Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#601247 Δεν νομίζω πως θ'αλλάξουν κάτι πλέον. Η επίδραση της άρσης τους τώρα θα είναι μηδαμινή, για τους περισσότερους είναι σαν να μην υπάρχουν. Σημειολογικά βέβαια, υπάρχει βάρος, αφού τα CC είναι η μεγάλη αρνητική κληρονομιά της προηγούμενης κυβέρνησης (και κυρίως ο τρόπος που έγινε).
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#601320
mousatos έγραψε:Επιτέλους θα μπορώ να αγοράζω μετοχές στο εξωτερικό.


Οπως ολοι μας, κανω απλα υποθεσεις και δεν εχω ιδεα τι προκειται να γινει...

Ας το αναλυσουμε λιγο με την κοινη λογικη το θεμα ομως... Εδω και καμια 10αρια χρονια η παγκοσμια οικονομια βρισκεται σε υφεση. Γνωστο και αποδεκτο απο ολους. Παρα την υφεση ομως, βλεπουμε τα περισσοτερα διεθνη χρηματιστηρια να ειναι καπου κοντα στα ιστορικα υψηλα τους. Προσωπικα πιστευω οτι οι μεγαλοι ξεφορτωνονται στα ψηλα και οτι ειναι θεμα χρονου να σκασει η φουσκα. Και οταν σκασει θα κανει ΜΕΓΑΛΟ μπαμ.

Προσεχε απλα μην τους χαρισεις τα κερδη που θα βγαλεις απο το ΧΑΑ φιλε!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#601329 Εγώ θα έλεγα να ρίξετε μια ματιά και σε διαφορετικές αναλύσεις.
https://www.capital.gr/bloomberg-view/3 ... o-moni-tis
(Σπάνια κάποιο άρθρο του capital.gr αξίζει, αλλά αυτό ειναι πραγματικά καλό-μάλλον γιατί είναι μετάφραση από το Bloomberg...)
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#601371 Τώρα μπαίνουμε σε βαριά ύφεση όπως μας λέει και ο Βαρουφάκης αλλά και πάλι υπάρχουν μετοχές με καλά μερίσματα .
Κάπου πήρε το μάτι μου οτι φέτος στην Ελβετία το 94% των εταιρικών ομολόγων είναι και αυτά αρνητικά. :dizzy:
Continental ελαστικά ήταν στα 240e , έπεσε στα 105 και σήμερα είναι στα 110, πόσο κάτω να πέσει ακόμα ; Ακόμα και τα ηλεκτρικά χρειάζονται λάστιχα.

George , όσο για τις ελ.τράπεζες οι ξένοι πούλησαν και μας χαιρέτησαν. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να ανέβουν ξανά. Λογικά σε ένα 6μηνο θα βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα αλλά και πάλι υπάρχει το παράδειγμα της τράπεζας Κύπρου . Κι εκεί έφτιαξαν τα πράγματα νωρίτερα από μας αλλά η μετοχή από τα 3,5ε έφτασε τον χειμώνα στο 1 και τώρα στο 1,6 .
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#601373
mousatos έγραψε:...George , όσο για τις ελ.τράπεζες οι ξένοι πούλησαν και μας χαιρέτησαν...


Αυτο ποιος το λεει? Κατι παπαγαλοσαιτς που λενε οτι τους σφυριξουν οι απο πανω?

Σιγα μην ελεγαν οι ξενοι ποτε αγοραζουν και ποτε πουλανε ρε φιλε. Αν ηταν τοσο βλακες οι ξενοι, θα ειχαμε λυσει το προβλημα της ζωης μας :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#601382
mousatos έγραψε:τα ξένα funds , και οι ηλεκτρονικές συναλλαγές φαίνονται


Φανταζομαι θα εχουν απειρους τροπους να κανουν τη δουλεια τους κατω απο το τραπεζι...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#601511 καλά τα πήγαμε σήμερα.
Σκέφτομαι αν την άνοιξη είναι ψηλά η BP και δε συμφέρει η αγορά της , να πάρω τράπεζα Κύπρου και να την κρατήσω μέχρι το 2025 που θα βγεί στο νησί το πρώτο φυσικό αέριο από τη Shell . Λογικά η τιμή της μετοχής θα έχει διπλασιαστεί μέχρι τότε, σωστά ;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#603598 Που λετε σαρωσε ο Κουλης στις Ευρωεκλογες και εγινε ενα παρτακι τις προσεχεις μερες. Μεχρι τις βουλευτικες, καμποσοι αγαθοι μπηκανε με το σκεπτικο "φαντασου τι θα γινει οταν βγει πρωθυπουργος ο Κουλης".

Επειδη ποτε στο χρηματιστηριο δε θα γινει τοσο προβλεπομενο παρτυ, φροντισαν να ξενερωσουν οσους μπηκαν για την αρπαχτη μετα τις ευρωεκλογες.

Αλλα πανε 2 μηνες ρε παιδια... Τι φταιμε εμεις οι πραγματικα πιστοι του ΧΑΑ να περιμενουμε? Μην καθυστερειτε αλλο τον πλουτισμο μας. Let's get this party started :metalo:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#603796 Για να βγάλεις λεφτά από τους μαφιόζους που έχουν τα ηνία στο ελ.χρηματιστήριο , θα πεις πρώτα τον δεσπότη παναώτη.
Εγώ περιμένω καλύτερες μέρες Φεβρουάριο και κακώς που δεν πούλησα μέχρι τώρα.