARM Α.Ε. (ΛΑΒΙ)
ΙΑΤΡΙΚΟ ΑΘΗΝΩΝ Ε.Α.Ε. (ΙΑΤΡ)

Ολα την ωρα που μιλαμε εχουν απο μικρο, εως μεγαλο (ο Παιρακος μου) κερδος. Οπως καταλαβαινετε, εχουν πουληθει ολα εδω και χρονια και μου τα εφαγε ο αγαπητικος ο Πολσον που μου εμαθε την πισω πλευρα ψησιματος του ψαριου. Τα θεωρησα "πολυ αργα χαρτια" για τα γουστα μου, εμενα του γληγορου :s_tongue

Θα μπορουσα δηλαδη να ειμαι τωρα που μιλαμε ΗΡΩΑΣ και να λεω "τα αφησα να γκρεμιστουνε 17 χρονια και μπηκα τη γαματη ωρα". Αντ' αυτου σας μιλαω για πονο στον εγκεφαλο, που ζγα ζγα κατεβαινει προς την πλατη... :lol:

Το περιεργο ειναι οτι ακομα και τωρα που το σκεφτομαι... Αν ξαναρχιζα το ταξιδι μου απο την αρχη... Παλι τις ιδιες κινησεις θα εκανα :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#805458
NickTG έγραψε:Κάνει οικονομία στους μισθούς ο Παΐρης και ανεβάζει τα κέρδη.


Τι εννοεις? Τσιγκουνης σαν εργοδοτης? Για πες κανενα κουτσομπολιο!