Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#709274 Τραπεζικό sell off χτυπά το Χρηματιστήριο με αφορμή την ΑΜΚ της alpha

η μετοχή της Alpha Bank είναι στο limit down, ήτοι στο -30% και στα 0,8680 ευρώ, με την Εθνική να χάνει 13,82%, τη Eurobank να είναι στο -7,12% και την Πειραιώς στο -5,95%

https://www.capital.gr/agores/3547290/t ... matistirio
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#715034 έχω έναν margin account με πολλές μετοχές της XPEV αλλά μέχρι τώρα δεν έχω κάνει αγορές με δανεικά .

μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα :

NOTICE OF MARGIN INCREASE
Dear Client,

In light of the current trading environment, Interactive Brokers will being phasing in changes to the margin requirement for accounts that hold a concentrated position in XPEV:NYSE (Xpeng Inc ADR).

The requirement will work as follows:
An alternative stress test will be considered following the margin calculation currently in place, with the greater of the two becoming the active requirement. XPEV:NYSE stock and its derivatives will be subject to a stress test that simulates a price change in the underlying stock of -50% and 50%.
The aggregate projected loss of the two concentrated stocks (and their derivatives) will be compared to what would otherwise be the aggregate portfolio margin requirement, and the greater of the two will be the margin requirement for the portfolio.
The increase will be phased in over a series of daily increments beginning after the New York close on June 15, 2021 and continuing through trade date .

The effect of this change on the margin treatment is NOT expected to result in a margin deficit in your account , based upon calculations at the time of our initial review. However, as market conditions and/or positions and equity within the account may have changed since the time of the initial study you should examine your portfolio and determine if these changes will create any capital (margin) deficiencies in your account.

Consistent with our stated policy, accounts that are unable to carry a position under this new margin requirement are subject to liquidations to bring the account into margin compliance.

Please contact your local Client Service center should you have any questions regarding this notice.


σε αυτό το μήνυμα μου δίνει 3 επιλογές : delete , opt out , Submit inquiry
Αν επιλέξω opt out τι θα συμβεί;

Μπορούν χωρίς να τους χρωστάω να πουλήσουν δικές μου μετοχές για να είναι ο λογαριασμός στα όρια του +/- 50% ;
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#715704
mousatos έγραψε:Μπορούν χωρίς να τους χρωστάω να πουλήσουν δικές μου μετοχές για να είναι ο λογαριασμός στα όρια του +/- 50% ;


Άμα δεν χρησιμοποιείς leverage τότε δεν υπάρχει margin για να σου κάνουν margin call. Νομίζω ότι απλά οι IB ξεκαθαρίζουν τους όρους χρήσης τους μετά το πρόστιμο που έριξε η FINRA στο Robinhood.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#715705 ναί , κάπως έτσι μου απάντησαν κι αυτοί όταν τους ρώτησα για διευκρινήσεις . αλλά με τρόμαξαν άδικα αρχικά.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#718785 Γίνεται ένας χαμός αυτή την περίοδο με τα Κινέζινα φροντιστήρια που θέλει ο Xi να τα κάνει non profit επειδή έγιναν υπερβολικά ακριβά. Και ναι έχουν μπεί στα χρηματιστήρια εδώ και 15 χρόνια οι φροντιστηριακές τους αλυσίδες.
-90% από τα ψηλά του Χειμώνα
https://finance.yahoo.com/quote/EDU?p=EDU

"China wants Chinese families to have bigger families because aging population is becoming a problem. Hence they want education to be available to everyone and nobody should feel pressured into paying for after school education (high cost). Chinese government prefers Chinese people to only attend the regular education."
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#731194 Κίνα μπαίνουμε ή θα σκάσουν κι άλλα κανόνια και θα τρέχουμε; Τι στο καλό θέλει να πετύχει η κυβέρνηση εκεί πέρα;
H J.P Morgan προτείνει buy για Ali Βaba και δίνει τιμή στόχο 245$ . Ήδη αγόρασα μερικές στα 160$ αλλά φοβάμαι να πάρω περισσότερες. Εχω καεί από την XPEV ( ηλ.αυτοκίνητα) , πέρασε ένα χρόνος και δεν ανέβηκε ρούπι, χθες μόνο έκανε επιτέλους κίνηση προς τα πάνω. Κόλλησε 12 μήνες γύρω από τα 40$ ενώ έπρεπε να είναι τώρα στα 55$. Και η Didi ψόφησε μετά την IPO και η RLX .
Άβαταρ μέλους
By markvag
#731419 Κίνα;;;

Μία χώρα που μπορεί η κυβέρνηση να ξυπνήσει στραβά και να κλείσει μια εταιρεία. Ή έναν κλάδο.


Κίνα...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#731431
mousatos έγραψε:Κίνα μπαίνουμε ή θα σκάσουν κι άλλα κανόνια και θα τρέχουμε; Τι στο καλό θέλει να πετύχει η κυβέρνηση εκεί πέρα;
H J.P Morgan προτείνει buy για Ali Βaba και δίνει τιμή στόχο 245$ . Ήδη αγόρασα μερικές στα 160$ αλλά φοβάμαι να πάρω περισσότερες. Εχω καεί από την XPEV ( ηλ.αυτοκίνητα) , πέρασε ένα χρόνος και δεν ανέβηκε ρούπι, χθες μόνο έκανε επιτέλους κίνηση προς τα πάνω. Κόλλησε 12 μήνες γύρω από τα 40$ ενώ έπρεπε να είναι τώρα στα 55$. Και η Didi ψόφησε μετά την IPO και η RLX .


Χωρις να εχω ψαξει τιποτα συγκεκριμενες μετοχες, απλα κοιτωντας τα ιστορικα διαγραμματα των γενικων δεικτων, τα προσεχη 5-10 χρονια μονο σε Κινα - Ιαπωνια (και φυσικα Ελλαδα :s_tongue ) βλεπω εντονη ανοδο και θα εβαζα λεφτα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#731476
George_Prix έγραψε:Χωρις να εχω ψαξει τιποτα συγκεκριμενες μετοχες, απλα κοιτωντας τα ιστορικα διαγραμματα των γενικων δεικτων, τα προσεχη 5-10 χρονια μονο σε Κινα - Ιαπωνια (και φυσικα Ελλαδα :s_tongue ) βλεπω εντονη ανοδο και θα εβαζα λεφτα.
No pain no gain λέει η έκφραση.
Για μεγάλα κέρδη (gain) θέλεις και μεγάλο ρίσκο (pain).
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#731479 Σήμερα η XPEV έβγαλε φτερά και πέταξε στο +8% . Ευτυχώς πρόλαβα και αγόρασα την προηγούμενη μέρα κάμποσες στα 39,2$. Μάλλον κάποιος μεγάλος αγόρασε πρόσφατα και τώρα θα τη σμπρώχνει μέχρι τα 60$ , αυτό κατάλαβα , για να δούμε.
63$ τιμή στόχο έδωσε πρόσφατα η bank of America , στις 1 Οκτωβρίου αλλά το πήρα χαμπάρι στο τσακ εχθές .
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#731519
sknipper έγραψε:No pain no gain λέει η έκφραση.


Ξερω καλα απο πονο...

Στην αρχη νομιζα οτι θα μου κανουν μια απλη εξεταση προστατη στο ΧΑΑ. Και τελικα μου το φτασανε αμυγδαλες* το οργανο :lipsealed:

* Θυμιζω οτι η εισοδος ΔΕΝ ηταν απο το στομα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#733003 Στο +11% σήμερα η TESLA στη Νεα Υόρκη. Το ίδιο και η ανταγωνίστρια Κινέζικη XPEV , πολύ ανεβασμένες και άλλες παρόμοιες εταιρείες .
Για να δούμε που θα κάτσει η τιμή αγοράς μέχρι τις 11 το βράδυ που κλείνει το χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης. Η Tesla περνάει αυτή τη στιγμή τα 1000$ !

Yahoo Finance
Tesla briefly hits $1 trillion market cap as shares rally to record high
https://finance.yahoo.com/news/tesla-br ... 40451.html