Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#482132
fubar.gr έγραψε:Το αμερικάνικο χρηματηστήριο κάνει τρελή άνοδο τα τελευταία χρόνια, κυρίως βασιζόμενο στις υψηλές προσδοκίες σε νέες τεχνολογίες (biotech, ηλεκτρικά αυτοκίνητα, AI, ρομποτική, cryptocurrencies).

Όμως η μεχρι τώρα (αργή) τεχνολογική ανάπτυξη δέν δικαιολογεί τις υψηλές προσδοκίες. Πιστεύω οτι είμαστε κοντά σε νέο σκάσιμο τύπου 2008

Κυρίως ως αποτέλεσμα του QE ήταν αυτό στην Αμερική σε συνδυασμό με τα χαμηλά επιτόκια της FED. (Αν περιμέναμε από το S curve της Tesla σωθήκαμε).
Λόγω των χαμηλών επιτοκίων οι σχετικά ασφαλείς τοποθετήσεις γίνονται λιγότερο επικερδείς άρα οι επενδυτές στρέφονται σε μετοχές που έχουν μεγαλύτερη απόδοση αλλά και μεγαλύτερο ρίσκο. Και επειδή το συνεχές τρομπάρισμα δίνει έναν αέρα ευφορίας στην αγορά ότι όλα θα πάνε καλά, όλοι έχουν την πεποίθηση ότι μόνο προς τα πάνω πάει η αγορά εκείνη τη στιγμή.
Τώρα που η πολιτική της FED σιγά σιγά αντιστρέφεται είναι το σημείο που μπορείς να δεις παρατράγουδα.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#482149
Red Garland έγραψε:
fubar.gr έγραψε:Το αμερικάνικο χρηματηστήριο κάνει τρελή άνοδο τα τελευταία χρόνια, κυρίως βασιζόμενο στις υψηλές προσδοκίες σε νέες τεχνολογίες (biotech, ηλεκτρικά αυτοκίνητα, AI, ρομποτική, cryptocurrencies).

Όμως η μεχρι τώρα (αργή) τεχνολογική ανάπτυξη δέν δικαιολογεί τις υψηλές προσδοκίες. Πιστεύω οτι είμαστε κοντά σε νέο σκάσιμο τύπου 2008

Κυρίως ως αποτέλεσμα του QE ήταν αυτό στην Αμερική σε συνδυασμό με τα χαμηλά επιτόκια της FED. (Αν περιμέναμε από το S curve της Tesla σωθήκαμε).
Λόγω των χαμηλών επιτοκίων οι σχετικά ασφαλείς τοποθετήσεις γίνονται λιγότερο επικερδείς άρα οι επενδυτές στρέφονται σε μετοχές που έχουν μεγαλύτερη απόδοση αλλά και μεγαλύτερο ρίσκο. Και επειδή το συνεχές τρομπάρισμα δίνει έναν αέρα ευφορίας στην αγορά ότι όλα θα πάνε καλά, όλοι έχουν την πεποίθηση ότι μόνο προς τα πάνω πάει η αγορά εκείνη τη στιγμή.
Τώρα που η πολιτική της FED σιγά σιγά αντιστρέφεται είναι το σημείο που μπορείς να δεις παρατράγουδα.


Ναί, έχεις δίκιο, μπερδεψα το αίτιο με το αιτιατό.

Απλά λόγω του οτι έχω περιορισμένες γνώσεις οικονομικών, μου είναι πιό εύκολο να δώ τον παραλογισμό απο την ανάποδη, δηλαδή στον τεχνολογικό τομέα, παρά στον οικονομικό.

Πάντως, όσο σφίγγουν τα γάλατα, ολες αυτές οι μουφο-τεχνολογικές εταιρίες θα αρχίσουν να κλείνουν η μία μετά την άλλη.

Κάποια συνεφάκια έχουν αρχίσει να φαίνονται και σε κολοσούς όπως Facebook ή Apple.

Πάντως αυτή που θα σκάσει πιό ηχηρά και πιό απότομα απο όλες θα είναι η Tesla. Εκτός της φούσκας που δέν βασίζεται σε τεχνολογική ανάπτυξη, υπάρχουν και σοβαρές ενδείξεις οικονομικής απάτης. Έχω το προαίσθημα οτι η Tesla θα είναι η νέα Enron.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#483043 Δε βλέπω ριμπάουντ πριν το καλοκαίρι. Πούλησαν και θα λουφάξουν για καιρό.
Της Πόπης έγινε. Το φοβόνουν κάτι τέτοιο αλλά το περίμενα στα πετρέλαια γι'αυτό πήρα και την EVA αλλά η μπόμπα έσκασε σχεδόν παντού. Και την EVA αλλιώς την είχα γνωρίσει πέρσι κι αλλιώς μας προέκυψε τώρα που γνωριστήκαμε καλύτερα. Ελπίζω στο τέλος να μη μου φάει πολλά γιατί κέρδος δε βλέπω στον ορίζοντα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#483530 και πολλές άλλες όπως η nvidia . Ο Dow Jones έκανε 70 φορές limit up μέσα στο 2017 , για τους επαγγελματίες αυτό που έγινε ήταν αναμενόμενο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#492705 Έτσι μου'ρχεται να τα πουλήσω όλα και να πάρω εξέδρα Seadrill Partners, η τιμή είναι σκοτωμένη , στο -90% της κανονικής. Αφού άρχισαν να περιφέρονται όλοι οι μεγάλοι (Mobil , Eni κτλ ) μετά από καιρό στις θάλασσες της Κύπρου σημαίνει οτι ψάχνονται για καινούργια θαλάσσια κοιτάσματα ΠΑΝΤΟΥ.
Το 2021 θα πιάσουμε τα 90$ το βαρέλι. Σ'αυτή την περίπτωση τα 3$ της Seadrill Partners θα έχουν γίνει 20$ ή τα 150.000$ ένα μύριο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#492753 Τα τελευταία 2-3 χρόνια έχουν ελαχιστοποιηθεί τα χρήματα για εξερεύνηση και ανακάλυψη νέων κοιτασμάτων. Όλοι μιλάνε για 50-65$ μέχρι το 2020. Ελάχιστοι μιλάνε για μέτα , και αυτοί που μιλάνε λένε ότι θα πιάσουμε τα 90$. Δεν είναι βέβαιο αλλά πολύ πιθανό.
Εγώ με αυτά που διαβάζω εκεί έξω σε πολλά sites και fora , δίνω ένα 80% ότι θα το πιάσουμε το 90άρι.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#492764 H βεβαιότητα του μουσάτου με σκοτώνει, γιατί έχω seadril και δουλεύω και στον τομέα :lol:

είναι γεγονός ότι οι πετρελαικές έχουν κάνει τρελό restructure και είναι πλέον κερδοφόρες ακόμα και με τέτοιες τιμές, όπως επίσης κι ότι λόγω της αδράνειας στον τομέα τα τελευταία 2-3 χρόνια τώρα τρέχουν να καλύψουν το έδαφος. Γιατί αν χρειάζεται να παρέχουν πετρελαιο, υπάρχει ένας χρόνος ωρίμανσης μέχρι τέτοια πρόζεκτ να αποδώσουν και ήδη έχουν χαθεί χρόνια.
Αλλά το θέμα είναι αν θα συνεχιστεί η ζήτηση με αυτούς τους ρυθμούς
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#492769
rx8_drifter έγραψε:Αλλά το θέμα είναι αν θα συνεχιστεί η ζήτηση με αυτούς τους ρυθμούς


Γι'αυτό είμαι 100% σίγουρος :iconcool: . Ολοι , ακόμη και στην Κίνα αγαπάνε SUV , τα SUV είναι βαριά , έτσι η κατανάλωση καυσίμου παρά τις τεχνολογικές προόδους μένει σταθερή. Κίνα , Ινδία αναπτύσσονται συνεχώς και αγοράζουν αυτοκίνητα. Οι Κινέζοι χρησιμοποιούν όλο και περισσότερο φυσικό αέριο αντί λιγνίτη και γενκά οι Ασιάτες είναι " οι καλύτεροι πελάτες " .
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#492773
rx8_drifter έγραψε: seadril


στην ορθογραφία σου βάζω άριστα 3. Αααααααα είσαι μέσα στα πράγματα και δε μας πετάς ούτε ένα ψίχουλο πληροφορίας. Ρώτα τον καπετάνιο , πού τα παστώνει τα λεφτά του ;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#492783 Aυτοί αγοράζουν διαμερίσματα, οι τζογαδόροι είναι άλλοι :lol:

Τί να σου πώ, με έχεις απογοητεύσει. Ούτε σε πιτκοινς μπήκες, συνεχίζεις να δουλεύεις, δεν είσαι για μεγάλα πράγματα :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#492812 Αχά , γι'αυτό ψάχνεσαι για διαμερισματάκι με γκαράζ στο Μαρούσι . Βρήκες κάτι καλό;

Από τον επόμενο μήνα θα είμαι "ελεύθερος" να σε βοηθήσω στο ψάξιμο πάντως. :ninja:

Οι σωστοί τζογαδόροι παίζουν με σημαδεμένες τράπουλες. Δεν το ξες ;
Η BP δεν ήταν τζόγος όμως , ούτε η seadrill είναι για κάποιον από μέσα σαν κι εσένα.