Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#623689
MIXOStsi έγραψε:Boeing suspends production of 737 Max...
https://www.theguardian.com/business/20 ... uction-faa


mousatos έγραψε:περιμένω να πέσει κάτω από τα 270$ για να βουτήξω μερικές μετοχούλες


Ε , ε , έπεσε :yahoo: , αγοράζουμε τώρα ή περιμένουμε τα 270$ ????
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#624776 China Frantically Shuts Down Stock Market to Prevent Coronavirus Selloff

Chinese authorities have decided to suspend trading on the nation's two major stock exchanges. This comes after fears of a coronavirus crash.
https://www.ccn.com/china-frantically-s ... s-selloff/
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#626109 Το πετρέλαιο "κινείται" εκεί που πρέπει , 50-65$ σε τιμές wti. Τόσο χρειάζονται οι μεγάλοι ( Shell, Chevron, BP κτλ) για να καλύπτουν το capex και τα μερίσματα . Τόσο πρέπει να είναι για να καθυστερήσει τη διάδοση των ηλεκτρικών αυτοκινήτων όσο γίνεται περισσότερο .
Μετά τις Αμερικάνικες εκλογές δεν αποκλείω να ανέβει αρκετά πάντως.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#626234
KiloMeater έγραψε:Και τα λέγα του αδερφού μου να χτυπήσουμε tesla και με απέτρεψε.... :x
Στερνή μου γνώση....

ops sorry . το είχες ποστάρει κάπου στο 2017 και το θυμόμουν
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#626302
fubar.gr έγραψε:
Red Garland έγραψε:
fubar.gr έγραψε:Το αμερικάνικο χρηματηστήριο κάνει τρελή άνοδο τα τελευταία χρόνια, κυρίως βασιζόμενο στις υψηλές προσδοκίες σε νέες τεχνολογίες (biotech, ηλεκτρικά αυτοκίνητα, AI, ρομποτική, cryptocurrencies).

Όμως η μεχρι τώρα (αργή) τεχνολογική ανάπτυξη δέν δικαιολογεί τις υψηλές προσδοκίες. Πιστεύω οτι είμαστε κοντά σε νέο σκάσιμο τύπου 2008

Κυρίως ως αποτέλεσμα του QE ήταν αυτό στην Αμερική σε συνδυασμό με τα χαμηλά επιτόκια της FED. (Αν περιμέναμε από το S curve της Tesla σωθήκαμε).
Λόγω των χαμηλών επιτοκίων οι σχετικά ασφαλείς τοποθετήσεις γίνονται λιγότερο επικερδείς άρα οι επενδυτές στρέφονται σε μετοχές που έχουν μεγαλύτερη απόδοση αλλά και μεγαλύτερο ρίσκο. Και επειδή το συνεχές τρομπάρισμα δίνει έναν αέρα ευφορίας στην αγορά ότι όλα θα πάνε καλά, όλοι έχουν την πεποίθηση ότι μόνο προς τα πάνω πάει η αγορά εκείνη τη στιγμή.
Τώρα που η πολιτική της FED σιγά σιγά αντιστρέφεται είναι το σημείο που μπορείς να δεις παρατράγουδα.


Ναί, έχεις δίκιο, μπερδεψα το αίτιο με το αιτιατό.

Απλά λόγω του οτι έχω περιορισμένες γνώσεις οικονομικών, μου είναι πιό εύκολο να δώ τον παραλογισμό απο την ανάποδη, δηλαδή στον τεχνολογικό τομέα, παρά στον οικονομικό.

Πάντως, όσο σφίγγουν τα γάλατα, ολες αυτές οι μουφο-τεχνολογικές εταιρίες θα αρχίσουν να κλείνουν η μία μετά την άλλη.

Κάποια συνεφάκια έχουν αρχίσει να φαίνονται και σε κολοσούς όπως Facebook ή Apple.

Πάντως αυτή που θα σκάσει πιό ηχηρά και πιό απότομα απο όλες θα είναι η Tesla. Εκτός της φούσκας που δέν βασίζεται σε τεχνολογική ανάπτυξη, υπάρχουν και σοβαρές ενδείξεις οικονομικής απάτης. Έχω το προαίσθημα οτι η Tesla θα είναι η νέα Enron.


Εγώ πάλι που δεν ξέρω να κρίνω το τεχνολογικό αλλά από το οικονομικό κάτι σκάμπαζω, δεν θα άλλαζα ούτε σημείο στίξης από το bold. (2 ετών post του fubar)