Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#652557
mousatos έγραψε:κι αυτό, κι επειδή έχουν καταστρέψει κόσμο, στο παρελθόν όμως.


Φιλε δε σου λεω "αγορασε" ουτε "πουλα". Απλα εδω και 1-2 χρονια δεν εχω καν καταλαβει τι επενδυτικο πλανο εχεις.

Βγαζεις κατι ψιλα απο τα μερισματα και νομιζεις οτι θα κρατησει για παντα το ονειρο. Αρχιζουν να πεφτουν για λιγο οι μετοχες σου και σκεφτεσαι οτι ηρθε το τελος του κοσμου. Μετα ανεβαινει μια τυχαια μετοχη λιγες μερες και χαλιεσαι που δεν ειχες αγορασει για να πλουτισεις.

Δε σε εχω ακουσει μια φορα να πεις "πιστευω την ταδε μετοχη και την κραταω οτι και να γινει"... Ή να πεις "προβλεπω μεγαλη κατρακυλα στις τραπεζες και δεν τις ακουμπαω με τιποτα".

Χωρις παρεξηγηση, δειχνεις οτι εισαι χωρις πλανο και οπου φυσαει ο ανεμος. Μακαρι να βγω ψευτης, αλλα θεωρω απιθανο να βγαλεις κερδος, εφοσον δεν εχεις πλανο και δεν πιστευεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σε μια μετοχη/αγορα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#652604 'Εχεις δίκιο , είμαι εδώ και καιρό "χαμένος" και αρμενίζω χωρίς προορισμό με βάρκα την ελπίδα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#652625
mousatos έγραψε:'Εχεις δίκιο , είμαι εδώ και καιρό "χαμένος" και αρμενίζω χωρίς προορισμό με βάρκα την ελπίδα.


Αν παντως δεν πιστευεις πραγματικα σε μια μετοχη, θεωρω οτι πρεπει να μεινεις εκτος παιχνιδιου. Θα εξηγησω γιατι...

Οταν δεν πιστευεις μια μετοχη και τη δεις να πεφτει, πουλας πανικοβλητος με χασουρα νομιζοντας οτι θα μηδενιστει το κεφαλαιο σου.

Ακομα κι αν παρεις μια μετοχη που επεφτε... επεφτε... επεφτε... και δεν την πουλησες, αν μετα απο 2-3 χρονια πιασεις τα λεφτα σου (που τα ειχες για χαμενα), εισαι τοσο χαρουμενος που πουλας, παιρνεις πισω τα λεφτα σου και σκεφτεσαι "ασε μην παρει καμια κατρακυλα και τα χασω ολα παλι".

Αλλο σεναριο. Αγοραζεις μια μετοχη και εχεις απο την πρωτη μερα κερδος. Παει καλα λιγες μερες και στην πρωτη καθοδικη κινηση που θα κανει την πουλας με το σκεπτικο "ας γλυτωσω ακομα κι αυτα τα κερδη που εχω βγαλει ηδη". Πουλας, συνεχιζει να ανεβαινει και εισαι εκτος παιχνιδιου γιατι δυσκολα αγοραζεις κατι ακριβοτερα απο οτι το πουλησες, ειδικα αν δεν το πιστευεις κιολας!

Με λιγα λογια οσο δεν το πιστευεις πραγματικα, ειναι σχετικα απιθανο να βγαλεις κερδος. Το να πονταρεις σε κατι που δεν πιστευεις ισα ισα για να πονταρεις, ειναι εθισμος στο τζογο δεν ειναι επενδυση.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#652736 Ελληνοτουρκικά : Τι φοβάται η Αθήνα, ποια τα πιθανά χτυπήματα της Τουρκίας
https://www.in.gr/2020/06/22/politics/d ... -tourkias/

ένας λόγος ήταν κι αυτός
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#655307 Μας εχουν ξελιγωσει εδω και τοσους μηνες και βολοδερνει στα ιδια επιπεδα. Λιγο πανω, λιγο κατω, ξανα πανω και ξανα κατω...

Θεωρω οτι ειμαστε σε οριακο σημειο. Καπου εδω κοντα πρεπει να φανει πλεον η ταση του XAA. Ή θα αρχισει να τρεχει γρηγορα ή θα φαει μια τελευταια σφαλιαρα και θα δουμε λιγο χαμηλοτερα επιπεδα απο αυτα που ηδη εχουμε δει.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#655392
mousatos έγραψε:μέσα στο κατακαλόκαιρο δεν περιμένω κάποια θεαματική άνοδο.


Και τι σχεση εχει η εποχη ωρε μουσατε (οσον αφορα την ανοδο ή την πτωση)? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#655401 Γιατί πρέπει να υπάρξει κάποια αξιόλογη κίνηση ανοδική ή καθοδική σώνει και καλά; Ίσως αυτή η έστω νευρική ισορροπία είναι αυτή που αποτυπώνει τα συναισθήματα αυτόν τον καιρό και σε πιο μεσοπρόθεσμο ορίζοντα. Το οποίο φαινόμενο, με μια πανδημία που αλωνίζει παγκοσμίως και κρατάει τις οικονομίες της Γης στην πρίζα και δεν φέρνει ακόμα νέα για την αποχώρησή της, δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση. Μάλλον λογικό το βρίσκω.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#655403
George_Prix έγραψε:Και τι σχεση εχει η εποχη ωρε μουσατε (οσον αφορα την ανοδο ή την πτωση)? :hmmm:

Τώρα πάει διακοπές ο κόσμος , δεν ασχολείται με τις μετοχές.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#655409 Μάλλον έχεις ξεχάσει τις χρυσές εποχες που στις παραλίες ολοι αγόραζαν και πουλούσαν "Λαναρια".
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#655449 Είχαν τότε 4G στο κινητό; :hmmm: